Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Despre Conventia Brasov
09/10/2015, 08:33 PM (Ultima modificare: 11/10/2015 12:04 PM de Marius.)
Răspuns: #1
Despre Conventia Brasov
Zilele acestea se petrece la Brasov un eveniment important pentru Comunitatea AA din tara, Conventia Nationala.
Modul meu de a fi alaturi de comunitate (pentru ca nu ajung la Brasov) este sa spun ceva la tema pe care a o au de moderat grupurile din Bucuresti si Muntenia, "Cheia abstinentei - obstacolele pe drumul AA".
In Pasul 3 din 12+12 se vorbeste despre bunavointa ca fiind cheia care deschide usa in spatele careia se afla o inscriptie: "Acesta este drumul ...".
Bunavointa inseamna "sa fii dispus sa ...".
Big Book spune, simplu si clar, intr-un singur cuvant, ce ar fi bine sa fiu dispus sa fac: ORICE! (in engleza: any lenths, in traducere: sa mergi pana in panzele albe).
Ca veni vorba de "simplu", cred ca cel mai puternic paradox pe care l-am auzit la intalniri este "E simplu, dar nu usor" (imi venea sa ma urc pe pereti de nervi la inceputul abstinentei mele de cat de simplu era!).
Am intrat in abstinenta, spuneam eu, dintr-o dorinta fierbinte, venita din disperare.
Paranteza:
<< Singura cerinţă pentru participare ca membru este dorinţa de a înceta băutul. >>
Dar,
cat de mare trebuie sa fie dorinta de a inceta bautul?
Iata cat de mare (povestioara adaptata):
Un nou venit intreba un membru mai vechi cum poate sa dobandeasca abstinenta. Acesta a raspuns: "Vino cu mine". L-a dus la un rau si l-a tinut cu capul sub apa pana cand tanarul era pe punctul sa se sufoce. Cand acesta si-a recapatat cunostinta, l-a intrebat: "Ce-ti doreai cel mai mult cand erai cu capul sub apa?" "Aer" - a raspuns nou-venitul. 'veteranul' i-a raspuns: "Cand vei dori sa incetezi bautul tot atat de mult cat doreai o gura de aer, vei dobandi abstinenta".
Cand ne confruntam cu o problema si dorim foarte mult sa o rezolvam (cum este aceea de a inceta bautul) este absolut necesara O DORINTA FIERBINTE si hotararea de A FACE ORICE pentru aceasta.
am inchis paranteza.
Imi dau seama acum ca nu abstinenta imi doream. Aveam NEVOIE de ea. Nu mai puteam trai in felul in care traiam. Ceea ce imi doream era sa nu ma mai intorc la ce a fost. In AA am auzit spunandu-se "adu-ti aminte de ultima betie".
Nu am intrat in program pentru ca mi-a placut. Am intrat pentru ca aveam nevoie de el.
Daca cheia intrarii in abstinenta este bunavointa, cheia pastrarii abstinentei este Comunitatea AA.
Iar cheia unei abstinente senine (sa te bucuri de viata fara bautura) este Programul in 12 pasi.
Am invatat sa pun abstinenta pe primul loc, daca vreau sa primesc toate celelalte lucruri importante din viata mea.
M-a ajutat conceptul de boala (ceea ce pentru unii poate reprezenta un obstacol)
Pe mine m-a facut sa fiu responsabil. Nu pentru boala mea, nu am ales eu sa o am, ci pentru recuperarea mea.
Abstinenta este tratamentul.
Intalnirile sunt medicamentul.
Programul este recuperarea.
Sponsorul este 'medicul'.
Puterea Superioara este tamaduitorul.
(mi-aduc aminte ce scria pe frontispiciul locatiei unde aveau loc intalnirile Grupului Cristiana in urma cu ceva ani - ceva mai multi ani - : "medicul trateaza, Dumnezeu tamaduieste".
M-a ajutat foarte mult conceptul de Putere Superioara (un alt posibil obstacol!).
( Inca o povestioara: Un nou venit cauta un loc de parcare in centrul orasului. Iritat de aglomeratie isi aduce totusi aminte de spusele sponsorului sau: "Rugaciunea te poate ajuta". Si incepu sa promita: "Doamne, te rog sa-mi gasesti un loc de parcare si promit ca am sa ma rog in fiecare zi". In acel moment din dreapta lui pleaca o masina eliberand locul de parcare. La care omul nostru: "Doamne, nu mai este nevoie. Am gasit si singur"!!! )
Cum altfel as fi putut transforma slabiciunile si vulnerabilitatile mele in forte care sa ma scoata din prapastia in care eram?!
Cum altfel as fi putut transforma modul meu de gandire si sa ajung la concluzia ca miracolul care se intampla este 'schimbarea perceptiei'.
Intotdeauna, cand crezi ca nu mai poti schimba nimic, ramane ceva ce poate fi schimbat: perceptia.
Nu este important ce se intampla, ci ce fac eu cu ce mi se intampla.
Pana si trecutul poate fi reformulat prin schimbarea perceptiei!
Cum altfel as fi putut sa-mi schimb comportamentele si sa nu ma mai las coplesit de emotii si ganduri.
M-a ajutat mult conceptul de 24 de ore.
Cat timp traiesc in intervalul zilei prezente sunt ferit de regretele trecutului si de grijile viitorului. Cand nu fac asta, ma doare.
Apropo de durere: una din marile descoperiri in recuperare in legatura cu durerea, marele motivator, este ca atunci cand ma doare nu sunt obligat sa si sufar. De multe ori am auzit: "durerea este necesara, suferinta este optionala".
A fi prezent inseamna a fi constient, concentrat, atent. Inseamna a accepta lucrurile asa cum sunt.
M-a ajutat conceptul de meditatie. Lasand la o parte beneficiile clasice (inventar, analiza, introspectie, linistirea mintii, repararea greselilor etc), meditatia m-a ajutat sa scap de vechiul obicei de a-mi inchipui scenarite, exagerate si fara nicio legatura cu realitatea.
Am mai descoperit cele trei emotii esentiale asupra carora trebuie sa fiu atent: mania sau furia, vinovatia sau rusinea si frica sau teama.
Am mai descoperit ca nu trebuie sa am secrete. Ca unul dintre cele mai mari defecte ale caracterului uman este lipsa de onestitate fata de sine. Ca ma mint singur, fara macar sa-mi dau seama de asta.
Dar, referitor la obstacole, cel mai mare este MINTEA insasi. Este cea care iti spune, si tu crezi, ca:
- nu esti ca ceilalti
- nu ai ajuns chiar asa de rau
- inca mai poti
- te poti opri
- te descurci singur
- detii controlul
- ai vointa
- esti o persoana buna care mai face din cand in cand lucruri rele (ceilalti chiar iti confirma: "branza buna in burduf de caine")
- esti sanatos
- sunt lucruri despre tine pe care nu trebuie sa le stie si ceilalti
- nu ai slabiciuni, doar momente mai grele
- de vina sunt ceilalti, daca ei n-ar face ce fac nici tu nu ai reactiona asa
- nu trebuie sa ierti, ci ceilalti trebuie sa isi ceara scuze
- etc.
Un alt obstacol, foarte important, este ACTIUNEA. Punerea in aplicare. Nu este suficient sa stiu, sa cunosc, nu a fost suficient ca am invatat (a dobandi cunostinte - dex -), a trebuit sa ma educ (a aplica sistematic cunostinte in vederea formarii si dezvoltarii - dex -), iar lucrul acesta s-a petrecut in timp prin repetitie ('antrenament') pana cand totul a devenit natural, firesc.
Am ajuns sa ma cunosc, sa-mi stiu limitele, sa ma accept asa cum sunt, fara sa ma invinovatesc.
Am ajuns sa constientizez ce simt, ce gandesc si ce fac.
Am ajuns sa inteleg ca ceilalti nu urmaresc sa-mi faca rau.
Am ajuns sa accept din ce in ce mai multe lucruri si din ce in ce mai des, mai ales ca lucrurile sunt exact asa cum trebuie sa fie.
Am ajuns sa transform ce am constientizat, inteles si acceptat.
Daca mai am inca resentimente? Sigur ca mai am. Pentru ca au ramas lucruri neacceptate, neintelese, neconstientizate.
Nu tot ceea ce inteleg pot sa accept, sa fiu de acord.
Nu tot ceea ce constientizez pot sa inteleg.
Procesul de constientizare este unul continuu.
Nu uit ca sunt diferit si asta doare din cand in cand.
De multe ori este nevoie de un efort de 10 ori mai mare pentru lucruri pe care 'ceilalti' le fac poate cu usurinta. Nu orice lucru, dar unele lucruri, da.
Pentru a concretiza lucrurile este nevoie da efortul suplimentar de 1%. Este ceea ce 99% din cei care nu reusesc nu utilizeaza si in acelasi timp este ceea ce utilizeaza 99% dintre cei care reusesc.
1% inseamna a merge pana la capat (un alt obstacol); inseamna a face 100% si nu 99% ceea ce este necesar pentru a reusi.
Abstinenta nu este un eveniment, este un proces.
Iar AA nu este un loc, este o atitudine a mintii, o stare de spirit.
Lucrurile sunt departe de a fi perfecte, mai este mult de lucru, dar sunt abstinent si sunt multumit.
Am nevoie de voi ca sa imi reamintesc cine sunt.--semnat Stefan-Bucuresti
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)