Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sa imi spun si eu povestea
11/06/2014, 12:03 AM
Răspuns: #1
Sa imi spun si eu povestea
Alcoolismul la mine probabil ca este si genetic mostenit de la tatal meu, parintii divortati de la varsta de 2 ani 26 de ani fara nici o legatura cu el nici macar salut pana acum cateva luni cand i-am facut o vizita sa il cunosc inca un motiv sa renunt pentru totdeauna, starea lui deplorabila, fara sa mai fie in stare sa lege 2 cuvinte cursiv, un singur gand unde e sticla binenteles am baut cu el...a reusit sa imi povesteasca de la o betie la alta cum si-a distrus viata cum am aparut eu si inca 4 printre betiile lui de care povestea cu seninatate si cu mai mare importanta decat noi 5 in total, bucuros ce bea un pahar cu baiatul lui dupa 26 de ani... Sa de la cum isi ascundea sticle pe la combinatul unde era inginer chimist pana la cum se trezea pe ascuns sa bea noaptea cand era cu mama. Parca m-am vazut pe mine si am zis ca nu vreau sa ajung asa, sa ii calc identic pe urme ma vedeam pe mine in prezent in povestile lui.
Mama l-a lasat binenteles din cauza alcoolului... in copilarie nu am dus lipsa de nimic desi eram eu cu ea avea un serviciu destul de bun...Nu are sens sa povestesc de betiile mele crunte nici nu le tin numarul si la fel cred ca sunt la toti. Pe la 10 ani am reusit prima oara sa fiu aproape de coma alcoolica. Au urmat betii moderate de la scoala de la liceu normale varstei la fel ca si cele de la facultate chefuri weekenduri intregi normale.
Imi deschid si propria afacere in domeniul it, care imi aducea un venit destul de substantial pentru varsta mea. Incep sa curga noptile pierdute beau mai in fiecare seara fara sa imi dau seama de firul ala invizibil ca sta sa se rupa si o sa trec de partea cealalta si il tot intind cine mai era ca mine nu aveam nimic a doua zi si beam din ce in ce mai mult chiar 2 sticle de vodk in weekend pe seara de nici nu stiam cum ajung acasa dar luni eram la munca imi facem serviciul ok clientii multumiti banii veneau. Apare o relatie serioasa cu o fata binenteles eu continui sa beau cam zilnic chiar si in timpul zilei, apar si certurile intre noi sa nu mai beau etc etc ma abtin poate decat seara un pahar 2-3 si binenteles pe ascuns sa nu ma prinda.
Pana acum 2 ani afacerea imi mergea bine cu prietena ma intelegeam bine beam moderat dar puteam sa ma opresc cand era nevoie.
Aflu ca maicamea sufera de o boala incurabila...alerg prin spitale prin tara operatii...tratamente fara raspuns(cancer) ajung sa beau vodk in loc de apa chiar si 2 litrii pe zi. Ma despart de prietena dupa ce o bat scandaluri cu ai ei cu politia tot tacamul. Ma retrag in casa si la telefon cu maicamea care era prin spitale si o vizitam atat singura persoana cu care mai aveam legatura maicamea si sticla. Magazinul il neglijez total il tineau angajatii in picioare.Acum un an moare si macamea... la scurt timp se termina si cu afacerea...Si de atunci raman eu cu mine si cu dependenta mea 5 zile beat 2 sevraj si tot asa de un an.
In prezent tot ce imi doresc e sa pot sa privesc cu indiferenta un pahar si sa ramana ceva de domeniul trecutului eu care eram sunt constient ca nu am cum sa mai fiu. Dar in schimb cred ca fara alcool pot sa fiu altcineva chiar mai bun.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
11/06/2014, 12:46 AM
Răspuns: #2
RE: Sa imi spun si eu povestea
Buna Luchiano!

Bine ai venit printre noi.
Eu ma numesc Mirela,si sunt alcoolica,ca si tine,din familie cu tata alcoolic!
Tu constientizezi bine problema ta si dupa cum ai scris:
"In prezent tot ce imi doresc e sa pot sa privesc cu indiferenta un pahar si sa ramana ceva de domeniul trecutului eu care eram sunt constient ca nu am cum sa mai fiu. Dar in schimb cred ca fara alcool pot sa fiu altcineva chiar mai bun."
Si intradevar,poti fi ceva mult mai bun fara alcool!
Dar pe acest drum nu reusesti de unul singur!Noi toti am incercat si am ajuns intr-o cumpana a vietii in care am cerut ajutor!
Dupa cum ai scris deja alcoolul a ruinat in viata ta destul de multe,deci esti la o rascruce de drumuri de drumuri,ori continui asa si mori ori alegi sa nu mai bei!
Acum eu nu stiu de cata vreme nu mai bei,dar noi avem in AA un plan pentru 24 de ore:
„Azi nu beau”.Chiar dacă ieri am băut, ne putem face planuri să nu bem azi. Poate că vom bea mâine (cine ştie dacă mâine vom mai fi în viaţă?), dar decidem să nu bem în cele 24 de ore prezente. Indiferent de tentaţii sau de provocări, suntem determinaţi să mergem până în pânzele albe cu efortul de-a evita paharul,azi."
Asta iti recomand eu astazi si-ti mai recomand sa stai alaturi de noi,colegii mei vor fi bucurosi sa-ti scrie si ei cateva randuri!
Ps:
"Dacă dorinţa de a bea este foarte puternică, mulţi dintre noi „tranşăm” cele 24 de ore în „felii” mai mici. Decidem să nu bem, să zicem, cel puţin o oră. Putem indura disconfortul temporar al nebăutului timp de numai încă o oră; apoi, încă una şi aşa mai departe. Mulţi ne-am început recuperarea exact în acest fel. De fapt, fiecare caz de recuperare din alcoolism a început cu o oră deabstinenţă."

Eu,asa mi-am inceput abstinenta!

Cu drag,Mirela

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
11/06/2014, 01:05 AM
Răspuns: #3
(11/06/2014 12:46 AM)mirali A scris:  Buna Luchiano!

Bine ai venit printre noi.
Eu ma numesc Mirela,si sunt alcoolica,ca si tine,din familie cu tata alcoolic!
Tu constientizezi bine problema ta si dupa cum ai scris:
"In prezent tot ce imi doresc e sa pot sa privesc cu indiferenta un pahar si sa ramana ceva de domeniul trecutului eu care eram sunt constient ca nu am cum sa mai fiu. Dar in schimb cred ca fara alcool pot sa fiu altcineva chiar mai bun."
Si intradevar,poti fi ceva mult mai bun fara alcool!
Dar pe acest drum nu reusesti de unul singur!Noi toti am incercat si am ajuns intr-o cumpana a vietii in care am cerut ajutor!
Dupa cum ai scris deja alcoolul a ruinat in viata ta destul de multe,deci esti la o rascruce de drumuri de drumuri,ori continui asa si mori ori alegi sa nu mai bei!
Acum eu nu stiu de cata vreme nu mai bei,dar noi avem in AA un plan pentru 24 de ore:
„Azi nu beau”.Chiar dacă ieri am băut, ne putem face planuri să nu bem azi. Poate că vom bea mâine (cine ştie dacă mâine vom mai fi în viaţă?), dar decidem să nu bem în cele 24 de ore prezente. Indiferent de tentaţii sau de provocări, suntem determinaţi să mergem până în pânzele albe cu efortul de-a evita paharul,azi."
Asta iti recomand eu astazi si-ti mai recomand sa stai alaturi de noi,colegii mei vor fi bucurosi sa-ti scrie si ei cateva randuri!
Ps:
"Dacă dorinţa de a bea este foarte puternică, mulţi dintre noi „tranşăm” cele 24 de ore în „felii” mai mici. Decidem să nu bem, să zicem, cel puţin o oră. Putem indura disconfortul temporar al nebăutului timp de numai încă o oră; apoi, încă una şi aşa mai departe. Mulţi ne-am început recuperarea exact în acest fel. De fapt, fiecare caz de recuperare din alcoolism a început cu o oră deabstinenţă."

Eu,asa mi-am inceput abstinenta!

Cu drag,Mirela
Am inteles perfect modul de functionare al AA si psihologia cu cele 24 de ore... ieri in cursul zilei am avut mult de lucru, ma ocup de un domeniu care necesita multa atentie, rabdare si am cam uitat de alcool de ameteala de etc stari care sunt mai mult de ordin psihic faza cu numaratul orelor e buna dupa cateva zile de 0 alcool la mine sunt numai 36 de ore de cand pot sa zic ca am baut decat o bere din intamplare dupa program, eu unu fiind consumator inrait de vodk...nici nu sunt in stare sa beau mai mult de 2 beri prea mult lichidSmile

O seara placuta!
11/06/2014, 06:57 AM
Răspuns: #4
Bună Luchiano! Sunt Constantin alcoolic, am băut în diferite forme cam 45 de ani, în prezent am o abstinență de 14 ani(14 ani trăiți cu adevărat).
AA-ul a fost cel care mi-a redat libertatea. Am înțeles că te mai ”scapi” la o bere, ai grijă! după o bere deobicei vine ”una mică”. Aplică Programul celor 24 de ore, evită pentru început prietenii de ”hai la o bere” inclusiv drumul prin fata barurilor, anturajele unde se consumă alcool și multe altele. Sigur e cam greu la început, ți se pare că rămâi singur(alcoolicul oricum rămâne singur) și că nu ști ce să faci, nu ești singur, lângă noi te vei simți minunat.
Când ai poftă de o bere amintește-ți două lucruri:
- Cât rău ti-a făcut alcoolul(dacă ți-a făcut).
- Totdeauna vei găsi sprijin la noi cei din AA, numai ține legătura cu noi. Succes și ține aproape!
11/06/2014, 08:17 AM
Răspuns: #5
Copil de alcoolic. Ce sanse am putea avea?
Ambii mei parintii sunt alcoolici. Acelasi traseu,divort,certuri, am reluat legatura cu tata dupa 15 ani..doar ca sa beau ceva cu el. Aceeasi stare deplorabila pe care o descriai..
In gandul meu spuneam ca eu niciodata nu o sa ajung ca ei..
Nu am mai avut nici o sansa de la primul pahar baut din viata, sunt constient de asta. Cred ca din motive genetice mi-a placut atat de mult alcoolul.
Asa ca de la 14 ani am tras bine la masea.
Metodele folosite de mine atunci cand apare obsesia:
1. Rememorez cea mai groaznica betie si urmarile ei,prostiile facute,sevrajul..samd..
2. Sun un prieten din AA
3. Ma urc in masina si plec spre cineva din AA cu care sa stau de vorba.
4. Daca nimic din toate astea nu ma ajuta..ma duc sa beau!SmileSmile
De aproape doi ani nu am ajuns niciodata la pasul 4 din aceasta metoda.
Asta si din cauza ca fac multe lucruri preventiv.
Particip la sedinte AA,implicare in pasul 12 si in serviciile AA.
Pentru inceput, aici gasesti ceea ce denumim biblia alcoolicului:
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=139
Bigbook..Alcoolici Anonimi.
Iar manualul de service,"Viata fara bautura" tot acolo o gasesti.
Daca doresti sa participi la grupuri AA va trebui sa consulti aceasta lista:
http://alcooliciianonimi.ro/index.php/ro/grupuri
Incepand de astazi, avem si grupuri online zilnic in sectiunea Grupuri Online gasesti detalii.Daca doresti sa vorbesti cu cineva, cere acest lucru,vom lua legatura cu tine in privat si iti vom da numerele de telefon.
Oricine poate sta o zi fara bautura.
Daca ea se intampla sa fie azi, cu atat mai bine!
Asadar,nu e greu. Nu trebuie decat sa nu beau astazi. Nu mai conteaza ce a fost ieri, nu stiu ce va fi maine.
Tot ce pot sa fac este sa traiesc azi. Si sa fiu increzator ca o sa fiu ajutat!
O zi frumoasa iti doresc!
12/06/2014, 07:26 PM
Răspuns: #6
Buna Luchiano

Cum iti mai merge?

Eu am citit intr-o carte un citat al lui Gallileo Galilei

"Nu poti invata pe nimeni,poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere."

Experienta anilor a aratat ca AA-ul a descoperit calea recuperarii din alcoolism prin abstinenta,aceasta cale o poti descoperii aici,alaturi de noi Smile

O seara linistita iti doresc,
Mirela

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
13/06/2014, 01:13 PM
Răspuns: #7
(12/06/2014 07:26 PM)mirali A scris:  Buna Luchiano

Cum iti mai merge?

Eu am citit intr-o carte un citat al lui Gallileo Galilei

"Nu poti invata pe nimeni,poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere."

Experienta anilor a aratat ca AA-ul a descoperit calea recuperarii din alcoolism prin abstinenta,aceasta cale o poti descoperii aici,alaturi de noi Smile

O seara linistita iti doresc,
Mirela
Binisor imi merge... pe la lucru .... nu am avut cand sa intru ieri am avut zi incarcata ...
17/06/2014, 07:46 PM
Răspuns: #8
Esti bine?
Ce ai mai intreprins zilele astea?
Am pus la punct sistemul de videoconferinta, daca esti interesat.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)