Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OA (Overeating anonymous, sau dependentii de alimente)
08/09/2014, 11:46 AM
Răspuns: #11
RE: OA (Overeating anonymous, sau dependentii de alimente)
Hello si aici...

constat ca imi face bine sa fiu in legatura permanenta cu voi, ii inteleg bine acum pe "fratii?(de suferinta in adictii)":) AA cand ziceau pe posturile lor ca le e bine printre alcoolicii lor. Weekendul meu a fost plin cu job, mancat grosier si stomac plin prin urmare, respectiv inceput de conflict care instant mi a montat in stomac panica. Si stomacul meu imi tot vorbea, ca eram in drum spre munca, in drum spre casa, in fotoliul meu in care citesc, in timp ce scriam, nu conteaza, imi simteam stomacul cu "gadilici". Imi spuneam :"nu mi e foame" /"nu mananc" . Chiar nu imi era foame. Dar am furat... o feliuta de pepene in plus imediat dupa mancare... cred ca mi am ocupat stomacul non stop sambata si duminica si faptul ca am mancat fructe intre mese nu mi o acord ca scuza. Pur si simplu mi a fost mult de dus panica aia din stomac. Aseara m am culcat cu gandul ca pare sa mi fie foame, dar o sa mananc maine dimineata. Azi dimineata am zis ca nu merit sa mananc ca m am porcit ieri si alaltaieri. Desi porceala de ieri si alaltaieri cantitativ e semnificativ redusa fata de alte porceli. Cu toate astea, tot ce pot gandi e ca mi am umflat stomacul, si gandindu ma la asta azi dimineata mi a sunat in cap o vorba a bunei mele care a fost bucatareasa la viata ei si a avut grija de noi cand am fost mici :"mananca tot ca mai tarziu nu primesti!" Imi amintesc clar ca in copilarie ai mei ma alergau prin curte cu mancarea ca sa mananc si eram un broscoi slabanog cu genunchii mari. Am invatat sa mananc mult ca sa mi fie plin stomacul si dupa ce ma stia satula buna mea isi putea face treaba linistita. Acum fac eu asta... cand al meu e baut si se culca, abia atunci imi pot face treaba prin casa linistita...inclusiv sa mananc cat vreau eu linistita. Mno...cum fac eu sa nu mai vreau atat de mult?!?

Va tsuc!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
09/09/2014, 10:12 AM
Răspuns: #12
(05/09/2014 09:56 PM)Petrache A scris:  Buna seara SuperTramp.Mi-am aruncat ochiul voyeur-istic si pe acest topic si recunosc ca nu stiam ca OA este o chestie atat de complicata.Si ca poate deveni dramatica,daca nu se iau masuri din vreme.Invat,invat,invat.Vad ca e vorba de vechea problema: placere si evitarea durerii,compensarea emotionala prin mancare si altele care se potrivesc,de minune si adictiei mele.E clar ca avem mult de lucru cu noi insine si,sper ca pana la urma,cu ajutor de sus,sa reusim sa ne eliberam de povara asta.Iti doresc mult succes si iti multumesc ca mi-ai scris atat de frumos!

Mi-am aruncat ochiul voyeur-istic?SmileSmileSmile Ai simtul umorului tinere....Asta te va ajuta in recuperare.
Tine aproape. Alcoolicii e baieti buni.Wink

Orice om poate iesi din orice dependenta.
09/09/2014, 03:14 PM
Răspuns: #13
Orice schimbare, incepe cu un mic exercitiu de contabilitate care consta in a raspunde la 4 intrebari simple:

-Ce castig daca continui cu comportamentul compulsiv?
-Ce pierd daca continui comportamentul compulsiv?
-Ce castig daca ma opresc din comportamentul compulsiv?
-Ce pierd daca ma opresc din comportamentul compulsiv?

Cine vrea sa raspunda aici pe forum, va putea fi ajutat chiar ca intr-un grup de terapie, cu impartasiri din experienta personala a altora, astfel incat sa-si poata alege solutia care simte ca i se potriveste.

Tot pentru doritorii de practica, propun exercitiul celor trei cercuri. Se deseneaza trei cercuri concentrice, in care se scriu comportamentele astfel:
-cercul cel mic cuprinde comportamentele irezistibile, de neoprit, coplesitoare si foarte atragatoare (de exeplu mancatul amestecat, sau de dulciuri, sau fainoase de patiserie etc)
-in cercul mijlociu se trec comportamentele riscante, care ne conduc in zona de risc a cercului mic (unele anturaje, unele momente de manie, oboseala, bautul, fumatul pe stomacul gol, intratul flamand in supermarket etc)
-cercul cel mare apartine comportamentelor pozitive, care ne fac bine (meditatia, rugaciunea, cartile, grupul, sponsorul, plimbarile etc).

Pun si o poza de model cu cele trei cercuri si ele pot fi “citite” dinspre exterior spre interior, pentru prevenirea recaderii. Astfel, daca citesc Big Bookul sau vorbesc cu sponsorul meu (nashul) ma ajut pe mine, pe cand daca las garda jos si consum alcool sau ies cu prietenii in pizzeria asa cum scrie in cercul din mijloc, asta imi va trezi apetitul spre mancare multa si amestecata si ajung in vartejul cercului din mijloc unde nu prea mai e scapare. In concluzie, in primul an de abstinenta, se impune practicarea cu drag sau de obligatieBig Grin, cum poate fiecare, a activitatilor din cercul exterior si atat. Chiar si cele din cercul de mijloc trebuiesc oprite, pana cand dependentul se stabilizeaza in abstinenta si scade riscul de recidiva. Apoi, cele din cercul mijlociu se pot relua rar, constient si cu masura, in timp ce cele din mijloc poarta eticheta “abstinenta totala, numai astazi”.
Poate parea un program drastic, dar nu e asa, fiindca in timp, activitatile din cercul exterior, ne hranesc sufletul cu atata abundenta, incat locul pe care inainte il ocupau dulciurile, acum e luminous si curat, numai bun pentru o viata echilibrata, dupa cum ne invata programul celor 12 pasi.

Postarea mea e concluzia unor articole din sfera OA)
Cu drag,
FreeSmile

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

10/09/2014, 09:04 AM
Răspuns: #14
Salut Ovidiu!Alcoolicii ,,e baieti buni",asta e indubitabilSmile))Dar sa stii ca si dependentii de sex sau de mancare si jocuri de noroc ,,e baieti buni".Toti cei care vor sa faca ceva cu viata lor,care lupta cum pot,mai cad,se mai ridica,se scutura de praf si merg inainte,toti cei care recunosc ca au o problema serioasa si cauta solutii...toti ,,e baieti buni".Pe cale de consecinta logica si tu esti baiat bun.Cat despre mine..incep sa cred ca sunt baiat bunSmile).Multumesc ca scrii si la noi pe topic si ajuti la mentinerea lui in viata.Esti baiat bun!
11/09/2014, 08:28 AM (Ultima modificare: 11/09/2014 09:17 AM de Marius.)
Răspuns: #15
Neatza.

@ Super
Asta cu neputinta nu se preda la scoala. Ca daca s-ar preda...
In sufletul tau tu crezi ca "poti". Iti admiti neputinta asa, ca exercitiu lingvistic.
Poate intr-o zi vei avea sansa sa iti simti neputinta cu inima, nu cu mintea. Atunci vei iesi din cercul asta.

@ Free
Mi-ai amintit de o poezie populara din copilaria mea : " Dumnezeu si Sf Petru, se plimbau prin Rai cu cercu' " Smile Daca as intreba-o pe aia mica ce inseamna "sa te plimbi cu cercul"...nu cred ca ar sti.

@ Petrache
Pai normal ca esti baiat bun! Toti suntem.Smile Stii tu, dupa chipul si asemanarea..
Ai un grad ridicat de instructie si asta e un handicap in recuperare, cel mai adesea.

11/09/2014, 08:54 AM
Răspuns: #16
Ovidiu draga

faci tu ce faci si tot mai plina de speranta sunt dupa fiecare postare a taSmile))))
11/09/2014, 09:05 AM
Răspuns: #17
Ma bucur sa aud asta.Smile
Mi-ai amintit de un vers Tantza-Tantza mi-ai redat sperantza.Wink
Tu nu lua de bun ce zic eu , ca io prind fluturi multi....

11/09/2014, 12:34 PM
Răspuns: #18
Ovidiu a conturat foarte bine acel declick magic al intrarii in abstinenta senina, cu acceptare si smerenie, genul de abstinenta care cu bune si grele, e totusi pozitiva si cu progres vizibil daca ulterior se adopta cei 12 pasi ca mod de viata.
Pana cand dorinta coboara din minte pe inima, avem parte de abtinere rationala, de infernale discutii cu sine, de argumente si contraargumente, de zbateri, caderi si ridicari, de suflet chinuit si minte zbuciumata.
Iar dorinta ajunge la inima in momentul in care atingem fundul de sac al dependentei si din durerea aceea intensa si din faptul de a nu ne mai suporta pe noi insine, de acolo vine dorinta simtita pana la nivel celular si incepe “umilinta reinventarii”, cum frumos a spus un coleg alcoolic abstinent.
Cum stim ca dorinta e din inima? Cred ca asa: daca doar ne dorim sa mancam rational- e din minte; daca doar ne dorim comportamente sexuale rezonabile- e din minte; daca doar ne dorim sa nu bem- e tot din minte. Dar daca cu inima franta ne dorim sa fim vii, sa traim bine cu noi insine si simtim ca piedica e dependenta care ne duce mereu si mereu intr-un univers paralel care “pute, pute, da-i caldut”, insa in care ne refugiem refuzand sau amanand sa traim de-adevaratelea, daca ne saturam de toate astea si ne dorim o reformare generala a propriei fiinte, atunci sigur dorinta vine din inima, iar strigatul de ajutor este constructiv si nevampirizator pentru grup sau sponsor.

In alta ordine de ideiSmile, draga Ovidiu si tu mi-ai amintit o faza, apropos de copiii moderni. De ce crezi ca fiica ta nu stie ce inseamna sa te plimbi cu cercul? Poate are vreo aplicatie pe i-phone, de condus cercul cu batul… Fetita vecinilor mei se juca pe tableta si facea vjjj cu degetelul in stanga, vjjj in dreapta, concentrata nevoie mare. Am intrebat-o ce face si mi-a spus ca vaneaza pasari. N-a stiut cu ce le vaneaza si eu am fost cea care a invatat-o cuvantul “prastie”, asta dupa ce produsese un adevarat dezastru ecologic in randul pasaretului virtual… :sleepy:Alaltaieri fiica-mea nu putea proba un pantof, din cauza …cataramei de la bareta. I-am explicat ca nu se deschide cu click si ca trebuie trasa limba ca sa iasa cuiul din gaurica…foarte complicat, intr-adevar.Rolleyes

Revenind la adictiile noastre de toate zilele, multumesc SuperTramp pentru contributie. Iata rezultatul muncii OA-ului in Romania, cu grupuri la Bucuresti, Cluj si Timisoara:
http://taa-romania.blogspot.ro/
Merita citit si acest articol:
http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/ali...re-1284973

Cu drag,
Free
11/09/2014, 12:38 PM
Răspuns: #19
de azi sunt in concediu... perioada perfecta de relaxare a regulilor...ocazie minunata de a-ti face de cap, orice ar insemna asta. Daca pana acum, munca (si asta over~, ce ma fac eu fara cele 3 munci ale mele? timp de 2 saptamani)Barem in timpul ala nu mi trebuia sa mananc. Mint! Am odihnit oboseala cu mancare. Totusi parca nu era atata. Poate ca trebuie sa dau gurii de lucru si nu mancare ( nuuuuu va ganditi incoloSmile)))) )Poate ca e nevorbita. Poateee, daca si cu parca. Astea nu m au ajutat prea tare pana acum. Deci plan de concediu: Cj-Buc-Pitesti-Iasi / natura mai multa si mai putin net/ hrana nu mancare/ apa/ vizitat macar un obiectiv turistic pe zi (recomandari?) si daca daca al meu nu vrea sa ma insoteasca trebuie sa i respect dorinta fara sa ma jignesc ca ar avea legatura cu "a nu vrea sa fie cu mine" - in fond e cu mine in concediu, si poate are nevoie si el sta stea pur si simplu... hm.../si poate am timp de niste literatura (recomandari? )/ hula-hop mental cu cercurile lui Free si ale mele de pe solduri/ si sa ma joc cu zulufii frumosi a nepoatei/ sa ma bucur de oamenii faini pe care urmeaza sa i vizitez. Zic ca ar trebui sa fie indestulator... Si orice mai aduce cu sine ziua...

Doamne ajuta pentru toti!
11/09/2014, 06:38 PM
Răspuns: #20
@ Free.
Am intrebat-o. Nu stia ce e aia sa se plimbe cu cercul. Cand i-am povestit, a zis ca a vazut o data la desene animate.
M-a intrebat ce mi-a venit cu chestia cu cercul. Am zis ca discutam cu un alt parinte despre copiii din ziua de azi.
S-a uitat la mine dezaprobator si mi-a solicitat sa nu o mai intrerup cu prostii din astea.Big Grin
so...

@ Super

Jack London " Martin Eden" , Hemingway " Batranul si marea" si cateva nuvele fantastice de Edgar Allan Poe.
Asta am citit eu in concediu, seara inainte de culcare. De fapt le-am recitit.
Spre sfarsit mi-am dat seama ca, alesesem scriitori alcoolici, cu morti dubioase.Smile
Adica imi dadea tarcoale prietenul meu alcoolul.Big Grin dar asta e alta poveste.

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)