Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prezentati-va!
18/06/2013, 02:27 PM
Răspuns: #1
Prezentati-va!
In aceasta sectiune sunt invitati sa se prezinte toti noii veniti.Ei pot fii deja alcoolici in recuperare,alcoolici inca activi care au dorinta de inceta bautul sau apartinatori ai acestora(familie,prieteni..)
Nu e o conditie obligatorie pentru a participa activ la acest forum.
Va rugam sa nu va folositi datele d-voastra personale sau ale altcuiva atunci cand va veti prezenta.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
14/04/2014, 03:58 AM
Răspuns: #2
RE: Prezentati-va!
Salutare. E 3 51 sunt beat si intr o ora plec la munca. Cam asta e viata mea. M am plictisit si am obosit dar nu o pot lasa, as vrea dar nu pot. Sunt aici ca sa caut o motivatie in plus sa ma las de baut. Vreau din tot sufletul asta dar nu am puterea sa o fac. Este o boalagreaa, dar trebuie ca noi safim mai puternici. Domnul sa ne dea putere sa castiggam lupta asta.
14/04/2014, 08:45 AM
Răspuns: #3
(14/04/2014 03:58 AM)bogdan A scris:  Salutare. E 3 51 sunt beat si intr o ora plec la munca. Cam asta e viata mea. M am plictisit si am obosit dar nu o pot lasa, as vrea dar nu pot. Sunt aici ca sa caut o motivatie in plus sa ma las de baut. Vreau din tot sufletul asta dar nu am puterea sa o fac. Este o boalagreaa, dar trebuie ca noi safim mai puternici. Domnul sa ne dea putere sa castiggam lupta asta.
Salut Bogdan!
Am fost in aceeasi situatie de prea multe ori. Nici nu mai stiu de cate ori am plecat la serviciu baut sau sub influenta alcoolului.In ultimii ani plecam cu masina de serviciu in halul asta.
Ideea este ca nici eu nu am reusit singur.Dar cu ajutorul prietenilor din AA am reusit.Oricine poate reusi.Mi-as dori mult sa mai scrii aici.Te putem ajuta!
15/04/2014, 07:27 AM
Răspuns: #4
Multumesc Marius. Am crezut ca sunt singur aici. As vrea sa particip la sedinte.
15/04/2014, 05:42 PM (Ultima modificare: 15/04/2014 05:47 PM de Marius.)
Răspuns: #5
(15/04/2014 07:27 AM)bogdan A scris:  Multumesc Marius. Am crezut ca sunt singur aici. As vrea sa particip la sedinte.

Pai in functie de localizarea ta, poti paticipa la sedinte AA live.Adica sa te prezinti la cel mai apropiat grup AA si sa stai de vorba cu oameni reali.
Sau poti sa iei legatura cu mine si ulterior si cu alti alcoolici si putem sta de vorba online pe skype sau telefon.
Daca doresti o convorbire online trimite un email la bruceneil31@gmail.com
Te voi contacta in cel mai scurt timp.
Pentru intalniri AA oriunde in tara gasesti aici:
http://www.alcooliciianonimi.ro/index.php/ro/grupuri
Depinde de tine! Daca iti doresti cu adevarat.
Insa sa stii ca nu esti singur!! Forta grupului reuseste acolo unde fiecare individual am esuat! Si eu am primit ajutorul de care aveam nevoie atunci cand nimeni nu imi mai dadea vreo sansa.
21/04/2014, 12:14 PM
Răspuns: #6
buna ziua. sunt titus, am 44 de ani, locuiesc in anglia de trei ani si beau zilnic. in fiecare seara cel putin 4 beri. cand exagerez si depasesc aceasta ''doza'', a doua zi nu mai sunt bun de nimic. mi se intampla de cateva ori pe an ca in ziua de luni sa fiu ''bolnav''. ma simt vinovat de o vreme incoace si mi-am tot propus sa nu mai beau. am crezut ca pot controla asta cu usurinta... insa abia atunci cand am incercat cu adevarat, am realizat ca am o problema : abstinenta nu ma tine mai mult de cateva zile... sper sa reusesc cu ajutorul acestui forum Smile
21/04/2014, 02:20 PM
Răspuns: #7
Bine ai venit, Titus!
Vad ca diaspora e mai activa decat cei din tara.
Eu as incepe prin a te intreba daca ai simptome de sevraj?
Ai completat testul de aici:
http://alcooliciianonimi.ro/index.php/ro...it/epttine
Sa stii ca ai facut deja un pas urias scriind aici. Foarte putini alcoolici realizeaza ca au o problema singuri.
In orice caz, esti norocos ca esti in Anglia.Cei de acolo au un AA puternic,nu cred ca exista sat care sa nu aiba AA!Ca sa nu mai vb de orase.
Acest forum este conceput pentru ajutorarea alcoolicilor si indrumarea lor.Insa cea mai buna solutie pentru recuperare ramane AA-ul.
Daca iti doresti sa lasi bautul,AA te poate ajuta,oriunde ai fi.Prin intermediul forumului tot ce putem face este sa comunicam.Daca iti doresti,poti sta de vb si cu cineva. La telefon,akype ,mess..
Suntem dispusi sa te ajutam!
21/04/2014, 02:59 PM
Răspuns: #8
Buna Marius si multumesc pentru amabilitate. Nu stiu daca o sa am simptome de sevraj sau nu. Astazi e prima zi cand nu beau de un incoace. Aseara am baut zece beri si ma simt rau. Am luat un calmant pe baza de plante (cu valeriana) si vad ca mi-e mai bine. Cred ca am facut un atac de panica, era cat pe ce sa chem salvarea. Am simptome de mahmureala si un sentiment de regret pentru ca mi-am distrus organismul. Astazi nici nu m-am dus la munca. O sa iti spun peste doua-trei zile daca resimt sevrajul. Deocamdata stiu ca nu mai vreau sa beau. Multumesc inca o data. Dumnezeu sa ne ajute....
21/04/2014, 10:37 PM
Răspuns: #9
Salut!
Deci ai o zi de cand nu bei.Asta e bine.Cat despre mahmureala..
Eu cand am venit pentru prima oara la AA nici nu stiam ce e ala sevraj.Credeam ca starea de rau de dupa o betie sau un sir de betii se datoreaza "mahmurelii".
De fapt aveam simptome clare de sevraj....frisoane,transpiratii reci,febra..si bineinteles teribilul "cocteil" de sentimente..
Vinovatie,remuscare,regret,dispret si dezgust fata de propria persoana la care se adauga si simptomele de panica..In perioada aceea m-as fi speriat si de un ac cazut pe jos..
Daca iti suna cunoscut..
Problema pe care fiecare dintre noi a avut-o este ca nici unul dintre noi nu poate sa spuna cu precizie cand anume mahmureala s-a transformat in sevraj..Nu exista o linie clara de demarcatie,simptomele se aseamana.
Si nu la toti se manifesta la fel..
Eu ti le-am descris pe ale mele.
Principiul de baza din AA este programul de 24 de ore.Nu ne gandim ca nu mai putem bea niciodata.Doar astazi.E de ajuns daca nu bem astazi.
La urma urmei,oricine poate sa stea o zi fara bautura,nu-i asa?
Daca ziua aia coincide cu cea de astazi..e si mai bine.
Definitoriu pentru noi este refuzarea primului pahar.Pentru ca dupa el,vor urma multe altele,fara nici un dubiu.
O zicala din AA spune ca atunci cand te calca un tren,de fapt locomotiva este cea care te loveste..Asta ca aluzie la primul pahar.
Pentru inceput,aceste doua concepte trebuie retinute.
1.Azi nu beau.
2.Un pahar e prea mult, o suta sunt prea putine.
Stai aproape. Lipeste-te de invingatori!Suntem multi care au reusit.Si tu poti fi unul dintre noi.
Bune 24 de ore sa ai!
22/04/2014, 01:41 PM
Răspuns: #10
Buna sunt Lilia
Sunt in Israel de un an si jumatate, provin din Basarabia...aici sunt muncitor strain ...
Sunt alcoolista deja de 7 ani...sa inceput de la putin siapoi inca un pahar si apaoi inca o bere..si uite ca am inteles ca numa pot opri ...dupa doua trei zile de betie incep sa apara remuscarile de viata distrusa
si sanatate pierduta.
Am inceput sa caut ajutor fiindca vreau sa spun stop betiei
si am dat peste saitul AA...cand am inceput sa citesc pe forum de toti care sunt aici miau bufnit lacrimi si am inteles definitiv ca sunt bolnava si ca am nevoe de ajutorul cuiva.
Nu stiu daca aici este la fel ca in Romania grupuri de sustinere si nici nu stiu unde sa ma adresez aici cu asa boala...
Sfatuitima cum si ce sa fac fiindca simt ca singura nu ma descurc...am oprit sa beau o saptamana in urma dar acum iar am alunecat...Confused
Va mutumesc si va doresc o zi cat mai insorita si fara paharutz...Heart
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)