Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fane alcoolic dixit.
16/01/2015, 08:02 AM
Răspuns: #11
RE: Fane alcoolic dixit.
(15/01/2015 12:36 AM)Fane A scris:  Buna Mirali! Multumesc pentru urareSmile. De aceea am si intrat aici, chiar daca abstinenta mea are doar 198 de zile fac tot ce depinde de mine sa o mentin in crestere si senina. Noi ne-am cunoscut si online, undeva prin Iulie am mai intrat si eu si cred ca ne-am vazut si pe prietenii lui Bill. O seara buna iti doresc!

Buna Fane!

Asa se cladeste abstinenta zi dupa zi,24 ore cu 24!
Te mai asteptam online! Wink
Zile abstinente si frumoase iti doresc!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
16/01/2015, 10:46 AM
Răspuns: #12
Fane, nu am inteles de ce sotia ta iubeste alcoolismul..SmileSmile
Eu personal nu pot sa spun ca imi iubesc propriul alcoolism. Au fost si lucruri frumoase. Dar toate lucrurile frumoase palesc in fata rautatii.. Perioada mea de alcoolism feroce dus la extrem nu am cum sa o iubesc. E primul lucru pe care mi-l readuc in memorie atunci cand sunt pus in fata unui pahar de alcool. Nu o intamplare doar, ci totul. Si incerc sa retraiesc starea psihologica de atunci, din perioada aceea.
La mine teama acum se manifesta intr-un singur aspect..
Teama de a recadea in aceea stare de amorteala a creierului, de ceata permanenta. Gandire anapoda. Realitate care nu e realitate. Argumente bine gandite scoase la iveala de o minte bolnava. Acum stiu ca e nevoie de mult timp sa reusesti sa schimbi asta.. Si imi face bine din cand in cand sa stau de vorba cu un betiv. Recunosc la el fosta mea gandire. Si in acel moment imi iubesc viata de acum, cu bune si cu rele. Orice e mai bine decat aceea stare de semi-coma a creierului..
Iti multumesc Fane, pentru ca esti bine. M-ai ajutat atunci cand ne-am intalnit. Si m-ai ajutat si acum.
16/01/2015, 02:36 PM (Ultima modificare: 16/01/2015 02:38 PM de dani.)
Răspuns: #13
Servus tizule (Fane)! Servus tizule (Marius)! Buna tuturor!

Imi aduc aminte ca la inceput cand l-am citit pe Ovidiu ca isi iubeste boala numita alcolism ma intrebam,de ce? Unul din motivele invocate de el a fost ca:
''e cea mai frumoasa dintre bolile lumii. E o boala de boieri, de oameni alesi. Are leac, ca in povestile alea frumoase in care, eroul principal e pe moarte si apare de undeva, elixirul vietii, potiunea magica , antidotul. Mare lucru sa fie o boala cu leac!

Dorinta sincera, onestitate, buna vointa, spirit deschis….ingrediente la indemana oricui….gratis. Se ia un betivan ratat, un gunoi, un proscris, un nenorocit, un capat de lume si se adauga un pic din ingredientele de mai sus: iata omul nou! Intreg, teafar la suflet, viu, cu chef de viata, un om de care nu ai cum sa nu te indragostesti! ''

Altul,ca aici nu prea merge cu jumatati de masura,te obliga sa te schimbi...ori te schimbi,ori recazi si apoi reiei din nou procesul recuperarii cu mai multa atentie.Si pana la urma am socotit alcoolul un dusman atata timp cat am luptat cu el,dupa ce m-am predat relatia s-a schimbat.''Iubesc boala numita alcoolism''...nici la mine n-a fost dragoste la prima vedere,dar cu timpul m-am schimbat si pot spune ca acum mie draga.

Nu de mult am vazut filmul ''Another Earth'' (2011) http://filmehd.net/another-earth-un-alt-...nline.html ...nu-i cine stie ce,dar scena de la min 45 este!

Povestea cosmonautului rus

''Un cosmonaut rus. Primul om ever care merge in spatiu. Rusii i-au batut pe americani. Urmeaza sa petreaca un timp indelungat intr-o nava spatiala imensa. Insa, singura parte locuibila din nava e extrem de mica. Are un hublou mic prin care priveste afara si vede curbura Pamantului. E pentru prima data, e primul om care priveste planeta careia ii apartine. Si se pierde in acel moment.E minunat ce vede!

Dintr-o data, aude un ticait ciudat … tic tic tic tic. Se aude din panoul de control. Tic tic tic tic. Isi cauta cu disperare uneltele, incearca sa gaseasca sunetul acela si sa il opreasca. Tic tic tic tic. Dar nu il gaseste, nu il poate opri. Tic tic tic tic. Dupa cateva ore sunetul se transforma in tortura. Tic tic tic tic. Cateva zile trec pe fundalul aceluiasi sunet si cosmonautul stie ca acest sunet neinsemnat il va frange. Il va innebuni. Ce e de facut? E singur, ferecat intr-o nava spatiala si mai are inca douazeci si cinci de zile de trait cu acest sunet. Asa ca decide ca singura maniera de a-si mentine santatea mentala e sa se indragosteasca de acest sunet. Tic tic tic tic. Inchide ochii si patrunde in propria-i imaginatie … tic tic tic tic … apoi ii deschide si … nu mai aude nimic. Ticaitul a incetat. Aude … muzica. Si isi petrece restul timpului plutind in spatiu intr-o perfecta armonie si pace.''

Va multumesc pentru abstinenta mea!
Cu respect,Dani!
16/01/2015, 04:47 PM
Răspuns: #14
@ Dani
Intr-o buna zi te voi da in judecata. Fiindca dai citate din mine, cand ai tu chef.
Voi cere o despagubire morala de 1 leu.
Cu gandul la vorba aia: '' am un leu si vreau sa-l beu''.
Eu stiu ca, matalutza faci asta ca sa ma provoci.
Am sa ma duc la mine in casuta si am sa scriu de ce iubesc alcoolismul.
Un pic mai incolo.

P.s. Dupa ce voi castiga procesul ( sunt convins de asta), te voi invita sa bem ceva de impacare. Ca nu se cade sa ramanem cu resentimente.SmileSmileSmile
Banuiesc ca ceva ne-alcoolic.

Orice om poate iesi din orice dependenta.
16/01/2015, 07:22 PM
Răspuns: #15
Servus Andi-co Smile, multumesc de primire, frumoasa surpriza mi-ai facut, serios...vad ca aici esti activa ceea ce ma bucura f. mult, ca sa zic asa acum esti actor pe scena vietii nu in spatele ei ca pe celalalt forum, iti doresc numai bine si Am onoarea sa te salut! ( cu simpatie si respect!)

Buna Mirali, am sa mai intru si online sunt doar la un click distanta , sper sa o mai vad pe frumoasa si simpatica ta printesaSmile. O seara buna!

Marius salutare, sotia mea iubeste boala asta care m-a facut sa fiu eu iarasi cel care am fost,la vreo trei luni de abstinenta mi-a spus ca s-a indragostit iarasi de mine...stiu ca este nevoie de timp, de mult timp poate abia cand moare un alcoolic poti sa spui ca a avut o abstinenta reusita dar cu ajutorul lui Dumnezeu o sa merg pe cale asta luminoasa in continuare, eu sunt cel care iti multumeste Marius si stiu ca am de ce!

Salutare Dani! da asa e, nu chiar cu aceleasi cuvinte ca deja patentu' e la Ovidiu si vaz ca deja are de gand sa te actioneze in judecataSmile, dar sintetizand cam asta este raspunsul, apropo de asta intrebandu-ma de curand un prieten (dintre cei putini si adevarati care mi-au ramas) daca mai am probleme cu alcoolul acum, i-am raspuns ca nu pentru ca sunt alcoolic si m-am recunoscut invins in fata lui (a alcoolului) asa ca acum alcoolul si cu mine avem cai separate. Filmul l-am vazut si eu si intr-adevar asa e. Cu respect, Fane.

Salutare Ovidiu, pot sa fiu martor la proces?SmileSmileSmile , ar merge cafeaua turceasca cu mult caimac Huh
16/01/2015, 10:20 PM
Răspuns: #16
Scuzele mele Ovidiu, datorate de faptul ca am confundat autorul celebrei ziceri ,,Iubesc boala asta...", nu a fost cu intentie! cu respect, Fane.
18/01/2015, 07:57 PM (Ultima modificare: 18/01/2015 09:28 PM de Fane.)
Răspuns: #17
- Pasul Sapte -
“Cu umilinta, I-am cerut sa ne indeparteze slabiciunile”
...Acest Pas inseamna mult mai mult decat sa completam o cerere catre Puterea Superioara si sa asteptam raspunsul. Este nevoie de pregatire spirituala. Este nevoie sa intelegem ce inseamna “cu umilinta“ in acest context. Este nevoie sa gasim o modalitate care sa se potriveasca cu spiritualitatea noastra. Si, mai este nevoie sa punem in practica principii spirituale in locul defectelor de caracter."
Imi aduc aminte ca la inceputul participarii mele la sedintele AA eram foarte reticent in ceea ce priveste smerenia, in necunoasterea mea chiar am spus ca de ce sa fiu umil??? dupa aceea am inteles un lucru ,,Nu trebuie sa confundam umilinta cu umilirea. Atunci cand suntem umiliti ne este rusine, ne simtim fara valoare. Umilinta este aproape total opusa acestui sentiment. Prin parcurgerea Pasilor, am indepartat invelisuri de negare, egou si egocentrism. De asemenea, am inceput sa construim o imagine de sine mai pozitiva si sa punem in practica principii spirituale. Inainte nu ne puteam vedea fortele pentru ca partea noastra buna, sanatoasa, era ascunsa in spatele bolii. Acum putem! Asta este umilinta."...,,• Cum ii voi cere Lui Dumnezeu, asa cum mi-L inchipui eu, sa-mi indeparteze defectele de caracter?" ... cum vad eu, Fane acest lucru? prin meditatie si rugaciune am ajuns la o seninatate si un fel de a ma comporta care nu are corespondent in viata pe care o duceam cand eram consumator activ, am o rugaciune speciala (pentru mine cel putin!) si aceea este Rugaciunea de umilinta a Sfantului Efrem Sirul, poate unii dintre dumneavoastra o cunosc, pe care o spun in fiecare dimineata, si am mai invatat ceva frumos...sa nu spun numai Doamne ajuta!, am invatat sa spun iti multumesc Doamne pentru toate binefacerile primite!
P.S. Daca mai are cineva un sfat ( stiu ca in AA nu se dau sfaturi dar acum e cerut), o sugestie privitor la pasul sapte va rog sa-mi spune-ti.
19/01/2015, 07:17 AM
Răspuns: #18
Neatza Fane,

In casuta la mine, gasesti la pg 13 ( sicWink ) o comparatie intre Pasul 6 si Pasul 7 ( in cadrul unei discutii despre simplu vs complex in Program).
Sunt acolo opinii valoroase, ale membrilor forumului AA.

Ai pomenit despre rugaciunea aceea. E foarte puternica.
Keep going!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
19/01/2015, 02:58 PM
Răspuns: #19
Salutare Ovidiu!Multumesc de raspuns. Si nu am probleme cu 13Big Grin, sunt nascut in 67,(6+7=13) fiica mea e nascuta pe 13 si eu m-am cunoscut cu doamna mea pe 26(13+13), asa ca e de bun augur. Multumesc pentru abstinenta mea!
21/01/2015, 02:57 PM (Ultima modificare: 21/01/2015 02:58 PM de Fane.)
Răspuns: #20
Salutari cordiale!
Am intrat sa va spun ca pentru mine astazi s-a mai indeplinit inca o promisiune AA, am reusit sa iau examenul teoretic pentru scoala de soferi cu 25 din 26. De ce zic ca e o promisiune indeplinita ? pentru ca de-a lungul timpului am mai incercat sa fac scoala de soferi dar nu am reusit din cauza alcoolului, odata chiar cred ca am facut si dosarul...pe care l-am baut!
Asa ca nu pot sa zic decat
Doamne iti multumesc
pentru tot ce mi-ai dat,
pentru tot ce mi-ai luat,
pentru tot ce mi-ai lasat!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)