Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
buna.... ma numesc oana si sunt alcoolica
19/01/2016, 08:14 PM
Răspuns: #1
buna.... ma numesc oana si sunt alcoolica
Buna,
asa cum spuneam... ma numesc Oana si sunt alcoolica.
cu greu poate sa treaca o seara fara 2.5 litri de bere bauti... ma mai abtin 2-3 zile dar cum vine vineri seara .. o iau de la capat...Aseara am baut... azi nu mi-am cumparat, probabil nu o sa imi cumpar pana vineri... apoi o iau de la capat....
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
19/01/2016, 11:57 PM
Răspuns: #2
RE: buna.... ma numesc oana si sunt alcoolica
Bună Oana, bine ai venit !
Am înțeles esti Oana si esti alcoolica, salut eu sunt Fane si sunt alcoolic în recuperare. așa că ai nimerit bine pe acest forum, numai un alcoolic înțelege alt alcoolic. Deci bei, ok si eu am baut si cu ajutorul grupului AA, a comunitatii, a forumului nu mai consum. Intrebarea este: ce anume îti doresti ? căci nu ai spus nimic in legătură cu asta, vrei să incetezi băutul te putem sprijini si ajuta dacă asta îți doresti. Dă-ne te rog detalii ca să stim cum te putem ajuta!
Seară linistită!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
20/01/2016, 12:35 AM
Răspuns: #3
Buna Oana

Gabi ma numesc si tot alcoolic sunt dar abstinent de ceva timp . Daca vei dori sa vorbesti cu noi , iti stam la dispozitie . Noi cei aflati in recuperare frecventam destul de des mijloacele noastre de comunicare si in primul rand grupurile A.A. , unde ne simtim in largul nostru stiind ca toti oameni de acolo au aceeasi problema. Deci curaj si apeleaza la noi
Intra pe site-ul Alcoolicii Anonimi.ro ..da click pe harta si vezi care grup iti este mai aproape, vei gasi acolo nr de tel precum si adresa exacta.
Tine aproape - nu esti singura
20/01/2016, 10:32 AM
Răspuns: #4
(19/01/2016 08:14 PM)oanutza A scris:  Buna,
asa cum spuneam... ma numesc Oana si sunt alcoolica.
cu greu poate sa treaca o seara fara 2.5 litri de bere bauti... ma mai abtin 2-3 zile dar cum vine vineri seara .. o iau de la capat...Aseara am baut... azi nu mi-am cumparat, probabil nu o sa imi cumpar pana vineri... apoi o iau de la capat....

Bună Oana! E greu de una singură să rezolvi problema(boala), vezi unde poți găsi un grup AA sau intră pe forum și la rubrica ședințe Online afli amănunte cum poți intra pe acest grup, sunt întâlniri in fiecare seară la orele 21;00. Azi nu bea!Mâine repetă hotărârea și tot așa. O zi bună!
20/01/2016, 08:24 PM
Răspuns: #5
Buna,
in primul rand va multumesc pentru raspunsurile voastre.... am reusit sa ajung acasa fara sa imi cumpar bere, dar pot sa jur ca parca peste tot, in toate vitrinele numai asta vedeam....
Inca din copilarie la noi acasa s-a baut si.... am inceput si eu sa beau, ani la rand... am ajuns sa am zile in care nu fac decat sa beau sau dorm sa beau si iar sa dorm.. era sa raman fara serviciu la sfarsitul anului... pentru ca 2 zile nu m-am trezit din betie...ma simt si rau, bineinteles... si raul trece cu o sticla de bere.. si o iau iar de la capat..
cel mai mult ma ingrozeste, asa cum am citit ca li s-a intamplat si altora, ideea ... adica cum? NU O SA MAI BEAU NICIODATA? si ce fac in concediu la all inclusive?? sau cand merg in club? acum imi dau seama cat de stupid suna, dar maine probabil nu mai gandesc asa...
TREBUIE SA MA OPRESC! imi fac curaj de vreo 2 ani sa ma inscris in AA, dar ideea de a nu mai bea... nu puteam concepe.
m-am uitat si grupul apropiat mie este cel de la spitalul 9, din Bucuresti... dar cum sa ma duc acolo si sa ma vada lumea? imi e rusine....
imi dau seama ca nu sunt coerenta dar toate gandurile mi se invart in cap.....
azi nu beau! am gasit cartea AA si ma pun pe citit.

va multumesc pentru sprijin.
20/01/2016, 11:12 PM (Ultima modificare: 20/01/2016 11:27 PM de Marius.)
Răspuns: #6
Bine ai venit printre noi, astia care au belele cu obsesia bautului..
Ce misto ar fi sa nu iti mai ocupi gandurile cu obsesia asta. Adica, ce fac la club, ce ma fac la all-inclusive..
Apropo, am trecut si eu pe la all-inclusive nu demult si vreau sa spun ca desi aveam ceva abstinenta, parca imi parea putin rau ca statea bautura aia acolo fara nici un rost.. Adica, simteam ca am platit pentru ceva, de care nu beneficiez. la asta se referea regretul. Nu la gandul ca ar fi frumos daca as bea ceva.. mai ales ca e gratuit.
Da cred ca are de-a face cu veche meteahna de a nu scapa nici o invitatie, mai ales daca se da gratis..
In AA nu trebuie sa faci nimic obligatoriu.
De fapt, nu trebuie sa te lasi de baut. Nu trebuie sa nu mai bei niciodata.
Poti probabil sa o mai duci cu depresia indusa de alcool, sa traiesti in fiecare zi cu frica, cu regretele, cu frustrarile, cu obsesia procurarii de alcool.
Sau poti sa faci o vizita la spitalul 9. E baieti de gasca acolo, elita din Bucuresti.
Am fost la ei de doua ori. Nu m-a costat nimic, nu au vrut sa imi ia banii..WinkWink
Ba mi-au si dat ei de baut...Wink
O seara faina! Eu stiu ca poti.

Am uitat ceva.. E pustiu la ora asta pe aici, pentru ca gasca e in sedinta online.
Asta e inca o optiune, foarte buna, pe care o ai.
Poti sa intri si pe sedintele online, fara teama.
21/01/2016, 10:25 PM
Răspuns: #7
Buna seara.... vreau doar sa va spun ca am reusit si azi sa ajung acasa fara bere.... dar este greu...
seara frumoasa
21/01/2016, 10:59 PM
Răspuns: #8
Deci astazi nu ai baut.
Zici ca a fost greu?
Asa e putin la inceput, dupa o vreme vine de la sine linistea.
Si incet, incet dispare obsesia.
da e greu la inceput. Asta stim toti..
22/01/2016, 11:27 AM
Răspuns: #9
Buna Oana, ma bucur ca esti aici printre noi, cei cu probleme fata de alcool.

E bine ca esti inca la faza cand te poti lasa singura 24 ore si sa nu consumi alcool, eu ultima data am trecut prin faza ca nu am putut si daca am vrut.
Asta e o faza in care alcoolul te ademeneste. El este periculos, viclean si parsiv. Si nu cunoaste mila. E un dusman de temut

Urmatoarea faza va fi aceea ca nu vei mai putea fara de el. Pentru ca devine boala psihica ( dependenta). Este o boala progresiva.

Nu vreau sa te sperii, Doamne fereste, nu aceasta e intentia mea.
Noi ( cei din AA) in general nu folosim metode de persuasiune, fiecare ia deciziile pe barba lui.

Exista o mare varietate de scrieri pe aceasta tema, si pot sa iti ofer cateva titluri daca esti curioasa.
De asemenea, grupul AA te-ar putea ajuta ENORM.
Si tot la acest capitol, avem datorita unor oameni inimosi din randul nostru o platforma online, unde poti intra seara de seara de la ora 9.

In ceea ce priveste consumul la cluburi si la all inclusive, e doar o chestiune de a scapa de vechi obisnuinte. Si de a le inlocui cu altele noi, de care esti atrasa ( sport, de ex.)

O zi foarte buna iti doresc si intelepciune in alegerile pe care le faci!!!!Smile

22/01/2016, 11:34 AM
Răspuns: #10
Buna Oana!
Greu , al naibii de greu dar nu imposibil. Si mie mi-a fost odata greu, da greu de tot, însă iată sunt aici si sunt bine. Am gasit un grup AA la ale cărui întâlniri particip cu regularitate si unde am gasit suportul necondiționat si sprijinul prietenilor care au trecut prin ceea ce am trecut si eu.
In Bucuresti sunt mai multe grupuri AA asa ca pentru tine e mai ușor de realizat asta, doar de tine depinde daca vrei ceea ce avem si noi . Mai este si grupul online la care poți participa in fiecare seara de la 21.00...
Eu iti doresc sa ai puterea de a face alegerea corecta pentru tine si pentru viitorul tau.
Felicitări pentru 24 de ore !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)