Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inceput
12/01/2015, 01:09 PM
Răspuns: #1
inceput
Mi-am luat inima in dinti si am intrat si eu pe forum pentru ca am avut extrem de mari probleme cu alcoolul, cam de un an si jumatate nu am mai baut , decat mai sorb cate putina bere dupa cate o masa, duminica, de la sotul.
Am avut un repaos de vreo 3 saptamani de concediu acum de sarbatori si de cateva ori am simtit imboldul de a ,,gusta" una alta, am incercat sa fiu cuminte si am reusit dar ideea este ca am ajuns la credinta ca am nevoie de aceasta comunitate, asa ca iata-ma, va salut pe toti, si va multumesc din suflet de ajutor, pentru ca asta a fost, un imens ajutor, citind postarile voastre.
Inca o data, multumesc!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
12/01/2015, 01:51 PM
Răspuns: #2
RE: inceput
(12/01/2015 01:09 PM)eve A scris:  Mi-am luat inima in dinti si am intrat si eu pe forum pentru ca am avut extrem de mari probleme cu alcoolul, cam de un an si jumatate nu am mai baut , decat mai sorb cate putina bere dupa cate o masa, duminica, de la sotul.
Am avut un repaos de vreo 3 saptamani de concediu acum de sarbatori si de cateva ori am simtit imboldul de a ,,gusta" una alta, am incercat sa fiu cuminte si am reusit dar ideea este ca am ajuns la credinta ca am nevoie de aceasta comunitate, asa ca iata-ma, va salut pe toti, si va multumesc din suflet de ajutor, pentru ca asta a fost, un imens ajutor, citind postarile voastre.
Inca o data, multumesc!

Bine ai venit EVE în mijlocul nostru, împreună reușim. Scopul nu este să ne abținem de la băut(e un chin), scopul este să ajungem să nu ne mai interseze băutura. Programul AA ne ajută să devenim abstinenți senini, nu crispați, plus că ne recuperăm ca oameni. Intră pe grupul ON-LINE(găsești cum se intră pe Forum la secțiunea Grup on-line)și vei avea multe de câștigat. Te așteptăm!
12/01/2015, 02:25 PM
Răspuns: #3
multumesc, am sa fac investigatiile necesare cat de repede gasesc timp.
12/01/2015, 08:45 PM
Răspuns: #4
Bine ai venit!
Pana la urma ai spart gheata.
Nu te haleste nimeni..SmileSmile
Capul sus, toti trecem prin aceleasi trairi!
13/01/2015, 10:03 AM
Răspuns: #5
da, asa este, capul sus!
din pacate inca nu am descoperit grupul on line, dar mai investighez, mersi de incurajari!
13/01/2015, 12:37 PM
Răspuns: #6
(12/01/2015 01:51 PM)Constantin A scris:  Scopul nu este să ne abținem de la băut(e un chin), scopul este să ajungem să nu ne mai interseze băutura.

Bine spus!

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
13/01/2015, 03:40 PM (Ultima modificare: 13/01/2015 03:40 PM de eve.)
Răspuns: #7
(13/01/2015 12:37 PM)alex190 A scris:  
(12/01/2015 01:51 PM)Constantin A scris:  Scopul nu este să ne abținem de la băut(e un chin), scopul este să ajungem să nu ne mai interseze băutura.

Bine spus!

daca ar fi Facebook as da Like Smile
13/01/2015, 08:54 PM
Răspuns: #8
pina aici numai adevar constantin,marius acuma si eu NICOLAE.
13/01/2015, 09:49 PM
Răspuns: #9
Anul trecut citeam cateva bloguri unde niste baieti incercau sa discrediteze AA-ul si ideea ca noi nu mai putem bea controlat. Fiind alcoolici, isi facusera un fel de program saptamanal, prin care isi impuneau sa nu bea decat un pahar, de exemplu sambata..
Bineinteles ca multi alcoolici ar da orice sa mai poata macar sa bea un pahar..Deci multi s-au agatat de aceasta "speranta".
Era nostim sa vezi cum dispareau unul cate unul.. Scriau cu regularitate, la un moment ..pauza. Reveneau spunand ca vor incerca din nou.
Ceea ce m-a izbit cel mai puternic a fost faptul ca acei oameni erau in intregime concentrati asupra momentului cand isi vor permite sa bea acel pahar de vin..Practic intreaga saptamana doar la asta se gandeau..
Din punctul meu de vedere, asta e cel mai mare chin la care te poti supune..
De fapt obsesia bautului pentru ei e mereu prezenta. Exact ca un alcoolic activ.. gandurile toate converg doar inspre alcool. Sincer ii compatimesc pe acei baieti.. Poate ca unul dupa altul o sa isi dea seama ca nu functioneaza decat abstinenta totala pentru ca de fapt noi nu ne dorim un pahar..Noi nu dorim sa bem social, vrem totul.
Cum sa nu multumesc eu AA-ului pentru simplul fapt ca aceasta obsesie a disparut? Ca acum timpul meu nu mai e dedicat obtinerii alcoolului si consumul lui, ci pentru o viata reala si frumoasa?
Tangential m-am ciocnit cu alcoolul de-a lungul abstinentei. M-am intalnit cu el, in diverse situatii. Dar gandul la un pahar de alcool acum poate staruie o secunda. Inchin alcoolului o secunda din viata mea, poate la cateva luni. Gandul la alcool. In restul timpului, alcoolul pentru mine nu exista. Nu pastrez in minte cuvantul sau ideea. Si asta datorita programului AA.
Asa ca Eve, solutia ai gasit-o. Ramane la latitudinea ta daca o sa o aplici sau nu.. E fara chin..
14/01/2015, 08:35 AM
Răspuns: #10
Bine ai venit Eve.Ai facut primul pas scriind pe acest forum,urmare a faptului ca ai realizat ca ai o problema cu alcoolul.Daca tii aproape in continuare,citesti ce s-a scris,intri si la grupul online(care mie imi ajuta foarte mult),ai mari sanse sa-ti schimbi viata.Pentru ca,in realitate asta e miza,asa cum a scris si Constantin.Succes in abstinenta!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)