Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sunt Pavel alcoolic
23/07/2014, 09:39 AM
Răspuns: #1
Sunt Pavel alcoolic
Va salut cu drag! Ieri am fost la prima mea intalnire aa...oau..acolo chiar se intampla ceva extraordinar..niste oameni minunati, un sentiment extraordinar, ceva divin pluteste in aer! Imi pare rau ca nu am facut acest pas mai devreme, ma tot tin de doi ani sa ajung dar am avut o jena de care acum mi.am dat seama ca nu isi avea rostul. Sunt abstinent de 3 zile....nu am mai stat de ceva ani atat de mult...simt si cred ca prin acest grup o sa incep o viata noua. Va multumesc tuturor pentru postari, clipuri si povestile dumneavoastra de viata care m-au impulsionat sa fac acest pas. 24 de ore usoare la toata lumea!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
23/07/2014, 12:56 PM
Răspuns: #2
RE: Sunt Pavel alcoolic
Bună Pavele! Sunt Constantin alcoolic și îți urez bine ai venit în mijlocul nostru! Totul are un început, important este să începi, și tu ai început, dar și mai important este să continui. Toți am început cu primul Pas și pășim mereu pentru a ajunge la o abstinență senină , libera și fericită. Continuă să vii și rezultatele vor aparea. Cât mai multe zile în abstinență și nu abandona!
23/07/2014, 01:19 PM
Răspuns: #3
Multumesc mult Constantin! Am 27 de ani si vreau sa fac multe in viata si sa ofer clipe minunate semenilor mei, asa ca voi face tot ce tine de mine sa continui...am fost mi.a placut si ma voi reintoarce cu siguranta. Abstinenta usoara tuturor!
23/07/2014, 02:21 PM
Răspuns: #4
Salut Pavele!
Te felicit pentru decizia luata, e cam singura care iti poate salva viata.
Tine aproape de noi, avem si sedinte online care te pot ajuta.
Si noi suntem ca si tine. Am trecut prin aceleasi experiente de viata. Prin aceleasi suferinte.
Si multi de aici au reusit sa iasa de acolo.Din iad.
Ma bucur ca esti tanar si ca ai reusit sa iti dai seama de alcoolismul tau atat de devreme. Unii dintre noi au continuat ani buni..
Deci, nu beau astazi. Si atat. Oricine poate sta o zi fara sa bea.
O zi frumoasa iti doresc!
24/07/2014, 10:04 AM (Ultima modificare: 24/07/2014 10:05 AM de Constantin.)
Răspuns: #5
Bună Pavele! În 2001 când am înființat grupul de la Suceava l-am făcut împreună cu un băiat de 28 de ani (eu aveam 61). Astăzi este tot alcoolic, dar abstinent și fericit, Problemele de sănatate sau rezolvat, căsnicia este normală, are doi copii de când este în grup și totul este OK. Îți spun acestea pentru ați da seama că rezolvând problema alcoolismului vei rezolva toate celelalte probleme care vor veni, vei câștiga mulți ani de liniște și bucurie, ani de care noi nu ne-am bucurat pentru că nu am recunoscut că suntem bolnavi, nu am recunoscut că avem nevoie de ajutor, am crezut că vom rezolva noi totul. Am trecut prin iad până am admis înfrângerea, dar am câștigat predându-ne. Fii lângă noi și vei câștiga! Ce? Liniște, bucurie, fericire și seninătatea cu care să treci peste toate problemele vieții de zi cu zi. Succes!
28/07/2014, 11:33 AM
Răspuns: #6
Va multumesc! Merg in continuare la grup, lucrurile se schimba in jurul meu in bine, ma simt bine fizic, sunt mult mai prezent la tot ce se intampla in jurul meu! Este bine, este foarte bine! Am cunoscut niste oameni minunati, luptam impreuna pentru acelasi scop...am ramas placut surprins sa vad ca exista oameni la grup extraordinari! Recomand tuturor care au probleme cu alcoolul sa faca acest pas de a merge la grup, nu realizati despre ce vorbesc pana nu ajungeti acolo! Eu tin sa multumesc din suflet acestor oameni, absolut tuturor din AA....traiesc un sentiment minunat alaturi de ei. Abstinenta usoara la toata lumea si viata buna va doresc!
28/07/2014, 03:18 PM
Răspuns: #7
Incercam sa spunem cat de benefic este un grup AA pentru orice alcoolic, putini insa ne si cred..si mai putini aud de noi.
Ma bucur ca iti place la grup, tine aproape de invingatori!
O zi frumoasa!
29/07/2014, 12:34 AM
Răspuns: #8
Va salut. Eu am pierdut un apartament bun cu doua camere la etajul 4 si locul de munca. Pe langa achizitionarea unor electronice si a unor scule de reparat nu am reusit sa fac mai nimic cu banii. Am contribuit la fondul de salarii al angajatilor barurilor si al producatorilor si distribuitorilor. Fara servici si fara bani e mai usor sa raman abstinent. Prefer sa muncesc si sa primesc direct produse in loc de bani. Mananc ce imi da familia si rudele. Tot ce pot sa fac este sa ma rog lui Dumnezeu pt. a suporta situatia in care am ajuns.
29/07/2014, 09:53 AM
Răspuns: #9
Salut Gelu! Te inteleg si stiu ce vrei sa spui pentru ca am trecut si eu prin situatii asemanatoare! Totul depinde de tine! Nu stiu daca ai mers pana acum la grup la aa, iti recomand, acolo vei fi inteles si ajutat sa treci peste aceste momente, iti spun din propria experienta! La inceput am fost foarte sceptic, iar acum imi pare rau ca nu am facut acest pas mai devreme! Ma repet, iti inteleg situatia si stiu ca usor nu este, tot ce iti trebuie acum este ambitie, vointa si puterea de a merge mai departe. Fa acest pas cu grupul si vei vedea ca iti va fi benefic! Acolo sunt oameni ca noi, ne ajutam unul pe altul, ne povestim si ne ascultam tot timpul ce avem de spus! Iti doresc tot binele din lume si tine aproape de forum si de grup si vei vedea ca totul se va schimba in bine in viata ta...asta o spun din propria experienta! Abstinenta usoara Gelu!
29/07/2014, 10:28 AM
Răspuns: #10
Iti multumesc Pavel. Aici unde sunt eu nu prea se arata interes pt. formarea unui grup AA. O problema ar fi mentalitatea si respectiv lipsa de informare. A sta cu cineva de varsta mea si a spune ca te imbolnaveste si te inrobeste nu te elibereaza nici pe tine nici pe cel cu care vorbesti. Nu am reusit sa ma fac inteles in privinta programului in 12 pasi pt. ca multi sunt sceptici si reticenti. Lasatul de bautura este o chestie de atitudine si hotarare personale. Nu am intalnit persoane care sa aiba vointa si dorinta de a renunta la alcool pt. ca ei nu au ajuns inca in pragul disperarii. Da, ei chiar sunt ajutati sa continue sa "faca performanta" in acest "sport national". Imi doresc un grup de suport mai aproape de locul unde stau acum. Singura mea speranta este sa se infiinteze un astfel de grup.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 2 Vizitator(i)