Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salut! Am nevoie de ajutor!
23/08/2015, 12:35 PM (Ultima modificare: 23/08/2015 12:53 PM de Florin1294.)
Răspuns: #1
Salut! Am nevoie de ajutor!
Salut! Ma numesc Florin,am 21 de ani si cred ca sunt dependent de alcool!Beau inca de mic , undeva pe la clasa a 8 dar pana acum doi ani era cu intru-n fel cu masura chiar daca mai intreceam un pic limita, insa de doi ani nu cred ca nu a existat saptamana in care sa nu pun putin alcool in gura, pur si simplu nu m-am putut abtine ,nu pot sa trec de momentul ala, nu beau 4-5 zile dar a 6-a sigur ma fac ''varza'',si m-am schimbat mult in ultimul timp cand beau, de exemplu pe la 18 ani aveam numai chef de ras ,mai mult ma distram insa acum nustiu,caut numai scandal,vorbesc in plus si ce nu-mi apartine iar cand sunt treaz nu a-s face lucrurile acestea, ,mi-am schimbat viata in spre rau si incep sa-mi dau seama ,chiar si toti prietenii mi-au zis ca beau cam mult la varsta mea.Situatia mea este una modesta ,nu prea am avut probleme cu banii bineinteles ca de baututra niciodata nu mi-au ajuns,oricat a-s avea la mine daca nu pot sa-i beau incep sa fac cinste, nu mai conteaza nimic pentru mine atunci! Astept un sfat de la voi,realizez ce imi fac dar nu ma pot abtine! Va multumesc! Ps:Sunt nou pe forum
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
23/08/2015, 02:30 PM (Ultima modificare: 23/08/2015 02:59 PM de Marius.)
Răspuns: #2
RE: Salut! Am nevoie de ajutor!
Bine ai venit pe forum! Asta este locul unde poti primi ajutorul necesar si indrumare.
Cateva intrebari pentru inceput.
De cati ani bei in modul asta?
Ai simptome de sevraj atunci cand te opresti din baut?
Cred ca ar fi bine sa faci testul de pe forum, sa te lamuresti cum stai cu alcoolismul.
Din ce zona a tarii esti?

Ti-am mutat topicul in aceasta sectiune, a trecut neobservat in sectiunea de Povesti de viata.

Aici e testul de pe forum. Cred ca e necesar sa il faci, noi nu suntem in masura sa hotaram cine e alcoolic si cine nu. Rezultatul e doar pentru tine, nu trebuie spus sau comunicat cuiva.
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=4

Intre timp m-am lamurit unde esti. Pana una alta, iti sugerez sa apelezi la sedintele online, ele sunt exact pentru persoane care nu pot participa la sedinte AA normale.
Ulterior o sa incercam sa gasim pe cineva care sa te ajute acolo unde esti.
Linkul pentru sedinte online:
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=194
23/08/2015, 03:07 PM
Răspuns: #3
(23/08/2015 02:30 PM)Marius A scris:  Bine ai venit pe forum! Asta este locul unde poti primi ajutorul necesar si indrumare.
Cateva intrebari pentru inceput.
De cati ani bei in modul asta?
Ai simptome de sevraj atunci cand te opresti din baut?
Cred ca ar fi bine sa faci testul de pe forum, sa te lamuresti cum stai cu alcoolismul.
Din ce zona a tarii esti?

Ti-am mutat topicul in aceasta sectiune, a trecut neobservat in sectiunea de Povesti de viata.

Aici e testul de pe forum. Cred ca e necesar sa il faci, noi nu suntem in masura sa hotaram cine e alcoolic si cine nu. Rezultatul e doar pentru tine, nu trebuie spus sau comunicat cuiva.
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=4

Salut Marius!Cum am spus mai sus de vreo' 7 ani ,cand ma opresc din baut nu am simptome de sevraj dar dupa 2,3 zile simnt nevoia de alcool,sunt plecat afara momentan
23/08/2015, 03:11 PM
Răspuns: #4
(23/08/2015 03:07 PM)Florin1294 A scris:  Salut Marius!Cum am spus mai sus de vreo' 7 ani ,cand ma opresc din baut nu am simptome de sevraj dar dupa 2,3 zile simnt nevoia de alcool,sunt plecat afara momentan
Simptomele sevrajului:
Semne ale dependenţei psihice:

stările de indispoziţie (frustrare, anxietate, stări depresive) sunt înlaturate prin consum;
anticiparea consumului, planificarea consumului şi a ocaziilor de a consuma;
evocarea cu plăcere a momentelor de consum;
în situaţii limită cu mare presiune emoţională (deces, boală, divorţ, pierdere, câştiguri foarte mari, stări euforice) persoana dependentă se gândeşte la consumul de alcool.

Semne ale dependenţei fizice:

după 24-36 de ore de la întreruperea consumului apare tremuratul matinal al mâinilor şi al picioarelor;
dificultăţi de coordonare a mişcărilor, probleme de echilibru şi mers;
transpiraţie, stare de greaţă şi/sau vărsături;
durere de cap, tensiune, probleme cardiace;
tulburări de somn;

Stiu ca nu esti in tara, mai sus ti-am postat linkul catre sedintele online. Putem gasi pe cineva si acolo unde esti tu, dar trebuie sa ai putina rabdare.
23/08/2015, 03:40 PM
Răspuns: #5
Cred ca mai mult e dependenta psihica ,plus ca am inceput sa devin si putin mai depresiv de circa 6 luni insa nu grav,am teama mereu de un lucru ,dar nu pot sa o inving,pe plan fizic nu am probleme ,consider ca sunt tanar si am un organism rezistent plus ca mananc cat de cat mai sanatos si fac si putina miscare.Poate o sa incerc si sedintele online, de obicei nu prea imi plac mie marturisile etc,imi place sa stiu doar eu, deocamdata citesc 12 pasi. Iti multumesc Marius pt sustinere!
23/08/2015, 03:57 PM
Răspuns: #6
(23/08/2015 03:40 PM)Florin1294 A scris:  Cred ca mai mult e dependenta psihica ,plus ca am inceput sa devin si putin mai depresiv de circa 6 luni insa nu grav,am teama mereu de un lucru ,dar nu pot sa o inving,pe plan fizic nu am probleme ,consider ca sunt tanar si am un organism rezistent plus ca mananc cat de cat mai sanatos si fac si putina miscare.Poate o sa incerc si sedintele online, de obicei nu prea imi plac mie marturisile etc,imi place sa stiu doar eu, deocamdata citesc 12 pasi. Iti multumesc Marius pt sustinere!
Rezultatele testului iti vor spune adevarul. Ma bucur ca la doar 21 de ani ti-ai dat seama ca s-ar putea sa ai o problema.
Frica, vinovatia, remuscarile fac parte tot din simptomele de sevraj. Panica fara motiv.
La sedintele online nu trebuie sa spui tu nimic, decat daca doresti. Important este sa asculti ceea ce au altii de spus. Poti sa citesti si Bigbook, daca vrei si daca poti. E biblia alcoolicului.
https://www.scribd.com/fullscreen/542005...do24l5eqtw
23/08/2015, 10:46 PM (Ultima modificare: 23/08/2015 10:46 PM de Fane.)
Răspuns: #7
Salut Florin ! Bine ai venit!
Ma bucur cand cineva asa de tanar ca tine, constata ca are o probelma cu consumul abuziv de alcool si cere ajutor. NU pot sa-ti dau momentan dar e bine daca-ti faci testul ... in functie de rezultate decizi ce cale trebuie sa urmezi, dupa cele povestite de tine raspunsul ar fi doar unul, insa e mai bine sa-ti faci testul ca sa stii unde te afli...
,, Ne displace să punem noi cuiva eticheta de alcoolic, însă dumneavoastră vă puteti pune singur diagnosticul destul de repede " ...
... ,, Mergeti la barul cel mai apropiat si incercati să beti controlat. Încercati să beti si sa va opriti brusc. Repetati experimentul de mai multe ori. În scurt timp veti decide, dacă sunteți onest cu sine, despre ce este vorba. "
Capitolul - Alte date despre alcoolism- pag. 30 Alcoolicii Anonimi
Iti doresc multa sanatate!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)