Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Propria-mi iertare.
19/06/2014, 12:35 PM (Ultima modificare: 19/06/2014 12:36 PM de Marius.)
Răspuns: #1
Propria-mi iertare.
Daca vine vorba despre iertare, cel mai greu mi-a fost sa ma iert pe mine. Intransigent, moralist si necrutator, perfectionist..astea defecte nu m-au ajutat deloc pe drumul asta. Am trecut si printr-o perioada de autoflagelare, cred ca necesara, pentru ca orgoliul meu o luase putin razna..
Dumnezeu sa ii ajute lui Maarius. Cheia spre propria iertare a fost o simpla insiruire de intrebari si raspunsuri, un dialog la finalul caruia am vazut luminitza..
Invatacel: Nu ma pot ierta pentru ceea ce am facut.
Consilier: Da crezi ca Dumenezeu te-a iertat pentru ceea ce ai facut?
Invatacel: Da, stiu ca m-a iertat si ca ma iubeste.
Consilier: Si tu te crezi mai presus decat el? Cine te crezi tu?
Invatacel:IdeaIdea
Defectele de mai sus le manifestam si fata de altii. Tot asa am procedat si cu iertarea.
Odata ce am inceput sa ma iert, iertarea altora a venit de la sine, fara nici un efort..
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
19/06/2014, 04:11 PM
Răspuns: #2
RE: Propria-mi iertare.
Nu pot da timpul inapoi ca sa indrept raul facut dar,pot sa iert si sa ma iert pe mine insami.De multe ori m am tradat din cauza ca eram furioasa,ranita si cate altele.Ma intrebam:cum sa ma iert pe mine?de ce?de ce sa l iert pe unul sau pe altul care mi a facut atata rau?
Acum am invatat ca doar iertand pot scapa de resentimente,sa mi gasesc pacea interioara,sa ma pot vindeca si evolua.Nu mi a fost usor insa imi dau seama ca iertandu ma pe mine,pot merge mai departe,sunt mai linistita,implinita.MA IERT si IERT.Doar atunci cand iubesc cu adevarat iert.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)