Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inhibitia - Teama de exteriorizare
29/08/2014, 12:36 PM (Ultima modificare: 30/08/2014 11:49 PM de Gelu.)
Răspuns: #1
Inhibitia - Teama de exteriorizare
De mic copil am invatat ca eu nu trebuie sa rad decat impreuna cu altii si doar daca imi aproba cineva starea de spirit. Acum imi este rusine si chiar frica cand rad sau zambesc deoarece simt ca trebuie sa imi justific starea de spirit. Am vazut ca altii zambesc si rad fara sa isi faca nici un fel de complexe. Eu in schimb trebuie sa raspund unor intrebari pe care nu as fi vrut sa le aud niciodata. Atunci cand ma abtin de la ras stiu ca urmeaza sa sufar. Tatal meu ma intreba "de ce razi, bai ?" ca apoi sa adauge "esti un prost". Mama imi spunea ca nu trebuie sa ma supar sau sa ma simt jignit ci sa fiu recunoscator tatalui meu pentru educatia pe care o facea cu mine. Nu imi plac oamenii care impun altora sa fie seriosi doar pentru ca nu ii pot accepta altfel. Am vazut oameni care deveneau complexati cand eu eram vesel sau binedispus si dupa ce se aratau mirati si surprinsi ma intrebau care este motivul preabunei mele dispozitii. Am voie sa fiu zambaret, sa rad, sa fiu vesel, sa ma simt bine si fara un motiv anume? Daca raspunsul la intrebarea mea este unul negativ inseamna ca procedez bine atunci cand zambesc sau rad pe ascuns doar ca sa nu ma vada cineva si sa isi formeze o parere proasta despre mine ? Caci eu nu stiu sa raspund la o simpla intrebare: "de ce razi ?". Oare rad pentru ca sunt "un prost" asa cum ma facea tata ? Cine stie ...!?
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)