Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Pavel alcoolic
29/07/2014, 10:58 AM
Răspuns: #11
RE: Sunt Pavel alcoolic
Salut Gelu! Nu stiu exact si nu cunosc foarte multe detalii, dar stiu ca aproape in fiecare zi se fac intalniri video incepand cu ora 9 pe acest forumAi nevoie sa instalezi o aplicatie pe nume zoom sau ceva de genu'! Cu siguranta daca ceri detalii in privinta asta vei primi raspunsul de la perosane care detin mai multe informatii,din ce cunosc eu este simplu si practic, te va ajuta mult! Daca ai nevoie de ajutor sau de o parere vreodata nu ezita sa scri aici pe forum sau putem vorbii si in private,ne vom ajuta reciproc! O zi frumoasa!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
29/07/2014, 04:14 PM
Răspuns: #12
Ma limitez deocamdata la comunicarea prin mesaje. Pe masura ce o sa ma obisnuiesc cu activitatea acestui forum probabil ca voi incerca si alte variante. Deocamdata sunt nou venit in aceasta comunitate on-line.
30/07/2014, 11:16 AM
Răspuns: #13
(29/07/2014 09:53 AM)Pavel A scris:  Salut Gelu! Te inteleg si stiu ce vrei sa spui pentru ca am trecut si eu prin situatii asemanatoare! Totul depinde de tine! Nu stiu daca ai mers pana acum la grup la aa, iti recomand, acolo vei fi inteles si ajutat sa treci peste aceste momente, iti spun din propria experienta! La inceput am fost foarte sceptic, iar acum imi pare rau ca nu am facut acest pas mai devreme! Ma repet, iti inteleg situatia si stiu ca usor nu este, tot ce iti trebuie acum este ambitie, vointa si puterea de a merge mai departe. Fa acest pas cu grupul si vei vedea ca iti va fi benefic! Acolo sunt oameni ca noi, ne ajutam unul pe altul, ne povestim si ne ascultam tot timpul ce avem de spus! Iti doresc tot binele din lume si tine aproape de forum si de grup si vei vedea ca totul se va schimba in bine in viata ta...asta o spun din propria experienta! Abstinenta usoara Gelu!

Buna,

Adaug un text din cartea Alcoolicilor Anonimi care arata cum puterea noastra de a alege de a bea sau a nu mai bea odata boala instalata este inexistenta si cum ca doar o "Putere superioara noua" ne poate ajuta daca-i vom cere ajutorul...

"Ne vedem obligati sa recunoastem ca majoritatea dintre noi,alcoolicii, din motive necunoscute, ne-am pierdut libertatea de alegere in fata alcoolului; pretinsa noastra vointa nu mai exista,ca sa zicem asa. Uneori, sintem incapabili sa ne reamintim destul suferintele si umilirile indurate cu o luna sau chiar cu o saptaminain urma. Sintem fara aparare in fata primului pahar.Pur si simplu nu ne vin in minte consecintele aproape sigure pe care le va produce un singur pahar de bere. Dar si daca ni le-am aminti, ele sint undeva in ceata si sint repede inlocuite cu ideea veche si depasita ca, de data aceasta, vom bea ca toata lumea. Ne lipseste acel instinct care te face, de exemplu, sa nu atingi soba incinsa, ca sa nu te arzi." De data asta n-o sa ma frig si iata cum o sa fac!" se autoconvinge alcoolicul, prin cea mai obisnuita metoda. Uneori,nici nu gindeste deloc. De cite ori, dupa un prim pahar baut fara griji, nu ne-am intrebat, la al treilea sau al patrulea: " Pentru numele lui Dumnezeu, cum de-am luat-o iar de la inceput?" Apoi,ne spuneam imediat: " O sa ma opresc dupa al saselea" sau"Oricum, nici n-are rost sa ma mai opresc."Cind acest mod de a gindi s-a instalat bine in spiritul bautorului alcoolic, probabil ca orice ajutor omenesc a devenit inutil, iar bolnavul va muri din cauza aceasta sau isi va pierde mintile treptat, daca nu este pus sub lacat inainte. Aceste fapte,socante si brutale, au fost confirmate de o multime de alcoolici,de-a lungul istoriei. Fara mila si bunatatea lui Dumnezeu, am mai putea numara mii de astfel de exemple. Exista atitia bautori care ar vrea sa se lase de baut, dar nu pot.
Exista o solutie.
Celor mai multi dintre noi ne displace sa ne facem un inventar, sa ne calcam pe amorul propriu, sa ne recunoastem defectele, toate atit de necesare unui proces reusitde restabilire deplina. Insa, vedem ca acestea I-au ajutat pe altii si am inteles ca viata, asa cum o traiseram noi, era inutila si lipsita de orice speranta. De aceea, atunci cind am fost abordati de cei care isi rezolvasera problema cu bautul, nu ne mai ramasese nimic altceva de facut decit sa apucam lada cu uneltele spirituale care ni se oferea. Pe scurt, am descoperit paradisul si ne-am simtit propulsati intr-o a patra dimensiune a existentei pe care nu ne-o putuseram imagina vreodata.Esentialul este acest intreg adevar: am trait experiente spirituale profunde si reale, care ne-au modificat complet atitudinea fata de viata, fata de oameni, ca si fata de Dumnezeu si universul sau. Viata noastra este acum centrata pe certitudinea absoluta ca acest Creator a intrat in viata si in inimile noastre print-o minune. El a inceput sa faca pentru noi lucruri pe care nu le-am fi putut face niciodata singuri, prin puterea noastra.

Daca sinteti un alcoolic tot atit de grav atins cit am fost si noi, avem convingerea ca jumatatile de masura nu va vor ajuta la nimic in cazul in care veti vrea sa va rezolvati problema. Noi ajunseseram la punctul in care viata devenise imposibil de trait si daca am atins stadiul in care orice ajutor omenesc este inutl, nu ne mai ramineau decit doua solutii: sa mergem pina la capat, astupind cu toate puterile gura constiintei care ne spunea ca situatia era intolerabila sau sa acceptam ajutor spiritual. Am ales a doua solutie pentru ca doream sincer sa ne facem bine si pentru ca eram pregatiti sa facem eforturile necesare."

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
30/07/2014, 01:26 PM
Răspuns: #14
Este interesant faptul ca Dumnezeu nu ajuta pe nimeni care nu doreste ajutor. Aceasta aparenta indiferenta este la urma urmei o dovada de iubire. Oamenii ajung sa constientizeze dependenta lor de Dumnezeu numai daca sunt lastati in pace sa experimenteze liberul arbitru asa cum vor ei. Chiar daca consecintele pot fi tragice orice interventie unana se poate dovedi fatala. Acest pas din cei 12 despre care facem aluzie aici se mai poate interpreta si asa :"lasati-i in pace pe cei care nu isi pot controla viata". Nu sunt in masura sa stabilesc eu destinul nimanui. Ce usurare !
30/07/2014, 08:54 PM
Răspuns: #15
Lui Dumnezeu asa cum mi-l inchipuiam eu initial, ii atribuisem calitatile tatalui meu. Nu vreau sa imi descriu tatal aici..
Dar destul de tarziu in abstinenta am inteles ca El este iubitor, ca ajuta pe toti..
Noi oamenii ramanem frustrati atunci cand intindem o mana de ajutor si ea este refuzata..
Dumnezeu nu are frustrari..El o sa mai incerce inca odata si inca odata..
si depinde doar de noi sa deschidem ochii si urechile ca sa primim ceea ce El ne trimite. Asta este parerea mea actuala despre El.
30/07/2014, 10:14 PM
Răspuns: #16
Am vazut filmul "When love is not enought" facut de Hallmark. Filmul nu este pt. codependenti asa cum am crezut. Am plans la film. Nu m.am putut abtine. Nu sunt casatorit dar am inteles f. bine drama din film care exprima adevaruri f. sensibile. Uneori ma consider prost atunci cand plang. Am trecut prin prea multe pt. varsta mea. Doar viitorul imi va confirma utilitatea experientelor negative petrecute intr-un timp atat de scurt.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)