Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Viața in Recuperare !
22/08/2015, 10:57 PM
Răspuns: #81
RE: Viața in Recuperare !
Am spus ca sunt intr o perioadă de renovare si voi lua pauză de la forumuri , încercând sa ma concentrez mai mult pe auto- reflecție si discuții de specialitate fata in fața dar intru pe forumul AA si văd ca domnul alcoolic Ovidiu , abstinent de mulți ani s a apucat de beut ,

Eu pe la începuturile abstinenței mi am propus sa l iau naș pe Ovidiu însă fiind din alt oraș nu am făcut o .
Astăzi am decis sa merg pe drumul abstinenței cu Ovidiu naș , experiența lui in ale alcoolismului sper si cred ca imi va fi de mare ajutor !

Așadar astăzi după luuuugi tratative (aiurea ☺) Ovidiu a acceptat sa mi fie naș ...Deci , sa trăiesc , sa înfloresc cu așa naș ...sa trăiești sa înflorești nașule
Citează acest mesaj într-un răspuns
23/08/2015, 08:27 AM
Răspuns: #82
Salut Mihai, cateva precizari:

"[i]domnul alcoolic Ovidiu , abstinent de mulți ani s a apucat de beut[/i] "

S-a apucat de baut fiindca e genetic structurat pentru asta, adica asta stie asta face.
Dar fiindca ai folosit "domnul" ca si "nene"...asta o sa te ajute in viitor...pe tine cu tine fiind.

"Eu pe la începuturile abstinenței mi am propus sa l iau naș pe Ovidiu însă fiind din alt oraș nu am făcut o "
Ai luat o decizie inteleapta atunci. Eu il stiu pe baiatul asta, nu e din alt oras, e din alta lume, prinde fluturi....crede-ma.

"[i]Astăzi am decis sa merg pe drumul abstinenței cu Ovidiu naș[/i]
"
Abia asta e o decizie lipsita de intelepciune.Smile Sa fie intr-un ceas bun zic!

Abstinenta senina.Doamne ajuta!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
23/08/2015, 10:52 AM (Ultima modificare: 23/08/2015 10:52 AM de Tudor.)
Răspuns: #83
Salutare , Prieteni!
FELICITARI
Sa fie intr-un ceas buna Nasule si Finule.
Mihai ti-ai ales (si scriu asta la modul cel mai serios) cu exeprienta unei "alunecari" si asta-iti poate fi (imi ,ne poate fi ) cu siguranta de folos pentru ca impartasind experienta sa nu este nevoie sa experimentam.
DOAMNE-AJUTA .
Cu drag ,
Tudor ,alcoolic

-motto-ul meu :"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - J.Renard Smile
23/08/2015, 11:32 AM (Ultima modificare: 23/08/2015 02:43 PM de Marius.)
Răspuns: #84
Asta este o premiera mondiala, merita sa fie promovata mai departe. Un abstinent de 3 ani si ceva doreste sa ii fie nas cineva care tocmai a recazut si care, citez:
"Am recazut pentru ca am incetat sa lucrez Programul.
Pentru ca m-am oprit din cresterea spirituala, in caz ca am avut vreuna vreodata.
Pentru ca nu am mai citit literatura AA.
Pentru ca am frecventat Grupul cand si cand.
Pentru ca am auzit doar propriile mele idei.
Pentru ca am crezut ca stiu."

Ma rog, Romania este tara tuturor posibilitatilor. A invata din recaderea cuiva si a trage invatamintele din patania cuiva care a recazut este una, a declara ca tocmai a indeplinit toate cerintele pentru a deveni nasul cuiva este altceva.
Nu ma mira insa abordarea asta. Institutia nasitului la noi e o gluma buna, o bataie de joc uneori. Poate ca de aia si suntem atat de putini in Romania. As fi curios sa aud parerea catorva membri AA din strainatate despre asta. De fapt, cam stiu ce ar spune. Ca avem nevoie de psihiatri mai buni, daca asta am inteles noi din relatia de nasit.
Rasul si gluma sunt bune. Voi doi insa va jucati cu vietile voastre si pe undeva si cu mintile celor care citesc acest forum. V-as ruga sa aveti discernamantul de a separa mistocareala de lucrurile serioase. Nu e nimic pozitiv de invatat din asta pentru nimeni.
Un slogan AA:
"Be nice to newcomers .........one day they may be your sponsor.". Si inca unul:
The smartest thing an AA member can say is, " help me "
O duminica frumoasa sa aveti!
23/08/2015, 12:24 PM
Răspuns: #85
(23/08/2015 10:52 AM)Tudor A scris:  Salutare , Prieteni!
FELICITARI
Sa fie intr-un ceas buna Nasule si Finule.
Mihai ti-ai ales (si scriu asta la modul cel mai serios) cu exeprienta unei "alunecari" si asta-iti poate fi (imi ,ne poate fi ) cu siguranta de folos pentru ca impartasind experienta sa nu este nevoie sa experimentam.
DOAMNE-AJUTA .
Cu drag ,
Tudor ,alcoolic

Salut frate Tudore,

Ca sa iti fac, o marturisire, de cand am recazut am cereri de a fi nash, mai multe decat in ultimii 2 ani. Smile Probabil exista explicatii.
Ti-am marturisit asta, fiindca stiu ca tu nu esti gelos cand un altul e ales nash. Si stiu ca te bucuri pentru cei doi, fin si nash, oricare ar fi ei.
De aia imi esti drag, fiindca pastrezi lucrurile simple.
Te imbratisez.

23/08/2015, 02:04 PM (Ultima modificare: 23/08/2015 02:24 PM de Marius.)
Răspuns: #86
Marius are perfecta dreptate! Nasitul in romania este o gluma buna, ma refer la nasitul din "civilie", nasii trebuie sa fie parintii spirituali (si nu numai) ai finilor, preiau responsabilitatile parintilor in ghidarea prin viata a cestora, vor trebui sa le fie alaturi la bine si la rau. Se intampla asa ceva? In afara de cateva sarbatori petrecute(baute) in comun nu se intampla nimic.
Cam asa ceva se intampla si cu nasitul in AA. Nasitul in AA nu este ceva simbolic, nu este ceva facut de dragul de a face, sau din anumite motive, este ceva foarte serios, ceva de care depinde viata finului sau chia a amandurora.
Nasul are obligatia de al duce de "mana" prin toti pasii AA, prin tot programul, trebuie sa fie alaturi de el in orice moment(zi sau noapte), sa faca Pasii cu el oricat ar dura este o responsabilitate care si-o asuma . La grup discutiile sunt generale, in special pe recuperare, nu pe lucrul Pasilor.Chiar daca se discuta si cate un Pas, sunt discutii generale, pasii se lucreaza individual cu ajutorul nasului. La pasul patru si cinci este mult de lucru, va trebui sa se umple caiete intregi cu resentimente si greseli, mai mult, trebuie sa le discuti, sa le analizezi, sa le corectezi.
Programul trebuie lucrat, asta inseamna sa-l aplici in toate momentele vietii si aici e nevoie de contributia nasului. Cred ca o denumire mai buna ar fi sponsor, asa cum este in toata literatura AA, la noi denumirea de nas e cam dusa in derizoriu in ambele variante. Sunt numai cateva consideratii personale fara a viza vreo adresa, rog sa fiu iertat daca gresesc.
23/08/2015, 05:47 PM
Răspuns: #87
Pentru mine experienta personala a fost decisiva in intelegerea nasitului.
Am incercat la inceputul abstinentei sa fac asta cu cineva si a iesit foarte prost. Pentru amandoi. El a recazut, eu am fost cel mai aproape de recadere in toata abstinenta mea.
De ce s-a intamplat asta? Pentru ca nu eram deloc pregatit sa ajut pe altcineva. Am ramas dupa experienta asta cu o mare doza de vinovatie, de parca nu aveam destula deja. Dar DD mi-a dat o lectie pretioasa. Pe care am inteles-o pe deplin.
O si faina sa aveti!
23/08/2015, 10:40 PM
Răspuns: #88
Nu am nici un chef de explicații, doar atât va zic , treaba e cat se poate de serioasă cu Ovidiu naș , doua sticle de vodcă nu i știrbește cu nimic calitatea de Om .
Înainte de a fi alcoolici suntem oameni , se pare ca unii dintre noi uitam asta ,

Singura cerință de a deveni membru AA este dorința de a înceta băutul , in rest fiecare lucrează pentru abstinența lui așa cum crede el ,

Azi nu voi critica nici un strop , si nu voi încerca sa îndrept pe nimeni altul decât pe mine mulți uitam treaba asta .

Discuția cu Ovidiu , a fost una de la inimă la inimă , iar nasitul nu a fost o gluma , Ovidiu chiar mi a spus ca atunci când sunt pregătit ma așteptă sa ne apucam serios de treaba , poate nu știți dar eu m am împotmolit in Pasul patru .

In rest toate sunt bune , aștept sa ma apuc de lucru cu Ovidiu , el e pregătit, eu nu .

PS , mulțumesc mult Tudor , ești un om de excepție , imi place evoluția ta ca om , ti am spus o si azi la grup , o repet si pe forum ,
Crezi ca dacă ai avea o recădere , mi as schimba părerea despre tine , as șterge cu buretele tot ce știu despre tine ?, in nici un caz !
Înainte de a fi alcoolic , ești Tudor , prietenul meu ce m a ajutat sa ies din alcoolism !
24/08/2015, 06:46 AM
Răspuns: #89
Salut Mihai,

Pentru mine e o onoare sa iti fiu nas, ma ajuti mult in evolutie.
Putini ca tine in AA-ul romanesc, din pacate. Dar bine ca sunt cativa.
Asta face viata mai frumoasa.

Sa traiesti,sa infloresti!

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)