Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rugăciunile celor 12 pași
26/08/2017, 08:01 AM
Răspuns: #21
Rugăciunea pasului 5:

Putere Superioară, Îți mulțumesc pentru că mă ajuți să închei ”curățenia generală”. Acum pot privi lumea în ochi. Pot fi în pace și ușurătate cu mine însumi. Fricile mele m-au părăsit. Am început să îți simt apropierea. Am început să am o experiență spirituală. Mă simt ca și cum aș fi pe o autostradă largă, mergând mână în mână cu Spiritul Universului. (75:2)
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
26/08/2017, 09:50 PM
Răspuns: #22
Rugăciunea orei de liniște:

Doamne, mulțumesc pentru că-mi dai puterea, credința și curajul de care am nevoie ca să trec prin pasul 5. Îți mulțumesc din inimă pentru că mă ajuți să te cunosc mai bine, prin a-mi arăta ce anume mă bloca de către Tine. Părinte, te rog arată-mi dacă am omis ceva și ajută-mă să văd cu sinceritate dacă am lucrurile la locul lor sau dacă am fost superficial în anumite arii ale acestei lucrări.” (75:3)
28/08/2017, 09:06 PM
Răspuns: #23
Rugăciunea pasului 6:

”Doamne, îți mulțumesc că îmi îndepărtezi frica și îmi arați adevărul despre mine însumi. Părinte, am nevoie de ajutorul tău să devin doritor de a da drumul lucrurilor din mine care continuă să îmi blocheze accesul către Tine. Te rog, îndură-te de mine, Doamne, și fă-mă doritor să îndepărtez toate trăsăturile acestea inacceptabile, defectele și necazurile acestea. (76:1)
Dragă Doamne, sunt pregătit să primesc ajutorul Tău în îndepărtarea defectelor de caracter care, acum îmi dau seama, sunt un obstacol în recuperarea mea. Ajută-mă să continuu a fi sincer cu mine însumi și îndrumă-mă către sănătate mentală și spirituală. (76:1)
29/08/2017, 07:07 AM
Răspuns: #24

Rugăciunea pasului 7:
”Creatorul meu, sunt doritor să mă ai cu totul, cu bune și cu rele. Mă rog să îmi îndepărtezi fiecare defect de caracter care stă în calea utilității în a te servi pe tine și pe tovarășii mei. Dă-mi puterea pe măsura ce ies din starea mea, de a-ți urma voia.”(76:2)
30/08/2017, 07:46 AM
Răspuns: #25
Rugăciunea ante-pasul 8:

Doamne te rog, îndepărtează-mi fricile și arată-mi adevărul. Arată-mi toate relele pe care le-am cauzat cu comportamentul meu și ajută-mă să fiu doritor să îndrept răul făcut altora. Ajută-mă să fiu dispus să merg până îm pânzele albe pentru victoria asupra alcoolului. (76:3)
31/08/2017, 10:07 AM
Răspuns: #26
Rugăciunea pasului 9:
Doamne, în ceea ce privește această reparare, dă-mi puterea, curajul și îndrumarea de a face ceea ce trebuie, indiferent de consecințele personale. Ajută-mă să nu mă intimidez de nimic. Ajută-mă să nu amân chiar dacă repararea poate fi evitată. Ajută-mă să fiu sensibil, cu tact, sociabil și smerit, fără a fi servil sau forțat.(79:1, 83:3)

O rugăciune a pasului 9 pentru soț/soție:
Dumnezeule, te rog să-mi arăți cum să-mi repar greșelile față de soțul meu/soția mea. Părinte, ajută-mă să păstrez fericirea soțului meu/soției ca prioritate cât timp mă îndrept, împreună cu harul tău, pentru a face ceea ce trebuie în această relație. Amin. (82:1)

O rugăciune a pasului 9 pentru familie:
Doamne, te rog să-mi arăți cum să găsesc calea Răbdării, Toleranței, Bunătății și Iubirii în inima, mintea și în sufletul meu. Doamne, arată-mi cum să arat familiei mele și tuturor celorlalți că aplic aceste principii. Amin (83:1)
03/09/2017, 05:50 AM
Răspuns: #27
O rugăciune a pasului 10 pentru creștere și eficiență:

Doamne, te rog ajută-mă să veghez asupra egoismului meu, a lipsei de sinceritate, a resentimentelor și a fricii mele. Când acestea își fac apariția în mine, ajută-mă să îți cer deîndată să mi le îndepărtezi și ajută-mă să discut aceste trăiri cu cineva. Părinte, ajută-mă să repar greșelile dacă am rănit pe cineva și ajută-mă să îmi îndrept hotărât gândurile către cineva pe care pot ajuta. Ajută-mă să fiu iubitor și tolerant cu toți azi. Amin.(84:2)
08/09/2017, 05:52 AM
Răspuns: #28
Rugăciunea pasului 10
Puterea mea Superioară, rugăciunea mea de zi cu zi este pentru a te sluji pe tine cel mai bine, mă rog să continuu să cresc în înțelegere și eficiență, ajută-mă să veghez asupra egoismului, lipsei de sinceritate, resentimentelor și fricii, ajută-mp să fiu deschis la a te lăsa să mi le îndepărtezi odată; este nevoie să fiu dispus să le discut cu cineva imediat; îmi voi repara greșelile cât de curând dacă am greșit cuiva; iar apoi îmi voi concentra gândurile spre a ajuta pe altcineva; te rog ajută-mă să exersez iubirea și acceptarea altora. (84:2)

Rugăciunea pasului 10 pentru îndreptarea greșelilor:
Doamne, iartă-mă te rog pentru eșecurile mele de azi. Știu că din cauza lor nu am fost de folos așa cum aș fi putut fi pentru Tine. Iartă-mă te rog și ajută-mă să trăiesc mai bine voia Ta azi. Te rog să îmi arați cum să corectez greșelile pe care le-am menționat. Îndrumă-mă și condu-mă. Te rog îndepărtează-mi aroganța și frica. Arată-mi cum să îmi construiesc corect relațiile și dă-mi smerenia și puterea de a face voia Ta. (86:1)
09/09/2017, 06:53 PM
Răspuns: #29
Rugăciunile pasului 11:

Ruga de trezire:
Doamne, te rog îndrumă-mi gândirea și ține-mi gândurile separate de auto-compătimire, lipsă de sinceritate sau motive de auto-cercetare. Te rog păstrează-mi gândurile despre viață curățate de motive greșite și ajută-mă să îmi păstrez facultățile mentale, astfel încât viața gândită de mine să fie plasată pe un plan superior, planul inspirației. (82:2)

Rugăciunea de dimineață:
Doamne, dacă sunt agitat, plin de îndoială sau indecis azi, te rog dă-mi inspirație, ajută-mă să capăt gândul intuitiv sau o decizie legată de această problemă cu care mă confrunt. Te rog ajută-mă să nu mă chinui, în loc de asta să ma relaxez și să iau lucrurile mai ușor. Ajută-mă să aflu ce ar trebui să fac și ține-mă conștient că Tu ești cel care dirijează spectacolul. Eliberează-mă din legătura sinelui. Facă-se voia Ta mereu! (86:3)

O altă rugăciunea de dimineață:
Doamne, te rog arată-mi care să fie următorul meu pas pe parcursul acestei zilei și te rog îndrituiește-mă cu problemele de care e nevoie să am grijă în viața mea azi. Te rog în mod special să mă eliberezi din legătura cu voința mea proprie. (87:1)

O rugăciunea a pasului 11 pentru analiza nocturnă:
Doamne, ajută-mă să îmi revizuiesc ziua în mod constructiv. Am avut resentimente, am fost egoist, nesincer sau temător? Am ținut secret vreun lucru pe care ar fi trebuit să îl discut cu o altă persoană imediat? Am fost blând și iubitor cu toți? Ce aș fi putut face mai bine? M-am gândit la mine în cea mai mare parte a timpului? Sau m-am gândit la ce aș putea face pentru alții, la ce aș putea contribui în vria vieții? Te rog, iartă-mi greșelile și stricăciunile azi și arată-mi ce ar trebui să fac bine. (86:2)
10/09/2017, 08:45 AM
Răspuns: #30
Rugăciunea pasului 12:
Dragă Doamne, având o experiență spirituală, e nevoie să îmi amintesc că ”credința fără fapte este moartă.” Iar EXPERIENȚA PRACTICĂ arată că nimic nu va asigura imunitate în fața alcoolului precum lucrul intens cu alți alcoolici. Așadar, Doamne, te rog ajută-mă să duc mesajul altor alcoolici! Dă-mi îndrumarea și înțelepciunea de a vorbi cu alt alcoolic pentru eu pot ajuta atunci când nimeni altcineva nu poate. Ajută-mă să îi asigur încrederea și să îmi amintesc că este bolnav. (89:1)
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)