Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bunicul meu si tatal meu au murit alcoolici
30/07/2014, 04:59 PM
Răspuns: #11
RE: Bunicul meu si tatal meu au murit alcoolici
Gelu,tot ce s-a deschis in mine la bautura au fost coltii ego-ului Sad
Dar si pe ei a trebuit sa-i vad,altfel nu m-as fi schimbat... Smile
In ce priveste alcoolicul,DA!...un slogan AA spune cam asa:"Un castravete murat nu va redevenii niciodata verde!"
Nu e usor de acceptat,dar apoi de o viata noua ai parte.....oameni,oportunitati,usi se deschid fara sa ai idee de unde si cum

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
31/07/2014, 12:30 PM
Răspuns: #12
Nu stiu daca ati vazut pe internet speech-ul "The power of vulnerability". Acolo se vorbea la un momendat de o chestiune interesanta si anume ca "we numb vulnerability". Cred ca nu exista persoana care sa nu incerce sa isi ascunda vulnerabilitatea. Nu am stiut (de fapt nici nu am conceput) ca iubirea si frumusetea exista acolo unde eu nu vreau sa fie adica acolo unde eu ma simt cel mai vulnerabil. Nu pot sa imi exprim iubirea si nu pot sa fiu eu insumi fara sa ma expun asa cum sunt : slab si vulnerabil. Nu imi place dar acesta este adevarul.
21/08/2014, 09:29 AM
Răspuns: #13
Buna Gelu.
Ti am citit postarile si inteleg ceea ce simti si gandesti,cred ca toti ne asemanam de aici si fiecare am trecut prin stari similare,fie dependent,fie codependent.
Pana reusim sa ne luminam,ne framantam si ne stoarcem de energie ,judecam oamenii,pe unii vrem sa i ajutam,pe altii nu i mai suportam...complicat ,incalcit ,urat... pare totul.
Ne gandim si analizam pana inebunim Smile
Asta pana facem primul pas....acceptarea.Nu te mai lupti cu neputintele,nu mai vrei sa controlezi viata tuturora,nu -ti mai este teama si rusine sa te exprimi.Te detasezi,incerci sa te limitezi la persoana ta ,sa incerci sa faci curatenie in ganduri,sa nu le opresti pe toate si sa incerci sa le dai de capat.
Toate astea inseamna schimbare si nu poti sa o faci singur,dar tu esti personajul principal.Calea spre abstinenta o gasesti singur,dar sub indrumarea celor care o stiu .
Mi- am permis sa ti scriu aceste randuri,pentru ca si eu am avut rude alcoolice,am parinti alcoolici si sotul ,slava domnului alcoolic abstinent.
Am urat alcoolicii,acum ii inteleg si sper ca fiecare sa se regaseasca si sa rupa lantul transmiterii la o alta generatie.
O zi senina sa ai!
26/08/2014, 04:03 PM (Ultima modificare: 27/08/2014 02:52 AM de Gelu.)
Răspuns: #14
De ce trebuie sa suport pe cineva care bea ? Nu am si eu limite ? Cu ce se imbunatateste viata mea daca suport rele facute de un alcoolic ? Raspunsul cred ca l-am aflat. De imbunatatit nu se poate imbunatati cu nimic o situatie generata de un consum exagerat de alcool dar eu pot sa imi imbunatatesc sau sa imi inrautatesc mie insumi starea mintala sau cea emotionala. Ceea ce pot sa schimb e ceea ce se afla sub controlul meu si asupra caruia am putere de decizie.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)