Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna seara, ma numesc Mihai si sunt codependent
23/05/2015, 08:26 PM
Răspuns: #1
Buna seara, ma numesc Mihai si sunt codependent
Buna seara tuturor si va multumesc ca existati.

Ma numesc Mihai, sunt din Bucuresti si din ce inteleg din ce in ce mai mult si mai clar din ceea ce citesc aici, precum si pe blogurile unora dintre voi, sunt codependent, unul pasiv. Pentru mine este o oarecare veste buna pentru ca pana la aceasta varsta de 42 de ani inca nu stiu cine sunt si ce este bine pentru mine. In plus sunt dependent de tutun, mancare, dulciuri si Dumnezeu mai stie ce si cate. Sunt obez, hipertensiv, anxios si nesigur si in marea parte a timpului depresiv.

Provin dintr-o familie cu tata alcoolic si mama care a decis ca menirea ei este sa fie martira care se sacrifica perpetuu pentru el, casa, familie, liniste cu orice pret, chiar cu pretul certurilor zilnice si uneori a violentelor. Acum la 78 de ani ai ei, este plina de dureri, de abia mai poate sa se miste si a ramas in grija mea. Tata a murit in 2005 dupa un atac cerebral si o ciroza care i-a distrus ficatul, in timp ce a continuat sa bea si sa devina mai depresiv, taciturn si artagos. Surorile mele isi vad de viata lor si rar dau un telefon sau fac cate o vizita.

Am trecut printr-o gramada de relatii intime care mai de care mai dureroase si mai disfunctionale, cu femei aflate in suferinta si care aveau nevoie de sprijin si intelegere. Una dintre ele a fost cu mama fiului meu care s-a sfarsit printr-un divort, si acum copilul meu se afla la mare departare de mine pe un alt continent. Apoi alte relatii cu nenumarate intreruperi, despartiri, reimpacari si multa drama. Intampin dificultati in aproape tot ce fac, munca, relatii cu altii, orice. Aproape fiecare zi este o batalie crancena cu ceva invizibil, care imi scapa intelegerii si tot ceea ce pot sa simt este gol interior, confuzie, furie si neliniste, fie nespus de multa vinovatie, rusine, durere, foarte multa durere si oboseala. Toate astea par sa se mai alevieze cu niste tigari, cu o gramada de mancare si uneori cu cateva beri. Par insa nu se aleviaza pentru mult timp, in niciun caz nu dispar ba, dimpotriva, mai degraba par sa se consolideze si sa se inrautateasca odata cu progresia in varsta.

Aud sau citesc sintagme gen: iubire de sine, stima/respect de sine, limite sanatoase si parca sunt in fata unor hieroglife egiptene. Nu inteleg, nu simt despre ce este vorba. Sunt pasiv si umil in fata celorlalti in privinta intereselor mele... personalitatea mea se transforma si capata un oarecare contur, sens si viata doar daca cineva are nevoie de mine si imi cere ajutorul.

Desi m-am straduit de-a lungul timpului sa inteleg ce se intampla cu mine, am studiat fel de fel, cred ca am evitat mereu sa privesc elefantul din camera cu portelanuri. Probabil pentru ca am crezut ca efectele primelor doua decade de viata se vor stinge de la sine odata cu inaintarea in varsta si maturizarea. Ca sunt de ajuns de puternic sa fac abstractie de experienta existentiala a parintilor mei. Nu s-a intamplat asa ci dimpotriva.

Poate ca acum a sosit totusi vremea schimbarii. Sper ca Dumnezeu sa imi dea puterea sa fac o schimbare reala in viata mea si sa nu mai rezum in continuare doar la vorbe goale, avant incipient urmat doar de esec dupa esec. Am inceput lucrul cu psihoterapeut insa nu simt ca e de ajuns. De cateva zile citesc ce gasesc despre co-dependenta si urmaresc diferite videoclipuri pe youtube. Azi am gasit pe net si downloadat "Labirintul codependentei". As vrea sa merg la intalniri de grup cu alti co-dependenti in speranta ca voi reusi sa ma lamuresc mai bine ce si cum e nevoie sa fac pentru a ma regasi in sfarsit.

Va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati citit postarea si bine v-am gasit, toate cele bune tuturor.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
23/05/2015, 10:47 PM (Ultima modificare: 23/05/2015 10:51 PM de alex190.)
Răspuns: #2
RE: Buna seara, ma numesc Mihai si sunt codependent
Buna seara, Mihai!Si bine ai venit intre prieteni!Multumesc si eu, pentru ca ai impartasit cu noi experienta ta de viata.Si eu sunt codependenta, probabil in felul meu, nu toate codependentzele sunt la fel.Ca multe alte persoane, ma intrebam pana nu demult acelasi lucru.Cu ce ar trebui sa inceapa un om, privat in copilarie de dragostea sanatoasa a unuia dintre parinti, pentru a se reintregi sufleteste?Pentru mine am inteles ca sunt rani care nu vor disparea niciodata, ba e posibil sa se adanceasca in timp. Cred ca in "Labirintul Codependentei", spunea ca un copil lipsit de iubirea si protectia unuia dintre parinti(din diferite motive), acesta nu se mai dezvolta normal, din punct de vedere afectiv.Ci seamana cu un copac despicat in doua de un traznet.

Solutia mea(e pentru mine, dar poate te ajuta sau te inspira)?Ca in cazul diabetului sau a oricarei alte boli cronice: un regim de viata cat mai sanatos(in masura posibilitatilor), atat din punct de vedere fizic(alimentatie, odihna,miscare fizica, persoane pozitive in jurul meu etc), cat si din punct de vedere spiritual.Cei 12 Pasi ai AA sunt o adevarata comoara pentru recuperare, de asemenea.

Iar despre convorbiri cu alti codependenti, chiar s-a propus ceva la un moment dat pe forum.Sper sa te ajute cineva cu amanunte, eu nu stiu prea multe.

Mult spor in demersurile tale si cand poti, mai scrie pe aici.Te ajuta si pe tine si pe noi.Si nu uita ca nu esti singur.Suntem multi ca tine, care am trait experiente asemanatoare.Si povara dusa in mai multi se mai usureaza.Rolleyes

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
24/05/2015, 06:44 AM (Ultima modificare: 24/05/2015 06:48 AM de SuperTramp.)
Răspuns: #3
Buna dimineata, Mihai!

Bine ai venit, acasa la noiSmile Pofteste si trage-ti sufletul, ia un pahar de apa curata, aer in piept si ia-ti in primire prima zi din restul vietii tale!
Am sa iti scriu partea mea preferata din preambulul cu care am fost eu primita si care m-a uns la fuflet: suntem o comunitate a rudelor si prietenilor alcoolicilor care isi impartasesc experienta, puterea si speranta in scopul rezolvarii problemelor comune. si..." in Al-Anon descoperim că nici o situaţie nu este fără speranţă şi că este posibil ca noi să găsim mulţumire şi chiar fericire, chiar dacă alcoolicul bea sau nu." - ei asta pentru mine s-a intamplat deja si sunt foarte recunoscatoare.
Iti multumesc ca ni te-ai alaturat, sa ne fim de ajutor unii celorlalti. Reamintesc de grupul online de pe skype de marti seara, ora 20.30, pentru codependenti. Daca doresti sa ni te alaturi, doar scrie ne. Cel mai fain ar fi sa poti participa la grup live, in Bucuresti sunt grupuri si AA si Al-Anon. Tudor cred ca poate sa iti dea informatii dar intreb si eu si revin cu ce aflu.

Doamne ajuta!

Andi-codep
24/05/2015, 11:20 AM
Răspuns: #4
Draga Alex, Draga Andi,

Multumesc mult pentru mesajele de bun venit si cuvintele calde/frumoase. Pare ireal si ar fi putin spus ca ma simt coplesit. Pe de alta parte, simt ca si cum in sfarsit am gasit drumul catre casa, acasa - un loc inca departe dar care se vede foarte luminos si cald in bezna din jur.

E tare bine de stiut ca nu sunt singur, asa probabil si eforturile mele vor da in timp altfel de roade. Altfel enorm m-am straduit instinctiv de-a lungul timpului sa aplic cele despre care vorbesti tu, Alex, insa nu mi-au iesit prea mult sau bine niciodata. Ma gandesc acum ca un om ca mine care nu pricepe/simte nicicum ce inseamna iubire si respect de sine si toate celelalte care sunt baza pentru niste conduite sanatoase, normale, firesti are putine sanse de unul singur sa aplice, la inceput chiar si doar mecanic, niste comportamente si sa ii iasa. Desi s-ar putea sa ma insel, sa fie doar un mecanism de evitare si fuga iar americanii sa aiba dreptate cu al lor "fake it 'till you make it".

Acum ma voi apuca de citit, pritocit si imi propun sa particip la cate intalniri si grupuri voi putea. Va multumesc anticipat tuturor pentru sprijin. O duminica placuta si bine v-am gasit.
24/05/2015, 10:00 PM (Ultima modificare: 24/05/2015 10:01 PM de alex190.)
Răspuns: #5
(24/05/2015 11:20 AM)MihaiStancu A scris:  E tare bine de stiut ca nu sunt singur, asa probabil si eforturile mele vor da in timp altfel de roade. Altfel enorm m-am straduit instinctiv de-a lungul timpului sa aplic cele despre care vorbesti tu, Alex, insa nu mi-au iesit prea mult sau bine niciodata. Ma gandesc acum ca un om ca mine care nu pricepe/simte nicicum ce inseamna iubire si respect de sine si toate celelalte care sunt baza pentru niste conduite sanatoase, normale, firesti are putine sanse de unul singur sa aplice, la inceput chiar si doar mecanic, niste comportamente si sa ii iasa. Desi s-ar putea sa ma insel, sa fie doar un mecanism de evitare si fuga iar americanii sa aiba dreptate cu al lor "fake it 'till you make it".

E nevoie de multa munca sustinuta, zi de zi, pana la sfarsitul vietii, fara nici o pauza.Asa e, singur e greu.E bine ca ai cerut ajutor si ca te-ai conectat cu ceilalti.Cu rabdare si perseverenta, usurel , va fi din ce in ce, un pic mai bine.Dar cel pe care trebuie sa te bazezi mereu esti in primul rand tu.Ca sa ai un "capital" trebuie sa investesti.Adica, ce spuneam mai devreme: mult antrenament cu tine, constant, oricat de greu ar fi.Altfel nu se poate.Sunt cei 12 Pasi...Daca i-ai mai facut si ai dat gres, cauta sa vezi ce nu a mers.Si insista acolo, pe punctele slabe.

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
25/05/2015, 09:32 AM
Răspuns: #6
Salut, Mihai!
Dacă dorești să te schimbi fa ceva. Mergi la al anon
Grupul Al-Anon „Speranța” București:

Str. Radu-Vodă, nr. 24A, la Mănăstirea Radu-Vodă, București,

Carmen: 0723/691.162, u_carmen@yahoo.com
Doamne ajuta!
Tudor, alcoolic abstinent

"Acceptarea

de Vincent P. Collins

Înfruntând viaţa

Fiecare dintre noi, mai repede sau mai târziu, ajungem la un punct când viaţa ni se pare că a devenit prea mare ca să îi putem face faţă. De fapt, viaţa niciodată nu este prea mare pentru  noi, dar întradevăr poate părea aşa. Când acest lucru se întâmplă, trebuie să ne îndreptăm din nou atenţia asupra vieţii. Ne-am pierdut probabil perspectiva, dar poate fi recuperată.

Ai ajuns probabil să te gândeşti la lume ca aşa de vastă încât nici nu poţi să o descrii - pământul, douăzeci şi cinci de mii de mile de jur împrejur, iar spaţiul îndepărtat, plin de lumi necunoscute. Dar, practic, lumea este limitată la casa ta, magazinul tău şi oraşul tău. Chiar dacă zbori în India sau Paris sau Hong-Kong, lumea ta nu este mai mare decât interiorul unui avion, şi nici mai îndepărtată decât cel mai apropiat aeroport.

Ai ajuns să priveşti lumea ca fiind plină de milioane şi milioane de oameni. În realitate, lumea ta constă dintr-un număr foarte mic de oameni – aceia care locuiesc cu tine, aceia care lucrează cu tine, şi aceia pe care îi cunoşti.

Viitorul îngrozitor şi ameninţător, acel coşmar infinit de zile şi ani mohorâţi! Nici nu pot să mă  gândesc la el. Nici nu te mai gândi la el. Trăieşti doar o secundă separată în timp; aceasta este exact acest minut. Te poţi gândi doar la un anume lucru odată, fa doar un singur lucru odată; de fapt iei o singură gură de aer odată. Deci, încetează a mai trăi în ziua de mâine, care s-ar putea să nu mai vină, şi începe să trăieşti fiecare zi la timpul ei – astăzi. Fă-ţi planuri pentru mâine dar, numai seara, înainte de culcare.

În scurt timp, îţi vei da seama că acest monstru, VIAŢA, poate fi decupat până la mărimea sa reală. Viaţa este doar acest loc, acest timp şi aceşti oameni aici şi acum. Acestora le poţi face faţă - cel puţin azi.

„ Dar viaţa mea este doar o problemă, una după cealaltă!” Bineînţeles că este- asta este viaţa.

Nu ştiu cum este la voi, dar mie mi-a trebuit un timp îndelungat să-mi dau seama că unele din aceste probleme sunt cauzate de mine. De exemplu, consideram că este datoria mea să încerc să rezolv problemele altora, să le mediez disputele şi să le arat cum să-şi trăiască vieţile proprii. M-am simţit jignit când mi-au respins sfatul, pe care nu l-au solicitat. În final am înţeles că nu poţi să îi ajuţi pe oameni decât dacă au cu adevărat nevoie de ajutor, dorinţa de a fi ajutaţi, vor ca tu să îi ajuţi şi îţi solicită acest ajutor. Chiar şi atunci, îi poţi ajuta doar, să se ajute pe ei înşişi.

Un Arab bătrân a cărui cort era aşezat lângă o un grup de musulmani ce se roagă gălăgios, a fost întrebat, „Nu te deranjează?”. El a răspuns „Nu!”; „Cum anume le faci faţă?”; „Îi las să se roage?”

Mi-am cauzat foarte multă durere încercând să fiu „neegoist”, să mă gândesc prima dată la ceilalţi, la mine ultima dată, şi să încerc să-i mulţumesc pe ceilalţi. Dar nu-i poţi mulţumi pe toţi. Poţi să te epuizezi făcând una şi alta încercând să mulţumeşti „pe verişoarele mele si surorile mele si mătuşile mele”, şi să descoperi că de fapt ei nu sunt afectaţi oricum ai acţiona. „ Mulţumeşte-i pe toţi şi nimeni nu va fi mulţumit; mulţumeşte-te pe tine şi cel puţin tu vei fi mulţumit!”. Caritatea începe la tine acasă, un interes propriu limpede este o caracteristică de bază a naturii umane. Poţi să scapi de multa durere recunoscând zadarnica încercare de a-i mulţumii pe toţi sau încercarea de a mulţumi pe cineva care nu poate fi mulţumit..."

-motto-ul meu :"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - J.Renard Smile
05/05/2016, 10:37 PM
Răspuns: #7
La un an de cand am ajuns la fundul sacului si pe acest forum unde am fost atat de bine primit si calauzit cu promptitudine - vreau sa doar sa ii multumesc lui Dumnezeu ca existati voi, oameni frumosi, si ca acest forum exista aici pentru ajutorarea si indrumarea tuturor celor care isi cauta drumul prin noaptea neagra a sufletului lor, asa cum a fost si in cazul meu.

Abstinenta/recuperare senina tuturor... va imbratisez cu drag si va multumesc.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)