Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Povesti de viata, sursa de viata!
02/03/2015, 08:13 PM
Răspuns: #1
Povesti de viata, sursa de viata!
Buna ziua tuturor,

Au trecut doua luni si cateva zile de cand am devenit membru AA si tot atata vreme de cand sunt abstinent.
M-am decis sa devin membru si abstinent in urma lecturii povestilor de viata de pe forum.
M-au impresionat pana la lacrimi si ori de cate ori am nevoie de consolidarea determinarii de a nu mai consuma alcool, citesc, sau recitesc marturiile celor care, din dragoste pentru semeni si-au deschis sufletele pe forum.
Multumesc celor care au scris, multumesc celor care m-au incurajat prin mesajele lor si de asemenea administratorilor, pentru aceasta oportunitate.
Bunul Dumnezeu va rasplati pe fiecare in parte pentru daruirea lor pentru noi cei prinsi in capcana.
Va doresc tuturor o primavara senina si abstinenta cat mai contagioasa.

Dorin
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
02/03/2015, 10:12 PM
Răspuns: #2
RE: Povesti de viata, sursa de viata!
Felicitari Dorin ! Tine aproape, impreuna reusim! Abstinenta senina !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
02/03/2015, 11:49 PM
Răspuns: #3
Salut!
Ma bucur sa vad ca forumul asta are un scop util, ca munca noastra nu e degeaba.
Povestile noastre seamana intre ele. Pentru ca avem aceeasi boala, neinteleasa de nimeni altcineva..
Felicitari pentru cele 2 luni de abstinenta, tine aproape de invingatori!
O seara faina!
03/03/2015, 06:26 AM
Răspuns: #4
Buna Dorin!
La fel si eu,citind impartasirile si povestile de viata a altor alcoolici,mi am dat seama ce este alcoolismul si mi am dorit mult sa devin si eu abstinenta.
Aveam cam doua luni de abstinenta cand am ajuns la un grup AA.Mi a placut si imi doream sa raman printre ei si am ramas.Felicitari si o primavare senina.
03/03/2015, 03:26 PM (Ultima modificare: 03/03/2015 03:37 PM de Tudor.)
Răspuns: #5
Salut, Dorin !

Sint ,Tudor alcoolic si iti urez si eu bine ai venit in randurile AA-ului si FELICITARI PENTRU ABSTINENTA .
Poti sa reusesti daca iti doresti cu adevarat.
Abstinenta este ca o calatorie continua si 'Primul pas" este necesar dar nu suficient .
Fara o cunoastere a"problemei ' si fara un program de mentinere in abstinenta nu-i suficient .
Eu nu am avut nici o recadere insa sint exemple ca daca "te ratacesti" de cei ccu experienta in abstinenta tentatiile pot sa te "dobaore "
Nu am dorit sa ma intorc la alcool asa ca am ales calea celor 12 pasi si participarii la grup.
Datorita aplicarii sugestiilor din cei 12 pasii si ai prietenilor din AA cu, voia Lui Dumnezeu, voi face 7 ani de absinenta saptamana viitoare .
SINT RECUNSCATOR PENTRU ASTA.
In AA -invatam unui de la altii si ne sustinem in abstinenta Asa functioneaza.
"Numai tu singur poti reusi dea nu poti de unul singur " este un slogan foarte adevarat.

Cu drag,
Tudor

-motto-ul meu :"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - J.Renard Smile
03/03/2015, 08:16 PM
Răspuns: #6
Buna Dorin!

Cand bunul Dumnezeu s-a indurat si de mine pentru ca sincer ma rugasem pentru a nu mai bea,tot povestile si discutiile de pe un forum mi-au fost calauza,sfat si inspiratie CA SE POATE!
Acum,privind in urma recunosc ca tot ceea ce nu puteam sa accept,sau credeam ca eu nu sunt asa sau ca eu pot dovedii ca pot bea controlat dintr-o data s-a schimbat,a fost de ajuns pentru mine o singura dorinta sincera,a unei minti si inimi doritoare de schimbare si Dumnezeu prin oamenii sai a adus in viata mea pacea si linistea unei vieti abstinente si fericite.
La inceput nu am inteles prea bine programul dar aveam in fata ochilor oameni care reuseau sa fie abstinenti si senini,oameni care iubesc viata si incerca sa faca ce e mai bun din ceea ce primesc de la ea,oameni ce mi-au aratat simpatie,intelegere,compasiune...asa ca atunci,la inceput am crezut fara sa stiu cum ca voi reusii sa devin ca ei.
Am crezut pentru ca in viata din care veneam nu mai doream sa ma intorc dar si pentru ca sufleteste m-am atasat de acesti oameni din AA mai mult decat alta metoda de terapie....si pentru ca avand aceeasi boala era firesc sa fie asa dar si pentru ca in mijlocul lor nu am simtit teama,frica,dispret....si multe altele pe care zi de zi le percepeam de la lume si catre lume.
Iti doresc sa traiesti viata in AA asa cum eu simt ca pentru asta m-am nascut,ca sa beau si apoi prin depasirea suferintei sa ma alatur acestei comunitati in cadrul careia mi-am schimbat complet viata.

Cu drag,Mirela.

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
04/03/2015, 03:50 PM
Răspuns: #7
Buna dragilor,

Incep prin a va multumi din nou pentru mesaje, incurajari sfaturi.
Intr-adevar, experimentarea abstinentei nu e o chestie usoara intr-o lume plina de tentatii, o lume in care bucurii sau necazuri, evenimente de orice fel, sunt tot atatea prilejuri de a consuma.
La tara la parintii sotiei, la inmormantari, se consuma mai multa bautura decat la nunti si marea majoritate a participantilor pleaca de la pomana impleticind-u-se.
Si astfel de exemple nu lipsesc...
E o pacoste mare consumul de substante ametitoare si actorii care sa-l intretina si chiar sa-l sporeasca nu lipsesc.
Prezenta AA intr-o astfel de lume e asemanatoare farului unui fort, care trimite la zeci de km lumina atat de pretioasa in noapte si in ceata.
Totodata insa, realizez faptul ca impactul AA intr-o astfel de lume, este destul de limitat, intrucat cei care au mai mare nevoie de informatii, nu au acces internet ci sunt mai degraba victimele ignorantei proprii si a celor din imediata vecinatate.
Si sa termin intr-o nota optimista...visez la ziua in care pe fiecare sticla de bere, vin sau tuica se va putea citi nota: Consumul acestui produs, dauneaza grav sanatatii dvs. si a celor pe care-i iubiti!
Va pup pe toti si va doresc numai bine.

Dorin
04/03/2015, 05:35 PM (Ultima modificare: 04/03/2015 05:36 PM de Aurelia.)
Răspuns: #8
Din păcate nu va veni ziua in care sa citim asa ceva pe sticlele de băutura,se fac bani multi din acest comerț.
Si daca pe pachetele de țigări ,vezi imaginea aceea înfricoșătoare cu moartea cu coasa,ce crezi ca dependentului se sperie?
Bine ai venit printre noi,cu cat suntem mai multi cu atat devenim mai puternici.
Viata in abstinenta nu este prea ușoară,dar nici atat de rea cum a fost in perioada activa,totul depinde acum de tine ,si de încrederea ta in forța grupului,forța superioară,
Daca ai posibilitate,mergi cat de des poti la ședințele AA,iti vei consolida zidul,si vei înțelege programul,nu te lasa prada tulburărilor de moment,cum vin tot asa pleacă,păstrează ce ai primit in dar,viata merita trăită,si merita trăită in abstinenta.
Cu drag.

Din păcate nu va veni ziua in care sa citim asa ceva pe sticlele de băutura,se fac bani multi din acest comerț.
Si daca pe pachetele de țigări ,vezi imaginea aceea înfricoșătoare cu moartea cu coasa,ce crezi ca dependentului se sperie?
Bine ai venit printre noi,cu cat suntem mai multi cu atat devenim mai puternici.
Viata in abstinenta nu este prea ușoară,dar nici atat de rea cum a fost in perioada activa,totul depinde acum de tine ,si de încrederea ta in forța grupului,forța superioară,
Daca ai posibilitate,mergi cat de des poti la ședințele AA,iti vei consolida zidul,si vei înțelege programul,nu te lasa prada tulburărilor de moment,cum vin tot asa pleacă,păstrează ce ai primit in dar,viata merita trăită,si merita trăită in abstinenta.
Cu drag.

Ce lucru desavarsit e omul! Ce aleasa ii este cugetarea! Si cat de infinite ii sunt insusirile! – W. Shakespeare
13/10/2016, 09:57 AM (Ultima modificare: 14/10/2016 10:29 AM de Marius.)
Răspuns: #9
(03/03/2015 06:26 AM)carmen A scris:  Buna Dorin!
La fel si eu,citind impartasirile si povestile de viata a altor alcoolici,mi am dat seama ce este alcoolismul si mi am dorit mult sa devin si eu abstinenta.
Aveam cam doua luni de abstinenta cand am ajuns la un grup AA.Mi a placut si imi doream sa raman printre ei si am ramas.Felicitari si o primavare senina.

Absolut. Trebuie doar sa deschizi un pic ochii si ajungi la concluzia ca abstinenta e cea mai buna varianta. Smile
14/10/2016, 11:51 AM
Răspuns: #10
Bună Dorin!!!
Bună îți zic și eu - și chiar așa și este - o zi bună, o idee bună pentru a păstra abstinența. Și eu am câștigat -o datorită oamenilor de pe aici de pe forum. Dumnezeu lucrează prin intermediul oamenilor și m-a ajutat prin ei. Sunt oameni generoși, care studiază și cunosc Programul celor Doisprezece Pași și am ce învăța întotdeauna de la ei. Am primit îndrumare și înțelegere de la ei și sunt extraordinar de recunoscătoare pentru tot ce am obținut în abstinența mea de un an. Am mai stat abstinentă doi ani la rând - dar fără program, și am recăzut. Acum nu mai simt nici o ispită , deși problemele din viață s-au cam înmulțit - ca să mă exprim așa...

Nu contează. Pot să le fac față, pentru că am SPRIJIN prin Program, prin oamenii din program, știu că la cea mai mică ispită pot da cel puțin un telefon, există speranță, există înțelegere, și niște oameni care au devenit cu totul speciali datorită dezvoltării emoționale și spirituale oferite de acest minunat dar a lui Dzeu care este Programul celor Doisprezece Pași.

Felicitări - și bine a zis cineva pe aici - stau pe lângă învingători căci doar așa pot deveni unul. Mult succes pe mai departe !!!!!Angel

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)