Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABSTINENTA CASTIGATA ...si nu numai.!
21/11/2013, 11:39 PM (Ultima modificare: 22/11/2013 12:18 AM de DORES.)
Răspuns: #1
ABSTINENTA CASTIGATA ...si nu numai.!
ABSTINENTA CASTIGATA ....si mai mult decat atat !
Nu e ceva nou ,o sa caut sa fiu mai original,n-o sa povestesc despre altii -ci o sa fac referire la mine :cu trimitere la noi care suntem atat de labili si nu toti ci o seama,care nu iau Programul celor 12 Pasi ca pe o povata -ci ca pe o simpla lecturare a lui .Eu am ce am cu unele ''p r i n c i p i i "pe care mi le impun ,caut sa le respect si cred in ele ,mai cu seama si respect persoana care le-a lansat (daca mai este in viata,sau ii aduc omagiile mele ,daca nu mai este printre noi).In cadrul intalnirilor de grup fie la Suceava sau prin Tara mi-am propus sa-mi insusesc principiul"Daca vezi pe cineva fericit si tu nu esti...atunci ia-te dupa el":in sensul de a nu-l copia ca n-ai sa reusesti niciodata sa-l egalezi sau sa-i iei fata ".Sa iei de la el doar ceea ce ti se potriveste ,dar in sensul bun al cuvantului,de la celalalt iei altceva si tot asa,pana cand consideri ca trebuie sa mai lesi si de la tine si sa vi cu ceva nou, strain de atitudinea ta de altadata .Dar acel NOU -al tau trebuie cultivat prin lectura si aprofundare de carte s p i r i t u a l a ,aceea care te inalta spiritual,te face sa-ti schimbi vocabularul murdar de altadata prin reactie spontana si elevata,sa te innobileze pe cat posibil.
Deosebit de acestea ar trebui ca atunci cind ai unele neintelegeri cu ce dragi ,chiar cu cei pe care-i iubesti,sa discuti cu ei despre situatia c u r e n t a si sa nu aduci trecutul in discutie,e ceea ce noi numim "Pace cu trecutul".Dupa credinta mea ,eu as categorisi aceasta e t a p a ca cea mai importanta in noua noastra viata ,ca o posibila "gaura negra "de evadare din trecutul nostru tenebros-in ale alcoolului.Din cunostintele mele ,am observat ca pe majoritatea celor care ALUNECA (RECAD)ii macina amintiri din trecut si in special cele n e g a t i v e care au fost de fapt cauza intoarcerii noastre spre pahar ,nu am facut pace totala cu ele ,am zis ca am iertat,dar ne-am atras asupra noastra prea multa SMERENIE si atat si la cea mai mica "adiere de vant " ne "curentam" iarasi si greu ne mai revenim sau niciodata.Am mai observat ca ALUNECARILE nu tin cont de anotimpuri,ca e soare sau poloaie,furtuna sau grindina si numai de STAREA noastra spirituala ,uneori nu ne cunoastem pe noi insine.Eu am incercat si in parte mi-a reusit -am stat de vorba cu mine insumi,cind nu ai cu cine vorbi -legat de framantarile tale- 'DISCUTA Tu cu Tine ,i d e a l ar fi si indicat ca, cineva apropiat tie d i n a f a r a grupului si daca mai are si o aplecare spre s p i r i t u a l -atunci tu n-ai decat sa-i dai "ascultare"si sa-i impartasesti framantarile tale.Primordial in ceea ce faci clipa de clipa,ora de ora,zi de zi este ca eu (tu)sa crezi in ceea ce faci si sa ajungi la credinta ca CEL de SUS -,Care Dirijeaza Universul iti va asculta rugamintile tale ,iar tu n-ai decat sa te inarmezi cu rabdare si sa astepti,dar nu cu o asteptare pasiva ,ci cu activitati benefice gandirii tale,care te imbogatesc spiritual.Si seara inainte de culcare constati cu satisfactie ca pentru ziua incheiata : niciun gand nu este mai frumos in viata de zi cu zi decat gandul pentru ziua de maine,fiindca si maine este o zi.O seara buna si a b s t i n e n t a s e n i n a !! <DorelSv.

<Dores>
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
20/02/2014, 10:34 PM (Ultima modificare: 23/02/2014 06:19 PM de DORES.)
Răspuns: #2
RE: ABSTINENTA CASTIGATA ...si nu numai.!
(PROPUNERE DE DISCUTII...) "CUM AM AJUNS LA STAREA DE :ALCOOLIC ABSTINENT ?"....Eu am parcurs urmatoarele etape:-bautor din curiozitate,
-bautor ocazional,
-bautor social-responsabil,
-bautor progresiv,
-bautor LA GREU,
-alcoolic real,
-ALCOOLIC ABSTINENT.
Starea existentei in care ma aflu -dupa intelegerea mea proprie o consider - cea confortabila,civilizata...!

<Dores>
13/03/2014, 01:32 PM
Răspuns: #3
(20/02/2014 10:34 PM)DORES A scris:  "CUM AM AJUNS LA STAREA DE :ALCOOLIC ABSTINENT ?"
Nu stiu daca sunt singurul,dar eu cred ca m-am nascut alcoolic.Inca de la primul pahar de alcool consumat am simtit nevoia irezistibila de a bea mai departe si mai departe..Toata viata m-am luptat cu nevoia imperioasa de a ma imbata..Nici acum nu pot concepe de ce ar dori cineva sa consume doar un pahar de alcool,doar unul.
Doar rusinea si frica de ridicol nu au facut ca sa am probleme reale cu alcoolul mult mai devreme in viata.Inconstient am realizat ca eu am o problema cu alcoolul.
Asa ca la tema propusa,nu pot sa spun decat:
Alcoolic
Alcoolic
Alcoolic
...
Alcoolic in recuperare.
16/04/2014, 06:56 PM
Răspuns: #4
Alcoolismul este o boala, iar eu m-am nascut cu aceasta boala, o boala cronica si atat. Alcoolicul poate fi comparat cu diabeticul de exemplu. Problemele mele au inceput cu primul pahar la care nu ma puteam opri niciodata, constient fiind ca urma o betie, apoi alta si alta.... Cu timpul mi-am dat seama ca alcoolismul nu este o boala si atat. Am admis ca am o problema cu alcoolul si ca evolutia bolii este stans legata de consumul de alcool. Nu de cantitatea de alcool, pe care niciodata nu am reusit sa o controlez si de acoolul in sine. Cu ajutor mi-am castigat abstinenta si incerc sa o pastrez. Am stopat evolutia bolii, dar sa fim linistiti ca alcoolismul nu este o boala contagioasa si fiecare bolnav poate, daca vrea, sa-si ia singur unicul medicament, abstinenta, fara reteta.
Abstinenta senina tuturor!
16/04/2014, 09:07 PM
Răspuns: #5
Imi doresc si eu mult sa ajung sa spun ca sunt alcoolic abstinent...((
Dar ...pana cand nu stiu cum si ce sa fac...si ma doare sufletul ca am ajuns sa innec amarul in pahar...
Dumnezeu sa ne ajute pe toti....si pe mine la randul meu..
17/04/2014, 07:28 PM
Răspuns: #6
(16/04/2014 09:07 PM)Lilia A scris:  Imi doresc si eu mult sa ajung sa spun ca sunt alcoolic abstinent...((
Dar ...pana cand nu stiu cum si ce sa fac...si ma doare sufletul ca am ajuns sa innec amarul in pahar...
Dumnezeu sa ne ajute pe toti....si pe mine la randul meu..
Fiecare dintre noi au avut perioade in alcoolismul activ in care pretindeam ca ne innecam amarul.Si ca toate ni se intampla numai noua.Personal cred ca dezvoltasem chiar o manie a persecutiei si paranoia.Si inca mult timp dupa ce intrasem in abstinenta luam aproape totul personal.Toate astea au fost efectele alcoolismului asupra mea si mi-au afectat aproape intreaga viata.
Pentru mine "iluminarea" a venit atunci cand am cunoscut in AA oameni care aveau probleme de cateva ori mai grave sau mai dureroase decat ale mele.Si am inceput sa ma intreb de ce s-au oprit acesti oameni din baut.Am vazut membri AA trecand cu zambetul pe buze prin niste situatii care ar fi putut darama orice om.Iar apoi,cand am inceput sa aplic programul AA,am inteles.Fara AA eu sunt sigur ca nu as fi reusit.
Lilia,daca ai nevoie de ajutor,e de ajuns sa il ceri.
Bine ai venit pe acest forum!
17/04/2014, 08:59 PM
Răspuns: #7
Iti multumesc Marius, dar din pacate aici nu am la cine sa ma adresez sau sa cer ajutor , nu am gasit asa un grup unde sa ma pot adresa fiindca sunt muncitor strain , si nici nu am cu cine sa discut pe tema aceasta fiindca imi e rusine, nimeni din prietenii care ii am aici nu cunoaste problema mea, si nu vor intelege asta, sper ca pe acest sait citind istoriile multor alti oameni sa prind la putere sa ma abtin de la alcool,
Va multumesc ca sunteti!
17/04/2014, 10:18 PM
Răspuns: #8
(17/04/2014 08:59 PM)Lilia A scris:  Iti multumesc Marius, dar din pacate aici nu am la cine sa ma adresez sau sa cer ajutor , nu am gasit asa un grup unde sa ma pot adresa fiindca sunt muncitor strain , si nici nu am cu cine sa discut pe tema aceasta fiindca imi e rusine, nimeni din prietenii care ii am aici nu cunoaste problema mea, si nu vor intelege asta, sper ca pe acest sait citind istoriile multor alti oameni sa prind la putere sa ma abtin de la alcool,
Va multumesc ca sunteti!
Nu cred ca am inteles exact..Probabil ca lucrezi in strainatate.Sa stii insa ca AA exista peste tot in lume si mai mult ca sigur vei gasi un grup AA in apropiere.Din punctul meu de vedere e chiar mai usor sa mergi intr-o tara straina la AA,presupun ca nu te cunoaste prea multa lume.
In orice caz,e un lucru extraordinar ca ai reusit sa constientizezi ca ai o problema! Eu am avut nevoie de vreo 20 de ani sa realizez in sfarsit ca am o problema cu bautul.Unii mor si nu reusesc sa isi dea seama de asta.Esti un norocos!
Daca crezi ca te-ar ajuta,putem discuta si prin skype sau telefon.E o metoda de care ma folosesc si acum,atunci cand sunt pus la incercare.Simplul fapt ca stai de vorba cu cineva ca tine te va ajuta mai mult decat crezi.Asta ne uneste in AA.Am trecut prin aceleasi suferinte,tragedii si nimeni nu ne-ar putea intelege vreodata.Decat un alt alcoolic.
Nu stiu daca ai reusit sa citesti cate ceva din literatura noastra.Poate ne spui cate ceva despre cat stii acum.
Multe lucruri folositoare le gasesti pe siteul AA, http://www.alcooliciianonimi.ro
In concluzie,si noi suntem ca tine si eu stiu ca nimeni din lumea asta nu m-ar fi putut intelege asa cum prieteni mei din AA ma inteleg.
19/04/2014, 09:48 PM (Ultima modificare: 19/04/2014 09:54 PM de DORES.)
Răspuns: #9
(17/04/2014 10:18 PM)Marius A scris:  
(17/04/2014 08:59 PM)Lilia A scris:  Iti multumesc Marius, dar din pacate aici nu am la cine sa ma adresez sau sa cer ajutor , nu am gasit asa un grup unde sa ma pot adresa fiindca sunt muncitor strain , si nici nu am cu cine sa discut pe tema aceasta fiindca imi e rusine, nimeni din prietenii care ii am aici nu cunoaste problema mea, si nu vor intelege asta, sper ca pe acest sait citind istoriile multor alti oameni sa prind la putere sa ma abtin de la alcool,
Va multumesc ca sunteti!
Nu cred ca am inteles exact..Probabil ca lucrezi in strainatate.Sa stii insa ca AA exista peste tot in lume si mai mult ca sigur vei gasi un grup AA in apropiere.Din punctul meu de vedere e chiar mai usor sa mergi intr-o tara straina la AA,presupun ca nu te cunoaste prea multa lume.
In orice caz,e un lucru extraordinar ca ai reusit sa constientizezi ca ai o problema! Eu am avut nevoie de vreo 20 de ani sa realizez in sfarsit ca am o problema cu bautul.Unii mor si nu reusesc sa isi dea seama de asta.Esti un norocos!
Daca crezi ca te-ar ajuta,putem discuta si prin skype sau telefon.E o metoda de care ma folosesc si acum,atunci cand sunt pus la incercare.Simplul fapt ca stai de vorba cu cineva ca tine te va ajuta mai mult decat crezi.Asta ne uneste in AA.Am trecut prin aceleasi suferinte,tragedii si nimeni nu ne-ar putea intelege vreodata.Decat un alt alcoolic.
Nu stiu daca ai reusit sa citesti cate ceva din literatura noastra.Poate ne spui cate ceva despre cat stii acum.
Multe lucruri folositoare le gasesti pe siteul AA, http://www.alcooliciianonimi.ro
In concluzie,si noi suntem ca tine si eu stiu ca nimeni din lumea asta nu m-ar fi putut intelege asa cum prieteni mei din AA ma inteleg.
[attachment=1]:huh:UN MIC SI UTIL RASPUNS:Simplu fapt ca ne-ai cautat si ne-ai gasit pe Forum denota ca: vrei sa faci ceva cu viata ta si ai pasit cu dreptul (un pas mic printre cei 12 Pasi ai A.A.)Daca ai vrea si ai putea cauta un Grup A.A. in Zona,Regiunea in care lucrezi si ar fi de mare ajutor pt.tine daca ne-ai scrie din ce loc. din Romania provii ?si cand mai vii pe acasa cauta grupul sau da un tel.la un grup mai apropiat.Noi avem prieteni care lucreaza in strainatate si frecventeaza grupurile din afara si nu uita trebuie sa-ti invingi frica,rusinea de ai cauta,a ne cauta !ca numai asa iti recunosti problema care o ai _respectiv<BOALA>Scriu inaintea INVIERII DOMNULUI (21:30)si tine minte urmatoarele:Alcoolul ucide celulele nervoase si raman doar cele linistite.!!!Smile))e doar o gluma si ia-o ca atare .Spune NU -practicii de a bea si spune DA _(Stop pana aici) ,pana nu cumva glumita de mai inainte se va incerca sa-si arate coltii.ASTEPTAM...noutati......!?

(19/04/2014 09:48 PM)DORES A scris:  
(17/04/2014 10:18 PM)Marius A scris:  
Va multumesc ca sunteti!
:huh:UN MIC SI UTIL RASPUNS:Simplu fapt ca ne-ai cautat si ne-ai gasit pe Forum denota ca: vrei sa faci ceva cu viata ta si ai pasit cu dreptul (un pas mic printre cei 12 Pasi ai A.A.)Daca ai vrea si ai putea cauta un Grup A.A. in Zona,Regiunea in care lucrezi si ar fi de mare ajutor pt.tine daca ne-ai scrie din ce loc. din Romania provii ?si cand mai vii pe acasa cauta grupul sau da un tel.la un grup mai apropiat.Noi avem prieteni care lucreaza in strainatate si frecventeaza grupurile din afara si nu uita trebuie sa-ti invingi frica,rusinea de ai cauta,a ne cauta !ca numai asa iti recunosti problema care o ai _respectiv<BOALA>Scriu inaintea INVIERII DOMNULUI (21:30)si tine minte urmatoarele:Alcoolul ucide celulele nervoase si raman doar cele linistite.!!!Smile))e doar o gluma si ia-o ca atare .Spune NU -practicii de a bea si spune DA _(Stop pana aici) ,pana nu cumva glumita de mai inainte se va incerca sa-si arate coltii.ASTEPTAM...noutati......!?
p.s. accesati (Personalizarea celor 12 pasi )va va fi de mare ajutor.
Poate vă atinge sobrietatea. Poate va ajuta sa rămâne-ti treji, si să fiti fericiti.!Luati-o de buna !

<Dores>
20/04/2014, 12:12 PM
Răspuns: #10
Paste fericit tuturor!
Bun materialul trimis.Se pare ca devine tot mai actuala problema intelegerii,perceptiei Puterii Superioare,intr-o lume in care tot mai putini Cred.
Dar exemplul dat de acea persoana poate fi urmat de oricine.
Si ca o concluzie personala,eu cred ca fiecare dintre noi punem in aplicare programul AA,modelat dupa propria structura.
Importante sunt principiile.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)