Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meditații 2017
02/07/2017, 05:45 PM (Ultima modificare: 02/07/2017 05:48 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #21
Meditații 2017
Hazelden azi

Amânarea

Putere Superioară, a fost atât de ușor să amân lucrurile în timpul consumului activ.
Mă rog să îmi amintesc că amânarea confruntării cu realitatea este de fapt auto-compătimirea în plină acțiune.Când amân rezolvarea problemelor, nu fac decât să înrăutățesc problemele.
Fie ca eu să îmi amintesc că soluțiile vin din acțiune.
Mă rog să mă opresc din a irosi timp prețios.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
03/07/2017, 01:07 PM
Răspuns: #22
Meditații 2017
Hazelden azi

Iubirea este abilitatea si bunavointa de a permite celor la care tii sa aleaga pentru sine insisi, fara a insista ca ei sa te satisfaca pe tine.
--Dr. Wayne Dyer

In general, este o lupta să lasi un copil sa isi dezvolte abilitati noi, mai ales daca nu sunt unele pe care le impartasim sau apreciem. Este si mai dificil sa ne privim sotul/sotia sau iubitul/iubita calatorind spre un nou orizont de invatare si recreare atunci cand noi nu suntem invitati sa impartasim calatoria. Totusi, fara indoiala, dragostea noastra este doar atat de adanca si reala cat este suportul sincer fata de intinderea aripilor lor pentru descoperirarea propriei directii si bucurii personale.

Ceea ce e bun pentru noi nu va fi pierdut si nici luat, si ceea ce pleaca dinspre noi, fie prieten, fie iubit, face doar spatiu pentru urmatorul nostru plan de crestere. Nu trebuie sa ne temem sa ii lasam pe cei pe care ii iubim sa experimentele provocari separate si noi. In loc de asta, sa ne permitem sa ne bucuram in constienta ca avem fiecare o chemare speciala, un destin unic care ne a adus impreuna si ne va tine impreuna pentru doar atata timp cat cere ”planul cel mare”.

Nu putem pastra dragostea cuiva pentru noi atunci cand ii facem prinzonieri ai casei si inimii noastre.
05/07/2017, 04:36 PM
Răspuns: #23
Meditații 2017
Hazelden azi

Am căutat prin rugăciune și meditație să ne întărim contactul conștient cu Dumnezeu așa cum și-L închipuie fiecare dintre noi, cerându-I doar să ne arate voia Lui și să ne dea puterea să o împlinim.

-Pasul 11 AA și Al-Anon-

"...cerându-I doar să ne arate voia Lui și să ne dea puterea să o împlinim.” înseamnă ca zilnic să Îi cerem să ne arate planul pentru acea zi. De asemenea, cerem Sursei puterea de care avem nevoie pentru a merge mai departe. Vom primi un DA ambelor cereri.

Nu cerem altor oameni să ne arate voia lor pentru noi. Îi cerem asta lui Dumnezeu. Apoi avem încredere că vom primi puterea de a împlini voia Lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu ne cere niciodată, dar niciodată, să facem lucruri pentru care El Însuși nu ne-a echipat să le facem. Nu ne cere niciodata să facem ceva ce nu putem face. Dacă ne e de făcut ceva atunci primim și puterea. Asta e partea ușoară a programului. Nu trebuie să facem niciodată mai mult decât putem, sau orice ce nu putem. Dacă vrem să ne îngrijorăm si să ne agităm, putem face asta, dar nu trebuie sa o facem. Este alegerea noastră.

Când nu știu ce să fac mai departe, știe Dumnezeu. Lucrând acest pas, în fiecare zi la rândul ei, acest lucru ne va duce în locuri în care noi singuri nu am fi călătorit niciodată.

Azi, mă voi concentra pe a-i cere lui Dumnezeu să îmi arate ce vrea să fac. Voi cere lui Dumnezeu putere pentru a face acel lucru, și apoi voi merge mai departe și voi termina sarcina. Doamne, ajută-mă să scap de temerile mele despre a trăi viața în fiecare zi la timpul ei. Ajută-mă să am încredere că atunci când viața este trăita simplu și în încredere, un frumos mozaic numit ”viața mea” va fi țesut.Sunt îndrumat divin, ghidat și îngrijit.
09/07/2017, 03:33 PM
Răspuns: #24
Meditații 2017
Hazelden azi

A fi umilit nu înseamnă același lucru cu a fi smerit.

Cu toții am suportat umilințe. Poate un partener ne-a ridiculizat în public sau comportamentul turbulent al unui părinte ne-a rușinat în fața prietenilor noștri. Poate un lef ne-a criticat în fața colegilor.

Cu toate acestea, am fi putut refuza să ne lăsăm egou-urile rănite. Să fi avut atunci instrumentele pe care le avem acum, poate am fi putut simți compasiune pentru făptaș. Nici o persoana sănătoasă nu adună mormane de injurii de la un alt suflet suferind. Programul ne învață acest lucru.

Am învățat însă despre adevărata smerenie. A fi smerit înseamnă a te preda, a renunța la a schimba oamenii și circumstanțele, a renunța la a ne impune voia asupra altora. Smerenia înseamnă să fii în liniște, în pace și încrezător că Dumnezeu este prezent în fiece situație. Smerenia înseamnă pace sufletească, mereu.

Nimeni nu mă poate umili azi decât dacă accept acea condiție.
10/07/2017, 06:57 PM
Răspuns: #25
Meditații 2017
Hazelden azi

Devenim ceea ce gândim.

Ne putem îmbogăți monologul interior. Putem căuta compania oamenilor care ne inspiră cu o abordare iubitoare a vieții. Putem absorbi gândurile scrise ale autorilor ce încurajează emoțiile pozitive. Putem decide să fim veseli și optimiști, doar pentru azi.

În jurul cui preferi să fii - al cuiva care se plânge ironic și vorbește despre cât de mizerabil este totul, sau al cuiva care găsește bucuria și încântarea în a privi 2 veverițe într-un copac? Tu ești companionul tău constant. Propria ta companie poate fi o placere sau un chin, depinde de gândurile și trăirile tale cărora le permiți să hionărească în conștiința ta.

Facem pasul 4 și 5 pentru a ne pune gândurile în ordine, pentru a scăpa de cele care ne deprimă spiritul. În pasul 10 continuăm o curățenie generală mentală astfel că reziduurilor de resentimente și descurajare nu li se permite să se acumuleze. Apoi mergem la pasul 11 pentru o infuzie de gândire blândă care hrănește persoana ce se vrea a deveni.

Azi, îmi voi exersa libertatea gândurilor.
16/07/2017, 08:50 PM
Răspuns: #26
Meditații 2017
Hazelden azi

Dacă nu ai fost niciodată speriat sau stânjenit sau rănit, înseamnă că nu ți-ai asumat niciodată riscuri.
--Julia Soul

Evităm să ne facem prieteni noi pentru că suntem speriați că nu ne vor place? Ne simțim stânjeniți atunci când facem greșeli și evităm să încercăm din nou? Când ne simțim răniți, ne gândim că suntem răi, sau că e ceva greșit legat de noi?

A fi speriați sau stânjeniți sau răniți - toate acestea sunt parte din a trăi. Când încercăm să stăm departe de emoții dureroase, ne ferim de a încerca prea multe aventuri minunate. Dacă suntem speriați de a întâlni oameni noi, poate că nu vom avea niciodată prieteni apropiați. Dacă ne oprim din a mai încerca atunci când suntem stânjeniți, poate că nu vom învăța niciodată un mod mai bun de a face lucruri. Și dacă nu ne împărtășim sentimentele rănite, poate nu vom afla niciodată că mai sunt și alte persoane care se simt la fel ca noi.

Ce mai pot încerca azi din ce am eșuat ieri?
20/07/2017, 05:38 AM
Răspuns: #27
Meditații 2017
Hazelden azi

O persoană ajunge, într-un final, să creadă ceea ce continuă să își repete ea însăși, indiferent dacă este adevărat sau fals.
--Napoleon Hill

Dialogul nostru interior poate avea o putere extraordinarp. Deseori determina comportamentul care ne definește. Desigur, avem câteva opțiuni în privința direcției în care duce acest dialog interior. Este la fel de simplu să ne validăm propriul simț al valorii cu mesaje pozitive cum este și să ne punem la pământ cu unele negative. Și totuși mulți din noi cădem atât de ușor în tipare negative de gândire.

Ca atât de multe alte aspecte ale vieții noastre, devenim competenți în ceea ce practicăm regulat. Exercițiul, de preferat zilnic, folosirea afirmațiilor pozitive poate aduce o contribuție atât de profundă bunăstării noastre și disponibilității de a crește și învăța, încât ne poate schimba cursul vieții. Tot ce avem de făcut este să dezvoltăm o disciplină de a face din aceste mesaje zilnice un obicei. În această practică aliniem viziunea proprie celei a lui Dumnezeu, care ne acceptă pe de-a întregul exact cum suntem.

Mesajul pe care mi-l voi oferi azi îmi va reaminti că sunt copilul lui Dumnezeu capabil și demn de a fi iubit.
20/07/2017, 09:38 PM
Răspuns: #28
Meditații 2017
Hazelden azi

Relații mai bune

Mă rog pentru ocazia de a forma relații mai bune acum că sunt în recuperare. Programul a revelat o nevoie de face o revizie generală completa a atitudinilor mele legat de relații personale și intimitate.

Cea mai mare parte a timpului nu am avut cu adevărat nevoie de parteneri mai buni, am avut nevoie doar ca eu să fiu o persoană mai bună.
23/07/2017, 07:09 PM
Răspuns: #29
Meditații 2017
Hazelden azi

Înlăturarea Demonului Verde

Victoria asupra Invidiei. Auzim oameni care au avut succes în recuperare care lasă în urmă prieteni vechi pe măsură ce urcă încă o treaptă. Poate că totuși acest lucru nici măcar nu a fost alegerea lor. Poate că au fost mânați să facă asta pentru că invidia prietenilor lor a făcut prietenia să fie nefuncțională. Avem ceva probleme în a accepta norocul ”cel bun” al unui străin, este un sentiment diferit totuși când vine vorba despre prieteni sau colegi care ne-au depășit.

Dacă demonul verde al invidiei lovește în timpul zilei, putem pica la înțelegere cu el în mai multe feluri. În primul rând, nu accepta să te simți vinovat că s-a întâmplat acest lucru, deoarece invidia este parte a condiției umane. Apoi, depersonalizează-o prin a-ți reaminti că norocul ”cel bun” vine în calea tuturor oamenilor în diferite feluri. Apoi, verifică-ți nivelul de recunoștință pentru a te asigura că nu s-a redus. Acest lucru servește ca reamintire a faptului că nu există scurtături ale lucrurilor care în mod real ”lucrează” în direcția fericirii și a stării de bine personale în viață.

Se văd ușor momentele în care am țintut la distanță demonul verde. Vom putea fi relaxați și amabili în timp ce ne transmitem felicitările pentru norocul altuia. Și câteva luni mai târziu pe același drum, vom fi în mod veridic înțelegători - nu răzbunători - în cazul în care norocul altuia se strică.

De vreme ce nu mă aștept să mă simt invidios azi, accept faptul că s-ar putea întâmpla. În caz ca va apare totuși acest sentiment, mă voi strădui să îi fac față cu calm.
25/07/2017, 12:45 PM
Răspuns: #30
Meditații 2017
Hazelden azi

Nu contează cu ce ne confruntăm - o relație nefericită, o operație serioasă sau o boală, un sentiment de inutilitate sau neajutorare - este vital să înelegem ca există o soluție.

Nu trebuie să ne așteptăm ca soluția la problema noastră să ne aducă imediat pacea minții. A ne concentra energia și emoțiile pe răspuns, nu pe problemă, va atenua mult, totuși, din inutilitatea și frustrarea pe care o resimțim.
Un medic, George S. Stevenson, scria: ” Soluția s-ar putea să nu îți ofere tot ce îți dorești.Uneori, poate că îi oferă doar șansa de a o lua de la capăt. Însă oricât de puțin îi dă este cu mult mai mult decât îi dai tu ție însuți atunci când lași emoțiile să te pună la pământ.”

Azi îmi voi concentra energiile și emoțiile pe soluție nu pe problemă. Voi permite soluției să curgă prin mine, cu ajutorul Puterii mele Superioare, știind că există un răspuns satisfăcător dificultăților mele.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)