Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inceput
14/01/2015, 09:35 AM
Răspuns: #11
RE: inceput
Buna dimineata Eve!

Bine ai venit pe forum. Ai ajuns unde trebuie.
Tine aproape si sansele tale de a-ti pastra abstinenta, vor creste considerabil.
Doamne ajuta!

P.S.1. @ Marius. Trimite-mi si mie te rog blogurile alea cu discreditarea AA-ului. Ca pe mine ma amuza din astea.Smile

Orice om poate iesi din orice dependenta.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
14/01/2015, 01:50 PM (Ultima modificare: 14/01/2015 02:50 PM de eve.)
Răspuns: #12
(13/01/2015 09:49 PM)Marius A scris:  Anul trecut citeam cateva bloguri unde niste baieti incercau sa discrediteze AA-ul si ideea ca noi nu mai putem bea controlat. Fiind alcoolici, isi facusera un fel de program saptamanal, prin care isi impuneau sa nu bea decat un pahar, de exemplu sambata..
Bineinteles ca multi alcoolici ar da orice sa mai poata macar sa bea un pahar..Deci multi s-au agatat de aceasta "speranta".
Era nostim sa vezi cum dispareau unul cate unul.. Scriau cu regularitate, la un moment ..pauza. Reveneau spunand ca vor incerca din nou.
Ceea ce m-a izbit cel mai puternic a fost faptul ca acei oameni erau in intregime concentrati asupra momentului cand isi vor permite sa bea acel pahar de vin..Practic intreaga saptamana doar la asta se gandeau..
Din punctul meu de vedere, asta e cel mai mare chin la care te poti supune..
De fapt obsesia bautului pentru ei e mereu prezenta. Exact ca un alcoolic activ.. gandurile toate converg doar inspre alcool. Sincer ii compatimesc pe acei baieti.. Poate ca unul dupa altul o sa isi dea seama ca nu functioneaza decat abstinenta totala pentru ca de fapt noi nu ne dorim un pahar..Noi nu dorim sa bem social, vrem totul.
Cum sa nu multumesc eu AA-ului pentru simplul fapt ca aceasta obsesie a disparut? Ca acum timpul meu nu mai e dedicat obtinerii alcoolului si consumul lui, ci pentru o viata reala si frumoasa?
Tangential m-am ciocnit cu alcoolul de-a lungul abstinentei. M-am intalnit cu el, in diverse situatii. Dar gandul la un pahar de alcool acum poate staruie o secunda. Inchin alcoolului o secunda din viata mea, poate la cateva luni. Gandul la alcool. In restul timpului, alcoolul pentru mine nu exista. Nu pastrez in minte cuvantul sau ideea. Si asta datorita programului AA.
Asa ca Eve, solutia ai gasit-o. Ramane la latitudinea ta daca o sa o aplici sau nu.. E fara chin..

Da da, tin minte si eu nerabdarea si gandul la paharut. Doamne! incredibil, deci acuma nu imi vine sa cred ca a trebuit sa trec prin asa experiente. Nu prea sunt vorbareata , nu cred ca ,,voi vorbi" tare mult, insa , citind postarile de pe forum ma regasesc in ceea ce scrieti si defapt de aceea am si hotarât sa ma alatur.
Consider ca este un ajutor EXTRAORDINAR, care trebuie luat in considerare de oricine are problema aceasta a noastra comuna. Avem nevoie unii de ceilalti pentru sustinere.
Multumesc!

(14/01/2015 08:35 AM)Gladi A scris:  Bine ai venit Eve.Ai facut primul pas scriind pe acest forum,urmare a faptului ca ai realizat ca ai o problema cu alcoolul.Daca tii aproape in continuare,citesti ce s-a scris,intri si la grupul online(care mie imi ajuta foarte mult),ai mari sanse sa-ti schimbi viata.Pentru ca,in realitate asta e miza,asa cum a scris si Constantin.Succes in abstinenta!

Multumesc, la fel, doresc succes tuturor care si-l doresc, m-am alaturat pentru ca in mica vacanta am inceput sa simt ca: hm, n-ar strica un pic de visinata ca ma simt f.f. obosita fizic ( deh, pregatiri peste pregatiri ) si ajuta, sau un pic de vinisor...ceea ce de un an jumate nu mi s-a intamplat, pentru ca ma gandeam tot timpul la alcool ca la inamicul nr. 1 al vietii mele, iar acum dintr-o data, de unde gandul asta ca m-ar ajuta?
de unde?
15/01/2015, 12:47 AM
Răspuns: #13
Buna, Eve!

Bine ai venit pe forumul AA.

DOAR TU vei reusii pe drumul abstinentei, dar nu de una singura!

Dar stau si ma intreb acuma,oare de ce am crezut eu in trecut ca voi reusii singura???
Cat e lumea de larga in lung si-n lat oamenii chiar din cele mai vechi timpuri au stiut ca in comunitate le este mai bine decat singuri izolati si asa au intemeiat sate si orase,au cautat sfaturi la intelepti,le-au ascultat si urmat...noi,alcoolicii ne izolam si credem ca ori nu avem nici o problema(contrar a ceea ce spune lumea din jur),ori ca o vom rezolva singuri si ducem aceasta idee pana la "portile nebuniei".
Dar daca intr-o secunda a eternitatii,cand simti ca timpul parca sta pe loc(asa am perceput eu) ne trece prin gand a cere ajutor si avem bunavointa a-l accepta descoperim o lume noua,o sansa unica la o viata normala si chiar mai mult decat atat!
Doamne ajuta!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
15/01/2015, 09:13 AM (Ultima modificare: 15/01/2015 09:15 AM de eve.)
Răspuns: #14
(15/01/2015 12:47 AM)mirali A scris:  Buna, Eve!

Bine ai venit pe forumul AA.

DOAR TU vei reusii pe drumul abstinentei, dar nu de una singura!

Dar stau si ma intreb acuma,oare de ce am crezut eu in trecut ca voi reusii singura???
Cat e lumea de larga in lung si-n lat oamenii chiar din cele mai vechi timpuri au stiut ca in comunitate le este mai bine decat singuri izolati si asa au intemeiat sate si orase,au cautat sfaturi la intelepti,le-au ascultat si urmat...noi,alcoolicii ne izolam si credem ca ori nu avem nici o problema(contrar a ceea ce spune lumea din jur),ori ca o vom rezolva singuri si ducem aceasta idee pana la "portile nebuniei".
Dar daca intr-o secunda a eternitatii,cand simti ca timpul parca sta pe loc(asa am perceput eu) ne trece prin gand a cere ajutor si avem bunavointa a-l accepta descoperim o lume noua,o sansa unica la o viata normala si chiar mai mult decat atat!
Doamne ajuta!

Bine te-am gasit, Mirali! Te imbratisez!
Foarte mult m-au ajutat postarile tale si iti multumesc pentru ele, inca pe celalalt site le-am urmariT, iar apoi te-am urmat aici, dar nu m-am implicat direct.
Pentru ca in primul rand mi-a fost rusine; defapt cu acest sentiment traiesc si acum de multe ori, mai ales cand imi aduc aminte ce tampenii am facut.
Dar asta este, viata merge inainte si noi cu ea, asa ca uite, am hotarat ca am nevoie sa intru in aceasta comunitate.
Am citit BB, inceputul, vreo 3 capitole, si m-am recunoscut, si asa defapt a inceput recuperarea mea din abis.
Apoi am citit postarile ( inclusiv ale tale) de pe dependenta.ro si iarasi m-am regasit in multe din istoriile de "viata in aburi" de pe acolo .
Este o comunitate care inspira la BUNATATE si FERICIRE.
Asa ca iata-ma in toata splendoarea mea, hihihi Smile
Te pup!
15/01/2015, 08:06 PM
Răspuns: #15
Buna seara, Eve

Ma bucur nespus sa citesc ca ceva din ce-am scris eu ti-a atras atentia.

De altfel,parca scrii despre mine!
Si eu am urmarit forumul dependenta cam doi ani si jumatate pana m-am incumetat sa scriu.
La inceput l-am citit tot intregut ca sa caut pe cineva care a reusit sa bea controlat si pentru ca nu am gasit am zis:
-Lasa ca voi fi eu aia,doar vointa mea e de neinvins (era vointa tiranului alcool ce ma amagea ca sa ma stapaneasca apoi si mai puternic,el promite dar niciodata nu-ti va da decat suferinta).!
Nu puteam percepe la vremea aia ca odata ce ai depasit linia invizibila spe alcoolism alcoolic ramai.E ca cu graviditatea.Nu poti fi putin gravida.Ori DA ori BA!
Dar trebuia sa traiesc asta mai intai pe corpul,sufletul si mintea mea.Am incercat si dupa fiecare nereusita cand alcoolul ma mai slabea si ma lasa sa ma refac pentru o perioada reveneam sa citesc forumul.Tot acolo citeam pe cineva in mod deosebit,postarile sale aveau felul lor de a-mi patrunde in acel loc al constiintei unde ratiunea le dadea dreptate si-mi cerea sa starui cu analiza asupra celor scrise....insa nu pentru multa vreme caci trebuia iar sa beau.
Intre timp perioadele de abstinenta sau baut controlat deveneau din ce in ce mai scurte,in final a dus la un colaps emotional, stiam si credeam acum si nu mai doream sa-i slujesc,doream sincer sa ies din acest cerc si asa m-am incumetat cu umilinta si smerenie in lumea cea noua a oamenilor abstinenti.
Si eu le-am scris atunci ca sa le multumesc pentru postarile lor de mare ajutor,chiar ma bucur mult si-ti multumesc ca mai purtat cu amintirea prin acel timp pretios mie.
Si iata-ma aici acum.
Un program de 24 ore poate urma oricine.Pentru o zi se poate sa fii abstinent si daca este prea mult o zi ea se poate impartii in jumatati sau sferturi.Asa am inceput si asa continui,"Azi nu beau!" este mereu in timpul prezent si nu trebuie sa schimb nimic.
Am pus in plus programul AA caci trebuia sa invat a traii abstinenta si sa-mi pun in ordine viata.
Iti doresc din suflet sa reusesti!
Seara de seara sunt sedinte,ti-ai face un mare mare bine daca ai putea participa.

Te imbratisez,cu drag Mirela

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
16/01/2015, 01:20 PM
Răspuns: #16
(15/01/2015 08:06 PM)mirali A scris:  ...
Tot acolo citeam pe cineva in mod deosebit,postarile sale aveau felul lor de a-mi patrunde in acel loc al constiintei unde ratiunea le dadea dreptate si-mi cerea sa starui cu analiza asupra celor scrise...

Asa este, citind din BB ( ce psihologi grozavi sunt cei care l-au scris si care au depus o munca enorma pentru a ajuta pe altii) si apoi postarile de pe forumuri, mi-am dat seama despre mine, cam cum sunt eu defapt in realitate, nu asa cum eu credeam ca sunt. Ca eu credeam ca sunt buna, dar defapt eu nu eram buna, stii?
Si gandul asta a ajuns acolo - sa zicem la contiinta - si de atunci a inceput procesul de reveneala.
Mai vorbim, te pup!
20/01/2015, 09:24 AM
Răspuns: #17
In urma sedintei online de ieri seara mi-am scos listarea din BigBook si reiau lectura, pentru a putea participa pe viitor la discutii si sa si inteleg lucrurile pe care mi le spun ceilalti.
Ne auzim, ne vedem, zile bune , frumoase si senine tuturor, chiar daca afara e tocmai contrariul Smile
21/01/2015, 09:00 PM
Răspuns: #18
Bine ai venit pe forum. Aici vei afla multe despre alcoolism. Ține aproape.
22/01/2015, 09:54 AM
Răspuns: #19
(21/01/2015 09:00 PM)lupica A scris:  Bine ai venit pe forum. Aici vei afla multe despre alcoolism. Ține aproape.

multumesc, asa am sa fac!
22/01/2015, 04:45 PM (Ultima modificare: 22/01/2015 05:14 PM de Marius.)
Răspuns: #20
Bună, Eve!

BINE AI VENIT, iti urez și eu.
Am citit ce ai scris pana acum și te felicit pentru abstinenta ta.Apreciez curajul și sinceritatea marturisilor
tale.
Ai scris ca ai citit forumul Dependenta.ro și ăsta înseamnă ca știi de "sloganul " de acolo și care noua ni se potrivește în recuperare:
"Numai tu poți reuși dar nu poti reuși de unul singur! "
Alcoolismul este o boală a singurătății dar din care te recuperezi împreună cu alți AA aflați în recuperare.
Tine aproape de AA și vei avea siguranța că nu ești singura.
Cu drag, Tudor Smile

-motto-ul meu :"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - J.Renard Smile
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)