Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fane alcoolic dixit.
13/01/2015, 11:48 PM (Ultima modificare: 13/01/2015 11:50 PM de Fane.)
Răspuns: #1
Exclamation Fane alcoolic dixit.
Sunt Fane, alcoolic, am mai intrat pe acest forum dar acum e prima oara cand postez, desi scriu pe celalalt forum de vreo 6 luni acum cand scriu aici ma incearca acelasi sentiment de rusine si de timiditate ca atunci cand am scris prima data pe forumul Alcohelp (Styx) . Va salut cu multa stima pe toti de pe acest forum! Cu unii dintre dumneavoastra ma cunosc de pe celalalt forum unde mi-am spus si povestea trista ca si a dumneavoastra dar si reusita unei abstinente datorata bunului Dumnezeu , a dumneavoastra si a grupului AA din Constanta. O multumire speciala pentru Marius care m-a introdus in lumea alcoolicilor abstinenti si care dealtfel m-a si dus prima data la grup ca pe un copil la prima zi de scoala desi eu eram constantean iar el era pe litoral in vacanta.Nu prea stiu ce sa mai zic acum, dar va doresc din inima o seara buna!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
14/01/2015, 08:26 AM
Răspuns: #2
RE: Fane alcoolic dixit.
Bine ai venit Fane!Imi place energia ta de pe celalalt forum si ma bucur ca ai venit si aici sa ne impartasesti din experienta ta in abstinenta.Sa ai o zi buna!
14/01/2015, 09:28 AM
Răspuns: #3
Salut Fanica!

Asa cum am stabilit altadata, ne vorbim la persoana a doua singular.Smile
Bine ai venit pe forumul AA!
In recuperare, orice forum al alcoolicilor e mai bun decat nici un forum.
Cu timpul, vei sesiza diferente intre diversele forumuri, functie de nivelul discutiilor, de nevoile pe care le acopera fiecare, de stilul celor care scriu, etc.
Ia doar ce iti foloseste si continua in abstinenta.
Succes in demersurile tale!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
14/01/2015, 01:18 PM
Răspuns: #4
Orice ajutor este bine venit.Nu lasa sansa sa treaca pe linga tine.Viata lunga printre noi.NICOLAE
14/01/2015, 07:39 PM (Ultima modificare: 14/01/2015 07:39 PM de Fane.)
Răspuns: #5
Smile RE: Fane alcoolic dixit.
Va multumesc pentru primirea calduroasa!
Gladi ma bucur nespus sa te intalnesc si aici, nu prea am eu ce impartasi pe aici din contra am venit sa ma adap de la izvorul intelepciunii si experientei celor mai vechi (cu vechime adica) in AA,
Ovidiu salutare! ma conformez asa cum am stabilit Smile. Multumesc pentru urare, da asa e orice forum e mai bun in recuperare, acum am venit aici nu pentru ca nu-mi mai place pe celalat forum ci pentru ca aici pot gasi informatia, sugestiile si chiar exemplele care-mi trebuie ca si membru AA care si-a ales drumul in abstinenta si pentru care promisiunile AA devin realitate asa cum scrie in BB si cum mi se intampla mie.
Nicolae multumesc pentru urare si pentru sprijin. Ai dreptate orice ajutor este bine venit.
O seara buna va doresc!
15/01/2015, 12:19 AM (Ultima modificare: 15/01/2015 12:19 AM de mirali.)
Răspuns: #6
Bine ai venit Fane!
Daca iti doresti cu adevarat abstinenta o sa-ti placa mult si de noi! Wink

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
15/01/2015, 12:36 AM
Răspuns: #7
Thumbs Up RE: Fane alcoolic dixit.
Buna Mirali! Multumesc pentru urareSmile. De aceea am si intrat aici, chiar daca abstinenta mea are doar 198 de zile fac tot ce depinde de mine sa o mentin in crestere si senina. Noi ne-am cunoscut si online, undeva prin Iulie am mai intrat si eu si cred ca ne-am vazut si pe prietenii lui Bill. O seara buna iti doresc!
15/01/2015, 02:23 PM (Ultima modificare: 15/01/2015 02:24 PM de Marius.)
Răspuns: #8
Bine ai venit si aici, Fane!
Ma bucur sa aud ca esti abstinent! Nu mai stiam nimic de tine..
Ce mai face grupul de la Constanta? Tot la locatia aceea mergeti?
Nu de alta, dar sa stim unde sa trimitem alcoolicii din zona..SmileSmile
Baieti hotarati acolo..
Tie iti doresc sa devii cat mai repede relaxat si linistit..o vorba mare pe aici..senin! SmileSmile
Eu fac pasul 12 pe oriunde apuc sa ajung..SmileSmile Am trimis la grup chiar si in Chisinau.. Dar simt ca eforturile mele au rezultate atunci cand cineva cu care reusesc sa stau de vorba reuseste la randul lui sa isi salveze viata! Desi reusita e exceptia pentru un alcoolic, iar cuvantul de ordine e sa nu pui prea mult suflet atunci cand cineva renunta.. Totul merita atunci cand cineva reuseste.
Felicitari asadar si ma bucur enorm ca ti-am adus la cunostinta programul AA!
15/01/2015, 05:20 PM (Ultima modificare: 16/01/2015 10:07 PM de Fane.)
Răspuns: #9
Te salut cu drag Marius! grupul nostru de la Constanta e bine, a mai crescut , a mai scazut ( acum e mai mare un pic), ce sa zic noi care ne stii suntem bine si abstinenti ( si senini), despre mine, ce pot sa-ti spun este ca sunt bine, primele 2-3 luni a fost mai greu dar dupa ce am facut pasul 4 si 5 m-am mai linistit (inseninat), am invatat sa am rabdare si si cel mai mult am invatat sa nu mai fac planuri de viitor...sa traiesc in azi(nu am uitat cand imi spuneai ca doar AZI e important) si mai imi spuneai ceva ,,nimic nu e intamplator in AA", atunci nu stiam ce sa cred acum cred ca asa e! Mai spunea Ovidiu( cu respect!) ca-si iubeste boala, nu stiu daca eu o iubesc dar sigur nu o mai urasc(sotia mea sigur o iubeste!) am invatat cu ajutorul lui Dumnezeu sa trec peste momentele grele ( si au fost ceva...) sa ma iert si sa iert in primul rand, sa traiesc fara resentimente si fara asteptari prea mari, apoi iar ii multumesc Domnului ca mi-a lasat umorul (care acum este de mai buna calitate si mult mai putin vulgar Smile si ce sa vezi ? pot sa -l fac si treaz!!! ) , asa cum am mai spus mi se intampla lucruri bune. Nu am uitat de vigilenta si senzori de atentie, desi imi pun toata nadejdea in bunul Dumnezeu, casc bine si ochii si narileBig Grin...ca o mica gluma as spune ca mi-am instalat pe sinapse varianta cainele in lant alui Fane ( adica metaforic vorbind daca am intins mana dupa paharul cu bautura sa nu ajung la el) Pe celalalt forum am o semnatura:"Dorinta imi da ghes iar teama imi pune capastru"
Sunt bine slava Domnului si asta ti se datoreaza si tie Marius si lui Dani care mi-a dat numarul de telefon de la AA acum aproape 7 luni si pentru asta va multumesc din suflet. Multumesc pentru raspuns mi-a facut tare bine!
16/01/2015, 04:54 AM
Răspuns: #10
Servus Fane,
Si eu iti zic bun venit pe acest forum. Ma bucur ca ai decis sa impartasesti si cu noi aici din spiritul tau.
Andi - co Smile
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)