Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Recaderi
31/01/2015, 03:12 PM (Ultima modificare: 31/01/2015 03:15 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #1
Recaderi
Salutare tuturor!

As vrea sa propun ca tema de discutie recaderile. Din orice adictie. Proprii sau ale celor dragi, sau pur si simplu observate. Cu o intrebare dupa: in ce consta cel mai util mod de a actiona sau nu sau a reactiona cand cineva drag recade?

In linii foarte mari si fara certitudinea corectitudinii informatiei inteleg ca atunci cand dependentul recade, cei din jur trebuie sa stea deoparte. In mod special cei cu comportamente codependente ...acuteSmile. Daca asta e asa (E?Smile ), si asta e tot, mai concret ce inseamna a sta deoparte dincolo de: sa ti traiesti viata pur si simplu ca si cum ai fi tu cu tine? n am idee daca sunt in regula informatiile pe care le am sau nu. Pe undeva le simt fair dar incomplete. Si cred ca de la voi pot invata cel mai bine.

Mi se invart prin minte intrebari de gen: stai deoparte inteleg prin asta a nu l pistona pe cel recazut, a nu i vorbi despre ce s a intamplat, a l ignora?? Daca trebuie sa traiesti cu el, ce e util sa faci? Si daca recade un membru al comunitatii noastre, ce e util si corect cumva...(cred ca nu e cea mai potrivita formulare, dar acum nu mi vine alta in minte) sa facem ca si comunitate? Daca dependentul te solicita ca sa vorbeasca orice cu tine, sunt subiecte pe care le incurajezi, pe care nu? nu vorbesti deloc? Sunt interesata de aceste nuante comportamentale.

Sau daca e alta atitudinea corecta..care e? Simt doar atat ca e bine ca reactia mea sa fie in acord cu trairile mele. Adica undeva sa mi fie bine cu raspunsul pe care il dau si sa nu i fac mai rau celui cazut. Eu sunt in acea etapa in care am cam pus deoparte ce am stiut eu teoretic ca e bine si pe canavaua asta noua caut sa asez de la cei trecuti prin sabie un modus vivendi nou sau cel putin improspatat. Mno...nu doar de la cei patrunsi de foc si paraSmile Ci de la oricine care are un gand vis a vis de asta.

Am adresat intrebarea ca pentru toate adictiile. imi e de folos si mie in mancat compulsiv si in codependenta (si aici curiozitatea mi e chiar uriasa... recaderea in codep inseamna sa schimbi furnizorul de "drog"...?!) , caci si abstinenta arata ca pentru cei cu adictii de comportament sexual ... Apreciez in orice postare experientele voastre vis a vis de tema si va multumesc de pe acum pentru intelegere fata de nevoia mea de tema.

Andi COOA
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
31/01/2015, 04:24 PM (Ultima modificare: 31/01/2015 04:38 PM de mirali.)
Răspuns: #2
RE: Recaderi
Spre folos.

Fișier(e) Atașat(e)
.doc  Drumul catre recadere.doc (Mărime: 50 KB / Descărcări: 21)
.doc  Revenirea dintr-o Recadere.doc (Mărime: 174 KB / Descărcări: 15)
.doc  PREVENIREA RECADERII.doc (Mărime: 176 KB / Descărcări: 11)

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
03/02/2015, 08:52 AM
Răspuns: #3
Saru-mana, Mireluta!
04/02/2015, 12:29 AM
Răspuns: #4
Le-am primit cu drag si spre ajutor mie si celor asemeni mie.

Cand aud de o recadere sufera sufletul din mine,ma simt de fiecare data ca dupa un nou esec al meu din vremea cand incercam sa beau controlat si nu reuseam si toata acea drama se ridica din nou la suprafata cu toate fricile,.deznadejdile,neputinta si sevrajul.....dar asa cum eu din nereusitele mele repetate am invatat ca nu pot controla alcoolul si am renuntat cand a venit vremea la a-mi mai dorii sa beau controlat punandu-mi in schimb ca scop abstinenta zilei de azi,asa fiecare recadere poate fi un ajutor in intelegerea felului in care s-a gresit fata de recomandarile programului.
As putea spune despre mine ca atunci cand am luat hotararea de a devenii abstinenta toate gandurile mele s-au concentrat doar asupra recuperarii mele si credintei nestramutate ca se poate sa traiesc zi de zi 24 ore fara bautura.

Doamne ajuta tuturor!

04/02/2015, 11:30 PM
Răspuns: #5
Recaderea e suma tuturor decziilor proaste pe care le am luat in ultima vreme.Si mai ales faptului ca desi ma duce mintea,citesc multa literatura AA,fac ce se cere...implicarea e zero pe un anumit segment.Am construit in mine un aparat care mi radiografiaza actiunile,stiu unde gresesc,stiu ce trebuie sa fac dar brusc...la un moment dat ma opresc si cad.
Da..o iau de la capat.Cum spune cineva zilele fara bautura nu mi le ia nimeni.
Dar mi e ciuda pe mine.Oricum merg mai departe.
Am cateva lucruri de schimbat.O sa reiau programul cu pasul unu .Pt recadere.Dar principalul lucru pe care trebuie sa lbfac e sa raschetez vechile reflexe de alcoolic.
Si asta e greu pt ca inca sunt in mine,in subconstient iar o clipa de neatentie e suficienta sa navaleasca si sa mi schimbe toata scara de valori si sa mi modifice actiunile.Da voi lupta.Voi lupta...
05/02/2015, 08:29 AM
Răspuns: #6
Nu stiu daca sa lupti e cuvantul potrivit...doar sa renunti,asa simt eu,am renuntat si renunt mereu la tot ce-mi face rau.
Situatii,imprejurari,sentimente,ganduri,le-am lasat pur si simplu sa cada,m-am detasat de ele,am pastrat ,descoperit si pus accent pe calitati in slujba binelui.
"Mintea face din iad rai si din rai iad"!
Si e tare tare adevarat....iar emotiile sunt reactia corpului la un gand de-al nostru....grija mare la ce ganduri pastrezi in minte si carora le acorzi atentie.
Dependenta e perversa,pune stapanire pe tine si te trezesti cu un pahar in mana fara sa stii cum ti-a aparut.
Asa un altul deschide frigiderul inconstient si se trezeste ca a mancat prajitura sau ca a fumat o tigara fara sa-si dea seama.
Persoana care face toate astea nu e aceeasi cu persoana care suntem noi,e ca o pseudoidentitate.
De aia dupa ce bem ne pare rau si credem in indreptare,dar o data cu indreptarea trebuie sa stim si cine vrem sa fim:Alcoolicul bautor sau alcoolicul abstinent.
Prin constientizare a ceea ce se intampla cu tine te poti separa de dependenta,dar trebuie sa pastrezi aceasta constientizare in fiecare moment al vietii,trebuie sa ajungi la o stare de PREZENTA permanenta in tine....stii tu:castiga lupul pe care-l hranesti.

O zi frumoasa in abstinenta iti doresc Cata!
O zi frumoasa in abstinenta tuturor!

05/02/2015, 09:47 AM
Răspuns: #7
Servus si aici!

de cand am deschis topicul asta m am gandit ce inseamna pentru mine ca mancator compulsiv/ working-itol compulsiv/ shopping-itol compulsiv, codependent...(compulsiv?Smile )etc... recaderea. Ma gandesc la perioadele cand sunt linistita sufleteste si nu am nevoie nici macar nu ma gandesc catre ce fac eu repede ca sa mi satisfac supararea si tensiunea ci functionez in treaba mea. Apoi vine ceva... care ma agita, o vorba a cuiva, un eveniment... Si zat ma trezesc langa farfurie sau in magazin. Astea sunt recaderile pe care le am identificat in 3 luni. Si de fiecare data ma ambitionez prosteste: Lasa!! ca de maine nu mai fac asa! De maine asa si pe dincolo! jur! sa fiu io cutu daca nu! Si undeva in discursul meu interior se strecoara si cuvantul asta :lupta. "o lupta i viata deci te lupta, cu dragoste de ea cu dor..." Oi fi inteles gresit povestile si poeziile copilariei, caci mi le am insusit. Mi se parea ca a lupta e o mare virtute. Acum ca si scriu gandul, din postura in care ma aflu mi se pare o mare greseala pt mine. Free a zis la un moment dat ca pasii astia pe care i facem in recuperare nu se fac in ritm de ninja "ziua ningea, noaptea ningea, dimineata ninja iara" ci in ritm de pelerin. E bine ca mi a zis asta atunci cand a trebuit. Multumesc Free! caci mi am reamintit ca lectia smereniei n am incasat o asa urat si de fapt e chiar bine sa fii smerit. Am timp sa fac chestii bune in smerenie. Cand lupt sunt concentrata sa mi umflu muschi sa mi demonstrez in fata a fite cine cat sunt de buna si cand ala/aia nu se impresioneaza te tai la vene sau le lasi sa creasca?! E obositor rau dar rau sa lupti atata cu morile de vant, si pe postul de Don Quijote e ocupat. Rezultatul e doar ne-iesirea din cercul asta vicios al dependentei. Asta e experienta mea de pana acum cu lupta si recaderile. Cumva atata timp cat lupt am mari sanse sa recad de cate ori vrea muschiul meu inflamat. Banuiesc ca lupta e utila cand o faci pentru copilul tau sa i asiguri o operatie sau ceva in zona asta... In nici un caz nu sa ma bat pentru spiritualitatea mea ci sa o las sa vina spre mine. Adica sa sed intr un loc... ca nu stie cu tinta mobila ... Caci merit...pentru ca altfel nu m as fi nascut.
Poate ajuta, poate nu. Pe mine m a ajutat deja.

Doamne ajuta!
05/02/2015, 09:57 AM
Răspuns: #8
Cata nu lupta e raspunsul ci predarea. Nu dau lectii doamne fereste dar numai acceptand ca Dumnezeu imi poate schimba viata si actionand ca atare am reusit pana acum si cu voia Lui am sa reusesc si azi. Poti sa stii BB pe dinafara cu punct si virgula daca nu intelegi mesajul cartii tot degeaba si inca ceva prietene, multi umbla cu Dumnezeu in gura si tocesc pragurile bisericilor(si eu merg duminica la liturghie)... poarta-L in suflet si El va fi zilnic cu tine( cel putin asa fac eu). Doar asa nu mai sunt acolo unde am fost. Daca am deranjat imi cer scuze, nu te-am judecat doar ti-am spus prieteneste ce si cum am procedat eu, in rest e alegerea ta. As vrea sincer sa spun ca-mi pare rau pentru tine dar nu pot...ridica-te scutura-te si ia-o de la capat cu fruntea sus si cu Dumnezeu in suflet nu pe buze. Doamne Ajuta!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
05/02/2015, 11:23 AM (Ultima modificare: 05/02/2015 09:41 PM de Marius.)
Răspuns: #9
Hirohito in august1945....,,trebuie sa acceptam inacceptabilul,trebuie sa suportam insuportabilul''....
Multam pentru cele scrise..Nu o sa stau sa mi plang de mila acum.Nu prea am timp.
Sunt doua fatete ale medaliei aici.O sa detaliez.Intrarea mea in abstinenta a venit intr un moment in care alcoolul imi era sprijin.Aveam loc de m nca,aveam casa,aveam masa,aveam sticla...Cu siguranta puteam sa o mai duc destul asa.
Realitatea era ca de fapt nu aveam nimic.Cum spunea un clasic pe un forum,eram caz social.Sunt inca.Nu ca accept asta cu seninatate dar asta e adevarul.Din partea asta de lume sunt doua planuri pe care le lucrezi.Predarea pentru abstinenta si LUPTA pentru existenta.DD nu ti pune in farfurie daca doar te rogi.
Acum greseala mea a fost ca am furat startul.Dorinta mea de a intelege boala si a gasii solutii sa fac ceva a fost imensa,este inca...Dar partea de intendenta nu a mers.Acolo m a lovit.Da..am fost ajutat dar nu rautatea si dorinta deba profita au fost raspunsul meu.Prostia,neseriozitatea,incapacitatea de a primi ca sa ofer..da.Astea sunt sechele,astea trebuiesc schimbate.Stiu asta.Lucrez la asta.
A existat un tipar la recaderile mele.L am vazut.Acum stiu si cum voi schimba asta.
Partea ce tine de program insa o iau de la capat.Pana mi intra in sange..
Nea Constantin spunea pe undeva ca e nevoie de luni ca sa creezi un automatism in timpul lucrului la program..Atunci voi lucra pana voi intelege..
Alta problema majora este modul meu compulsiv de a acumula informatia de a citi mult,repede,tot ce prind...trecand pe un plan secundar absorbtia informatiei.Constientizarea si asimilarea ei.E setea de la inceput.Stiu .Si aici o sa schimb ceva..
O parte importanta ,esentiala,in recaderea de acum o fost interactiunea cu cei din jur.Pentru ca mi am distrus sistemul de valori,reguli simple de convetuire devin ceva abstract pt mine,le tratez cu lejeritate si ajung in situatia sa ranesc,sa indepartez oameni ce conteaza.Asta doare.Asta duce la momente de nebunie si apoi la sticla.
Sunt deci multe planuri pe care am de lucrat....Multe.
Cred ca e vremea sa o iau de la capat.In alt mod...
Multam.
05/02/2015, 12:00 PM (Ultima modificare: 05/02/2015 09:42 PM de Marius.)
Răspuns: #10
(05/02/2015 11:23 AM)catatl A scris:  Hirohito in august1945....,,trebuie sa acceptam inacceptabilul,trebuie sa suportam insuportabilul''....
Multam pentru cele scrise..Nu o sa stau sa mi plang de mila acum.Nu prea am timp.
Sunt doua fatete ale medaliei aici.O sa detaliez.Intrarea mea in abstinenta a venit intr un moment in care alcoolul imi era sprijin.Aveam loc de m nca,aveam casa,aveam masa,aveam sticla...Cu siguranta puteam sa o mai duc destul asa.
Realitatea era ca de fapt nu aveam nimic.Cum spunea un clasic pe un forum,eram caz social.Sunt inca.Nu ca accept asta cu seninatate dar asta e adevarul.Din partea asta de lume sunt doua planuri pe care le lucrezi.Predarea pentru abstinenta si LUPTA pentru existenta.DD nu ti pune in farfurie daca doar te rogi.
Acum greseala mea a fost ca am furat startul.Dorinta mea de a intelege boala si a gasii solutii sa fac ceva a fost imensa,este inca...Dar partea de intendenta nu a mers.Acolo m a lovit.Da..am fost ajutat dar nu rautatea si dorinta deba profita au fost raspunsul meu.Prostia,neseriozitatea,incapacitatea de a primi ca sa ofer..da.Astea sunt sechele,astea trebuiesc schimbate.Stiu asta.Lucrez la asta.
A existat un tipar la recaderile mele.L am vazut.Acum stiu si cum voi schimba asta.
Partea ce tine de program insa o iau de la capat.Pana mi intra in sange..
Nea Constantin spunea pe undeva ca e nevoie de luni ca sa creezi un automatism in timpul lucrului la program..Atunci voi lucra pana voi intelege..
Alta problema majora este modul meu compulsiv de a acumula informatia de a citi mult,repede,tot ce prind...trecand pe un plan secundar absorbtia informatiei.Constientizarea si asimilarea ei.E setea de la inceput.Stiu .Si aici o sa schimb ceva..
O parte importanta ,esentiala,in recaderea de acum o fost interactiunea cu cei din jur.Pentru ca mi am distrus sistemul de valori,reguli simple de convetuire devin ceva abstract pt mine,le tratez cu lejeritate si ajung in situatia sa ranesc,sa indepartez oameni ce conteaza.Asta doare.Asta duce la momente de nebunie si apoi la sticla.
Sunt deci multe planuri pe care am de lucrat....Multe.
Cred ca e vremea sa o iau de la capat.In alt mod...
Multam.
Catati iau-o ușor, ai recăzut, nu e nici o neneorocire, e o lecție pe care trebuie să o înveți neapărat și să o aplici. Nu-ți dori să faci totul repede și bine, nu poți reuși, mergi încet și rezolvă fiecare problemă în parte, nu toate odată(dorința începatorului în toate domeniile). Nu căuta explicații logice(băutul nu a fost o activitate logică) acceptă programul în simplitatea lui, predă-te necondiționat și vei reuși, acceptă și nu-ți mai pune întrebari retorice sau nu. Nu te condamna pentru recădere, toate bolile au revenirile lor. De ce? Pentru că nu s-au respectat instrucțiunile date de medic, respectă și aplică instrucțiunile programului și va fi bine. Analizează cuzele(stările emoționale) și apoi iartă-te, o poți face. Mergi mai departe cu noi și totul va fi bine, Succes și Doamne ajută!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)