Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OA (Overeating anonymous, sau dependentii de alimente)
23/09/2014, 05:37 PM
Răspuns: #21
RE:
Servus dragilor!

Sa-i zic urmatoarei scrieri jurnal? Poate ii e de folos cuiva.
E ultima noapte de ...concediu. De maine servesc patria iar. As vrea sa zic ca sunt pregatita, odihnita, etc... Nu-s! N-a sti nime ca m am dus, numa` m-or vedea ca nu-s... Dar viata nu asteapta dupa mine sa ma simt eu odihnita, pregatita si etc. Mi-as dori uneori sa am un buton din ala ca in filme de faci freeze la tot ce e in jurul tau si tu faci ceva pt tine, spre ex te odihnesti. Eu-ma odihnestiSmile Cum e legat mancatul asta de hodina mea la mine? Uneori cand sunt prea obosita (si aici nu ma refer la oboseala aferenta unei partide de shopping sau facut manichiura si cosmetica) chiar am gandul asta: parca mi-e foame... dar asa as inchide ochii 5 min doar as vrea. Si nu pricep ce e mikiduta ala din mine de zice, mai bine mananci! Am calatorit destul in concediul asta, cam 35% din timp am fost pe drum. Dooooaaamneee ce bine am dormit leganata de autocar, Mnezo sa-i dea soferului sanatate la el si la familia lui!Smile Am pus prevazatoare 10 sandwichuri pt 2 persoane ca doar am fost 11 ceasuri pe masina si nah...sa nu murim de foame... Apropos, a murit cineva de foame (exceptie aia saracii de prin Etiopia?, daca nu cumva si ei datorita unor boli sau ceva la care foamea nu prea a ajutat...) Cred ca asta cu "mor de foame" e o temere...overratedSmile Voi studia un pic treaba ca sa nu zic tampenii mai mari ca mine. Insa... am dormit din cele 11 ore pe autocar vreo 6 in reprize, si am mancat fix 3 sandwichuri. Din care ultimul nu prea mi-a trebuit... doar ca sa i tin alui meu companie... Deci, din categoria "daca i tai purecelui picioarele, el nu mai aude" concluzia mea ar fi : daca m-as odihni un tsar mai mult, nu mi-ar fi atat de foame?! Asta inseamna sa mi redistribui timpul si joburile... De gandit... Si cum atunci cand lucrurile sunt gandite si cica facute ele sunt mai mult nefacute, ma bucur sa ma uit in spate in concediu si sa constat ca nu m-am scapat la mancat asa cum as fi crezut si cum ma temeam, desi al meu reuseste sa ma provoace emotional cand mi-e lumea mai draga, m-am abtinut...
Apropos... drumul dinspre Bucuresti inspre Iasi a fost o incantare, Este superba Moldova! Uite cum mi-a tresaltat sufletelul intre reprize de somn leganat de autocare, la vederea unor peisaje absolut de poveste, si iar daca ma gandesc bine n -am mancat decat cand am ajuns la Iasi. (Bine, de Iasi, nu mai zic ca sunt indragostita!!) Cand eram indragostita de al meu, ma hraneam cu emotiile alea, si aveam 58 kgSmile si nu mi trebuia sa mananc. Oare daca m-am indragostit de Iasi, mi s-o taia apetitul? Cred ca nici asa nu e bine totusi.. ar fi o idee sa echilibrez. Mi-a sarit acu in minte de nu stiu unde ca ajunsesem inainte de concediu la concluzia ca ideea e sa ma hranesc mai mult decat sa mananc... Deci, reluand viata acasa de unde am lasat-o niste cuvinte cheie: hrana, odihna, echilibru. Suna tare fain. Light.. Usurel, vorba supervizorului meu.
Am constatat cu cel mai mare drag si Doamne ajuta sa ramana asa ca reflexul ala muscular sau ce o fi in gat pe care il aveam inainte sa va cunosc pe voi si era vorba de baut apa il am acum dupa ce am mancat putin si am baut apa... mi se blocheaza gatul (ma rog astea sunt cuvintele pe care le-am gasit eu ca sa descriu) la urmatoarea inghititura de mancat in schimb beau apa de le rup. Sa trec acolo la cuvintele noi si hidratare. Apa are gust bun! N-as fi crezut ca am sa zic asta...

Hrana, apa, odihna, echilibru! Deocamdata asta e ordinea... poate ajung si la a pune echilibrul pe primul loc si apoi restul.

Va tsuc!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
25/11/2014, 05:28 PM
Răspuns: #22
RE: OA (Overeating anonymous, sau dependentii de alimente)
Am primit ceva frumos de la grupul OA:

Răgazul

Sunt un mâncător compulsiv de tipul celui care ajunge la fundul sacului, în șanț, dar acum sunt abstinentă, prin mila lui Dumnezeu. De fiecare dată când vorbesc la o întâlnire, nașul meu îmi reamintește de dinainte să-mi spun povestea „Am fost la un pas de moarte”. Este important pentru mine să păstrez vie amintirea și, de asemenea, esențial să-i las pe oameni să mă asculte și să știe cât de rău se poate ajunge.
Nu voi intra în detalii sângeroase. Este suficient să spun că aveam nu mai puțin de cinci probleme fizice care îmi amenințau viața când m-am întors în OA după recădere, toate fiind direct corelate cu mâncatul compulsiv și bulimia.
Când m-am întors în OA, mi-a luat ceva timp să devin abstinentă. A șasea încercare a fost cea care mi-a adus o abstinență durabilă. Cred că s-a întâmplat nu pentru că eram în sfârșit pregătită și dispusă în acel moment, dar pentru că a șasea oară când am trecut prin sevraj, aproape m-a terminat. Când am încetat să mai vomit, să leșin, să aud și să văd halucinații și să mai fiu deprimată până în pragul sinuciderii, am învățat un lucru important: dacă voi mânca excesiv din nou s-ar putea să mor. Nu-mi permiteam nici o mică excepție deoarece ar fi putut să-mi declanșeze o recădere fatală.
Primă dată când am venit în OA, eram unul dintre oamenii aceia care refuza să urmeze un plan de mâncare. La vârsta de 22 ani și la începutul mâncatului meu compulsiv, nu aveam nevoie de unul. Dar, boala mea s-a agravat rapid în ultimii ani. Sunt mâncăruri pe care puteam să le mănânc cu moderație la începuturile mele în OA, dar pe care nu le mai pot consuma în siguranță acum. Trebuie să fiu atentă la activitățile și emoțiile mele legate de mâncare. Nu-mi mai permit recăderile ocazionale pe care le aveam când eram la început în OA. Trebuie să am o abstinență continuă pentru a supraviețui.
Nu mai simt nevoia de-a mă revolta împotriva unui plan de mâncare. În fiecare seară după mâncare, scriu ce urmează să mănânc în ziua următoare și îl sun pe nașul meu să-i comunic asta. Îmi păstrez panul pe un bilețel de 8x13 cm. Nu mănânc ceea ce nu este pe bilețel. Am învățat din anumite experiențe dureroase că nu pot face alegeri potrivite în legătură cu mâncarea când sunt înfometată. Îmi planific mâncarea când am stomacul plin și nu mă abat de la acel plan.
Sunt complet abstinentă de 109 zile glorioase, acum când scriu acest articol. Am pierdut 23 kg și sănătatea mea fizică s-a îmbunătățit foarte mult datorită faptului că nu mai port greutatea în exces. Sănătatea mea este excelentă. Toate cele cinci afecțiuni care îmi amenințau viața s-au rezolvat în primele două luni de abstinență. Starea mea emoțională este și ea mult mai bună. În loc să fiu deprimată, extenuată și cinică, mă simt bucuroasă, energică, plină de speranță pentru viitor.
Pe măsură ce continui să fiu abstinentă, să lucrez la Pași și să folosesc instrumentele recuperării, realizez cât de rău mi-era înainte să mă întorc în OA. Soțul meu spune uneori că parcă locuiește cu o altă persoană. Este un miracol cum căsnicia noastră a supraviețuit progresiei bolii mele. Am fost o persoană înverșunată, bolnavă, nefericită timp de mai mulți ani.
Nu încerc să sugerez că totul este perfect acum. Sănătatea mea nu este chiar cum ar trebui să fie, ocazional cad pradă extenuării și sistemul meu imunitar nu este încă normal. Fiecare răceală și virus care este prin jur mă găsește și mă toacă mărunt. Dar nu mă mai trezesc în fiecare zi cu o migrenă și nu mai îmi închei ziua cu palpitații de inimă, întrebându-mă dacă voi mai supraviețui încă o zi sau chiar dacă vreau să supraviețuiesc. Prin mila lui Dumnezeu și puterea programului OA, mi s-a oferit cel mai mare dar care mi se putea da: un răgaz zilnic de la mortala boală a mâncatului compulsiv. Merită să fac orice efort pentru a-l păstra.
– Wilmingnton, Delaware, SUA
07/12/2014, 09:42 AM
Răspuns: #23
Buna dimineata dragilor,

Mi-am propus sa scriu cateva randuri despre adictiile discutate pe Forum, am fost pe la co-dep, azi trec pe aici.

Daca nu as fi fost alcoolic, dependenta de mancare m-ar fi imbratisat.
In cazul meu, alcoolismul a transformat orice alta dependenta intr-un simplu hobby. Il iubesc pentru asta.
Ma uitam la alcoolicii care , in betiile lor renuntau la mancare. M-a ferit Dumnezeu de asa ceva!
Imi amintesc cu drag cum ne prindea miezul unei nopti de vara, in jurul unei berbecut la protap, in jurul unui purcel parlicios.
Vin era din belsug, si vodka, si flacari care sa ne lumineze fetele, si cerul instelat si noi nemuritori.
Prietenii mei dragi in ale desfraului de tot felul…
Stiu ce inseamna sa mananc pana nu mai pot rasufla si , pe cale de consecinta, stiu ce inseamna un somn chinuitor, dupa un episod de abuz alimentar.
Am avut onoarea sa interactionez cu cativa dependenti de mancare de prima clasa.
La ei am auzit prima oara despre a-ti baga degetele pe gat ca sa iti provoci voma. De cateva ori pe zi.

Mai frecvent la femei decat la barbati.
Mai frecvent la tineri decat la adulti-varstnici.
Contrar imaginii pe care mi-o creasem despre dependentii de mancare, unele dintre doamne/ domnisoare aratau ca de pe coperti 90-60-90, de ani de zile. Tot de ani de zile aceiasi drama.
Da, in fotografiile din urma cu 5-10 ani, aveau 10-15-20 kg in plus.

Metodele care au dat roade cel mai bine, au avut la baza : ingeniozitatea. Nu stiu de ce.
Probabil deturnau atentia de la mancare in cel mai eficient mod.

Rigurozitate si imaginatie.
Jurnal zilnic cu cantitati, descompunerea pe elemente, proteine/ lipide/ glucide, aport de lichide ( organismul cere apa-tu ii dai mancare),vitamine/minerale/fibre, efort fizic aerob/anaerob/ antrenament HIIT/ nr de calorii zilnic, cicluri de incarcare –descarcare calorii/ carbs,constientizare gustului, a mestecatului mancarii, intrarea in stapanire asupra hranei, conversia cantitatii in calitate, imparte-daruieste, felul de a aseza in farfurie, ganduri inainte-in timpul-dupa masa, obiceiurile alimentare, exprimarea artistica.

Fiecare caz abordat altfel. Suntem unici.

Nimic psihologic, legat de trecut. Nici macar o singura intrebare. Nu a fost nevoie.
Cauzele au iesit singure la iveala, pe parcursul interactiunii cu fiecare. Ravasitoare.
Nu m-as fi gandit niciodata ca, pot fi atat de multe si variate.

Le multumesc tuturor cu care am interactionat. M-au ajutat sa inteleg mai bine propriul meu parcurs.

Fara nici o legatura cu subiectul,doar un exercitiu de imaginatie.

Sunt inca in pantece dar ei comunica intre ei.
Copii care stau sa se nasca, pot comunica intre ei si o fac.

“Ai auzit ca ni se pregateste ceva?” “ Nu am auzit nimic, ce anume?
“ Cica urmeaza sa ne nastem! “ “ Nu stiam….dar ce e aia nastere?
“ Cica iesim de aici si intam intr-o lume noua, e altfel” “ Wow! Si cum va fi acolo?”
“ Nici eu nu stiu prea bine. Cica la iesire trebuie sa tipam, ca ni se pun un fel de note si, cine tipa mai tare ia nota mare.” “ Nu stiu ce e aia nota dar eu voi tipa oricum, fiindca imi este putin…frica

Are legatura cu subiectul.

Intram in lume cu teama.
Sanul mamei, hrana, afectiunea care insoteste actul hranirii…primele elemente ale lumii noastre.
Dragostea, caldura, confortul, siguranta….le vom cauta toata viata noastra.
Mai ales atunci cand percepem realitatea ca pe o continua agresiune.

Sa aveti o duminica linistita dragilor.

Orice om poate iesi din orice dependenta.
14/12/2014, 09:44 PM
Răspuns: #24
Servus dragii mei,

Multumesc Ovidiule ca ti-ai asezat gandurile si pe la noi. Pe mine ma ajuta ce scrii tu sa fac conexiuni, sa inteleg si da... sa capat raspunsuri.
Free, ce bine ai facut ca ai trecut aici textuletul asta. Petrec mult timp aici si am citit si recitit tema asta a ragazului.

Particip la grupul de TAA online (sau OA) si ma ajuta foarte mult sa aud si pe ceilalti. Am inteles ca unii folosesc mancarea si cand sunt bucurosi. Eu "atentez" la mancat doar la agitatie, tristete, suparare, tensiune, cand ma simt ignorata, inutila. Si aleg... nu mi trebuie orice... imi trebuie gust si aspect... Nu mi trebuie prajituri in mod special sau ciocolata sau ceva fix. Gusturi alternative: ceva sarat, ceva dulce, ceva piperat... condiment... Specialitate. O fi insemnand ceva. Nici macar nu cred ca se numeste a manca, ci a ingera in stomac pentru ca el sa fie plin. Daca ma gandesc bine nici nu mi amintesc ca mestec... Pfff....

Lucrez primar pe codependenta. Ma ajuta mult. De cand lucrez pe pasi in Al-Anon am slabit 5 kg... si nu fac nimic in privinta mancarii... Doar incerc o altfel de liniste decat cea de a inchide totul in casa cand sunt singura ca sa nu fie sunete. Compulsia mea de a manca este legata de codependenta mea strans.

Am dat de reclama asta foarte haioasa, nici macar nu am ce adauga catre eaSmile Sper ca se vede. Mi a zis un prieten jurnalist ca sunt muiere vintageSmile Mi a picat bine, a fost cam ca treaba cu sirena un pic mai mare, asta nu m a facut sa renunt la lucrul cu mine nici in Al-Anon nici in OA. Nu asta e faza la care sa ma multumesc a ramane insa. Vreau sanatoasa. Si fericitaSmile si recunoscatoare.

Sunt recunoscatoare ca v am cunoscut. N as fi facut nici un pas corect sau util sau bun daca nu va cunosteam. Pentru asta ...ce minune ca sunteti, ce mirare ca sunt"! Va multumesc!

In sfarsit ma pot semna fara sa mi fie rusine:
Andi - mancator compulsiv si codependent

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

21/01/2015, 11:23 PM (Ultima modificare: 21/01/2015 11:44 PM de alex190.)
Răspuns: #25
M-am gandit ca aici se potriveste o melodie frumoasa, care exprima foarte bine ce simte nu numai un dependent de alimente, ci orice persoana compulsiva.E vorba de un baietel trist, care incearca sa gaseasca drumul catre iubirea de sine.Cu totii avem ascuns intr-un colt al sufletului nostru un astfel de copil speriat.

Am scos si versurile, insa le-am scris direct in romana, sa inteleaga toata lumea..Nota: cunosc engleza doar din melodii si filme, la scoala nu mi-a placut.Daca sunt ceva greseli majore, iar altcineva se pricepe mai bine, poate sa corecteze.

http://www.youtube.com/wacht?v=5ewDICd2TOM

Baietelul gras

Baietelul gras merge la piscina
Isi vede imaginea reflectata in apa si nu stie ce sa faca.
Se simte mic pe dinauntru si plin de mandrie.
Oh, flacara fragila
Nimeni nu simte ca tine.
Baietelul gras isi petrece ziua
Incercand sa gandeasca si sa spuna lucruri amuzante,
Precum "Asta e doar un joc!"
Sau "Ma plac asa cum sunt!".
Oh, flacara fragila
Cand nimeni nu simte ca tine...
Sst, taci, incearca sa dormi
Nu te mai gandi, mai bine mananca
Esti baietelul lui tata
Si mama e mandra de tine.
Stii ca te iubesc!
Si nu doar pentru ca te au.
Baietelul gras spune:" Nu ar fi frumos
Daca m-as topi ca gheata
Sau daca as fugi de mine si as fi ca vantul"...
Oh, flacara fragila
Uneori simt la fel...

Nu merge link-ul de mai sus.Sper sa mearga asta:

Nu merge nici de data asta, pacat.Era vorba de Jewel- "Fat boy".

Poate ma ajuta careva...De ce nu merg linkurile, cine are idee?

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
22/01/2015, 11:15 PM
Răspuns: #26
Deci... Jewel, "Fat boy" :

"Oamenii si lucrurile nu ne opresc durerea sau nu ne-o vindeca. In recuperare, invatam ca asta este treaba noastra, si o putem face utilizandu-ne resursele pe noi insine, Puterea noastra Superioara, sistemul nostru de sprijin, si programul nostru de recuperare. "
, Melody Beattie
22/01/2015, 11:51 PM
Răspuns: #27
Servus tu Alexuta draga,

primul instinct mi a fost sa ti scriu : Mai da mi si o lama pe langa piesa asta si e perfectSmile)))

Mno melodiuta asta are un mesaj sensibil dincolo de insensibilitatea scriselor mele de mai sus. Si vorbeste despre acea "durere" emotionala. Multumesc ca ai pus linkul.Si Jewell...n am ascultat de o gramada de vreme, muzica de calitate...saru-mana! Deveneam prea de piatra in munca asta cu mine ... Hm...

Seara linistita tuturor!

Andi --> CO+OA = COOA ...hm...formula chimica pentru codependent si mancator compulsiv
23/01/2015, 10:05 AM (Ultima modificare: 23/01/2015 10:10 AM de alex190.)
Răspuns: #28
'Neata, Andi!Da, e o melodie care transmite tristete, fragilitate etc...Exprima ceva real, pentru ca asta simte o fiinta umana cand nu are "rezervoarele iubirii" pline, mai ales un copil.E un cantec frumos, nu doar ca linie melodica, ci si pentru ceea ce ne impartaseste:.Zice la un moment dat despre baietelul "gras", ca se simte neimportant,
"mic"pe dinauntru, neiubit si se "umple"de mandrie.Asta facem multi alcoolici/codependenti activi.Trecem de la o extrema la alta, de la un complex de inferioritate la unul de superioritate: ne proiectam o imagine de sine falsa, care e bineinteles un mecanism de aparare, ca sa supravietuim emotional, psihic, carentelor afective sau de orice gen de care suferim.Asa ajungem sa ne vedem uneori prea buni pentru lumea asta, atoatestiutori(mai ales la codependenta), sa dam vina exclysiv pe ceilalti- ma refer la faza activa a bolilor noastre.Acest baietel am fi putut fi oricare dintre noi in copilarie.Sau chiar si acum.
In fine, e o melodie din care avem de invatat.
Mai vorbim!O zi buna!

, Melody Beattie
05/05/2015, 08:53 AM
Răspuns: #29
Salutare si aici!

grup online OA sau TAA - tulburari alimentare/ dependenti de mancare - joia si duminica ora 20.00. Mesaj privat catre mine care sa contina si ID ul de skype (apel doar audio) iar eu il transmit mai departe celei care initiaza apelul (pt ca are netul stabil). Mie mi foloseste teribil acest grup si ma bucur ca pe o parte din cei care participa i am putut cunoaste personal la conventie.
Sa ne fie spre folos!

Andi CO-OA Smile)
06/01/2016, 12:59 PM
Răspuns: #30
Meditatia zilei 6 ianuarie

Filozofia așteptării este susținută de toate oracolele universului.– Ralph Waldo Emerson

Trebuie doar să observ și să văd că toate lucrurile se întâmplă la timpul lor. Rezolvarea fiecărei probleme are propriul său timp. Oricât de mult ne-am dori, ne-am frământa sau ne-am revolta, nu se va schimba nimic.
Acceptarea este simpla acțiune de a mă confrunta cu ceea ce mi se întâmplă, fie că este durere, mânie, disperare, neputință sau opusul lor. Când accept viața așa cum este ca pe un lucru la fel de normal ca respirația, evenimentele își pierd puterea de a mă dezechilibra sau de a perturba mersul normal al vieții mele.

Pentru Astăzi: Acceptarea vine și ea la timpul ei și nu mă cert pentru că nu pot să o am când vreau.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)