Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CEA MAI REA ZI - CEA MAI FRUMOASĂ ZI
19/04/2017, 09:56 AM
Răspuns: #1
CEA MAI REA ZI - CEA MAI FRUMOASĂ ZI
”Eu nu aș schimba cea mai rea zi, fiind treaz, pe cea mai frumoasă zi fiind beat”. Am auzit această ”zicere” pentru prima dată la o Conferință AA , cu mult timp în urmă, spusă de un belgian și acest lucru mi-a dat mult de gândit, de analizat și de pus în practică. Pentru început prima concluzie a fost că trebuie să particip activ la întâlnirile grupului pentru a mă proteja, dacă voi pune acest lucru pe primul loc celelalte probleme se vor rezolva, toate la timpul lor. Nu totdeauna a fost ușor, am avut și zile grele, dureroase, zile în care a trebuit să lupt pentru a face ceva mai mult decât ceea ce trebuia să fac în program și să nu iau o băutură, fie ea chiar ”nevinovată” la prima vedere.
În viața cea de toate zilele trăită în societate și nu în grupul AA abstinența pare de multe ori o experiență chinuitoare. Boala, moartea celor dragi, pensionare, divorț sunt experiențe extrem de dureroase, am avut parte de unele din acestea și îmi trecea prin gând că mai bine ar fi să fiu beat, îmi doream să fiu beat. Noroc că nu am lipsit niciodată de la grup, acolo am căpătat puterea de a rezista, acolo am aflat unde mă poate duce prima băutură. Știu că am avut și unele avantaje când am fost beat, viața era parcă mai frumoasă, dar tot la fel de bine știu cum este și finalul. Acu știu sigur unde mă va duce prima băutură, și mai știu sigur că, în calitate de alcoolic(chiar abstinent) nu aș bea numai pentru o zi. Acu știu sigur că se poate trăi și cu necazurile care ți le mai oferă viața din când în când, sunt încercări la care mă supune Puterea mea Superioară pentru a-mi învăța lecția cum trebuie, cu o minte limpede pot face întotdeauna ce trebuie să fac. Bucuriile și necazurile fac parte din viață, mă pot bucura de viața așa cum este, dacă sun treaz. Doamne, ajuta să mă pot bucura în continuare de zilele în care sunt treaz, sunt minunate!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)