Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ma numesc Daniel si sunt alcoolic
30/10/2014, 09:55 PM (Ultima modificare: 30/10/2014 09:56 PM de lupica.)
Răspuns: #1
Ma numesc Daniel si sunt alcoolic
Bine v-am gasit...multumesc administratorului ca a acceptat sa postez un topic nou pe acest forum.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
30/10/2014, 11:54 PM
Răspuns: #2
RE: Ma numesc Daniel si sunt alcoolic
Buna Daniel!
Bine te-am regasit si aici!
Gandeste-te, poate ca AA-ul este calea ta spre abstinenta! Sa-ti ajute Domnul si sa auzim de bine!
31/10/2014, 04:31 AM
Răspuns: #3
Bine ai venit pe acest forum,Daniel!
Ma bucur ca esti aici impreuna cu noi si iti doresc mult succes!
31/10/2014, 09:07 AM
Răspuns: #4
Ca si tine,Daniel,sunt nou pe aici.Iti spun,la randu-mi,bine ai venit printre noi si tine aproape,asa cum faci si pe celalalt forum.Doamne ajuta!
31/10/2014, 01:09 PM
Răspuns: #5
salut un nou membru,bucurate alaturi de noi,sper sa fii convins ca ti-ai gasit locul
31/10/2014, 03:45 PM
Răspuns: #6
Am gasit acest forum intamplator si ma bucur pentru acest lucru. Va pot spune ca am 43 de ani,mi-am dat seama ca am probleme cu alcoolul in urma cu vreo 10 ani,dar nu intelegeam ce se intampla cu mine.De baut alcool,beau de cand ma stiu...fiind nascut intr-o localitate cu intinse zone viticole.In copilarie am crescut pe langa toti betivii...atunci nu concepeam viata fara alcool...era ceva normal in acea zona,apa nu era pentru baut. Asa...pe la varsta de 35 de ani am simtit ca alcoolul imi provoaca probleme,neplaceri...mai tarziu am simtit pe propria piele ce inseamna un sevraj .Am incercat toate posibilitatile de a bea alcool...dar de fiecare data se termina cu o betie crunta ,urmata de un sevraj. In ultimii ani am incercat sa evit alcoolul,am incercat sa devin abstinent...am avut cea mai lunga perioada de abstinenta de 1 an si 3 luni,dar de fiecare data am recazut. Cand aveam o stare emotionala,nu ma puteam abtine de la alcool,era suficient sa beau un pahar de alcool si gata,se dezlantuia dusmanul adormit din mine si nu ma opream pana nu-mi faceam plinul. Acum sunt abstinent...am inceput sa parcurg cei 12 pasi...si doresc un grup de sprijin pe acest forum.
31/10/2014, 06:20 PM
Răspuns: #7
Buna Daniel!

M-ai facut sa zambesc cu zonele viticole....sunt inconjurata si eu de ele din toate punctele cardinale! Wink
Acum,cand scriu mi le si imaginez in frumusetea culorilor de toamna...
Cand l-am cunoscut pe sotul meu am bagat de seama ca are in casa o gramada de vin dar nici o sticla de apa minerala ori suc,cred ca inconstient atunci m-am bucurat;boala(alcoolismul) cred ca radea din toti rarunchii....altfel...ca om ce pot schimba ceva as fi venit cu o naveta de apa si suc.
Dar nu zonele viticole sau imprejurarile unde m-a dus viata sunt de vina pentru alcoolismul meu.
Asemeni,neputinta si nestiinta de a gestiona emotii m-a dus spre ceva mai simplu,in care nu trebuia gestionat nimic:alcool!
Disparitie totala din fata realitatii!
Dar dupa betie,realitatea era si mai dureroasa si cadeam tot mai jos,mai jos...
Dupa ce bucuria uitarii trecea revenea automat dusul rece al realitatii,mereu mai dificil.
Am avut "norocul" sa "cad pe maini bune" de la inceput si sa inteleg ca fara un grup de sprijin exista riscul sa nu ies vie din boala asta,iar cel mai simplu si eficient grup de sprijin este Grupul Alcoolicilor Anonimi.
Vorbind si impartasind sincer din experienta noastra nimeni nu este mai expert decat celalalt,tot despre ce vorbim sunt sugestii pe care daca doresti le accepti sau nu...in decursul anilor cei ce le-au urmat si-au transformat complet viata si au devenit oameni senini impacati cu sine insusi.
Forumul are seara de seara sedinte online,daca vei dorii sa participi iti va fi de mare folos!
Doamne ajuta!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
01/11/2014, 07:23 AM
Răspuns: #8
Bine ai venit Daniel!

Ma numesc Ovidiu, sunt alcoolic si am nevoie de ajutorul tau ca sa imi mentin abstinenta.
Cred ca ne putem ajuta unul pe celalalt ca sa ramanem abstinenti, in toata ziua de azi. Sper sa reusim impreuna.
Sa ai o zi frumoasa.

Orice om poate iesi din orice dependenta.
01/11/2014, 10:27 AM
Răspuns: #9
Salut Daniel!
Ma bucur ca ne-ai gasit. Intotdeauna mi-ai fost simpatic, ma refer la postarile de pe celalalt forum. M-ai ajutat sa inteleg mai bine ce inseamna sa fi alcoolic. Iti multumesc pentru asta.
Sper sa reusesti de data asta, impreuna cu noi. Avem si posibilitatea tehnica acum de a sustine singuratici. Ma refer la sedintele online din fiecare seara.
O zi frumoasa iti doresc!
01/11/2014, 12:23 PM
Răspuns: #10
vad ca se trezesc tot mai multi.este o mare realizare si bucurie pentru toti si cineva ,sper,a scapat de o mare suferinta.
mediul inconjurator si anturajul sunt factori favorinzanti,nu determinanti.noi raminem problema si fara intelegere si ajutor(suport)rezolvarea
este mai mult decit incerta.astept si alte idei.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)