Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
buna.... ma numesc oana si sunt alcoolica
25/01/2016, 08:54 PM (Ultima modificare: 25/01/2016 09:02 PM de eve.)
Răspuns: #21
RE: buna.... ma numesc oana si sunt alcoolica
Te inteleg perfect, si eu am avut de a face cu un sentiment de rusine cand m-am dus prima data, dar avea dreptate Mirali, rusine trebuia sa imi fie mult mai mult in consumul activ; adica faptul ca vrei sa nu mai bei nu este o rusine absolut deloc, si cu asta se ocupa grupul AA .
Si numai nu puteam sa las sticla din mana , pur si simplu nu mai reuseam ultima data si atunci am fost sfatuita sa merg neaparat si m-am dus si ma bucur enorm pentru acest lucru. Dorinta mea de a scapa de obsesia bautului a fost mai mare decat rusinea si frica de a ma duce acolo.

Este si sedinta online , mai multi dintre noi de aici de pe forum ne intalnim seara de seara la ora 21, hai si tu!

Ma bucur foarte mult ca ai stat abstinenta; felicitari!!!!
din propria experineta pot sa iti spun ca ea se poate transforma intr-una senina ( sa nu iti fie greu ca ai renuntat la parsivul pahar de alcool si sa nu iti para rau dupa el DELOC, fie ca apare la club fie la all inclusive Smile) daca urmezi programul AA.

Cartea noastra de baza este BigBook:

https://www.scribd.com/fullscreen/542005...do24l5eqtw

De asemenea foarte importanti sunt cei doisprezece pasi ai programului de recuperare din alcoolism:

http://www.aaforum.ro/forumdisplay.php?fid=18

Iar intalnirile fac parte si ele din program, au rolul lor, sunt foarte importante.

O seara frumoasa si decizii intelepte Smile !
Smile

Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
25/01/2016, 09:58 PM
Răspuns: #22
(25/01/2016 08:54 PM)eve A scris:  Te inteleg perfect, si eu am avut de a face cu un sentiment de rusine cand m-am dus prima data, dar avea dreptate Mirali, rusine trebuia sa imi fie mult mai mult in consumul activ; adica faptul ca vrei sa nu mai bei nu este o rusine absolut deloc, si cu asta se ocupa grupul AA .
Si numai nu puteam sa las sticla din mana , pur si simplu nu mai reuseam ultima data si atunci am fost sfatuita sa merg neaparat si m-am dus si ma bucur enorm pentru acest lucru. Dorinta mea de a scapa de obsesia bautului a fost mai mare decat rusinea si frica de a ma duce acolo.

Este si sedinta online , mai multi dintre noi de aici de pe forum ne intalnim seara de seara la ora 21, hai si tu!

Ma bucur foarte mult ca ai stat abstinenta; felicitari!!!!
din propria experineta pot sa iti spun ca ea se poate transforma intr-una senina ( sa nu iti fie greu ca ai renuntat la parsivul pahar de alcool si sa nu iti para rau dupa el DELOC, fie ca apare la club fie la all inclusive Smile) daca urmezi programul AA.

Cartea noastra de baza este BigBook:

https://www.scribd.com/fullscreen/542005...do24l5eqtw

De asemenea foarte importanti sunt cei doisprezece pasi ai programului de recuperare din alcoolism:

http://www.aaforum.ro/forumdisplay.php?fid=18

Iar intalnirile fac parte si ele din program, au rolul lor, sunt foarte importante.

O seara frumoasa si decizii intelepte Smile !
Smile

BUNA!
am incercat sa ma conectez intr-o seara la intalnirile online dar nu am reusit.
mai incerc.
26/01/2016, 12:02 AM
Răspuns: #23
Felicitari pentru progresul tau,pentru primele zile de abstinenta ce sunt foarte grele mental,emotional si fizic.In continuare ar fi bine sa nu fi singura,oricat am vrea noi sa credem ca suntem puternici iar vointa noastra-i cea mai tare,experienta a demonstrat ca avem nevoie de ajutor,de altfel sincera sa fiu nu stiu de unde ideea asta ca se reuseste de unul singur pentru ca peste tot acolo unde oamenii s-au unit in slujba unui scop comun drumul a fost mult mai usor.Dar,trebuie sa ne lovim de pragul de sus ca sa-l vedem pe cel de jos si sa intelegem si daca mai este si cineva incapatanat asa ca mine se mai pierd cativa ani din viata ceea ce iti zic eu ca e pacat.Imi pari tanara si e pacat de tineretea ta sa o pierzi in minciuna,frica,rusine,vinovatie,lacune de memorie,ore dormite si nedormite la timpi nepotriviti ritmului biologic iar din viata sa-ti faci doar un scop:unde este bautura,cand si cum pot bea.Da,asta ramane din noi la un moment dat,obsesia psihica de a bea.Nu mai vedem rasarit,apus,curgerea anotimpurilor,nu ne mai bucuram de o floare,un suras,o imbratisare,totul se invarte numai in jurul sticlei de alcool iar de acolo poti iesii ,paradoxal singura,dar nu de una singura.Comunicarea si intrajutorarea de la cei ca noi este esentiala.Asa ca,daca tii la tine si la viata ta fa-ti curaj si da o fuga pana la prietenii nostrii dragi de la Bucuresti ca-ti zic eu,pe bune,odata ce-i cunosti nu vrei sa te mai desparti de ei.Vei avea sentimentul ca-i cunosti de o viata si ca tot ce ti s-a intamplat tie li s-a intamplat si lor.Bafta!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
26/01/2016, 09:27 AM (Ultima modificare: 26/01/2016 10:20 AM de eve.)
Răspuns: #24
(26/01/2016 12:02 AM)mirali A scris:  Felicitari pentru progresul tau,pentru primele zile de abstinenta ce sunt foarte grele mental,emotional si fizic.In continuare ar fi bine sa nu fi singura,oricat am vrea noi sa credem ca suntem puternici iar vointa noastra-i cea mai tare,experienta a demonstrat ca avem nevoie de ajutor,de altfel sincera sa fiu nu stiu de unde ideea asta ca se reuseste de unul singur pentru ca peste tot acolo unde oamenii s-au unit in slujba unui scop comun drumul a fost mult mai usor.Dar,trebuie sa ne lovim de pragul de sus ca sa-l vedem pe cel de jos si sa intelegem si daca mai este si cineva incapatanat asa ca mine se mai pierd cativa ani din viata ceea ce iti zic eu ca e pacat.Imi pari tanara si e pacat de tineretea ta sa o pierzi in minciuna,frica,rusine,vinovatie,lacune de memorie,ore dormite si nedormite la timpi nepotriviti ritmului biologic iar din viata sa-ti faci doar un scop:unde este bautura,cand si cum pot bea.Da,asta ramane din noi la un moment dat,obsesia psihica de a bea.Nu mai vedem rasarit,apus,curgerea anotimpurilor,nu ne mai bucuram de o floare,un suras,o imbratisare,totul se invarte numai in jurul sticlei de alcool iar de acolo poti iesii ,paradoxal singura,dar nu de una singura.Comunicarea si intrajutorarea de la cei ca noi este esentiala.Asa ca,daca tii la tine si la viata ta fa-ti curaj si da o fuga pana la prietenii nostrii dragi de la Bucuresti ca-ti zic eu,pe bune,odata ce-i cunosti nu vrei sa te mai desparti de ei.Vei avea sentimentul ca-i cunosti de o viata si ca tot ce ti s-a intamplat tie li s-a intamplat si lor.Bafta!

Mirali e inteleapta, ea m-a sfatuit si pe mine sa merg la sedintele AA si de atunci mi-am schimbat viata. Bine inteles ca si cele online m-au ajutat enorm.

Iar pentru conectarea online, gasesti aici instructiuni:

http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=194

Bafta multa iti doresc si eu in continuare!!!!Wink

26/01/2016, 08:56 PM
Răspuns: #25
Buna seara!
am reusit si azi, nu am bautsi multumesc pentru asta, voua si celui de sus.
in seara asta am intrat la magazin sa cumpar diverse,e frig afara, dupa cum stiti,si la un moment dar observ un barbat in pantaloni scurti si tricou si in slapi intrand in magazin. cred ca in mod normal nu mi-ar fi atras atentia dar in cateva momente s-a pus in spatele meu la casa de marcat cineva care mirosea puternic a alcool, era tipul in slapi care venise sa isi cumpere o sticla de ballentines.... am simtit cum mi se strange inima... acum cateva zile aia eram eu... plecand noaptea in pijama sa imi cumpar bere....Sper sa ma ajute Doamne Doamne sa ma tin treaza.
am sa incerc sa ma conectez in seara asta la sedinta online, sper sa reusesc.
va multumesc inca o data si va urez o seara cat mai placuta.

oana
26/01/2016, 10:13 PM
Răspuns: #26
(26/01/2016 08:56 PM)oanutza A scris:  Buna seara!
in seara asta am intrat la magazin sa cumpar diverse,e frig afara, dupa cum stiti,si la un moment dar observ un barbat in pantaloni scurti si tricou si in slapi intrand in magazin. cred ca in mod normal nu mi-ar fi atras atentia dar in cateva momente s-a pus in spatele meu la casa de marcat cineva care mirosea puternic a alcool, era tipul in slapi care venise sa isi cumpere o sticla de ballentines.... am simtit cum mi se strange inima... acum cateva zile aia eram eu... plecand noaptea in pijama sa imi cumpar bere....Sper sa ma ajute Doamne Doamne sa ma tin treaza.

oana
am reusit sa ma conectez apoi nu stiu pe ce am apasat dar am blocat telefonu Sad mai incerc si maine seara
26/01/2016, 10:17 PM
Răspuns: #27
(26/01/2016 10:13 PM)oanutza A scris:  
(26/01/2016 08:56 PM)oanutza A scris:  Buna seara!

oana
am reusit sa ma conectez apoi nu stiu pe ce am apasat dar am blocat telefonu Sad mai incerc si maine seara

te asteptam cu drag!!!!
HeartAngel

27/01/2016, 11:22 AM
Răspuns: #28
Ai facut un pas urias cu recunoasterea faptului ca ai o problema cu alcoolul, ca esti alcoolica; mie mi-a fost tare greu din cauza egoului, dar pana la urma, har D-lui am reusit sa il fac!
Iata ce spune Meletios Weber , un preot ortodox in cartea sa : Pasii transformarii:

" Fraza „Salut, numele meu este … şi sunt alcoolic” este o
aclamare, nu o condamnare. E o afirmare a puterii, nu o a admitere a
înfrângerii."

Este defapt pasul 1 al programului de recuperare, si cel mai important.
Mi-a placut foarte mult si articolul lui Constantin despre pasul 1:

http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid...18#pid3518

O zi frumoasa si senina!!!!Smile

29/01/2016, 09:36 AM
Răspuns: #29
Bună dimineața. În seara asta merg la deschiderea unui bar...la un prieten bun. Sunt hotarata să nu beau decât suc. Sper să reușesc.
Zi senină!
29/01/2016, 11:04 AM (Ultima modificare: 29/01/2016 11:20 AM de eve.)
Răspuns: #30
(29/01/2016 09:36 AM)oanutza A scris:  Bună dimineața. În seara asta merg la deschiderea unui bar...la un prieten bun. Sunt hotarata să nu beau decât suc. Sper să reușesc.
Zi senină!

Buna ziua, Oanutza!!!

Ma bucura decizia ta!
In comunitate, avem o vorba : primul pahar e prea mult si 100 care urmeaza sunt prea putine...

Doamne ajuta!!!
Angel

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)