Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bunicul meu si tatal meu au murit alcoolici
29/07/2014, 01:16 AM
Răspuns: #1
Bunicul meu si tatal meu au murit alcoolici
Trebuie sa lucrez in paralel atat cu dependenta dar si cu obiceiurile de tip codependent. Ma bucur ca acest forum imi ofera aceasta posibilitate.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
29/07/2014, 01:31 PM
Răspuns: #2
RE: Bunicul meu si tatal meu au murit alcoolici
Vad ca ai avut fruntasi de nadejde..Nu esti singurul caruia toata familia sufera de alcoolism.
Vad ca stii multe despre dependenta si codependenta.
Eu unul le am pe amandoua. Insa am inceput cu dependenta, am trecut la ameliorarea codependentei doar in momentul cand am constatat ca imi punea in pericol abstinenta.
29/07/2014, 03:09 PM
Răspuns: #3
Da Marius. Ai facut bine. In momentul in care pt. prima oara am tastat pe Google cuvantul "alcoolic" am devenit pasionat de "schimbare". Nu m.am indoit niciodata ca pot sa ma schimb dar nu am crezut ca sunt in stare sa ma accept pe mine schimbat de niste ideii popularizate in romania mai serios cam prin 2000. Americanii au pus bazele unui sistem de recuperare prin anii '50. Ma pasioneaza tot ce este specific cu traditiile pe care se bazeaza dezvoltarea AA in Romania. Tot efortul meu il dedic in special bunicului si tatalui meu pe care nu i.am inteles niciodata si pe care nu i-am iubit, bariera intre noi find necunoasterea. Vreau sa imi iau revansa ca sa spun asa de aceea continui sa invat despre dependenta si codependenta.
29/07/2014, 08:00 PM
Răspuns: #4
Schimbare zici? Smile

Daca e asa,un film aici pe care nu-l rata:

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
29/07/2014, 08:21 PM
Răspuns: #5
Pe parintii mei am reusit sa ii inteleg doar dupa ce am intrat in AA.
Amandoi alcoolici, traiesc si acum. I-am iertat si i-am inteles abia dupa ce boala m-a prins si pe mine.
De copil imi spuneam ca eu nu o sa ajung niciodata ca ei..
Si am ajuns.
Dar de abia cand am inceput eu recuperarea, am realizat ca ei sunt bolnavi.
Si ca eu nu pot sa ii ajut. Decat daca isi doresc asta.
In rest..am avut un frate alcoolic, care s-a sinucis..bolnav si el.
Iar eu am trecut de prea multe ori pe langa moarte..
30/07/2014, 03:44 AM
Răspuns: #6
Ma simt vinovat ca am abuzat verbal dar uneori si fizic de parintii mei. Si mama mea e o dependenta pt. ca fumeaza si nu se poate lasa. A baut si ea cu tatal meu dar nu a dat in alcoolism. Fumeaza si cand nu are bani. Numai probleme in familia mea din cauza alcoolului si a tigarilor si a promiscuitatilor sexuale. As vrea sa nu mai vad nici o persoana dependenta in fata ochilor mei. Ba unul sau una e dependent (a): ba de cumparaturi, ba de mancare, ba de lucruri, ba de bani, ba de sex etc etc. Si pt. acestea trebuie abstinenta. Oamenii acestia ajung irobiti de ceea ce si.au dorit candva, de ceva ce nu au avut sau nu li s.a dat. Rar mi se intampla sa vad oameni calmi si senini care dau dovada de stapanire de sine in imprejurari rele. Majoritatea oamenilor cedeaza iar unii foarte usor. Pot eu lega prietenii cu astfel de oameni ? Nu pot. Exista vreun om care sa nu aiba nici un viciu? Daca da as vrea sa-l cunosc. Daca cei mai multi oameni sunt viciati atunci cum se numeste lumea in care traim ? In natura exista mult echilibru iar omul incearca sa il anuleze. Eu unul vad iubirea lui Dumnezeu pe care el ne-o arata prin natura inconjuratoare. Sunt fermecat de frumusetile globului pamantesc, frumuseti pe care eu consider ca noi nu le-am meritat niciodata pt. ca efectiv nu avem nici un merit pt. ca ele exista chiar daca sunt pt. noi.
30/07/2014, 10:31 AM
Răspuns: #7
Adevarat,multe dependente sunt,dar alcoolismul si drogurile sunt cele ce afecteaza creierul,la majoritatea celorlalte creierul nu este afectat,poate alte organe...
Pana nu am experimentat dependenta mea si m-am saturat de ea,natura nu era nici pentru mine ceva deosebit,deci,a trebuit sa sufar pentru a aprecia frumosul...
Oameni senini?,exista,sigur ca exista,doar sa vrei sa-i vezi,megi la intalnirea AA si ai sa vezi...

30/07/2014, 12:59 PM
Răspuns: #8
Mirali, cred ca imi intelegi dorinta de a trai in mijlocul oamenilor care nu se autoinjosesc si care nu se invart in cerc in aceasta viata, oameni care persevereaza , care isi propun obiective si care ie ating. A nu se intelege ca nu iubesc anumiti oameni. Ba da, ii iubesc pe cei neputinciosi. Ii iubesc din toata inima dar nu mai vreau sa fiu folosit de astfel de oameni. Inca mai am aceasta frica de a face ceva gresit in relatia cu ei. Diferenta este ca eu acum ma iubesc pe mine insumi dar ei nu se iubesc. Ii compatimesc si vreau din toata inima ca ei sa se schimbe. Nu mai fac asta verbal asa ca inainte ci doar in gand. Imi place sa vad oameni sanatosi care scot la iveala tot ce e mai bun si mai frumos din ei. Speranta ca oamenii vor cunoaste efectele reale ale raului dupa ce l-au indentificat ca atare ma face sa ma simt mai relaxat. Disponibilitatea mea de a vorbi cu oricine, dovedeste ca eu ii iubesc pe oameni. Am crezut ca, daca pot sa iubesc inseamna ca pot sa si ajut. Si m-am inselat. Ma gandeam inainte : cum pot sa dovedesc iubire fara sa fac efectiv ceva ? Cum pot sa stau cu mainile incrucistate? Si uite asa realitatea din viata mea mi-a aratat ca se poate.
30/07/2014, 03:03 PM
Răspuns: #9
(30/07/2014 12:59 PM)Gelu A scris:  Ii compatimesc si vreau din toata inima ca ei sa se schimbe.

Gelu,va trebui sa intelegi cu timpul ca TU nu poti schimba pe nimeni, TU poti doar pe TINE sa te schimbi iar prin exemplul de schimbare a TA,poti influenta poate schimbarea celorlalti....
Un prieten foarte bun AA mi-a scris candva asa:
"Trateaza-l pe om dupa cum pare a fi si-i vei face rau.
Dar poarta-te cu el ca si cum ar fi ajuns la potentialul la care trebuie sa ajunga si-l vei face ce trebuie sa fie."(Goethe)
Eu am inteles si aceste randuri imi aduc nespus de mult bine si pace sufleteasca zi de zi...poate-ti vor aduce si tie daca le pui in practica.
Mult succes!

30/07/2014, 03:27 PM
Răspuns: #10
Intradevar nu trebuie sa ii tratam pe oameni dupa o simpla aparenta. Orice om are profunzimile lui chiar si atunci cand e beat. Cica omul se deschide atunci cand bea. Dorinta mea de a fi nu o persoana introvertita ci extravertita m-a introdus subtil in "pasiunea" pentru bautura. Acum nu mai sunt asa introvertit pt. ca nu mai consum cand aud pareriile altora despre mine. Alcoolul te transforma doar pt. un moment dupa aia te lasa vraiste. Acel sentiment de putere si incredere e efemer. "Suntem ca o persoana care si-a pierdut piciorul intr-un accident. Niciodata nu vom mai putea bea controlat".
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)