Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Madie, dependenta si codependenta
17/06/2015, 12:48 AM
Răspuns: #11
RE: Sunt Madie, dependenta si codependenta
(15/06/2015 01:48 PM)Madie A scris:  As vrea sa va spun ca aseara, dupa ce am fost pe la spital, cand am ajuns acasa, am avut o pofta nebuna sa beau o bere. Parca sa treaca tot ce a fost peste zi. Insa am rezistat...

Cred ca momente ca cel de aseara vor fi din ce in ce mai des.
Mai des si mai intense, vreo cateva luni. Ele vor starui mai mult si pana la urma o sa reiei bautul daca nu faci nimic cu viata ta in acest rastimp pe care alcoolul ni-l ofera, din cand in cand.. Iluzia ca putem sa ne oprim cand vrem.
Revenirea in forta insa e oricand posibila.
Traieste astazi, si traieste bine.
Poate ca nu vezi intotdeauna partea buna a lucrurilor, alcoolul nu ne prea lasa sa gandim. Uite, de exemplu in cazul tau, gandeste-te ca e un miracol ca ai scapat asa usor din accident. Nu te gandi la faptul ca putea sa nu se intample deloc..
O seara faina!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
17/06/2015, 06:44 AM
Răspuns: #12
Buna Madie,
Ma bucura mult ca ai avut curajul sa ceri ajutor, si mai ales ca ai luat hotararea sa nu mai bei. Continua sa citesti si sa mergi la intalnirile AA.
Eu, personal, sunt adeptul planului de 24 de ore "Azi nu beau".
Este greu cu dorinta de a bea la inceputul abstinentei, dar cu ajutorul sedintelor de grup, a literaturii AA si adorintei tale de a lasa bautura, sigur vei trece aceasta grea incercare.
Insanatosire grabnica si abstinenta senina!
O zi buna, dangeo, alcoolic.

Ca să te laşi de alcool, îţi trebuie multă "tărie".
17/06/2015, 09:45 AM
Răspuns: #13
Buna dimineata,

Va multumesc mult tuturor!! Imi pare bine sa va cunosc, Fane si Dangeo Smile

Da, Marius, stiu ca momentele vor fi din ce in ce mai intense si mai dese. Trebuie neaparat sa ajung la intalnire, insa astept sa ma recuperez putin. Pana atunci, citesc cartile. Am aproape o saptamana de cand nu am baut deloc si ma simt parca alt om, privesc lucrurile mai optimist, mai cu viata, desi am trecut prin acest accident. Alcoolul iti intuneca gandurile, te face sa vezi lucrurile mai dramatice, mai rele decat sunt.

Multumesc ca sunteti aici!

Cu drag,
Madie
17/06/2015, 06:46 PM (Ultima modificare: 17/06/2015 06:47 PM de Fane.)
Răspuns: #14
Buna iarasi Madie si mie imi face placere sa te cunosc Smile !
Doamne da-mi seninatatea sa accept ceea ce nu pot schimba, curaj sa schimb ceea ce pot si intelepciunea sa le deosebesc...
Pretuim Rugăciunea noastră pentru Seninătate pentru că aduce o lumină nouă care poate disipa obiceiul vechi și aproape fatal de a ne păcăli pe noi înșine.
În lumina acestei rugăciuni vedem că infrângerea acceptată in mod corespunzator nu e necesar sa fie un dezastru.Acum stim că nu trebuie să fugim si nici nu trebuie să incercăm să depasim problemele prin uz de forta care nu va face decat sa impingă obstacolele in fata noastra mai repede decat putem noi sa le depasim.
@ Bill W. in revisia internationala AAGrapevine 1962

...de ce ti-am pus acest citat ? ia-le pe rand, primul lucru ar fi de dorit sa-ti gasesti un grup pe care sa-l frecventezi si unde poti gasi si ajutorul si suportul moral de care ai nevoie, stai linistita sunt si femei... optimismul ajuta in mentinerea abstinentei dar nu e de ajuns, esti norocoasa ca ai darul optimismului dar daca-ti calci pe frica de a merge la grup (rusinea, pe care si eu am avut-o la inceput crezand ca voi fi judecat, dar nu s-a intamplat asa din contra) o sa vezi ca iti va fi mult, mult mai usor sa treci prin asta. Ca fapt divers... Marius a fost primul om cu care am vorbit de AA, si iata-ma aici abstinent mai am cateva zile si fac un an si ii sunt recunoscator ca m-a lamurit ce si cum desi el era in vacanta pe litoral si eu bastinas Smile ,deci se poate cu putina bunavointa, a si cu dangeo suntem colegi in acelasi grup AA si ne sustinem abstinenta reciproc (cu toti membrii).
Intreba-ti sufletul cu sinceritate ce vrea si ai sa stii raspunsul.
Cu drag, Fane alcoolic

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
20/06/2015, 11:59 PM (Ultima modificare: 21/06/2015 12:04 AM de mirali.)
Răspuns: #15
Buna Madie

Eu ma numesc Mirela si uite...acus,acus se fac doi ani de cand sunt abstinenta,nici ca-mi vine sa cred,parca mai ieri m-am lasat de baut...parca de o viata sunt in program si membra in aceasta minunata comunitate AA....
Parca mai ieri sorbeam si restul amar si respingator din sticlele goale de bere dimineata.... trista si disperara ca nu-mi este de ajuns puneam la cale planul de a cumpara si bea altele....familie,copil,tot ce-i mai important din viata unui om era pe alt loc,locul 1 era al alcoolului din bere sau vin...la nevoie am baut si eu orice,numai alcool sa aiba,Dumnezeu a avut alt plan se pare si mi-a lasat din primele din belsug ca sa nu fie nevoie prea des de distilate.
Iti recomand si eu sa citesti din cartile noastre cat poti de mult,si de pe forum de asemeni,mai avem si seara de seara de la orele 21 sedinte online,uneori suntem mai multi,alteori mai putini,dupa puterile fiecaruia de a participa,dar oricine este online va avea un sfat bun din propria experienta de impartasit.
E minunat ca constientizezi ce ti se intampla,constientizarea acceptata este primul pas spre vindecare,de ce spun constientizare acceptata, pentru ca eu nu am vrut sa accept in ruptul capului ca sunt alcoolica. Cu toate ca constientizam in ultimii trei ani de baut compulsiv raul ce mi-l fac mie si celorlalti ma incapatanam in negare,in puterea de a bea controlat.Este un gand viclesug al unei minti imbolnavite de alcool care odata ce a trecut de partea cealalta nu mai are libertatea de a alege intre a bea si a nu mai bea si totusi valul iluziei persista pana un "fund al sacului" il da jos.
Pana atunci trecem cu totii prin intamplari ce ne scad stima de sine,increderea in noi,stari emotionale depresive...etc...."fundul sacului" vine la fiecare diferit si se materializeaza prin a ne oprii de sapat in groapa proprie a mortii,a ridica mainile in sus si a cere ajutor,si cine te poate ajuta cel mai bine decat noi,cei care venim de acolo,cei care am fost si noi acolo si stim cum e si mai stim si drumul spre libertate!
Cand am ajuns la fundul sacului meu tot un forum si oamenii ei,alcoolici abstinenti cu experienta mi-au sarit in ajutor si m-au indrumat pe drumul recuperarii.Mi-au recomandat sa ma duc la intalnirile de grup...am facut-o dupa un timp,un timp in care m-am mentinut abstinenta prin programul:"Doar pentru azi", rugaciunea de seninatate in care ma rugam sa accept ca nu pot schimba faptul ca sunt alcoolica,curaj si putere sa ma schimb pe mine si intelepciune sa identific gandurile ce m-ar putea trimite la bautura si sa le spun NU.Dar dupa ce m-am dus la grup,la prima mea intalnite AA si am simtit cum ca sufletul meu se simte in sfarsit bine (nu ma simteam bine in nici un grup de oameni inainte) am stiut ca eu in sfarsit mi-am gasit linistea ce o cautam de mult si ca de ei nu doresc sa ma mai despart.Am gasit acolo oameni cu bunatatea pe chip,dornici sa ma ajute si sa-mi impartaseasca din experienta lor si sa-mi dea sfaturi ca urmandu-le sa traiesc si eu seninatatea ce o vedeam pe chipurile lor.
E frumos ca in AA se dau doar sfaturi,nimeni nu te obliga cu nimic,de vrei le urmezi,de nu vrei,nu....insa timpul(tiranul sangeros ce nu iarta nimic) va demonstra ca cei ce le-au urmat si-au schimbat drastic viata ajungand sa spun ca un prieten de-al meu:"Viata bate filmul"
Tot frumos e ca fiecare ia ce i se potriveste din program si lucreaza la el mai intens acolo unde stie el ca trebuie necesitatilor sale,unii avem un ego mai maricel,altii suntem mai colerici,altii prea timizi,altii desfac firul in patru si trebuie sa "invete sa pastreze totul simplu"...etc
Iti recomand ceva.Spui ca esti si codependenta,si eu am avut tata alcoolic,a murit....m-am regasit in ce ai scris tu la prima postare.Am citit si eu despre codependenta si m-am regasit cel mai mult in comportamentele arhetipale ale copiilor ce provin din familie de alcoolici.Recunosc,am citit,m-am regasit si, eu,eu m-am oprit aici.Pentru ca problema mea cea mai mare era alcoolul si nu codependenta.Prin pasii AA lucrez la persoana mea tot ce este necesar mie.Tu vei vedea cat de mult trebuie sa stai in aria codependentei,nu doresc sa supar pe nimeni,posibil ca doua programe sa faca confuzie si sa nu mai stii ce este bine pentru tine .
Doamne ajuta!
Sa auzim de bine,insanatosire grabnica si "Azi nu beau"!Spus zi de zi Azi este mereu la timpul prezent,nu de maine,nu de la o data sau eveniment anume,prea des am zis de astea.Azi,acum este momentul si timpul cel mai potrivit de a nu mai bea,de a nu mai sapa in groapa proprie.Sfaturile scrise in Viata fara bautura sunt un foarte bun inceput de pus in practica,pune-le si nu vei regreta! Smile
Cu drag,Mirela

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
22/06/2015, 09:10 AM
Răspuns: #16
Buna dimineata tuturor!

Mirela, multumesc mult pentru raspuns! Imi pare bine de cunostinta! Ma pune pe ganduri ce ai scris acolo si ma face sa ma intreb care ar fi mai proeminenta la mine, dependenta de alcool sau codependenta? O sa reflectez asupra acestei chestii...

Fane, da, intr-adevar, cred ca intalnirile ma vor ajuta cel mai mult. Am terminat de citit si cartile, acum citesc Eliberarea de dependente (David Simon, Deepak Chopra). Si curand voi merge si la intalniri.

Va multumesc tuturor!
Madie
22/06/2015, 03:48 PM
Răspuns: #17
Salut Madie,
Bine ai venit pe forum.
"ma intreb care ar fi mai proeminenta la mine, dependenta de alcool sau codependenta? O sa reflectez asupra acestei chestii..."

Asta imi aduce aminte de bancul ala, cu condamnatul la moarte prin ghilotinare. La intrebarea calaului, cu cateva clipe inainte de executie daca doreste un coniac mic, condamnatul refuza pe motiv ca, a doua zi il doare capul si e mahmur de la coniac.

Adica daca esti alcoolica ( doar tu poti face afirmatia asta) preocuparea pentru co-dependenta e asa...ca durerea de cap a aluia de a doua zi.

E posibil sa nu iti ajute cu nimic ce ti-am spus, caz in care nu baga in seama, bat campii. Smile

Oricum ar fi, succes in demersurile tale!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
22/06/2015, 07:14 PM
Răspuns: #18
Buna Madie,

Buna tuturor
(Ce ma bucur ca dupa cateva saptamani in care orice ora libera era data "Cezarului somn de odihna" pot sa revin pe forum un pic sa impartasesc din putintica mea experienta Smile )

Madie,cu alcoolismul sta asa ca si cu graviditatea:
Ori esti,ori nu esti!
Nu poti fi doar un pic gravida.

Uite aici un text din "Alcoolicii anonimi"

"Nu vrem sa categorisim pe nimeni ca alcoolic, dar puteti sa va diagnosticati singur destul de usor. Duceti-va la un bar si incercati sa va controlati bautul. Incercati sa beti si apoi sa va opriti brusc. Incercati-o de mai multe ori. Daca sinteti sincer cu dumneavoastra, nu va trece mult pina va decideti. Merita sacrificiul unei stari rele de tremuraturi pentru a va putea da seama complet de starea in care va aflati."

Cand o codependenta recade (reactioneaza comportamental si emotional spre raul si nu binele EI) ea constientizeaza si prin incercare repetata (zic si eu...mai ales ca nu este usor deloc) isi schimba modul de gandire,reactie,fel de a fi...etc...
Cand un alcoolic recade este ca nu se stie daca mai are parte de o noua recuperare.Eu sunt optimista si zic ca majoritatea revin la abstinenta si ca invata din recadere multe necesare lor si apoi si altora care afla de la sedinte iau aminte.

Ps.Ovidiu,mi-a placut bancul,nu-l stiam dar nici nu o sa-l uit!
Cat despre cozonaci...cred ca destinul meu e mai mult langa "tata pe tractor" Wink
O seara frumoasa va doresc si mi-a lipsit mult forumul,imi place sa scriu aici.

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
22/06/2015, 09:40 PM
Răspuns: #19
Bună Madie!
Bună tuturor!
Madie, cărtile te ajută să ai o idee despre ce e vorba, sunt o călăuză tacută și de nădejde pe drumul recuperării dar o abstinentă împlinită trebuie lucrată pas cu pas... până și metodele de recuperare a lui Deepack Chopra se bazează pe cei 12 Pași AA... "Dependentele servesc unui scop. Cand oamenii cauta o schimbare in starea lor emotionala si nu stiu cum sa o realizeze din interior, intind mana dupa ceva din exterior..."
"Atunci individul trebuie sa aleaga fie sa caute o schimbare mai durabila, fie sa se re-angajeze pentru o alta „doza de alinare” pe termen scurt…"

Acceptarea este începutul recuperării, doar de tine depinde .
Poți să faci asta, doar putină bunăvoință !
Seară frumoasă !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
23/06/2015, 07:51 AM
Răspuns: #20
(22/06/2015 09:40 PM)Fane A scris:  Bună Madie!
Bună tuturor!
Madie, cărtile te ajută să ai o idee despre ce e vorba, sunt o călăuză tacută și de nădejde pe drumul recuperării dar o abstinentă împlinită trebuie lucrată pas cu pas... până și metodele de recuperare a lui Deepack Chopra se bazează pe cei 12 Pași AA... "Dependentele servesc unui scop. Cand oamenii cauta o schimbare in starea lor emotionala si nu stiu cum sa o realizeze din interior, intind mana dupa ceva din exterior..."
"Atunci individul trebuie sa aleaga fie sa caute o schimbare mai durabila, fie sa se re-angajeze pentru o alta „doza de alinare” pe termen scurt…"

Acceptarea este începutul recuperării, doar de tine depinde .
Poți să faci asta, doar putină bunăvoință !
Seară frumoasă !
Da ! Fane ai dreptate, cărțile (oricare ar fi ele ) ne ajută dar, nu ne vindecă. Poate le-am citit și înainte(mă refer la cele de dezvoltare spirituală), unii au devenit chiar specialiști, profesioniști, însă am continuat să bem sau să fim bolnavi de codependență(la ce ne-a folosit?). Pentru erudiție da! pentru Programul AA NU! De fapt mai mult încurcă. Programul este atăt de simplu și eficient, nu are nevoie de explicații și completări , are nevoie de acceptare, onestitate, minte deschisă și bunăvoință, celelalte țin de cultura generală sau de specialitate. De fapt se spune și s-a confirmat în timp că cel mai greu se recuperează, cu ajutorul Programului AA psihologii și preoții pentru că slujesc la doi stăpâni.Grupul este creuzetul recuperării, fără el e mai greu sau aproape imposibil. până și cei singuratici țin legătura cu un grup. Chiar și cel cu patru clase se recuperează mai repede de cât cel cu studii de specialitate, de ce? El aplică programul abandonându-se complet Puteii sale superioare și nu încearcă să explice sau să demonstreze ce poate face el. Am demonstrat înainte și am ajuns aici.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)