Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Gelu - Catalin si am 32 ani
28/07/2014, 10:20 PM
Răspuns: #1
Sunt Gelu - Catalin si am 32 ani
Sunt abstinent. Ma mandresc cu asta dar uneori imi pare rau ca nu mai pot experimenta acele senzatii care imi dadeau linistea aceea de moment. Am intrat pe acest forum pt. a ma ajuta in mentinerea starii de abstinenta. Gandul ca trebuie sa fiu abstinent toata viata ma infioara cateodata. Cel mai greu lucru este sa trec peste o recidiva. Atunci sunt cel mai tentat sa renunt la lupta. Evit cu greu vechile anturaje deoarece sunt o persoana cunoscuta de acestea si cu bune si cu rele. Oricum cel mai mare castig pentru efortul meu este sanatatea mea atat cea fizica cat si mintala. Nu am persoane cu care sa impartasesc experienta mea adica persoane informate care sa aplice reguli stricte pt. a abandona un mod de viata distrugator. Sper sa gasesc aici persoane cu care sa ma inteleg.Shy
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
28/07/2014, 10:25 PM
Răspuns: #2
RE: Sunt Gelu - Catalin si am 32 ani
Felicitari pentru abstinenta ta!
Aici o sa gasesti ajutorul de care ai nevoie, cere si ti se va da!
Daca ne spui din ce localitate esti, poate te putem indruma spre un grup AA.
Sau poate esti interesat de sedintele online, din fiecare seara de la orele 21.00.
Si inca ceva..Noi suntem abstinenti doar astazi..
Maine doar Dumnezeu stie..sau toata viata.
28/07/2014, 11:48 PM
Răspuns: #3
Buna Marius. Sunt din Pascani. Multumesc pt. invitatie. Cand spun ca sunt abstinent nu ma pot referi la prezent ci la trecut. Spunand la timpul prezent imi fac curaj ca sa merg mai departe. Traiesc izolat dar nu sunt singur. Sunt tanar si am viitorul in fata dar stiu ca pot ajunge la batranete un om distrus fizic si psihic. Inca ma bucur de o sanatate fizica buna si asta ma motiveaza mult in eforturile mele. Am suferit multe depresii nu din cauza alcoolului ci din cauza neputintei mele si a celor care ma judecau. Sper ca aici sa nu ma judece nimeni sau sa imi dea sfaturi. Voi incerca sa dau dovada de respect si sa imi pastrez stilul propriu de compunere a mesajelor. Daca voi recidiva candva voi apela la bunavointa si intelegerea voastra. Sper sa fiti alaturi de mine.
29/07/2014, 02:36 AM
Răspuns: #4
Buna, Gelu-Catalin

Eu ma numesc Mirela,merg pe 39 ani curand si daca in urmatoarele zile nu ma imbat Wink ma apropii de un an abstinenta Smile
Pe la 32 ani imi amintesc cum,la mine problemele cu alcoolul au inceput sa se agraveze si au continuat intr-o lupta plina de suferinta crescanda pana cand o minune a facut sa ma opresc...
BINE AI VENIT PE FORUM!,fii sigur ca nimeni aici nu judeca pe nimeni si nici sfaturi nu primesti...daca nu ceri Smile Wink
Doar o recomandare...cum ca, eu, am experimentat ca prezentul este tot ce avem,in momentul prezent se intampla totul,asa am putut eu spune:acum nu beau si mai apoi:Azi nu beau....si daca te vei gandii mai mult la abstinenta decat la recidiva sansele de abstinenta cresc.
Ma bucur ca esti tanar si constientizezi ce se poate intampla in viitor,la mine informatiile despre alcoolism au ajuns mai tarziu si cand au ajuns a mai trecut vreme pana le-am dat crezare(dar asa a trebuit sa fie)....despre cei ce judeca alcoolicii...sunt nevinovati,nici ei nu au idee cu ce se confrunta,cel putin cei din cercul meu....singurii ce te pot intelege si te vor intelege vreodata,sunt alti alcoolici,asa cum suntem cei de aici si impartasindu-ne experienta si speranta ne unim in dorinta suprema:aceea de a ramane abstinenti si a transmite acest mesaj mai departe.
Poate stii,noi traim DOAR PENTRU AZI,pentru cele 24 de ore.
Ce va fi in viitor nu putem stii,trecutul nu-l mai putem schimba,dar cele 24 de ore ale unei zile le putem cuprinde in mintea noastra cu liniste,ele nu par o imensitate,teama pentru viitor o lasam la o parte,trecutul il folosim pentru a invata din el si asa ne putem concentra,inlaturand greutatea trecutului si a viitorului pentru AZI! Smile
Un AZI cu 24 ore abstinente iti doresc.

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
29/07/2014, 05:44 AM
Răspuns: #5
Salut Gelu,

Bine ai venit pe forum. Pascani zici...ok. Super oferta pt tine. Smile
Sambata ne intalnim la Iasi, alcoolicii din AA- Moldova. Cei mai profesionisti dintre profesionisti, fosti bautori fruntasi, ce mai...elita domnule! Smile
Ai ocazia sa vezi cativa alcoolici de prima clasa.Smile
Intrarea libera, vine cine vrea-ramane cine poate, se pot spune si glume...

Acuma vb serios. Daca vrei si poti sa vii, da-mi un mesaj in privat, schimbam nr de telefon, iti povestesc mai multe.
In urma cu cativa ani, am fost la prima reuniune nationala a AA-ului. Am vrut si eu sa fiu asa, cum erau oamenii pe care i-am vazut acolo.
Functioneaza.

Succes in demersurile tale!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
29/07/2014, 10:47 AM
Răspuns: #6
Te salut Ovidiu. Am fost de mai multe ori in Iasi in trecut atunci cand nu eram abstinent dar nu stiam nimic de grupul AA si programul de recuperare. Pana cand nu am ramas falit nu am constientizat ca apucasem pe o cale gresita. Sunt covins ca sunteti asa cum ai descris (asa in mare) grupul AA din Iasi. Ma intereseaza care este media de varsta a persoanelor din grupul vostru. Eu ma lupt cu mai multe dependente care au legatura cu alcoolul dar si cu codependenta. Cred ca ar trebui sa particip cam la toate grupurile de suport din AA Iasi.
29/07/2014, 01:48 PM
Răspuns: #7
Mai Gelu, oferta promotionala a lui Ovidiu se referea la conventia AA din Moldova, nu doar la grupul din Iasi. Care se intruneste pe 2 august ;la Iasi..Si unde din pacate nu pot sa ajung..
Asta e o supraoferta, ai avea ocazia sa cunosti betivii din toata Moldova!
Cei aflati in recuperare, bineinteles!
Ca restul, populeaza carciumile..SmileSmile
29/07/2014, 02:46 PM
Răspuns: #8
Asa e Marius. Nu stiam de aceste conventii. As fi fost bucuros sa stiu ca si tatal meu care a fost alcoolicul care ne-a invins pe toti cei din familie (si care ne-a convins ca e bine sa bei ca sa uiti de orice se defineste a fi o problema din punctul de vedere uman) se educa la un astfel de centru cum este organizatia AA. Profit de ocazie ca sa ma deschid si sa spun ca eu nu am putut dezvolta niciodata conceptia normala precum ca eu as putea sa ma descurc singur tocmai din cauza conceptilor contrare asociate convingerilor ca bautul este o solutie rapida si eficienta. Asta am facut si eu pana mi-am dat seama ca sunt de fapt si eu un depravat ca si tatal meu. El a murit si eu traiesc dar nu stiu cum se va sfarsi toata povestea asta intunecata de un trecut de care imi este rusine.
29/07/2014, 06:21 PM
Răspuns: #9
Salut Gelu,

Nu am calculat media de varsta fiindca, nu m-a interesat.
Eu sunt printre cei mai tineri, inca. Am 41-42 si m-am lasat de baut la 34,9 ani.
Dar acum avem si membri sub 30 de ani.
Cel mai tanar cu care am lucrat eu ( fin personal Smile ) are 21.
Dar cred ca, daca ar fi numai membri nonagenari, si as fi atat de disperat sa ma salvez..... nici nu as baga de seama asa un detaliu.
Suntem diferiti, asa e bine. Ceea ce ne aduna aici, e dorinta de a mai trai o zi fara alcool. O singura zi : cea de azi.
Spor in toate!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
29/07/2014, 06:43 PM
Răspuns: #10
Ovidiu, orice lucru important e format din detalii aparent neimportante. In cei 12 pasi nu se vorbeste despre autosalvare. Eu am citit toti pasii. La nu stiu ce numar se spune ca numai Dumnezeu (sau o putere superioara noua asa cum o intelegem fiecare dintre noi) ne poate reda sanatatea sau o parte din ea. Vindecarea completa (perfecta) nu cred ca are loc in AA. Poate gresesc eu si lucrurile nu stau asa cum eu cred.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)