Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Recaderi
05/02/2015, 10:00 PM
Răspuns: #11
RE: Recaderi
(05/02/2015 11:23 AM)catatl A scris:  Hirohito in august1945....,,trebuie sa acceptam inacceptabilul,trebuie sa suportam insuportabilul''....
Multam pentru cele scrise..Nu o sa stau sa mi plang de mila acum.Nu prea am timp.
Sunt doua fatete ale medaliei aici.O sa detaliez.Intrarea mea in abstinenta a venit intr un moment in care alcoolul imi era sprijin.Aveam loc de m nca,aveam casa,aveam masa,aveam sticla...Cu siguranta puteam sa o mai duc destul asa.
Realitatea era ca de fapt nu aveam nimic.Cum spunea un clasic pe un forum,eram caz social.Sunt inca.Nu ca accept asta cu seninatate dar asta e adevarul.Din partea asta de lume sunt doua planuri pe care le lucrezi.Predarea pentru abstinenta si LUPTA pentru existenta.DD nu ti pune in farfurie daca doar te rogi.
Acum greseala mea a fost ca am furat startul.Dorinta mea de a intelege boala si a gasii solutii sa fac ceva a fost imensa,este inca...Dar partea de intendenta nu a mers.Acolo m a lovit.Da..am fost ajutat dar nu rautatea si dorinta deba profita au fost raspunsul meu.Prostia,neseriozitatea,incapacitatea de a primi ca sa ofer..da.Astea sunt sechele,astea trebuiesc schimbate.Stiu asta.Lucrez la asta.
A existat un tipar la recaderile mele.L am vazut.Acum stiu si cum voi schimba asta.
Partea ce tine de program insa o iau de la capat.Pana mi intra in sange..
Nea Constantin spunea pe undeva ca e nevoie de luni ca sa creezi un automatism in timpul lucrului la program..Atunci voi lucra pana voi intelege..
Alta problema majora este modul meu compulsiv de a acumula informatia de a citi mult,repede,tot ce prind...trecand pe un plan secundar absorbtia informatiei.Constientizarea si asimilarea ei.E setea de la inceput.Stiu .Si aici o sa schimb ceva..
O parte importanta ,esentiala,in recaderea de acum o fost interactiunea cu cei din jur.Pentru ca mi am distrus sistemul de valori,reguli simple de convetuire devin ceva abstract pt mine,le tratez cu lejeritate si ajung in situatia sa ranesc,sa indepartez oameni ce conteaza.Asta doare.Asta duce la momente de nebunie si apoi la sticla.
Sunt deci multe planuri pe care am de lucrat....Multe.
Cred ca e vremea sa o iau de la capat.In alt mod...
Multam.

Buna, Cata!Inainte de toate planurile, de toata informatia pe care ai acumulat-o etc, trebuie sa supravietuiesti material.Nu poti trece prin tornade din astea existentiale, fara sa te puna la pamant.Primul lucru de care ai nevoie e stabilitate, rutina, un serviciu cat de cat stabil.Ai o meserie buna, nu se poate sa nu gasesti ceva de lucru.E greu, dar nu imposibil, mai ales pentru cineva inteligent si muncitor ca tine.Chiar daca nu e foarte bine platit, macar pentru inceput, pana iti gasesti altceva.In privinta locuintei, iti poti cauta ceva mai ieftin, tot asa, pentru inceput,o camera doar, la niste batrani sau la vreo familie care cauta chiriasi de ex.

In rest, nu stiu ce ar trebui sa faci pentru recuperare.In schimb stiu ce ar trebui sa NU mai faci.Sa nu mai urasti.E normal sa te simti parasit, cu copilaria furata si viata distrusa.Sa iubesti, in conditiile date, e prea mult pentru un om, pot sa inteleg.Dar incearca sa nu mai urasti trecutul cu atata intensitate, macar uneori.Meriti si tu un strop de liniste si bucurie, nu te mai chinui asa.

Cata, ai nevoie sa vorbesti cu cineva.In afara de prietenii de aici, care sunt necesari ca aerul, daca nu poti apela la un psihoteraput, mergi din cand in cand la preotul din parohia unde locuiesti.In mod normal trebuie sa fie un bun cunoscator de oameni si te poate sfatui bine.Si in plus de asta, poate cunoaste persoane care au nevoie de tine(ma refer la lucru) sau poate iti da chiar el ceva.

Imi pare rau ca treci prin asa ceva...se poate intampla oricui.Ti-am spus ce as face eu in situatia asta.Sper sa ne dai vesti bune cat mai repede.

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
06/02/2015, 11:07 PM
Răspuns: #12
(31/01/2015 03:12 PM)SuperTramp A scris:  Salutare tuturor!

As vrea sa propun ca tema de discutie recaderile.

Am adresat intrebarea ca pentru toate adictiile. imi e de folos si mie in mancat compulsiv si in codependenta (si aici curiozitatea mi e chiar uriasa... recaderea in codep inseamna sa schimbi furnizorul de "drog"...?!)

Andi COOA

Buna,Andi!Cred ca e foarte greu la codependenti sa isi dea seama cand repeta comportamentul autodistructiv(si distructiv), pentru ca e o boala mascata, ipocrita si exploatata la maxim de cand e lumea.Pentru ca orice fiinta umana are un anumit grad de dependenta de celalalt, de familia sa etc.Iar cei care ducem aceasta dependenta dincolo de limitele normalului, avem un intreg arsenal(de cele mai multe ori inconstient) de camuflare a adevaratelor intentii(controlul relatiilor), fiind ajutati si de traditia sociala(daca pot spune asa) si religioasa(invataturi religioase gresit intelese si aplicate).

Dupa parerea mea, recaderea la codependenti poate fi si cu acelasi furnizor de "drog",nu trebuie sa fie altul neaparat.Codependenta e descoperita nu demult, prin anii '90, parca.Atunci s-a observat ca de foarte multe ori, dupa recuperarea unui alcoolic, la cam un an de zile, familia se destrama.Deoarece convietuirea cu un alcoolic activ, in lipsa informatiilor si a dorintei de schimbare, imbolnaveste si nevasta, daca nu cumva aceasta era deja bolnava(codependenta) din familia de provenienta.Deci, sunt persoane care chiar au nevoie de alcoolismul sotului, de multe ori chiar accelerandu-i boala .Cred ca asta e ca si cum ai recadea in fiecare zi de mai multe ori.Dar asa cum spuneam, e greu delimitezi unde incepe codependenta, unde o repeti/recazi .La alcoolism e mult mai usor.Fiecare stie cand bea.La codependenti, uneori, e ca si cum am fi legati la ochi, si trebuie sa ghicim ce e si ce nu e recadere.

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
25/02/2015, 03:26 AM (Ultima modificare: 25/02/2015 08:53 AM de genu13.)
Răspuns: #13
Salutare !

Recadere e atunci cand dependentul, cel drag pt o codependenta e in programul de 12 pasi. nu vorbesc de recadere la un betiv activ. Eu am incredere ca programul functioneaza pentru ca am fost campion la recaderi, si ai mei apartinatori si cei din grup au avut rabdare cu mine, dupa 4 ani de recaderi, asta cam o betie la 6 luni media, a venit si ziua din care nu am mai baut. Nu stiam atunci, dar in literatura tuturor adictiilor, se spune ca dupa o recadere te refocusezi pe program, te ridici de jos, te scuturi de praf si mergi inainte. Eu asta am facut intuitiv sau poate ghidat de o Putere Superioara, nu stiu exact ce m-a refocusat in program, dar cineva sau ceva mi-a vrut binele si sunt recunoscator pentru asta.
SENINATATE SI O ZI O DATA
EUGEN
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)