Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inceput
14/08/2015, 08:24 AM
Răspuns: #61
RE: inceput
(14/08/2015 12:17 AM)mirali A scris:  Marius are foarte mare dreptate,si oricine din comunitate te va sfatuii la fel.
Mie imi era imposibil sa-mi privesc viata spre viitor fara bautura,imposibil sa concep sa nu-mi degust vinurile la care muncesc intreg anul,mi se parea de neconceput asa ceva.
Si m-a salvat indemnul "Doar pentru azi!"
Pentru o zi pot sa stau fara bautura,nu pot stii ce va fi maine,ce a fost ieri nu mai pot modifica si sunt responsabila doar pentru cele 24 de ore ale zilei in curs.Doar pentru azi este mereu la timpul prezent,nu o data anume si de aceea poate fi mereu reluat.(eu am zis de nenumarate ori ca ma las de baut de la 1-a lunii,de la nu stiu ce sarbatoare sau eveniment si niciodata nu a functionat)
Exista cartea Viata fara bautura,cu siguranta se afla in biblioteca forumului,acolo sunt sfaturi foarte practice si simple de ajutor la inceput de abstinenta!
Mult succes si tine aproape!
Te asteptam cu drag si online!

Asa este, e mult mai simplu decat acel niciodata pe care l-am incalcat intotdeauna .

Uneori lucruri foarte simple fac schimbari majore, si acesta e unul dintre cazuri.

o zi senina!!Smile

Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
18/08/2015, 01:14 PM (Ultima modificare: 18/08/2015 01:15 PM de eve.)
Răspuns: #62
Sunt recunoscatoare Celui de sus , AA-ului si in special lui Mirali si Fane - care m-au ajutat ENORM cu sfaturile lor intelepte atât pentru a ma recupera mai repede fizic , cât si pentru recuperarea psihica – aceasta e mai grea, dar se poate, in timp...;

Sa reintru in normal, in rational, caci ( din 12):

"Sînt foarte puţini acei alcoolici care să aibă o cît de vagă idee despre cît sînt de iraţionali, sau care – văzînd cît sînt de iraţionali – să suporte acest adevăr."

Tin aproape, pentru ca:

"Din acest punct de vedere, ei constituie împreună – fără îndoială – o putere mai mare decît tine singur, care n-ai ajuns, nici pe departe, la o soluţie.
Fii sigur că poţi avea încredere în ei. Şi acest minimum de credinţă este destul."

Abstinenta senina!Smile

18/08/2015, 01:41 PM
Răspuns: #63
Cu adevarat poti avea incredere in noi!
Doamne ajuta!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
18/08/2015, 03:47 PM
Răspuns: #64
Asa cum am mai spus suntem aici pentru tine, pentru mine, pentru noi ! AA !
Tine aproape !
Abstinentă senină! Doamne ajuta!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
21/09/2015, 12:27 PM
Răspuns: #65
Salutare Eve, Salutare tuturor !
Multumesc pentru mesajul din topicul meu.
Nu ai idee cât de mult ma bucura mesajul tau, cât de mult ma bucura abstinenta ta care o întărește pe a mea si iti multumesc pentru viata ta ! Viata in abstinenta este minunata, trăim si simțim lucruri pe care nci măcar nu ni le închipuiam pe timpul consumului... Totul are sens, chiar daca mai sunt si zile rele le trecem cu ajutorul Divinității cu bine si fără sa punem mana pe pahar.
Abstinenta senina! Doamne ajuta !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
21/09/2015, 11:18 PM
Răspuns: #66
(18/08/2015 01:14 PM)eve A scris:  "Sînt foarte puţini acei alcoolici care să aibă o cît de vagă idee despre cît sînt de iraţionali, sau care – văzînd cît sînt de iraţionali – să suporte acest adevăr."
Fraza asta trebuie retinuta si din alt punct de vedere. Ca nu aveam decat o idee vaga despre cat de dezaxat eram in perioada bautului cred ca se potriveste cam toti alcoolicilor. Dar asta ar trebui sa devina un gand inspaimantator pentru fiecare dintre noi, atunci cand alcoolul ne da tarcoale.
Pentru ca de aici de unde sunt acum, vad cu adevarat nebunia acelor vremuri. Si tot atat de sigur sunt ca un singur pahar baut m-ar readuce la starea de planta vegetativa care singura presupune ca gandeste corect. Si ca lumea este asa cum se vede prin cristalul paharului.
Daca am vreo frica, asta este, frica de a reveni la gandirea prapastioasa de atunci. Asemanatoare cu zabala unui cal. Caci alcoolul ne pune zabala si ne forteaza sa privim intr-o singura directie. De fapt, nici nu e directie, mie mi se parea ca e luminita de la capatul tunelului si ca acolo e fericirea suprema. Si pana ajungeam la luminita, ce ar fi mai bag un coniac si o bere??SmileSmile Ca trece timpul mai usor..SmileSmile
Si stiu ca odata pusa zabala, de obicei doar un miracol te mai poate scoate la liman. Pentru ca imi aduc aminte foarte bne de starea mea psihica si gandirea pe care o aveam.
Doamne Dumnezeule, tie iti multumesc ca m-ai scos de acolo. Si ca ai facut posibila crearea AA.
22/09/2015, 10:55 AM
Răspuns: #67
irationala si oarecum nebuna;
sau TOTAL nebuna

si plina de ego, un ego care gandea cam asa: am facut asta si aia, merit ,,o zabala";
m-a ,,atins" ala asa si asa, ma simt frustrata, egoul meu sufera, merit paharul ,,de cristal" cu ceva inauntru care sa-mi pun iar zabala, sa uit, sa redevin irationala - ca sa ma exprim cu un cuvant elegant -.

dada, cam asa era..de multe ori , prea multa vreme.

Ii multumesc bunului Dumnezeu - asa cum il vad eu - ca mi-a scos in cale AA!
Doamne ajuta!
Abstinenta senina, ca e mai buna decat ORICE altceva!
Atata speranta si bucurie, chir fericire uneori! Smile

23/09/2015, 12:30 PM (Ultima modificare: 23/09/2015 12:31 PM de Marius.)
Răspuns: #68
Nu as putea sa spun ca totul a fost nebunie, as fi prea dur, nesincer si nedrept. Au fost si momente frumoase petrecute in compania alcoolului, nu incape indoiala.
Ca din cauza asta am ajuns acolo unde suntem acum.
Daca totul ar fi fost nebunie de la inceput, asta ne-ar fi declansat un semnal de alarma, ca pana la urma eram fiinte rationale la inceputuri. Cunosc destule persoane care la primul contact cu alcoolul au avut experiente neplacute iar urmarea a fost ca nu au mai baut niciodata. Insa cu noi, alcoolul s-a comportat diferit.
Cel putin in cazul meu, zabala si pe urma capastru au venit incet, incet. Orizontul de vedere a devenit tot mai ingust pe nesimtite, nu s-a intamplat peste noapte. Si luminita aia, tot mai stralucitoare, pe zi ce trece.
Dar mergand la AA am invatat ceva pretios. Ca un singur pahar ajunge ca sa ma readuca la starea de cal cu zabala si capastru. Pentru ca m-am tot amagit ani in sir ca o nebunie sau alta nu pot sa se mai repete, pentru ca o sa am mai mare grija data viitoare..
Deci, acum stiu ca alcoolismul este o boala, nevindecabila. Nu ma amagesc vreun moment la gandul ca poate ca as mai putea vreodata sa controlez nebunia pentru ca stiu din experienta AA ca nu mai poti face asta. Ba mai mult, un pahar te readuce la momentul de unde ai lasat bautul, cu boala gata instalata, nicidecum la momentul in care m-am apucat de baut. Castravetele murat nu mai devine verde vreodata.
Si asta e un lucru important.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)