Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drumuri catre tine !
15/06/2014, 09:22 AM
Răspuns: #1
Drumuri catre tine !
Salutare tuturor !

Pe langa multe altele,m-au ajutat in abstinenta si multe chestiuni interesante,care le-am gasit pe net.Am sa copii mai jos unele site-uri,prin care am calatorit de multe ori.Am gasit tot felul de articole ,care in unele momente mi-au dat de gandit despre mine si tot ceea ce ma inconjoara.Gandesc,ca poate va fi candva de folos cuiva.

http://drumuricatretine.wordpress.com/
http://www.empower.ro/
http://www.ozibuna.net/categorie/zi-de-zi
http://www.damaideparte.ro/

Mie spre exemplu,imi plac povestile cu talc.Copii una mai jos,care a avut si are legatura cu schimbarea mea si nu numai.Stiu ca,schimbarea pentru mine este esentiala in abstinenta.

"Povestea celor doi lupi

A fost odată un bătrân indian Cherokee care și-a chemat nepoții în jurul său pentru a le spune o poveste. S-au așezat cu toții în jurul focului și apoi bunicul a început să le spună povestea.
“Eu sunt câmpul de bătaie dintre doi lupi.Un lup este cel al dragostei oneste, bunătății, generozității, carității și ascultării, și cel de-al doilea al urii,cruzimii, lăcomiei, nepăsării, minciunii și neascultării. Și același război se desfășoară în fiecare dintre voi,incluzându-te și pe tine.”
Nepoții au stat tăcuți și înmărmuriți cu ochii la bunicul lor, când una dintre nepoțele l-a întrebat:
„Bunicule, care dintre lupi a câștigat?”
Bunicul a zâmbit și nu a spus nimic pe moment, replicând ulterior.
“Lupul pe care îl hrănim cel mai des”."
(Sursa:http://drumuricatretine.wordpress.com/ca...rapeutice/)

O zi senina pe toate planurile,va doresc !

Cu prietenie,Cristi !
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
16/06/2014, 07:30 PM
Răspuns: #2
RE: Drumuri catre tine !
Buna,

adaug si eu adresa grupului Sf.Dimitrie,
Asa va puteti inscrie si primii zilnic meditatia zilei.
https://groups.yahoo.com/neo/groups/medi...itrie/info

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
17/06/2014, 03:59 PM (Ultima modificare: 18/06/2014 03:20 PM de Aurelia.)
Răspuns: #3
eu,in recuperarea sufletului
Azi .Dumnezeu ar vrea sa stim, că ciclurile vieţii sunt nesfârşite – şi întotdeauna ne susţin, căci viaţa este un proces care susţine Viaţa însăşi. Atunci când lucrurile par să se îndepărteze de noi mişcându-se în altă direcţie, uşi care se închid, oportunităţi ratate, sa ne amintimi că toate lucrurile sunt ciclice – incluzând viaţa însăşi. Ceea ce experimentam este temporar – indiferent că este “bine” sau “rău”. Aşa că vom înceta o mai numim într-un fel sau altul şi vom îmbrăţisa experienţa A Ceea Ce Se Întâmplă Acum. Astfel vom putea să trecem prin ea mult mai uşor şi mai liniştit.
Şi într-o bună zi, o să consideram[/font] că Totul a fost “bine”

18/06/2014, 10:57 AM
Răspuns: #4
Trebuie să ştii şi să înţelegi că vor fi provocări şi momente destul de grele. Nu încerca să le eviţi. Salută-le cu recunoştinţă. Consideră-le drept daruri minunate de la Dumnezeu; ocazii splendide pentru a îndeplini ceea ce te-a făcut să intri în relaţie – şi în viaţă. Străduieşte-te că în tot acest timp să nu-ţi consideri partenerul drept un duşman, drept un oponent. De fapt încearcă să nu vezi pe nimeni şi nimic ca pe un duşman; nici măcar că pe o problemă. Învaţă tehnica de a-ţi considera toate problemele că pe nişte oportunităţi de A Fi şi A Decide Cine Eşti cu Adevărat.

Ce lucru desavarsit e omul! Ce aleasa ii este cugetarea! Si cat de infinite ii sunt insusirile! – W. Shakespeare
18/06/2014, 03:22 PM (Ultima modificare: 18/06/2014 03:39 PM de Marius.)
Răspuns: #5
Azi .Dumnezeu ar vrea sa stim, că ciclurile vieţii sunt nesfârşite – şi întotdeauna ne susţin, căci viaţa este un proces care susţine Viaţa însăşi. Atunci când lucrurile par să se îndepărteze de noi mişcându-se în altă direcţie, uşi care se închid, oportunităţi ratate, sa ne amintimi că toate lucrurile sunt ciclice – incluzând viaţa însăşi. Ceea ce experimentam este temporar – indiferent că este “bine” sau “rău”. Aşa că vom înceta o mai numim într-un fel sau altul şi vom îmbrăţisa experienţa A Ceea Ce Se Întâmplă Acum. Astfel vom putea să trecem prin ea mult mai uşor şi mai liniştit.
Şi într-o bună zi, o să consideram că Totul a fost “bine”
:rolleyes::rolleyes:

Ce lucru desavarsit e omul! Ce aleasa ii este cugetarea! Si cat de infinite ii sunt insusirile! – W. Shakespeare
18/06/2014, 08:34 PM (Ultima modificare: 18/06/2014 11:15 PM de ela.)
Răspuns: #6
Foarte intelepte postarile cu tilc Cristi, si totdeauna mi-au placut si am invatat si eu o gramada din ele ,plus povestirile cu tilc ascultate de la sotul meu.Smile

Vezi ca astora din tribul indian Cherokee, au hranit lupul bun si au gramada de cazinouri pe aci , unde nu platesc taxe la stat (este legal) deci hranind lupul bun, au avut numai de cistigat:)haha
Din pacate, cu firea mea adictiva, am contribuit si eu la bunastarea lor, haha.
Acum am terminat si cu cazinourile pentru ca mi-a explicat sotul meu ca niciodata nu poti cistiga impotriva casei si este falsa ideea ca ai cistigat putin, ei facindu-te sa perzi mult mai mult.Mi-am dat seama ca sunt adicta la tot ce este rau.Huh
Va pup,
Ella

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

21/06/2014, 01:47 PM
Răspuns: #7
Buna tuturor, Smile

Am gasit un material ce m-am gandit ca si noua,alcoolicilor ni se potriveste,stiind ca si orgoliul face parte din sentimentele la care trebuie sa lucram in abstinenta.

Despre ORGOLIU

[Imagine: orgoliul_este_cea_mai_stupida_scuza-1.jp...;amp;h=450]

Toţi avem o doză de orgoliu în noi şi personal nu ştiu pe nimeni care să-şi stăpânească în totalitate orgoliul.....continuare:http://astrodeva.wordpress.com/2014/03/2...e-orgoliu/

23/06/2014, 11:20 PM
Răspuns: #8
Salutare ,Tuturor !

Mie imi place sa citesc articolele scrise de Ieromonah Hristom Filipescu .
Iata un fragment care s-a potrivi ca sugestie data unui nou venit in abstinenta.
Citat:Apasă butonul încrederii. Credința înseamnă să faci primul pas, chiar dacă nu vezi toată scara. Ai tot ce trebuie în tine. Poți tinde către orice, ai o mulțime de calități, de pasiuni și cred cu tărie în puterile tale. Ne uităm în trecut fără să judecăm, fără să ne blocăm într-o poveste. Să luăm putere din lumină, nu din întuneric! Există mereu atitudini şi viziuni alternative la orice poveste de viaţă. Curaj![quote]
Puteti citi tot articolul dind clic pe link-ul de jos .Nu veti regreta
http://hrisostomfilipescu.wordpress.com/...n-oglinda/

-motto-ul meu :"-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - J.Renard Smile
25/06/2014, 10:06 AM
Răspuns: #9
Salutare tuturor!

Mie imi place sa citesc din cand in cand povesti cu talc si mi-am salvat in calculator unele ,care mi-au placut si consider ca ar avea o anumita legatura cu mine si cu evolutia mea .Asa ca ,mi-am permis sa dau un copy-paste uneia cu mult substrat, care m-a miscat atunci cand am citit-o prima data,asadar,o impartasesc si cu voi, poate va place cuiva.

"Bicicleta lui Dumnezeu

Într-o seară, un tânăr se apropie de Maestru şi-L întrebă:

Cum pot fi sigur că ceea ce fac eu în viaţă este pe placul lui Dumnezeu?

Maestrul, surâzând îi spuse:

Într-o noapte, adormind, am visat următoarele: o bicicletă cu două locuri, un tandem şi L-am văzut pe Dumnezeu în spatele meu, pedalând.După un timp, Dumnezeu mi-a sugerat sa schimbăm locurile. Am fost de acord şi, din acel moment, viaţa mea s-a schimbat, viaţa mea n-a mai fost aceeaşi. Dumnezeu îi dădea vieţii mele, fericire şi emoţii. Ce s-a schimbat, când am inversat locurile? Când conduceam eu, cunoșteam pe de rost strada, curbele, suișurile, coborâșurile. Era aceeaşi stradă monotonă, era … aceeaşi. Era întotdeauna drumul cel mai scurt între două puncte.

Dar când a început să conducă El, El ştia scurtături nemaivăzute, sus între munţi, traversam locuri stâncoase cu viteză maximă, aproape să-mi rup gâtul. Tot ceea ce reuşeam să fac era să mă ţin în şa. Chiar dacă părea nebunesc, El îmi zicea: Pedalează! Pedalează!

Când deveneam îngrijorat, Îl întrebam:

Doamne, unde mă duci?

Dar El nu-mi răspundea nimic, doar surâdea.

Deodată, nu ştiu cum, am început să am încredere. Repede, am uitat viaţa monotonă şi am intrat în aventură şi ziceam: Doamne, mi-e teamă! Dar El, se uita înapoi, îmi lua mâna şi, dintr-o dată, mă linişteam.

M-a dus printre oameni de care aveam nevoie, oameni care m-au vindecat, m-au acceptat şi s-au bucurat. Ei ne-au dat daruri pentru drum, pentru călătoria noastră. Dar Dumnezeu mi-a zis:

Împarte darurile primite, sunt bagaje în plus, sunt grele.

Şi le-am împărţit persoanelor cu care ne întâlneam în drum şi, mi-am dat seama că, atunci când împărţeam, eram eu cel ce primeam şi totuşi bicicleta noastră era uşoară. La început nu m-am încrezut în El, mă gândeam că mă va duce cine ştie unde. Dar El cunoştea secretele bicicletei, ştia cum să o încline când venea o curbă, ştia să sară ca să evite locurile stâncoase, zbura ca să evite locurile înfricoşătoare. Iar eu, învăţ să tac şi să pedalez în locurile cele mai ciudate, încep să mă bucur de panorama care se iveşte la orizont, de vântul care îmi bate în faţă şi de … tovarăşul meu de drum.

Şi când nu mai sunt sigur că pot merge înainte, El îmi surâde şi-mi zice:

Nu te îngrijora! Eu conduc, tu pedalează! "

Atunci cand am ajuns la pasul trei ,mi-a prins bine aceasta mica poveste ,mi-am lasat vointa si viata in grija unei Puteri Superioare, lucru care il fac si la ora actuala.In timp ,am observat ca cineva are grija si aseaza lucrurile asa cum trebuie ,nu asa cun imi doresc eu uneori.

O zi senina!

Cristi.
25/06/2014, 12:46 PM
Răspuns: #10
hey! ce chestie nu? sa ai incredere intr-o putere superioara!? la inceput schimbarea poate fi terifianta dar alegerea noului si drumul inainte nu ti mai aduce intoarcerea inapoi ,trecutul,pe oricare drum te-ai duce mergi inainte.eu nu ma incredeam decat in mine si mi-am dovedit ca am luat o gramada de decizii gresite singura decizie zic eu corecta a fost sa ma incred intr-o putere superioara desii eram foarte sceptic la inceput,parca era asa o legenda a olimpului,am inceput sa accept ce nu pot schimba si sa fac bine tot ceea ce este in puterile mele ,am deschis ochii inima si urechile la orice inspiratie divina s-ar putea unora sa para ridicol dar au inceput sa imi apara puteri noi din punct de vedere spiritual dar si fizic, am transformat orice temere in carpe diem si am ajuns sa eman forta!am un mare respect pentru propria-mi persoana si imi doresc sa le insuflu si altora pe cat se poate o stare de bine si de ce nu o inspiratie in abstineta intr-o viata lipede de unde vezi lucrurile altfel si frumos! love bogi
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)