Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Madie, dependenta si codependenta
23/06/2015, 03:55 PM (Ultima modificare: 23/06/2015 03:57 PM de alex190.)
Răspuns: #21
RE: Sunt Madie, dependenta si codependenta
Multumesc, domnule Constantin!Mi-ati reamintit un lucru pe cat de adevarat, pe atat de simplu: tot ce avem nevoie pentru a fi fericiti si a evolua spiritual, face deja parte din fiinta noastra.Doar noi oamenii complicam uneori lucrurile, cautand tot felul de explicatii psihologice sau filozofice complicate, de care ne folosim doar pentru a mai amana inca un pic, iar si iar, munca cu noi insine, care incepe de fapt prin aplicarea unor pasi foarte simpli.

O zi senina tuturor!

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
23/06/2015, 08:42 PM
Răspuns: #22
Domnule Constantin aveti perfecta dreptate, dar... ca sa incepi recuperarea si programul AA trebuie sa ajungi mai intai la un grup AA.
,, Aceia dintre noi care călătoresc se duc la întrunirile micilor grupuri cât se poate mai des. Aceasta practică ne permite să acordăm ajutor acelor începători si, în același timp să evităm anumite diversiuni tentante... Astfel ne maturizăm noi. La fel vă puteți maturiza si dumneavoastră, chiar dacă nu sunteți decât un singur om, cu cartea aceasta în mână. Avem încrederea și speranța că ea conține tot ce vă trebuie ca să începeti. Stim ce gandiți. Vă spuneți: "Sunt singur si scuturat de tremurături. Eu nu pot face aceste lucruri." Ba da puteti. Ati uitat că acum tocmai ati descoperit o sursă de putere mult superioară dumneavoastră. Cu asemenea sprijin, ca să puteți realiza ce-am realizat noi, nu vă trebuie nimic altceva decât bunăvoință, răbdare și muncă. " extras din capitolul O imagine a viitorului dumneavoastră, BB pag. 155-156
... nu stiu exact ce ne vindecă ( stie oare cineva? )de fapt nici nu imi pun prea multe intrebări in legătură cu acest lucru, stiu doar că funcționează, mi-e tare bine si nu imi mai doresc mai multe, Azi este de ajuns, iar daca ar fi sa spun sigur ceva acel ceva ar fi : Pentru mine promisiunile programului AA sunt realitate .
Cu deosebit respect !
Abstinență senină !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
23/06/2015, 09:11 PM
Răspuns: #23
Salutare dragi prieteni,

Va multumesc tuturor pentru mesaje! Smile

@Ovidiu
Hehe, tare bancul. De tinut minte! Smile Si ai dreptate.

Dupa cateva zile de tatonari, citit si asa mai departe am decis ca azi sa merg la o intalnire. Si m-am dus.
A fost foarte fain, am cunoscut oameni minunati. Am ascultat niste povesti asemanatoare cu povestea mea si am simtit ca sunt inteleasa. Asa ca decid ca azi sa nu beau.

Nu imi este inca limpede in minte ce urmeaza, cand ar trebui sa incep cei 12 pasi, insa o sa merg la intalniri si cu siguranta ma lamuresc. Am primit sfatul sa iau lucrurile incet, fara graba, unul cate unul.

Asa ca, va multumesc pentru tot! Smile

Seara faina,
Madie
23/06/2015, 09:23 PM
Răspuns: #24
Bravo Madie ! Felicitari !
Fiecare zi la randul ei, o sa afli tot ce trebuie la timp.
Abstinenta senina !

23/06/2015, 10:03 PM
Răspuns: #25
:heart:Salutare,Madie.Ma bucur tare mult pentru intalnire.Tine cat mai aproape.Te pupacesc cu drag.Criss.
24/06/2015, 10:45 PM
Răspuns: #26
(22/06/2015 03:48 PM)Ovidiu73 A scris:  Asta imi aduce aminte de bancul ala, cu condamnatul la moarte prin ghilotinare. La intrebarea calaului, cu cateva clipe inainte de executie daca doreste un coniac mic, condamnatul refuza pe motiv ca, a doua zi il doare capul si e mahmur de la coniac.
Asta e una tare de tot, caustica, ironica si ce mai vreti voi..
Multam de banc, mi-a mai venit putin zambetul pe fata..
Da concluzia e brici. Salveaza-ti tu prima data viata, pe urma vezi ce mai fac ceilalti..
Ma bucur sa vad ca ai fost la grup si ca ti-a placut. Acela va fi colacul tau de salvare din vartejul alcoolismului.
Continua!
25/06/2015, 07:30 AM (Ultima modificare: 25/06/2015 07:38 AM de Constantin.)
Răspuns: #27
(23/06/2015 08:42 PM)Fane A scris:  Domnule Constantin aveti perfecta dreptate, dar... ca sa incepi recuperarea si programul AA trebuie sa ajungi mai intai la un grup AA.
,, Aceia dintre noi care călătoresc se duc la întrunirile micilor grupuri cât se poate mai des. Aceasta practică ne permite să acordăm ajutor acelor începători si, în același timp să evităm anumite diversiuni tentante... Astfel ne maturizăm noi. La fel vă puteți maturiza si dumneavoastră, chiar dacă nu sunteți decât un singur om, cu cartea aceasta în mână. Avem încrederea și speranța că ea conține tot ce vă trebuie ca să începeti. Stim ce gandiți. Vă spuneți: "Sunt singur si scuturat de tremurături. Eu nu pot face aceste lucruri." Ba da puteti. Ati uitat că acum tocmai ati descoperit o sursă de putere mult superioară dumneavoastră. Cu asemenea sprijin, ca să puteți realiza ce-am realizat noi, nu vă trebuie nimic altceva decât bunăvoință, răbdare și muncă. " extras din capitolul O imagine a viitorului dumneavoastră, BB pag. 155-156
... nu stiu exact ce ne vindecă ( stie oare cineva? )de fapt nici nu imi pun prea multe intrebări in legătură cu acest lucru, stiu doar că funcționează, mi-e tare bine si nu imi mai doresc mai multe, Azi este de ajuns, iar daca ar fi sa spun sigur ceva acel ceva ar fi : Pentru mine promisiunile programului AA sunt realitate .
Cu deosebit respect !
Abstinență senină !
D-le Fane, nu am înțeles despre ce carte e vorba, dacă e vorba de BB o țin în mână, în inimă și în suflet de 15 ani și mulțumesc lui Dumnezeu că tare mi-a fost de folos
Întrebi dacă știe cineva ce ne vindecă? Ne vindecăm prin atitudinea noastră față de puterea superioară nouă(indiferent care) onestitate , minte deschisă și bunăvoință.
Dacă facem primii trei Pasi cu credință și seriozitate, care de fapt sunt cei mai importanți din tot programul, atunci abstinența o vom primi în dar, nu o dobândim prin efortul nostru. Ceea ce facem și trebuie să facem este efortul de a păstra darul primit, de a corecta defectele de caracter și de a repara ce se mai poate repara, culminând cu cel mai important lucru; transmiterea mesajului altor alcoolici care mai suferă. Întâlnirile de grup nu sunt întâlniri de discuții intelectuale, ci discuții de împrtășiri a momentelor de viață trăite, nu explicate de diverși specialiști care nu au trecut niciodată prin ceea ce am trecut, sau chiar dacă au trecut(unii) sun trăirile lor nu ale mele. Dacă sunt capabil să mă iert și să iert nu mă mai interesează ce spun o sută de specialiști în tratatele lor despre iertare, eu știu ce simt eu, atunci când sunt capabil să iert și nu ce-mi descrie altul despre ce simt eu. Copii mici nu știu nimic dar, sun capabili să ierte din suflet pe cei care iau pedepsit, să iubească și să fie onești, mai târziu când îi ”educăm” le inoculăm prin comportamentele noastre toate defectele de caracter, minciuna(promitem că dacă e cuminte îi vom da nu știu ce... dar, aproape că uităm întotdeauna de promisiune), egoismul( nu da jucăria altui copil că ți-o strică) , egoul(tu trebuie să fi cel mai bun, trebuie să iei numai 10), fricile(dacă nu ești cuminte chem polițistul, țiganul să te ia), etc. Scuze pentru devagație, dar în program am învățat că trebuie să simt cu sufletul, cu inima, în baza a ceea ce simt, și nu în baza a nu știu ce teorii pe care le-am știut și înainte , dar, am continuat șă beau, ele rămânând doar discuții de cafenea, și încă ceva, am învățat să nu mai despic firul în patru, CI SĂ LAS LUCRURILE SIMPLE. Nu doresc să intru în nici un fel de polemică, mi-am exprimat un punct de vedere(al meu) care poate fi acceptat sau nu, poate fi greșit sau nu , este ceea ce gândesc eu și ceea ce mă ajută să-mi păstrez abstinența, chiar greșind tot pot fi de ajutor pentru că îl pun în situația pe celălalt(ceilalți) să gândească corect și să vadă unde greșesc eu. Nu am nimci de obiectat cu dezvoltarea intelectuală individuală, dimpotrivă dar, nu trebuie amestecată în program, nu trebuie să adăugăm programului alte ”roți” fie ele chiar mai rotunde, sunt suficiente cele pe care le are.
25/06/2015, 10:52 AM (Ultima modificare: 25/06/2015 10:53 AM de Fane.)
Răspuns: #28
Si eu va multumesc din suflet pentru lamuriri si imi cer scuze daca cumva spusele mele au parut a fi vreun repros, departe de mine gandul, sunt foarte nou in program si nu imi permit chestii de genul acesta,plus ca va apreciez foarte mult pentru ceea ce faceti pentru noi, ceea ce am vrut sa zic si inca o data imi pare rau sincer ca am fost inteles gresit sau nu m-am exprimat corect, era ca pana la prima intalnire de grup e buna si Cartea mare, dar probabil nu m-am exprimat suficient de bine, in rest nu am ce sa comentez. Va multumesc de raspuns, raspuns care il consider binevenit si chiar mi-a fost util.
Cu stima si consideratie! Fane, alcoolic.
Abstinenta senina !

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)