Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 1 Voturi - 4 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FERIȚI-VĂ DE NON-ALCOOLICI
19/01/2015, 04:45 PM (Ultima modificare: 19/01/2015 04:52 PM de Marius.)
Răspuns: #11
RE: FERIȚI-VĂ DE NON-ALCOOLICI
Ma intrerup din studiile mele aprofundate..sunt in sesiune.SmileSmile
Cu amuzament am citit schimburile de argumente dintre voi. Pentru ca amandoi aveti partea voastra de dreptate.
Dar se ajunge la aceeasi veche dilema..
Cine e alcoolic si cine nu? Din punct de vedere social, in Romania ar fi vreo cateva milioane. E plina tzara de oameni care beau zilnic si ajung sa nu mai fie tolerati in familii, locuri de munca, societate in general. Oameni care intr-o anumita masura functioneaza pe baza de alcool. Mergeti in orice sat din Romania si nu ramaneti uimiti daca gazda o sa va spuna ca zilnic ajunge sa bea vreo 500 ml de tuica..Asta in Ardeal. Conform calculelor medicilor, ala e alcoolic sadea. si totusi nenea ala traieste 80-100 de ani bine mersi..Nu face tampenii monumentale, unii sunt chiar hazlii si de viata..atunci cand beau un pahar. dar nevasta nu il mai suporta..acru toata ziua, duhnind a alcool. Copii la fel..Vecinii tot asa.. Satul intreg il cunoaste..
Si vine nenea ala la AA, satul de situatia asta.
Dependent fizic? Da.
Dependent psihologic? Da.
Intra in categoria alcoolic? Da.
Are nevoie de ajutor? Da.

Personal am avut un caz de genul asta.. omul cand a auzit ca eu beau de 25 de ani..l-a bufnit rasul. Mi-a sugerat ca ar trebui sa iau lectii de la el, ca bause vreo 50..
Si totusi.. E ceva diferit intre mine si omul acela...eu nu as fi apucat niciodata 80 de ani. poate ca acum am o sansa.SmileSmile
De ce? Pentru ca bautul meu e diferit. E nebunesc. necontrolat. Pentru mine 1 pahar inseamna 1000.
Nenea ala se opreste cand ajunge la starea de amorteala.
Eu vreau totul, pana la capat, fie ce o fi. de fiecare data.
E diferenta fundamentala dintre astea 2 tipuri de alcoolici. Iar tu Ovidiu si tu nea Constantin, o stiti prea bine.
Ele sunt definite si medical ca fiind diferite.
Fane a pus o intrebare buna. mai e valabil preambulul?
Raspunsul este DA.
In preambul sau in BB nu se pomeneste de .."Un pahar=100" ,
Asta e scrisa doar in "Viata fara bautura". Ca fiind conditie obligatorie de a fi membru AA..gresit.
Dar..
Ce ne facem insa cand un alcoolic ca nenea ala se autoerijeaza in cunoscator al programului si da sfaturi in stanga si in dreapta? Pentru el lasatul de baut nu e problema de viata sau de moarte, poate aplica programul sau nu, poate are nevoie doar de tovarasie, incurajare pentru a se lasa de baut.. Nicidecum sa isi aplice in profunzime programul.. Ia niste lucruri din program, bune de altfel, si declara ca metoda lui e aia buna.. pentru ca el a reusit.
In fapt Ovidiu, tu ai scris undeva pe forum mai detaliat despre diferenta asta. Unul se lasa de baut pentru o fetiscana de 19 ani, celalalt bea si daca stie ca va muri.. Si i se poate oferi si luna de pe cer, ca tot va bea..
Asta dorea sa sublinieze autorul articolului si nea Constantin.
Cineva ca nenea asta care incepe sa indrume un alcoolic de celalalt gen.. e pur si simplu gresit. Exista o diferenta de mentalitate, gandirea e alta.
Asta era ideea generala din articol. ma mir ca nu ati cautat si greseli de ortografie...SmileSmile
Dar a despica firul in 4...specific alcoolicului, nu?SmileSmile
De ce nu merge AA?
Pai daca continuam sa aruncam "un pahar = 1000" e clar ca aria de "racolare" a alcoolicilor scade dramatic.
Pentru ca nu vor mai fi 4 milioane de alcoolici in Romania.
De celalalt gen sunt de vreo suta de ori mai putini. Incepeti sa priviti in jurul vostru..si sa faceti diferenta dintre aceste 2 tipuri de alcoolici. Am inceput un grup AA in orasul meu. Curand mi-am pus aceeasi intrebare.. De ce nu vin oameni la grup? Barurile sunt pline, materie prima este.. Dar imaginea unui oras plin de alcoolici s-a dovedit a fi gresita. Ideea ca alcoolismul e o boala a negarii..nu e gresita dar nu explica totul. Gandindu-ma cati alcoolici care dorm prin santuri,au internari la psihiatrie,samd, cunosc in oras..am realizat ca de fapt pe acestia ii pot numara pe degete.. Cati beau in baruri zilnic? Cateva mii..
Asadar parerea mea cam asta e. Dedusa dupa propria mea experienta.
Ce e de facut?
Pur si simplu nu am raspuns.. Astept opiniile voastre. Nu ma astept ca raspunsul la intrebarea asta sa rezolve dilema asta pe care o are AA din intreaga lume..dar cine stie..
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
19/01/2015, 05:39 PM
Răspuns: #12
Salut Marius,

Si tu ai dreptate, dupa cum e in bancul ala cu rabinul.Smile
Eu am o intrebare : cine te-a speriat in halul asta? Ai intalnit tu un caz concret, care a venit la tine si tu ai fost in pericol sa recazi???
Sau altele sunt pericolele care te pandesc? Fii tu sincer si marturiseste. Smile

Ca vine unul si spune prostii la grup, poate fi declasantorul a 1 la mie dintre posibilele recaderi. Dar niciodata cauza.
Despre ce vorbim aici??? Maine o sa discutam despre ce facem daca, ne vor rapi extraterestrii si ne vor obliga sa bem 1 pahar???

LIPSA ONESTITATII
LIPSA DORINTEI SINCERE
O MINTE INCHISA

Astea sunt cauzele....restul e mult zgomot pt nimic.

Si sa incepem cu prima cauza pt care AA-ul are mai putini membri. Ca sa nu ramana nea Constantin nelamurit.
Pun pariu ca, va suna ciudat, dar dupa cateva minute....iata:

1) STAREA DE AZI DIN AA ( scaderea nr de membri, transmiterea greoaie a Programului) SE DATOREAZA MEMBRILOR AA CU VECHIME CARE, AU BENEFICIAT DE PROGRAM SI NU DAU INAPOI CEEA CE AU PRIMIT, sau CELOR CARE ACTIONEAZA DAR O FAC DOGMATIC, FARA SA SE ACORDEZE LA TRANSFORMARILE SOCIALE.

Inainte de a trece la cauza nr 2. , propun sa o dezbatem pe asta. Fiindca e greu de digeratSmile

Abstinenta senina. Doamne ajuta!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
19/01/2015, 06:44 PM
Răspuns: #13
Recaderea e posibila pentru oricare dintre noi. Dar discutia se referea in mod evident celor care pasesc pentru prima oara pe calea abstinentei.. Ce aud ei, ce vad, ce simt. cine ii ia in primire..samd.. A-si alege nasul potrivit..

Eu am avut noroc. Si am gasit oamenii potriviti sa ma ajute. Si dispusi sa o faca. De la un alcoolic la altul. La subiectul propus, completez la tine, Ovidiu.
Referitor la cine m-a speriat...SmileSmile Ai uitat ca eu sunt Batman?SmileSmile
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)