Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 1 Voturi - 1 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna, eu sunt Ella!
17/06/2014, 09:59 AM (Ultima modificare: 22/06/2014 01:13 AM de ela.)
Răspuns: #1
Buna, eu sunt Ella!
Buna seara, sunt Ella, alcoolica abstinenta de doi ani si jumatate si as dori sa ma alatur voua, in dorinta mea de a-mi mentine abstinenta. Imi este greu sa frecventez un grup AA dar am invatat foarte multe ajutata de alti prieteni asemeni voua.
Imi doresc sa fie intr-un ceas bun venirea si sa ne ajutam reciproc in scopul comun pe care il avem.
Am sa incerc sa va citesc si sa va cunosc si va doresc tuturor abstinenta senina in continuare.
Cu multumiri si stima,
Ella

Sper ca de acesta data sa ma fi incadrat aici unde trebuie si am crezut aseara ca deja am postat "un subiect nou" la sectiunea Prezentati-va.
Deci, va salut din nou si sper sa ma familiarizez cu toate cit mai bine si cit mai curind.
Cu prietenie,
Ella
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
17/06/2014, 10:32 AM
Răspuns: #2
RE: Buna, eu sunt Ella!
Buna Ella!
Ai nimerit exact unde trebuia!
Pe un forum de alcoolici si la sectiunea potrivita!SmileSmile
Succes!
Avem sedinte online in fiecare seara, daca esti interesata.
17/06/2014, 12:59 PM (Ultima modificare: 17/06/2014 10:47 PM de Marius.)
Răspuns: #3
Buna Ella bine ai venit printre noi!Sper sa te simti ca intre prieteni!
18/06/2014, 02:33 AM (Ultima modificare: 29/06/2014 01:32 AM de ela.)
Răspuns: #4
Buna sa va fie inima tuturor si am sa incerc sa vorbesc putin despre mine iar primul meu implus a fost sa nu.Am avut o retinere in ceea ce priveste anonimitat dar stiu ce inseamna grup AA si cred ca nu trebuie sa-mi fac probleme.
Fara a intra in amanunte, eu am scris pe un forum doi ani jumatate si din motive de anonimitate nu mi-am dezvaluit cine eram cu adevrat iar unii m-au judecat si m-au jignit fara a se gindi ca totusi eram un suflet bolnav de alcoolism a carui singur scop era de a ma cura si nimic altceva si nu venisem acolo ca sa ma distrez ci erau probleme foarte grave de care imi dadeam seama si pe care nu am stiut cum sa le rezolv singura.

Eu beau de cind eram foarte tinara(acum sunt "tinara")Nu a fost ceva ereditar si cred ca am vrut sa acopar niste goluri din copilarie, consumind alcool facindu-ma sa ma simt fara complexe, sa fiu curajoasa si sa traiesc intr-o lume imaginara cum mi-as fi dorit sa fie in realitate.Dupa terminarea facultatii m-am casatorit dar din pacate nu ne potriveam deloc,fiind caractere diferite.Am divortat , nu din cauza alcoolului si nimeni nu a stiut ca as fi avut o problema cu alcoolul ci doar Dumnezeu si cu mine.
Cu ani in urma, Dumnezeu m-a ajutat sa-mi refac viata cu actualul meu sot.
Problema mea, cu alcoolul, nu s-a terminat atunci cind ne-am casatorit, ci bolnava fiind, realizez acum ca , desi eram si sunt o fire extrem de ambitioasa, a fost imposibil sa ma opresc din dezastru, stiind spre ce ma indrept.
Au fost ani grei si sunt prea multe de povestit dar acum doi ani si jumatate, Dumnezeu m-a ajutat sa ajung pe un forum, unde moderatorul de acolo, m-a ajutat si asa a inceput abstinenta mea.El este un membru marcant AA si toate invatamintele mele i se datoreaza lui si ulterior a altor prieteni de pe acel forum.
La recomandarea lui am citit BB si datorita lui, incet si sigur, astazi adaug zi de zi cite un graunte la abstinenta mea , pe care vreau cu orice pret sa o mentin.Smile
Cam asta este pe scurt povestea vietii mele de pina acum.
Minunile exista si asa cum spunea vechiul meu prieten moderator de pe acel forum, "eu sunt minunea vie ca asa este si daca Dumnezeu nu m-a vrut sa dispar, m-a vrut sa traiesc ABSTINENTA"
O zi frumoasa va doresc tuturor!
EllaSmile

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

18/06/2014, 06:07 AM
Răspuns: #5
Buna Ella si bine ai venit.
Toti avem cate o poveste a noastra.Si eu am fost ajutata sa gasesc AA-ul si le sunt recunoscatoare acelor oameni minunati.Mi am dorit sincer sa nu mai beau atunci cand am constientizat ca am o problema.Azi sunt o alta persoana,total diferita de cealalta si tare mult vreau sa raman asa.Smile
18/06/2014, 09:36 AM (Ultima modificare: 18/06/2014 09:39 AM de Constantin.)
Răspuns: #6
Bună Ella! Sunt Constantin ,alcoolic, mă bucură foarte mult venirea ta printre noi, ești unde trebuie simte-te acasa! M-a impresionat sinceritatea ta în ați povesti viața ta (alcoolică, și nu numai) unor necunoscuți(???).
Nu! Nu suntem necunoscuți, suntem prietenii tăi, care am trecut prin aceleași chinuri emoționale, sentimentale , fizice și spirituale provocate sau nu de alcool. Am crezut că alcoolul ne va elibera de ele , dar ne-a afundat și mai mult aruncându-ne în fundul unei prăpăstii din care greu mai puteam ieși.
Cu ajutorul Programului și al prietenilor din AA, dar mai ales a lui Dumnezeu am ieșit, pășim pe drumul spre lumină cu ajutorul Pașilor AA.
Eu am băut aproape 45 de ani cu tot cortegiul de bucurii și necazuri(mai ales necazuri) provocate de alcool. Ajuns la capătul puterilor am vrut să mă sinucid de două ori, dar Dumnezeu nu m-a lăsat, mi-a dat AA-ul.
În AA am găsit tot ceea ce avea nevoie: pace, liniște sufletească, speranță, seninătate și mai ales prieteni. Prieteni care au trecut prin aceleași suferințe și cu care merg mai departe. Merg împreună cu ei de 14 ani și mă simt minunat. La cei 75 de ani ai mei AA-ul mi-a dat tinerețe. Te așteptăm să mergi cu noi și cu toți membrii AA din lume, toți vorbim aceeași limbă. Dacă poti intră pe grupul Online(găsești modul in care se poate intra în explicațiile date în secțiunea Ședințe online) Te așteptăm, deși e o mare diferență de fus orar. O zi bună, abstinență senină și mult, mult bine!
18/06/2014, 12:50 PM
Răspuns: #7
Ella povestea ta este povestea multora dintre noi si a mea. Dar putem sa revenim la o viata absolut normala e drept luptandu ne zi de zi cu boala.Vom invinge'asta e sigur! Sunt alaturi de tine ca toti ceilalti- O zi senina ti doresc!
18/06/2014, 03:30 PM (Ultima modificare: 22/06/2014 03:25 AM de ela.)
Răspuns: #8
Draga Constantin,uite ca mi s-a facut pielea gaina, citind raspunsul tau si iti multumesc frumos pentru apreciere si incurajari.
Eu am scris putin la modul "sugubat" pentru ca stiu ca am voie si la AA rid de fiecare data cu prietenii de acolo cu risul acela descatusat al alcoolicilor in recuperare dar tu si cei ca noi, stim cit chin, suferinta si deznadejde am trait si era cu atit mai trist ca realizam ceea ce faceam si cu toate eforturile disperate in a ma lasa de baut dar in final recadeam.Am incercat de dragul altora dar niciodata de dragul meu, asa cum am inteles ca trebuie si o fac acum.
Prietenul moderator din acele timpuri(cind am inceput eu abstinenta) m-a invatat "Rugaciunea seninatatii" o binecuvintare divina si din acel moment, mi-o spuneam dimineata la trezire, de multe ori in cursul zilei si noaptea cind ma trezeam instantaneu din somn.Mult m-a ajutat si ma ajuta, sa accept ceea ce nu pot schimba am zis eu cu indulgenta uneori , daca nu cu seninatate si sa merg mai departe.
Am inteles in sfirsit cit de PUTERNIC, VICLEAN Si PARSIV este alcoolul, il privesc cu respect stiind ca voi fi facut KO de la prima inghititura daca ma mai pun cu el, "un pahar este prea mult pentru mine si 100 prea putine" drept pentru care am ales sa fim PARALELI.Am invatat din BB, ca nu asta este solutia sa fugim de alcool si traiesc pe pielea mea faptul ca sunt linga el si il privesc cu respect, stiind ca este o otrava pt mine.As bea eu otrava de bunavoie si nesilita de nimeni?No!
(eu niciodata nu voi mai putea bea controlat ca toti cei care sunt atinsi de acesta boala si de aceea ii zic otrava deoarece nu ma pot opri si dupa prima inghititura si ar veni dezatrul)Apropos" si la Polul nord daca am pleca sa ne ascundem de alcool si acolo s-ar putea gasi un eschimos care sa ne dea vre-un whiskisor ca sa ne incalzeasca", scrie la BB.
Sunt impresionata de cei 14 ani de abstinenta si te felicit .
Sunt bucuroasa ca ai virsta asta si-ti doresc La multi ani abstinenti,sanatosi , multi si fericiti .
O zi frumoasa iti doresc in continuare.
Cu drag,
Ella

18/06/2014, 05:44 PM
Răspuns: #9
Buna Ella.Imi place numele tau:)si parca ti ai schimbat si interiorul.
Eu imi decorez interiorul in fiecare zi,cu cate o particica de la voi,din carti,natura,gasesc in fiecare zi cate ceva .
Eu iti doresc o evolutie spre interirul tau,cat mai lenta si consistenta,aici alaturi de noi.
Bine ai venit pe forum !
18/06/2014, 06:22 PM (Ultima modificare: 22/06/2014 11:04 AM de ela.)
Răspuns: #10
Multumesc mult...Undecided Simona, era sa scriu alt nume si n-am incotro si"te adaptezi sau dispari" si nu am incotro.Smile
Va imbratisez cu mult drag si ati ramas aceeasi familie tinara si de luat ca model, binecuvintata cu toate darurile lui Dumnezeu.Smile

Cit priveste interiorul, acesta este motivul pentru care sunt aici, sa-mi mentin abstinenta si sa lucrez zi de zi la interiorul meu.Mi-a placut foarte mult ce a spus Marius despre "masa cu trei picioare" .
Cu mult drag va pup.
Ella

PS Uite o pozisoara pt tine, pentru ca asta mi te inchipui!Smile

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)