Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Marius-alcoolic.
10/04/2015, 07:44 PM
Răspuns: #31
RE: Sunt Marius-alcoolic.
Va salut si va pup pe toti!
Pana sa ne vedem la conventie eu am un drum de facut tocmai in Anglia..
Dar am intrat astazi sa va scriu pentru ca am fost actorul unei tragi-comedii astazi iar eu am cazut drept cel mai mare idiot din istoria AA..
La grupul de la Hunedoara avem , printre altele, si 2 femei. O sa le denumesc C. si D. pentru anonimat.
D. avea vreo luna de abstinenta, vine de la vreo 100 de km distanta sa participe la grupuri, eleva silitoare, a vizitat deja si AA din Cluj.
C. este "recalcitranta", recidivista si este internata de duminica in spitalul de psihiatrie din Hd.
Acum... Miercuri hotaram tot grupul sa mergem in vizita la C. la spital si sa o incurajam. Totul a decurs minunat, C. si D. devin bune prietene. Stabilim de comun acord sa ne revedem astazi cu totii din nou..
Astazi insa a fost o zi nebuna. D. suna de la primele ore ale diminetii si anunta ca a baut. Urmeaza cateva zeci de telefoane.. Nu vine sa o vada pe C. la spital cu masina proprie, pentru ca a baut..dar plateste un taxi sa o aduca 100 de km sa isi vada prietena din spital.. Ajunge in cele din urma, noi o asteptam..insa e praf si pulbere..
Insista sa isi vada prietena..dau din umeri si spun..hai sa mergem, ce pot sa mai fac?
Intram in spital cu totii, in salon suntem 5 membri AA. 3 barbati si 2 femei.
Lucrurile o iau putin razna, dar nu prea rau. In fine, plecam cu totii. Una din asistente simte mirosul de bautura pe care il expira D. si ne atrage atentia ca nu cumva sa ne fii pus dracu sa ii ducem de baut lui C. Ma bufneste rasul.. iesim toti si mergem sa bem o cafea.. D. ne ia la tinta pe toti si isi cam bate joc de noi..Ok, e alcoolica..ce sa ii facem.. Noi plecam la grup, D. isi ia taxiul si pleaca acasa.
O ora mai tarziu rasul meu se transforma intr-o grimasa. Mama lui C. ne suna sa ne spuna ca C. a baut in spital. Si ne face responsabili pentru bautura adusa in spital. Si pentru ca fata ei urmeaza sa fie data afara din spital.
Ne uitam unii la altii si scenariile nu incetau sa apara.. Cine? Nu se punea problema..era evident ca D.
Cand? Au fost impreuna la WC sa fumeze.. A chemat soferul taxiului sa ii aduca sacosa din masina..pe care a "uitat-o" in salonul de spital..
De cand era facut planul?? Samd..
Tragi-comedie in toata regula. Si probabil ca ar fi de rasul lumii cum 2 alcoolice au dus de nas 3 membri AA cu vechi state de plata in AA..
Dincolo de asta insa raman consecintele dramatice.
C. a fost evacuata din spital. probabil o ultima sansa de recuperare pentru ea. ma avusese cateva internari anterioare. Si mama ei, distrusa inca odata.. Imaginea AA compromisa definitiv in aceea sectie de pshiatrie.
Insa mai presus de toate, intrebarea devastatoare. Cum a putut o membra AA in cunostinta de cauza, chiar bauta fiind, sa duca de baut in spital unei colege pe care ar fi trebuit sa o ajute?
Si cat de idiot am putut fi eu sa nu imi dau seama ce se intampla?
Rautatea betivului nu cunoaste limite, stiam asta. Atunci cand betivul vede pe cineva recuperat va face tot posibilul sa il aduca inapoi la baut..si pe asta o stiam..
Si cu toate astea ..ce sa mai zic..idiot.
Am scris intriga asta aici pentru a fi de luare aminte pentru toti. Nu faceti aceleasi greseli..Un idiot e de ajuns.
Va doresc sarbatori fericite!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
11/04/2015, 07:10 AM
Răspuns: #32
Salut, Marius! Ce poti sa spui? "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac". Drum bun.
Paste fericit!

Ca să te laşi de alcool, îţi trebuie multă "tărie".
11/04/2015, 08:20 AM
Răspuns: #33
Neatsa Batman!

regretabila intamplare!
Cred ca nu e cazul sa te auto-flagelezi si sper ca nu te referi la propria persoana cand zici "idiot".
Tu esti un tip care acorda sanse pana la ultima suflare (pare-se si care miroase a alcool). Eu inteleg din partea ta (a voastra ceilalti din grup in afara de domnitza in cauza) atitudine cu bunavointa iar ea a intins limitele. Doar realizezi si tu ca putea merge oricand cu alcool la femeie in spital sa i l duca si tot asta se petrecea, mai putin telefonul catre tine, despre care sincer incerc sa inteleg: de ce te a sunat mama ei pe tine? Cumva tu esti responsabil de viata fiicei ei?
Povestioara ta a trezit in mine revolta fata de reactia anumitor implicati in poveste, cum e mamitsa. Clasica delegare de responsabilitate si cautarea tapului ispasitor. Si oarecum si de angajatii spitalului de la care poate ca doar in imaginatia mea ma astept ca in asemenea situatii sa pofteasca persoanele aburinde afara cu invitatia de a reintoarce fara aburi. De tovarasa cu aburii nu mi fac griji, stiu ce miracole lucreaza programul si grupurile AA, au amandoua a mia sansa de recuperare, doar sa o vrea (cred). Am priceput cat de pervers lucreaza boala asta a adictiei si acu uite exemplu concret.
Posibil ca imaginea AA a fost lezata in spital, dar apoi cred ca programul asta a facut suficiente lucruri considerabile si semnificative pentru foarte multi, si se va repune pe picioare si in fata celor din spital. Din categoria let GodSmile
Capul sus, Marius draga, te au mancat pe tine altele si mai rele si uite ce exemplu ne oferi.
Te imbratisez si daca imi permiti o glumita: hai la Al-Anon un picSmile!

Andi-codep
11/04/2015, 12:02 PM (Ultima modificare: 11/04/2015 02:07 PM de Constantin.)
Răspuns: #34
Dragă Marius, Nu mai fi ”idiot” pentru că tu nu ești, dimpotrivă. Problema e că alcoolicii când au chef de băut sunt atât de inventivi de nici nu te gândști. Doamna C încă era obsedată de alcool, așa că nu a fost greu să fie coruptă, poate chiar se pregătea de un sevraj, așa că alcoolul a fost medicamentul ei. Problema e la doamna D chiar dacă era sub influiența alcoolului trebuia să se gândească și la alții, nu în felul în care a gândit.
Problema a fost și la voi, trebuia să o supravegheați ce face, un alcoolic băut nu vede de cât alcool în fața ochilor pentru el și pentru altul, și face tot posibilul să-l procure, mai ales că ați fost avertizați. Însă responsabilitatea este a lor, mai ales că știau ceva din program. Mama ei sigur are dreptate să fie supărată pe voi, mai ales dacă i s-a spus că au venit cei de la AA și i-au adus băutură. Nu mai fiți supărați, asta face parte din ciclul ”Povești cu bețivi” Probleme asemănătoare au fost și au să mai fie.
Te felicit pentru că ai pus pe forum povestea(mai puțin parte cu ”idiotul”) ,toți avem de învățat din asemenea povești de viață. Un Paște fericit și să auzim de bine!
Marius, ar fi bine totuși să mergeți voi la Spital pentru a explica ce a fost și cum s-a întâmplat pentru a salva imaginea AA-ului, sigur o să mai aveți nevoie să intrați în spital pentru a transmite mesajul AA altor alcoolici care mai suferă și dacă nu vă salvați imginea s-ar putea să nu mai fiți primiți
11/04/2015, 04:00 PM (Ultima modificare: 11/04/2015 04:08 PM de alex190.)
Răspuns: #35
Buna, Marius!Cred ca esti prea aspru cu tine, nu aveai de unde sa stii ce planuiau acele doua persoane.Se putea intampla oricui.Ce sa fi facut?PerchezitieSa le fi interzis mersul la tigara?E vina lor exclusiva, nesansa a facut sa fii intamplator si tu in scena, in momentul respectiv.Uneori e greu pentru cineva orientat spre partea pozitiva a vietii, sa anticipeze astfel de comportamente.Dar cred ca ai facut foarte bine ca ai povestit aici, pentru ca toata lumea sa invete din experienta ta.Toate cele bune!

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
18/04/2015, 03:03 AM
Răspuns: #36
E ora 2 a.m. ora Romaniei, 23 aici in Anglia. Si vreau sa va impartasesc cateva impresii la cald de aici din York, capitala AA din U.K.
Ieri nu am reusit sa particip decat la o sedinta normala AA, aici in York. Si am fost bulversat de atmosfera de acolo. Deloc rigida, un cadru ambiental si o atmosfera cum nu am mai simtit la vreun alt grup AA. Nu as putea sa explic exact de ce.. Poate pentru ca cel care a condus sedinta nu facut-o deloc rigid, glumind in permanenta... Si toti vorbitori au starnit hohote de ras..desi se vorbea despre pasul 4, care nu-i asa, e ceva extrem de serios..
Nu te lua prea in serios..una din vorbele lui Bill W. care se pare ca aici a capatat valente de regula. Am crezut ca asta o fi valabil doar la sedinte de grup obisnuite. Ei bine, astazi, intr-un cadru extrem de putin solemn, cei prezenti in sala s-au straduit sa imi reaminteasca faptul ca Anglia e tara lui Benny Hill si sa imi reamintesc ce inseamna umorul englezesc. A fost un soc pentru mine sa vad ca unul dupa altul, toti vorbitorii au facut sala sa rada si au abtinut aplauze de parca asistam la un show de stand-up comedy.
Vorbim aici de oameni care care au zeci de ani de abstinenta.. O persoana care reprezinta 400-500 de alcoolici din regiunea de unde provin, oameni care in conceptia mea ar fi trebuit sa fie ceva mai seriosi.. Ca doar au o functie, nu??SmileSmile Si batzul din fund pe masura functiei..SmileSmile
Fara sa se straduiasca prea mult, mi-au spulberat toate impresiile preconcepute pe care le aveam despre englezi.. Ca sunt reci, seriosi, rigizi, conservatori..samd.. una singura a ramas..punctualitatea.
Asa ca dupa aceste 2 zile petrecute aici am inteles partial de ce AA are un succes urias aici in Anglia.. Nu exista guru aici. Doar oameni care fac bancuri pe seama alcoolismului, dar care isi fac treaba pe care s-au angajat sa o faca. Si din cand in cand, printre bancuri, mai spun si cate ceva serios..SmileSmile Si fac ceea ce spun ca fac.
Un alt aspect pe care vreu sa il pomenesc aici, ca sa va dati seama ce inseamna ora exacta in Anglia..
Dupa prezentarea de inceput, s-a trecut la anuntarea modificarilor aparute in desfasurarea conferintei. Cap de afis , anuntul numarul 1 a fost ca unu, Marius S. din Romania a cerut sa fie schimbata comisia in care fusese numit ca observator, in alta comisie.. Am fost socat sa aflu ca cererea mea de a schimba comisia a ajuns cap de afis in conferinta lor..Si asta era cel mai important lucru dintre toate modificariel din program..
Am realizat ca aceasta conferinta se desfasoara dupa exact cele prevazute cu 3 luni mai devreme..inclusiv orele de masa..si ca nimic nu s-a schimbat de atunci..in afara de un roman..care s-a razgandit in ceea ce priveste comisia la care doreste sa ia parte..Imi venea sa intru in pamant.
La sedinta comisiei din care am facut parte, s-a discutat despre grupurile online. De asta am cerut sa fiu schimbat, asta fiind un subiect de care sunt direct interesat.
A trebuit sa fac si eu o gluma, atunci cand mi-a venit randul.. Nu se putea altfel. Asa ca i-am informat ca sunt din Romania, Transilvania, si ca ii rog sa nu ma interogheze despre Dracula, pentru ca in cei 45 de ani ai mei, nu l-am intalnit inca..SmileSmile Bineinteles ca au ras..chiar daca asta nu e umor englezesc.
Nu aveti idee cat de bucuros sunt ca sunt aici. Aveam ceva indoieli, idei preconcepute despre o conferinta (plictiseala?) la nivelul asta din Anglia, dar pot sa spun ca probabil e cel mai bun lucru care mi se putea intampla.
Seninatate? A celor de aici? Nu are deloc nuanta pe care am vazut-o in alte parti. Mai degraba fericire, bucurie de a trai viata din plin. Se vorbeste mult despre limbajul inimii..Si asta inspira si ajuta un nou venit, care sunt foarte sigur ca e cel putin la fel de socat ca si mine atunci cand intra la un meeting AA de aici din Anglia.
Exista cateva diferente intre Anglia si Romania. Nu foarte mari, dar se pare ca ele fac diferenta dintre AA de aici si cel din Romania. Sper sa surprind cat mai multe aspecte si ceea ce vad si aud aici sa impartasesc membrilor AA din Romania. Sa ne fie de folos tuturor in recuperarea noastra si a celor care inca mai sufera de pe urma alcoolismului.
O sa continui si maine, am tinut sa scriu in seara asta pentru ca amintirile sunt proaspete..si senzatiile.
O zi frumoasa VA DORESC! Nu uitati ca trebuie sa radeti astazi.
Si apropo de idiotenia de care am dat dovada saptamana trecuta.. Ma bucur ca nu am ramas idiot.. Se pare ca idiotenia, in unele cazuri, nu e boala cronica..SmileSmile
18/04/2015, 11:02 AM
Răspuns: #37
(18/04/2015 03:03 AM)Marius A scris:  E ora 2 a.m. ora Romaniei, 23 aici in Anglia. Si vreau sa va impartasesc cateva impresii la cald de aici din York, capitala AA din U.K.
Ieri nu am reusit sa particip decat la o sedinta normala AA, aici in York. Si am fost bulversat de atmosfera de acolo. Deloc rigida, un cadru ambiental si o atmosfera cum nu am mai simtit la vreun alt grup AA. Nu as putea sa explic exact de ce.. Poate pentru ca cel care a condus sedinta nu facut-o deloc rigid, glumind in permanenta... Si toti vorbitori au starnit hohote de ras..desi se vorbea despre pasul 4, care nu-i asa, e ceva extrem de serios..
Nu te lua prea in serios..una din vorbele lui Bill W. care se pare ca aici a capatat valente de regula. Am crezut ca asta o fi valabil doar la sedinte de grup obisnuite. Ei bine, astazi, intr-un cadru extrem de putin solemn, cei prezenti in sala s-au straduit sa imi reaminteasca faptul ca Anglia e tara lui Benny Hill si sa imi reamintesc ce inseamna umorul englezesc. A fost un soc pentru mine sa vad ca unul dupa altul, toti vorbitorii au facut sala sa rada si au abtinut aplauze de parca asistam la un show de stand-up comedy.
Vorbim aici de oameni care care au zeci de ani de abstinenta.. O persoana care reprezinta 400-500 de alcoolici din regiunea de unde provin, oameni care in conceptia mea ar fi trebuit sa fie ceva mai seriosi.. Ca doar au o functie, nu??SmileSmile Si batzul din fund pe masura functiei..SmileSmile
Fara sa se straduiasca prea mult, mi-au spulberat toate impresiile preconcepute pe care le aveam despre englezi.. Ca sunt reci, seriosi, rigizi, conservatori..samd.. una singura a ramas..punctualitatea.
Asa ca dupa aceste 2 zile petrecute aici am inteles partial de ce AA are un succes urias aici in Anglia.. Nu exista guru aici. Doar oameni care fac bancuri pe seama alcoolismului, dar care isi fac treaba pe care s-au angajat sa o faca. Si din cand in cand, printre bancuri, mai spun si cate ceva serios..SmileSmile Si fac ceea ce spun ca fac.
Un alt aspect pe care vreu sa il pomenesc aici, ca sa va dati seama ce inseamna ora exacta in Anglia..
Dupa prezentarea de inceput, s-a trecut la anuntarea modificarilor aparute in desfasurarea conferintei. Cap de afis , anuntul numarul 1 a fost ca unu, Marius S. din Romania a cerut sa fie schimbata comisia in care fusese numit ca observator, in alta comisie.. Am fost socat sa aflu ca cererea mea de a schimba comisia a ajuns cap de afis in conferinta lor..Si asta era cel mai important lucru dintre toate modificariel din program..
Am realizat ca aceasta conferinta se desfasoara dupa exact cele prevazute cu 3 luni mai devreme..inclusiv orele de masa..si ca nimic nu s-a schimbat de atunci..in afara de un roman..care s-a razgandit in ceea ce priveste comisia la care doreste sa ia parte..Imi venea sa intru in pamant.
La sedinta comisiei din care am facut parte, s-a discutat despre grupurile online. De asta am cerut sa fiu schimbat, asta fiind un subiect de care sunt direct interesat.
A trebuit sa fac si eu o gluma, atunci cand mi-a venit randul.. Nu se putea altfel. Asa ca i-am informat ca sunt din Romania, Transilvania, si ca ii rog sa nu ma interogheze despre Dracula, pentru ca in cei 45 de ani ai mei, nu l-am intalnit inca..SmileSmile Bineinteles ca au ras..chiar daca asta nu e umor englezesc.
Nu aveti idee cat de bucuros sunt ca sunt aici. Aveam ceva indoieli, idei preconcepute despre o conferinta (plictiseala?) la nivelul asta din Anglia, dar pot sa spun ca probabil e cel mai bun lucru care mi se putea intampla.
Seninatate? A celor de aici? Nu are deloc nuanta pe care am vazut-o in alte parti. Mai degraba fericire, bucurie de a trai viata din plin. Se vorbeste mult despre limbajul inimii..Si asta inspira si ajuta un nou venit, care sunt foarte sigur ca e cel putin la fel de socat ca si mine atunci cand intra la un meeting AA de aici din Anglia.
Exista cateva diferente intre Anglia si Romania. Nu foarte mari, dar se pare ca ele fac diferenta dintre AA de aici si cel din Romania. Sper sa surprind cat mai multe aspecte si ceea ce vad si aud aici sa impartasesc membrilor AA din Romania. Sa ne fie de folos tuturor in recuperarea noastra si a celor care inca mai sufera de pe urma alcoolismului.
O sa continui si maine, am tinut sa scriu in seara asta pentru ca amintirile sunt proaspete..si senzatiile.
O zi frumoasa VA DORESC! Nu uitati ca trebuie sa radeti astazi.
Si apropo de idiotenia de care am dat dovada saptamana trecuta.. Ma bucur ca nu am ramas idiot.. Se pare ca idiotenia, in unele cazuri, nu e boala cronica..SmileSmile
Marius, mulțumesc pentru prezentarea făcută, coninuă! Toate problemele de acolo pot fi lecții pentru noi, Umorul de fapt este cel mai puternic mijloc de transmitere a ideiilor, noi nu prea știm să-l folosim de cât sub forma de ”miștocăreală”. Te așteptăm cu noi amănunte! O zi bună!
22/04/2015, 03:41 PM
Răspuns: #38
Multumesc Marius pentru impartasiri....mi-ai adus aminte de sedintele la care mergeam, cu mai multe grupuri adunate din regiunea noastra,asemanatoare cu ce povestesti si tu....m-a ajuns din urma multa munca si comoditatea de a participa online(pentru care sunt nespus de recunoscatoare) dar am in plan ca odata cu ceva mai mult timp liber sa-mi reiau calatoriile prin alte orase la intalniri de grup,la asta visez si stiu ca se va intampla.
Astept si eu sa aflu mai multe din experienta ta,caci doar experienta impartasita ne poate ajuta acolo unde nu stim inca raspuns.

O zi frumoasa iti doresc!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
22/04/2015, 04:43 PM (Ultima modificare: 23/04/2015 05:38 AM de Tudor.)
Răspuns: #39
Salut Marius !

Iti multumesc si eu cu intarziere .
Ma bucur din toata inima ca esti acolo dar si pentru ca ai ales sa mergi lla comisia pentru grupurile online .In formatiile sunt foarte pretioase pentru noi cei care suntem la inceput de drum cu acest tip de grupuri.
Cat despre englezi am foast si eu uimit si apoi mi-am schimbat si parerea preconceputa despre englezii AA in recuperare .
IN 2010 la conferintele de la Timisoare si Arieseni a participat ca invitat Nick din ...York care atunci avea 21 de ani de abstinenta .Nu era deloc scrobit ci plin de umor si un izvor nesecat de povesti nostiim de recuperare si nu numai .Insa da trata Recuperare la modul cel mai serios .Bineintels ca era implicat si in servicii.Sa il saluti si din parte mea daca-l intalnesti Wink
Astept sa ne intalnim si sa impartasesti din experienta ta in UK.
TOATE CELE BUNE SI ABSTINENTA SENINA !

Cu drag , Tudor , alcoolic

-motto-ul meu :"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - J.Renard Smile
28/04/2015, 03:27 PM
Răspuns: #40
Continuarea episodului..SmileSmile
Un raport preliminar il gasiti aici
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=371
Astept intrebari, comentarii, sugestii..
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)