Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rugăciunile celor 12 pași
21/07/2017, 11:31 PM
Răspuns: #1
Rugăciunea pentru ”a le lăsa la o parte”:

"Dragă Doamne, te rog ajută-mă să pun la o parte tot ce cred că știu despre ...(oameni, locuri și lucruri) astfel încât să pot avea parte de o minte deschisă și experiențe noi. Te rog ajută-mă să văd realitatea despre ...(oameni, locuri sau lucruri). Amin!”
(această rugăciune se află în capitolul dedicat agnosticilor- cartea Alcoolicii Anonimi, paginile 47 și 48).
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
22/07/2017, 08:26 PM
Răspuns: #2
Rugăciunea pasului 1

”Dragă Doamne, ajută-mă să văd și să îmi admit neputința în fața alcoolismului (...dependenței, problemei mele). Ajută-mă să înțeleg în ce fel alcoolismul meu m-a dus la o viață de negestionat. Ajută-mă azi să înțeleg adevăratul înțeles al lipsei de putere. Lipsește-mă de toată negarea alcoolismului meu.”
(această rugăciune este dezvoltată din capitolul ”Alte date privind alcoolismul”)
23/07/2017, 05:38 PM
Răspuns: #3
Rugăciunea pasului 2

”Părinte Ceresc, am probleme cu relațiile personale. Nu îmi pot controla natura emoțională. Am căzut pradă nefericirii și depresiei. Nu îmi pot câștiga traiul. Mă simt inutil. Sunt plin de temeri. Sunt nefericit. Pare că nu pot fi de vreun folos real altora. Știu în adâncul inimii mele că doar Tu îmi poți reda sănătatea dacă sunt doar binevoitor să nu mă mai îndoiesc de puterea Ta. Îți cer cu umilință să mă ajuți să înțeleg că a crede are mai multă putere decât a nu crede și Tu ești fie totul fie nimic.” (p. 52:2, 52:3, 53:1, 53:2)
24/07/2017, 04:49 AM
Răspuns: #4
Rugăciunea pasului 3

”Doamne, mă dau Ție – să construiești și să faci cu mine voința Ta. Eliberează-mă din legătura sinelui, ca să fac mai bine voia Ta. Ia-mi greutățile, ca victoria asupra lor să poată sta mărturie acelora pe care îi ajut în numele puterii Tale, a iubirii Tale și a modului tău de viață. Fie ca eu să fac mereu voia Ta!” (manuscrisul original 63:2)
25/07/2017, 08:09 AM
Răspuns: #5

Alte rugăciuni ale pasului 3:
Rugăciunea indienilor nativi americani pentru pasul 3:

Mare Spirit
Al cărui voce se aude în vânt,
Al cărui respirație dă viață lumii
Ascultă-mă.
Vin la tine ca unul din mulțimea copiilor tăi,
Sunt mic și slab
Am nevoie de puterea și înțelepciunea ta.
Fie ca eu să pășesc în frumusețe.
Și cum viața mea este de negestionat
Am nevoie să învăț și să îmi amintesc faptul că
Am o boală incurabilă și că abstinența este singura cale de a-i face față. (versiunea scurtă)

Oh Mare Spirit al cărui voce în vânt o aud
Și al cărui respirație dă viață întregii lumi-
Ascultă-mă.
Vin înaintea ta
Ca unul din mulțimea copiilor tăi.
Sunt mic și slab.
De puterea și înțelepciunea ta am nevoie.
Fie ca eu să pășesc în frumusee și fie ca ochii mei să fie martorii apusului.
Fă-mi inima să respecte tot ce ai făcut Tu
Și urechile mele să se ascută la auzul vocii Tale.
Fă-mă înțelept încât să știu tot ce i-ai învățat pe oamenii mei,
Lecțiile pe care Tu le-ai ascuns în fiecare piatră.
Caut putere, nu pentru a fi superior fraților mei,
Ci pentru a lupta cu cel mai mare mare dușman al meu – eu însumi.
Fă-mă gata de asta înaintea Ta cu ochi curați și drepți
Astfel încât atunci când viața pălește așa cum pălește apusul de soare
Spiritul meu să stea înaintea Ta fără rușine. (varianta lungă)

Mitakuye Oyasin

Altă rugăciune a pasului 3

Ia-mi viața și voința
Îndrumă-mă în recuperare
Arată-mi cum să trăiesc.
27/07/2017, 07:13 AM
Răspuns: #6
Rugăciunea pentru pasul 3 a dr. Bob

Dragă Doamne, îmi pare rău de toată dezordinea pe care am făcut-o în viața mea. Vreau să întorc spatele tuturor relelor pe care le-am făcut vreodată sau în care m-am aflat vreodată. Te rog iartă-mă pentru toate. Știu că Tu ai puterea de a-mi schimba viața și de a mă face învingător. Mulțumesc Ție, Doamne, pentru că mi-ai ținut atenția suficient de mult interesată în a încerca drumul Tău. Doamne, te rog preia gestionarea vieții mele și totul despre mine. Iau această decizie conștinentă de a-mi preda voința mea și viața mea în grija Ta și Te rog preia controlul asupra tuturor părților vieții mele. Te rog, Doamne, mută-Te în inima mea. Cu toate acestea, orice ai face este treaba Ta să faci, dar fă-Te real înăuntrul meu și umple-mi golul oribil. Umple-mă cu iubirea Ta și Spiritul Sfânt și fă-mă să-Ți cunosc voia pentru mine. Iar acum, Doamne, ajută-mi-Te și continuă să faci asta. Nu sunt sigur că asta îmi doresc să faci, dar Tu fă-o oricum. Mă bucur că acum sunt parte din oamenii Tăi, că nesiguranța mea este dusă pe veci, și că Tu ai controlul acum asupra voinței și vieții mele. Mulțumesc, lăudat fie numele Tău. Amin.
28/07/2017, 04:55 AM
Răspuns: #7
Rugăciunea pasului 3 (Clarence S.)
Doamne, îți cer să mă îndrumi și să mă direcționezi, așa încât am decis să îmi pun viața și voința în mâinile Tale. Pentru a Te servi pe Tine și a-mi dedica viața Tie. Îți mulțumesc ție Doamne, cred că dacă am cerut asta în rugăciune voi primi ceea ce am cerut. Mulțumesc Tie, Doamne. Amin.
29/07/2017, 11:48 AM
Răspuns: #8
Rugăciunea pasului 3, Viața cu speranță

Putere Superioară
Am încercat să controlez necontrolabilul prea multă vreme.
Am înțeles că viața mea este de necontrolat.
Cer îndrumarea și ghidarea ta.
Dă-mi sinceritate, curaj, smerenie și seninătate
Pentru a face față acelui lucru care mă ține departe de Tine și ceilalți.
Îți dau Ție viața mea să faci voia Ta.
30/07/2017, 10:16 AM
Răspuns: #9
Rugăciunea pasului 3, ortodocși

Doamne, îndrumă-mă să întâmpin ziua ce vine în pace, ajută-mă în toate lucrurile să mă sprijin pe voința Ta sfântă. În fiece oră a zilei arată-mi voia Ta mie. Binecuvintează-mi relațiile cu toți cei ce mă înconjoară. Învață-mă să tratez tot ce vine înaintea mea pe parcursul zilei cu pacea sufletului și cu convingere fermă că voia Ta guvernează totul. În toate faptele și vorbele mele, ghidează-mi gândurile și sentimentele. În situații neprevăzute ajută-mă să nu uit că toate îmi sunt trimise de Tine. Învață-mă să mă port ferm și înțelept, fără a-i amărî sau stânjeni pe ceilalți. Dă-mi puterea să îndur oboseala zilei ce vine cu toate cele ce le aduce. Îndrumă-mi voința, învață-mă să mă rog. Iar Tu, Tu însuți, roagă-Te în mine. Amin.
31/07/2017, 04:29 PM
Răspuns: #10
Rugăciunea lui San Francisco de Assisi (pasul 3)

O, Doamne, Fă din mine un instrument al Păcii Tale: Ca să iubesc, acolo unde este ură, Să iert, acolo unde se jignește, Să unesc, acolo unde este dezbinare, Să spun adevărul, acolo unde domnește eroarea, Să aduc credință, acolo unde este îndoială, Să trezesc speranța, acolo unde chinuie deznădejdea, Să aprind o Lumină, acolo unde stăpânește întunericul, Să fac bucurie, acolo unde locuiește întristarea! O, Doamne, Ajută-mă să năzuiesc: Nu atât să fiu mângâiat, cât să mângâi, Nu atât să fiu iubit, cât să iubesc, Nu atât să fiu înțeles, cât să înțeleg, Căci cel ce dă, primește; Cel ce se uită pe sine, se găsește; Celui ce iartă, i se va ierta Și cel ce moare, se trezește la viața veșnică!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)