Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Frica
08/01/2016, 12:31 PM
Răspuns: #1
Frica
Uite asa mi a venit sa cer o parere prietenilor.Dupa o discutie in care cineva admitea ca s a lasat de baut din frica de moarte,stiind si oameni care au avuto tovarasa ani de zile intreb si eu...Cum o indepartam din viata noastra daca stim ca ea a fost motivul pentru care am renuntat la baut?Cand?Cu ce o inlocuim?Cat de periculoasa este afirmatia ca atata vreme cat mi e frica de moarte pot sta abstinent?Permanentizarea acestei stari nu ma duce inapoi la sticla la un moment dat cand obosesc sa mai traiesc cu teama zilei de maine?
Iote subiectul si recunosc l am propus pentru ca mi au fost puse niste intrebari si eu nu aveam raspunsurile la mine..Abstinenta senina prieteni..S au macar nu beti azi!Big Grin
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
08/01/2016, 04:08 PM (Ultima modificare: 08/01/2016 04:10 PM de Fane.)
Răspuns: #2
RE: Frica
Salutare Cata ! salutare tuturor !
Bună tema, părerea mea este că fiecare are motivele lui pentru care s-ar lăsa sau s-a lăsat de băut. Pfuui pe vremea consumului,când am văzut ( și revăzut) filmul „Leaving Las Vegas” îmi închipuiam că nu poate fi moarte mai ”ca lumea” decât ”dropsat ” până nu mai știi de tine...
Însă nu aș putea să nu mai beau din cauză că mi-e frică de moarte pentru că eu cred că la un moment dat când încep să se adune toate frustrările, toate supărările, va veni faza aia de ,,mi se rupe” de ea abstinență, asta e si așa nu mai am ce să pierd așa că... și se rupe filmul, iar de acolo greu mai revii , dacă mai îți revii, ceea ce spun eu acum este un scenariu mai mult sau mai putin fictiv nu mi s-a întâmplat personal, eu merg pe programul AA, cu fiecare zi la timpul ei...motivele pentru care nu mai beau eu sunt altele, însă programul AA a functionat si functionează pentru mine foarte bine. Poate tocmai din cauză că nu îmi pun atâtea întrebări (deși la început aveam o grămadă), probabil că dacă aș fi avut ceva sincope mi-aș fi pus întrebări în continuare, însă dacă merge de să-l stric ? Despicarea firului în patru coroborată cu partea aia de orgoliu care nu ne dă pace si refuzul ajutorului unei Puteri Superioare așa cum o înțelege fiecare dintre noi, nu cred că poate duce la abstinență. Din punctul meu de vedere, dacă cineva spune că nu mai consumă pentru că îi este frică de moarte acel cineva nu este alcoolic. Hai să fim seriosi ce lucruri sănătoase dpdv mintal am făcut noi pe timpul consumului ? Toti alcoolicii stiu că vor muri mai devreme sau mai târziu dacă continuă consumul, câți s-au oprit din cauza asta?
Dar, s-ar putea să mă înșel. Ai cerut o părere, asta e părerea mea !
Abstinență senină ! Doamne ajută !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
11/01/2016, 09:46 PM
Răspuns: #3
(08/01/2016 12:31 PM)catatl A scris:  Uite asa mi a venit sa cer o parere prietenilor.Dupa o discutie in care cineva admitea ca s a lasat de baut din frica de moarte,stiind si oameni care au avuto tovarasa ani de zile intreb si eu...Cum o indepartam din viata noastra daca stim ca ea a fost motivul pentru care am renuntat la baut?Cand?Cu ce o inlocuim?Cat de periculoasa este afirmatia ca atata vreme cat mi e frica de moarte pot sta abstinent?Permanentizarea acestei stari nu ma duce inapoi la sticla la un moment dat cand obosesc sa mai traiesc cu teama zilei de maine?
Iote subiectul si recunosc l am propus pentru ca mi au fost puse niste intrebari si eu nu aveam raspunsurile la mine..Abstinenta senina prieteni..S au macar nu beti azi!Big Grin
Mai Cata, mie nu mi se potriveste subiectul asta. Pentru ca eu nu m-am oprit din frica de moarte din baut.
M-am gandit deseori la unele momente din viata mea cand baut fiind mi-am pus viata in pericol. Dar in acelasi timp, au fost si momente in viata cand am facut acelasi lucru, fara sa fiu baut.
Cred ca e nevoia de adrenalina, care cred ca eu uneori substituie dopamina, eliberata de alcool. Si chiar si acum ma mai joc cateodata, desi macar acum stiu de ce o fac.
Cand am hotarat sa merg la AA, fizic eram terminat, si psihic eram deja hotarat ca asa am sa mor. Beat, pana in ultima zi. Pe urma s-a intamplat ceva, ce nu are inteles nici pentru mine. Cumva m-am intors de acolo...
O seara faina!
13/01/2016, 02:56 PM
Răspuns: #4
pai da am citit! ma regasesc in amdoi oarecum! sa intreb oare raspunsurile?
13/01/2016, 07:35 PM
Răspuns: #5
A fost greseala mea!Subiectul era frica de moarte indusa de o boala agravata de alcolism.Nu neaparat provocata de alcol.Stiu ca cineva citea pe aici si era interesat.Da...Fane ai avut dreptate chiar fara indicii.
13/01/2016, 09:56 PM
Răspuns: #6
(13/01/2016 07:35 PM)catatl A scris:  A fost greseala mea!Subiectul era frica de moarte indusa de o boala agravata de alcolism.Nu neaparat provocata de alcol.Stiu ca cineva citea pe aici si era interesat.Da...Fane ai avut dreptate chiar fara indicii.
Frica e insusi intrebarea si tot ea e si raspunsul tau. Frica ucide.
Am vazut nu demult un reportaj pe National Geographic pe tema asta. La o clinica din Austria erau adusi bolnavi de cancer in ultimul stadiu al bolii, fara vreo sansa de recuperare, cel putin nu medicala..
Primul lucru care erau invatati acolo, era ca trebuie sa se impace cu gandul mortii. Pana la punctul in care le disparea frica de moarte. Odata ajunsi in acel stadiu, incepea minunea..
Multi dintre pacientii de acolo s-au intors acasa, sanatosi. Iar medici care i-au consultat ultima oara..are rost sa va descriu fetele lor??
Frica ucide prin ea insusi.
Asa ca eu nu cred ca tratamentul alcoolismului poate fi frica de moarte. Dimpotriva, acceptarea mortalitatii proprii poate sa ne salveze.
Sau, te apuci de baut, ca doar ai un motiv serios sa faci asta, nu?
Cunosc abstinenti care s-au oprit din baut din motivul asta, si nu sunt niste oameni prea placuti.. Dar e bine, chiar si asa.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)