Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bursa de adictii
18/09/2014, 01:28 PM (Ultima modificare: 18/09/2014 01:29 PM de freedom.)
Răspuns: #11
RE: Bursa de adictii
Mie-mi plac meditatiile si mai ales imi place sa le citesc dimineata si sa las mesajul sa mi se desluseasca peste zi.
Am sa postez meditatia pe care am primit-o azi de la OA, mai ales ca recent m-am intrebat in ce masura inca mai sunt guvernata de frica?
Cu drag,
Free.

18 septembrie
Nicio patimă nu deposedează cu atâta eficiență mintea de toată capacitatea ei de-a acționa și raționa, ca frica. – Edmund Burke

Frica poartă multe măști. Este ceea ce se ascunde în spatele fațadei mele de dispreț tăcut, de refuz pasiv, de stare pe jumătate mort, fără sentimente. Pot să înfășor mantia de frică în jurul meu și să spun Nu. Nu, nu voi merge. Nu, nu am nimic de spus. Nu, nu pot să fac asta.
Pot să rămân deoparte, izolat sau pot să comunic cu alții, să acționez. Acțiunea poate să-mi schimbe perspectiva, să străpungă frica. Pe măsură ce lucrez la pași, îmi recâștig contactul cu Puterea mea Superioară și, cu ajutorul lui Dumnezeu, revin la viață.
Da, îmi voi împărtăși experiența la întâlniri. Da, voi merge la petrecerile copiilor de la școală. Da, îi voi mulțumi lui Dumnezeu pentru că m-a eliberat din lanțurile fricii.

Pentru Astăzi: Curajul de-a depăși frica este în mine, dar în această comunitate, nu trebuie să fac singur călătoria.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
23/09/2014, 06:25 PM
Răspuns: #12
Hello Free!

Ce dor imi era sa scriu aici cu voi!
Multumesc pentru meditatia asta, m-a dus cu gandul la o carticica pe care am tradus-o si cu care autoarea ei a lucrat cu bolnavi de cancere in stadii finale : Little Book Of Courage a Barbarei Lewis Marco. I-am solicitat acordul in scris sa o postez aici toata, cred ca ne-ar fi de folos tuturor si in momentul in care am acordul ei, va pun la dispozitie carticica. Pana atunci postez doar parte din ea, unde m-am gandit vis a vis de meditatia ta. Poate ne mai impartasesti din ceea ce citesti si meditezi tu. Multumesc ca esti cu noi aici, am avut onorea sa te cunosc si personal imi aduci ideea aia de echilibru de care eu am atata nevoie.
Carticica e de gasit pe Amazon pentru cine poate achizitiona de acolo (eu inca n am gasit modalitatea) e mica si galbena, va fi disponibila si in lb romana imediat ce gasesc o editura cu care sa pun autoarea in legatura. E o carte in imagini foarte semnificative din office toate! cu cate o vorba de duh sub fiecare.
Deci vis a vis de curaj si frica: cand eram copii auzeam des: nu trebuie sa ti fie frica, tu esti un copil curajos... neah! n-are a face. Cred ca are a face cu felul in care iesim din perspectiva fricii, ca acolo ajungem oricum toti in diferite momente ale vietii. Si poate una din cele mai mari dovezi de curaj pe care o invat aici de cand va citesc este cea de a crede in tine insuti (uneori mai mult decat ceilalti, sau independent -nu in pofida! doar independent de ceilalti) Imi amintesc ca cineva ne invata ca esti valoros ca fiinta umana prin simplul fapt ca existi si tot ce iti poate oferi acest lucru. Cand, toate acestea, "fi-v-or invatate"?

Cu drag,

trampSmile

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

26/09/2014, 10:29 AM (Ultima modificare: 26/09/2014 10:29 AM de freedom.)
Răspuns: #13
Smile Hi !
Am fost plecata cateva zile din oras si de la calculator, insa am revenit cu bunadispozitie si ma bucur ca avem activitate aici. Pentru mine, forumul e un bun suport, insa nu inlocuieste grupul fata in fata, insa despre asta o sa mai vorbim candva.
Acum vreau doar sa salut si sa postez ce citesc, fiindca m-a intrebat Super Tramp cu ce-mi mai stric vederea, desi eu sper ca actiunea cu cititu' sa ma imbunatateasca ... Wink

.pdf  Arta-de-a-Iubi-Don-Miguel-Ruiz.pdf (Mărime: 429,75 KB / Descărcări: 2)

Cu drag,
Free
11/12/2014, 11:36 AM
Răspuns: #14
"Speranta de Craciun", asa s-a numit spectacolul organizat de Programul Sf Dimitrie Basarabov de la Cluj, iar sala cea mare a Primariei a cuprins peste 300 de persoane. Colinde, marturii, prajituri/cozonaci/covrigi/mere/nuci, brazi impodobiti, bazar de Craciun, ceai/sirop/apa, costume traditionale romanesti, entuziasm, lacrimi si fiori de emotie, copii veseli la coltul cu jucarii special amenajat, preoti si mireni, lumina, bucurie, speranta...de toate am avut si de toate ne-am bucurat.
Corul de muzică bizantină “Sf. Ioan Damaschin” din Cluj-Napoca, Ceata de colindători “Sf. Ioan Valahul” a ASCOR şi Grupul coral “Diaconia” au creat o atmosfera emotionanta si au cantat din suflet si fara nicio plata.
Momentul poate cel mai sensibil a fost acela cand pe langa marturiile anonime, printate si daruite publicului, in fata intregii sali a pasit pur si simplu un cuplu care si-a spus povestea : ea este membra Al-anon de multi ani, iar de mai bine de un an, a ales si sotul sa vina la grupul AA si la terapie la Sf Dimitrie. In fata lor, chiar in primul rand, stateau copiii lor si-un nepotel care la pauza m-a vrajit cu totul. Ar fi greu de povestit, cata lumina....
Am fost si eu pe-acolo prin sala si ma bucur ca fac parte din aceasta mare si frumoasa familie.
Cu drag,
Free :hug:
25/12/2014, 10:16 AM
Răspuns: #15
Craciun fericit, cu pace, sanatate si seninatate va doresc, iar
anul care vine sa va fie luminos si plin de iubire lina in toate zilele.
Cu drag,
Freedom.

31/12/2014, 12:50 PM
Răspuns: #16
Crah, se-aude cum crapa 2014 ca sa-l elibereze pe 2015 !Smile
Va doresc un an nou cu bucurii si seninatate, cu lectii invatate si teme facute, astfel incat 2015 sa ne gaseasca nu doar "pe plus", ci intr-o crestere de zi cu zi, spre libertatea si frumusetea vietii in abstinenta.
Va imbratisez cu drag,
Freedom Heart
31/12/2014, 01:46 PM
Răspuns: #17
La multi ani, sa ne traiesti Free scumpa!
03/01/2015, 11:53 AM (Ultima modificare: 03/01/2015 11:54 AM de Constantin.)
Răspuns: #18
Bună ! Sunt Constantin alcoolic
Vă doresc un sincer LA MULȚI ANI! Anul 2015 să vă aducă numai bucurii și împliniri, sufletele voastre răvășite și chinuite de dependența noastră(mă refer la alcoolicii care v-au afectat viața) au nevoie de o elibereare. Știu că este la fel de greu și pentru voi ca și pentru noi să obținem libertatea, împăcarea cu noi înșine și cu alții, să aceptăm și să ne acceptăm așa cum suntem, cu calitățile și defectele noastre, să închidem rănile sufletelor noastre acoperindu-le cu tot ce este mai frumos în viață. Vă cer iertare, ca alcoolic, pentru tot ce a produs alcoolismul în viața voastră dar, împreună cred că vom reuși să ne vindecăm.
Codependența este la fel de dureroasă ca și alcoolismul însă beneficiem împreună de același Program de recuperare, depinde numai de ajutorul Puterii Superioare și de efortul nostru, Împreună vom reuși, Succes!
Să aveți un an plin de bucurii și împliniri!
04/01/2015, 10:23 AM
Răspuns: #19
Buna dimineata de An Nou!

Rar am ocazia sa folosesc salutul obligatoriu de la munca in deplinatatea semnificatiei lui. Azi am sa o fac din tot sufletul.

AM ONOAREA, Nea Constantin! Si... Am onoarea sa va fi cunoscut pe toti si sa ma aflu in mijlocul vostru. Si sa invat de la voi
MULTUMESC! Nu stiu daca am simtul si caderea- eu sa vorbesc despre iertare. Abia invat smerenia dincolo de sensuri teoretice. Dar am avut nevoie de ceea ce ati scris aici. Iertati ma si voi, daca puteti, pentru sufocarea inteleasa ca protectie, pentru control, pentru rautati adresate bolii voastre...pentru judecati...
Stiti...eu v am cunoscut in abstinenta, aproape ca mi e dificil sa va inchipui cu aburii lui Bachus. Pur si simplu va concep ne-alcoolici. Imi amintesc de asta doar cand va prezentati voi: Xy - alcoolic...Lipsa semnelor ma ajuta sa sterg totul cu buretele. Hm...
Doamne ajuta!

Andi - codependenta
10/01/2015, 08:38 PM
Răspuns: #20
(11/12/2014 11:36 AM)freedom A scris:  "Speranta de Craciun", asa s-a numit spectacolul organizat de Programul Sf Dimitrie Basarabov de la Cluj, iar sala cea mare a Primariei a cuprins peste 300 de persoane. Colinde, marturii, prajituri/cozonaci/covrigi/mere/nuci, brazi impodobiti, bazar de Craciun, ceai/sirop/apa, costume traditionale romanesti, entuziasm, lacrimi si fiori de emotie, copii veseli la coltul cu jucarii special amenajat, preoti si mireni, lumina, bucurie, speranta...de toate am avut si de toate ne-am bucurat...

Vineri a avut loc evenimentul numit "Ziua portilor inchise", ocazie cu care s-a inchis oficial celebrul centru de zi cunoscut sub denumirea de "Casa alba", cea cu poarta albastra, de pe Strada Neagra din Cluj-Napoca. Consilierii de la Sf Dimitrie Basarabov insa nu cedeaza si vor continua sa ajute dintr-un spatiu mult mai mic, insa inchiderea centrului de zi e o mare pierdere. Sper ca in timp sa se gaseasca surse de finantare si un spatiu adecvat.
Free.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)