Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Madie, dependenta si codependenta
13/06/2015, 08:46 PM (Ultima modificare: 13/06/2015 10:28 PM de Madie.)
Răspuns: #1
Smile Sunt Madie, dependenta si codependenta
Salutare, prieteni!

Sunt Madie, am 28 de ani si sunt dependenta si codependenta. Va scriu pentru ca vreau sa ma schimb. Sunt dependenta de alcool, mai exact de bere. Nu beau tarii, nu am baut niciodata. Foarte rar mai beau vin. Am inceput sa beau prin liceu, cate o bere, doua, in parc, cand colegii cantau la chitara. Cu timpul, am inceput sa beau mai mult. Am ajuns cam la 4-5 beri cand ies in oras si cam doua sau trei pe seara, acasa. Am si zile cand nu beau, dar rar.

Ma chinui de ceva timp sa ma las, am avut o perioada de doua-trei saptamani in care nu am baut, insa cand am iesit in oras am baut prea mult, parca sa recuperez tot ce nu am putut bea in saptamanile alea...si urmarile nu au fost tocmai ok.

Am firma mea, fac exact ce imi place si cum imi place, insa imi pun singura bete-n roate. In zilele in care beau prea mult, nu mai lucrez nimic. Sa nu mai spun de diminetile cu mahmureala...

Vreau sa ma schimb si am nevoie de ajutor. Nu imi place persoana pe care o vad in oglinda dimineata, cu cearcane si obraji rosii, dupa o noapte de baut. Nu imi place cum reactionez cand beau, devin impulsiva si certareata. Nu imi place ca de multe ori nu reusesc sa ajung la orele de sala, unde ma simt extraordinar, pentru ca sunt prea mahmura sa pot face sport. Nu mai vreau sa trec pe langa Mega Image si sa fiu tentata sa-mi cumpar bere. As vrea sa pot sa mananc ceva gustos fara sa simt nevoia de o gura de bere inainte. Nu mai vreau sa fie sambata dimineata si eu sa fiu praf.

Sunt multe de spus, tatal meu este alcoolic, bea in fiecare zi, se ameteste si se duce la culcare. Nu este violent sau agresiv in vreun fel, insa am crescut cu un deficit de afectiune si foarte multe certuri in casa. Sunt codependenta, cateodata imi dau seama cu greu ce simt, imi e greu sa iau decizii, pun prea mult pret pe aprobarea celorlalti. Sunt nehotarata mai mereu, imi e foarte greu sa-mi dau seama ce vreau. Alcoolul adanceste si mai mult aceste stari...

Am citit pe nerasuflate "Viata fara bautura", am rasfoit paginile forumului si cred ca am nevoie de ajutor. Va multumesc ca existati si ca ajutati atatia oameni! Smile
Nu stiu exact in ce directie s-o apuc, o sa va urmaresc aici pe forum si cand o sa am suficient curaj, am sa vin la intalniri!

Cu drag,
Madie
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
13/06/2015, 09:46 PM
Răspuns: #2
RE: Sunt Madie, dependenta si codependenta
Bine ai venit pe forum!
Cred ca ai inceput cu cartea numarul 2 din dotarea AA.
Biblia noastra este Bigbook, o gasesti si aici pe forum in pdf, daca doresti sa o citesti.
Orice raspuns noi acolo il gasim. Si in experientele de viata ale celor abstinenti. Asa ca daca te trage firea, da o ocheada pe Alcoolicii Anonimi, o sa te ajute sa intelegi multe lucruri.
Imi pare rau sa aud inca o data ca teoria genetica despre alcoolism este confirmata. Sunt in aceeasi situatie ca si tine si nu e deloc usor, mai ales cand parintii continua sa faca asta.
Stiu cam ce fel de viata ai avut, programul o sa te invete ce sa faci, acum ca te-ai hotarat sa ceri ajutor. Si bineinteles, esti norocoasa. De 2 ori.
Pentru ca astazi ai facut un pas mare in recuperarea ta, cerand ajutor. Si ca dupa descrierea facuta esti din Bucuresti iar acolo exista multe grupuri care te pot ajuta. Sunt multi din Bucuresti pe acest forum.
Asadar, capul sus. Si noi suntem la fel ca tine si intelegem prin ce treci.
14/06/2015, 06:01 AM
Răspuns: #3
Buna Madie si bine ai venit
La inceput si eu beam doar bere,imi placea tare mult dar,cu timpul nu imi ajungea doar berea,beam orice,doar alcool sa fie.Parintii mei consumau amandoi alcool,certuri erau destule in familie si nu imi placea deloc,imi spuneam ca eu n o sa fiu ca mama mea,dar n a fost sa fie asa.Salvarea mi a venit cand nici nu mai credeam in nimic.Am inceput sa citesc impartasirile altora de pe un forum,vizionam filme despre alcool,am citit Bigbook ul la repezeala si cartile din literatura AA.Ramanand abstinenta,am inceput sa vad viata altfel,am inceput sa lucrez Pasii,sa intru in program si imi place noua viata fara bautura.Mi am dorit sincer sa raman abstinenta,am facut multe rele si am necajit multi oameni.Iti doresc sa reusesti si tu.
14/06/2015, 07:33 AM (Ultima modificare: 14/06/2015 07:34 AM de alex190.)
Răspuns: #4
Buna, Madie!Sunt Alex, codependenta.Daca lasi o adresa de mail, facuta in asa fel incat sa nu iti pierzi anonimatul, trimit doua carti online despre codependenta.Mai e si forumul Alcohelp, care iti va fi de ajutor.Pentru codependenta, sunt topicuri ale codependentilor, care iti vor fi de ajutor.Ba chiar te asteptam pe topicul "Codependenta-dependenta de control si relatii" de pe acest forum, sa participi la discutii, daca vrei.O zi frumoasa!

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
14/06/2015, 10:53 AM (Ultima modificare: 15/06/2015 09:24 AM de Marius.)
Răspuns: #5
Buna dimineata, prieteni!

Imi pare tare bine sa va cunosc!

Va multumesc mult pentru mesaje! Am inceput aseara Big Book, la sugestia lui Marius. Imi si notez lucruri din carte. Oricum, sunt sigura ca o s-o recitesc ori de cate ori voi avea nevoie Smile

Carmen, in ultimul timp si eu incepusem sa beau cam orice, atat eram de disperata. Din pacate, si eu am facut multe rele si am necajit oameni...

Alex, multumesc mult! Uite adresa de mail: xxxxxxxxxxxx Smile
Abia astept sa citesc cartile! Am citit topicul vostru despre codependenta si o sa-l urmaresc in continuare. Acolo am aflat de fapt ca sunt codependenta. Nu stiam ce se intampla cu mine, insa acum vad lucrurile mult mai clar.

Incep treptat sa descopar tot mai multe chestii pe forum, m-am uitat aseara si la un film. Mi-am facut curaj si vreau sa merg la o intalnire. Tot ce ar trebui sa fac este sa intru aici: http://www.alcooliciianonimi.ro/index.ph...ri/grupuri si sa vad care grup ar fi mai aproape de mine, apoi sa-i contactez inainte sa ma duc, nu?

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si pentru sprijin! Blush

Weekend fain,
Madie
14/06/2015, 11:17 AM
Răspuns: #6
Imi place entuziasmul si atitudinea ta pozitiva.Trimit cartile dupa- masa sau pe seara, sa vad cum ma strecor printre obstacolele cursei de astazi.Te asteptam la taclale(constructive si didactice, bineinteles) pe topicul codependentilor...sau unde vrei tu.Te imbrati' fata draga si mult spor in ce faci.

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
15/06/2015, 09:23 AM
Răspuns: #7
Puteti sa va trimiteti si mesaje in privat. Va trebui sa sterg adresa de email, ca sa nu va treziti cu spamuri.
Cum mai stai, Madie??
15/06/2015, 09:30 AM (Ultima modificare: 15/06/2015 09:30 AM de Madie.)
Răspuns: #8
Buna dimineata!

Sunt bine, nu am mai baut de vineri. Din pacate aseara am avut un accident in trafic si am piciorul in ghips Sad Incerc sa ajung pe 16 iunie la o intalnire in Bucuresti Smile am vorbit deja Smile

Alex, adresa este functionala, nu stiu de ce nu merge. Imi poti trimite pe privat un link de wetransfer.com cu cartile?

Multumesc muuult,
Madie
15/06/2015, 01:48 PM
Răspuns: #9
As vrea sa va spun ca aseara, dupa ce am fost pe la spital, cand am ajuns acasa, am avut o pofta nebuna sa beau o bere. Parca sa treaca tot ce a fost peste zi. Insa am rezistat...

Cred ca momente ca cel de aseara vor fi din ce in ce mai des.
16/06/2015, 10:43 AM
Răspuns: #10
Buna Madie , bine ai venit iti spun si eu !
Felicitari pentru determinarea ta si pentru curajul de a face ceva pentru sanatatea ta fizica si mentala!
Dacă ai gasit un grup este si mai bine, ajutorul va fi mai mare, ramai aproape.
Zi frumoasa si abstinentă !
Fane , alcoolic.

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)