Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2017 Meditația zilei: Fiecare zi la timpul ei - Al-Anon
01/02/2017, 09:45 AM (Ultima modificare: 02/02/2017 01:06 AM de SuperTramp.)
Răspuns: #31
1 Februarie

”A face pasul 1” nu este o chestiune de a citi cuvintele: ”am admis ca eram neputincioși...” ci imprimarea lor atât de adânca în conștiința noastră încât admiterea va fi parte din gândirea și simțirea noastră.
S-ar putea să fie nevoie să repetăm acest pas de sute de ori și tot să eșuăm în a-l folosi în felul nostru de a gândi și acționa. Dacă acceptăm cu adevărat că nu avem nici un soi de autoritate sau putere asupra altei ființe umane, nu am încerca să constrângem alcoolicul să facă ce vrem noi să facă.
Am atins eu acest cadru în propria minte? Pot să mă determin pe mine să dau drumul problemei?

Ce să ne amintim astăzi?
Voi privi restrospectiv toate lucrurile pe care le-am făcut pentru a face alcoolicul să se oprească din băut. Au produs măcar o iotă de îmbunătățire toate certurile, plângerile, acuzele, argumentările, recursurile, amenințările? Sunt eu mai bine azi datorită acestor gesturi? Este alcoolicul mai aproape de seninătate? Sau lucrurile stau și mai rău?

”Mă rog pentru înțelepciunea de a înțelege că progresul începe doar atunci când sunt gata să renunț la ideea că eu singur pot controla și rezolva problemele altuia.”
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
02/02/2017, 01:07 AM
Răspuns: #32
2 Februarie

Al Doilea Pas este cel care deschide uşa către înţelegere şi creştere. Odată ce ne-am admis neputinţa şi incapacitatea de a ne controla vieţile - suntem pregătiţi să credem că o “Putere mai mare decât noi înşine ne-ar putea reda sănătatea mentală”.
Mi se pare şocant să admit că gândirea mea nu era sănătoasă, că reacţionam într-un mod iraţional la ce făcea alcoolicul? Pot să privesc din nou Pasul Unu şi să caut dovezile! Dar acum îmi dau seama că îmi este la îndemână o Putere către care mă pot îndrepta pentru ajutor. Aceasta este o Putere mai mare decât noi. Dacă acceptăm asta, dobândim o perspectivă mai realistă asupra relaţiilor noastre cu universul.

Ce să ne amintim astăzi?
Pot ajunge la o demnitate reală, la importanţă şi individualitate doar admiţându-mi dependenţa de o Putere a cărei măreţie şi bunătate depăşeşte orice imaginaţie sau înţelegere. Vreau să folosesc acest ajutor în luarea deciziilor. Deşi mintea mea omenească nu poate pricepe care va fi rezultatul, am încredere că orice va veni va fi pentru binele meu.

“Mulţumesc lui Dumnezeu că nu depind doar de resursele mele. După ce am încercat să fac ordine în viaţa mea fără ajutorul lui Dumnezeu, mă voi da acum la o parte şi Îl voi lăsa pe El să preia conducerea”.
03/02/2017, 09:47 AM
Răspuns: #33
3 Februarie

Când îmi spun mie însumi că îmi predau toate problemele în mâinile lui Dumnezeu, acest lucru nu îmi dă portiță de eschivare de la responsabilitățile mele. Mi s-au dat anumite instrumente cu care să îmi pot gestiona viața și liberul arbitru de a le folosi. Acestea includ: judecata mintală, inteligență, bună-voință, și puterea rațiunii. Poate că multe din problemele mele își au rădăcinile în folosirea greșită a acestor instrumente. Judecata poate că mi-a fost întunecată de resentimente, inteligența mea de eșecul de a face față chestiunilor în mod onest. Buna voință poate fi pierdută atunci când suntem incapabili de a fi toleranți cu greșelile altora. Puterea de a raționa poate fi amorțită atunci când nu reușim să ne detașăm de conținutul problemei.

Ce să ne amintim astăzi?
Când sunt suficient de disperat pentru a cere ajutor, nu mă voi aștepta ca acesta să vină în forma soluțiilor ușoare. E nevoie să îmi fac partea în rezolvarea problemelor mele, dar Puterea Superioară va furniza ghidajul și forța de a face acțiunea corectă.

”Mă rog pentru înțelepciunea de a-mi înțelege dificultățile clar și onest. Și pentru puterea de a face ceva constructiv în legătură cu ele. Știu că mă pot baza pe ajutorul lui Dumnezeu.”
05/02/2017, 09:37 AM
Răspuns: #34
5 Februarie

Pe măsură ce îmi descopăr și îmi confrunt neajunsurile, multele mele calități pozitive îmi vor fi dezvăluite și mie amintindu-mi că ele sunt parte din aceeași realitate ca greșelile mele. Fie ca eu să le apreciez, căci ele nu doar compensează pentru greșeli ci îmi oferă și fundamentul pe care să cresc. Dacă recunosc că sunt blând, tolerant, generos, sincer, răbdător – pot să mă scald încântat în aceste calități constructive. Acestea fac posibilă acceptarea mea însămi ca prieten, acestea sunt aliați consistenți în eliminarea deficiențelor care blochează seninătatea mea.

Ce să ne amintim astăzi?
Este auto-înșelător să nu ținem cont de ceea ce este bun în noi pentru a justifica ce nu este bun. Aceasta este falsă modestie, ceea ce e pe cât de stânjenitor pe atât de arogant! Scopul examinării propriului caracter – cu cât mai multă sinceritate și detașare posibilă – este a nu exagera vina pentru ce ne lipsește, ci de a folosi binele pentru a depăși greșelile.

” Fie ca eu să învăț să mă înțeleg pe mine însumi mai întâi, lucru care mă va ocupa în așa măsură încât să nu am timp ori gânduri de a analiza și critica băutorul compulsiv.”
06/02/2017, 09:43 PM
Răspuns: #35
6 Februarie

Chiar și după ce alcoolicul devine abstinent, nu mă voi aștepta ca viața să fie eliberată de dificultăți și griji. Voi accepta supărările comune care apar în viața familiei mele, înțelegând că aceastea ar putea să fi apărut în miezul focusului acum că ele nu mai sunt întunecate de Sticlă.
Voi accepta dezamăgirile așa cum vin ele, mereu reamintindu-mi că binecuvântarea seninătății ar trebui să mi le facă mai ușor de luat, atâta timp cât le folosesc ca experiențe îmbogățitoare. Această atitudine va ajuta de partea mea să adun familia laolaltă.
Ce să ne amintim astăzi?
Necazurile sunt ocazii de a crește, să ne facă pe noi mai buni, nu mai acrii. Folosite corect, putem învăța de la ele să nu ne repetăm propriile greșeli. Odată eliberați de problema alcoolismului activ, suntem liberi de a ne devota rezolvării tuturor problemelor pe măsură ce ele apar.

” Fie ca eu să nu uit niciodată să fiu recunoscător pentru lucrurile bune din viață , în mod special pentru seninătatea care va ajuta restabilirii sănătății și seninătății familiei întregi.”
07/02/2017, 10:40 AM
Răspuns: #36
7 Februarie

Când aud poveștile altora la întâlnirile Al-Anon îmi simt cumva ușurată povara proprie. Împărtășirea experienței, forței și speranței funcționează ca un medicament pentru spirit, dându-ne perspectiva asupra propriei persoane și a durerilor noastre. Vedem cât de mult mai rău le este altora și că îi putem ajuta prin a-i asculta, și prin a le da din forța pe care noi o câștigăm din programul Al-Anon. Reunirea mai multor personalități variate și puncte de vedere variate și răspunzând fiecăruia în lumina filosofiei Al-Anon, este o reală terapie.

Ce să ne amintim astăzi?
Când sunt ”prea obosit” să merg la o întâlnire Al-Anon înțeleg oare eu că mă deprivez de stimularea și împrospătarea spiritului? Aș putea rata o singură frază care să arunce într-o lumină nouă propriile mele probleme, sau aș putea rata oportunitatea de a ajuta pe cineva.

”Mă rog ca fiecare zi să îmi înainteze pașii pe drumul înțelegerii, că nu trebuie să las nefăcut nimic din ceea ce ar putea schimba cursul vieții mele în mai bine.”
08/02/2017, 09:15 AM
Răspuns: #37
8 Februarie

Când venim în Al-Anon la început suntem uimiți de numărul oamenilor voioși, zâmbitori pe care îi vedem în grup. Gândim că nu e posibil ca ei să aiba astfel de probleme ca noi – numai pentru a descoperi că multe din ele sunt mult mai rele decât ale noastre.
După o vreme, după o succesiune de întâlniri, începem să descoperim ce le-a dat lor perspectiva optimistă, căci începem să împărtășim din secrete – și să folosim asta zilnic.

Ce să ne amintim astăzi?
Ceea ce a facut programul Al-Anon pentru alții, eu pot face pentru mine însumi – dacă ascult și absorb ce aud și utilizez zilnic. Nu merg doar pentru ușurătatea ventilării problemelor mele, ci să și învăț de la alții cum să le fac față.

”Mă rog să fiu orientat spre un nou mod de gândire legat de dificultățile cu care mă confrunt. Un nou punct de vedere va pune lucrurile într-o altă perspectivă și le va reduce la dimensiuni gestionabile. Mă rog în mod special să rezist exagerării problemelor mele până la punctul în care acestea m-ar putea copleși.”
09/02/2017, 06:59 AM
Răspuns: #38
9 Februarie

Mi-ar ajuta mie situația să știu de ce bea alcoolicul în așa măsură încât totul în jurul lui este deteriorat într-un fel sau altul de compulsia lui? Dacă bea pentru a îneca experiențele nimicitoare ale copilăriei, pe care poate nici nu le poate identifica pentru a și le aminti, cum ar putea o astfel de durere să fie localizată și îndepărtată? Cu siguranță nu de noi, noi suntem amatori – și încă niște amatori implicați emoțional în asta! Ar lua ani de zile si mii de dolari investiți în ședințe de psihiatrie - și chiar și atunci rezultatul ar fi nesigur. Dar cel puțin știința că alcoolicul suferă mă ține departe de a-l condamna.

Ce să ne amintim astăzi?
Este suficient pentru mine să știu că alcoolicul nefericit poate căpăta ajutor în AA, acolo unde atâția au găsit abstinență mulțumitoare. Este destul să știu că îmi pot depăși propria confuzie prin folosirea programului Al-Anon.

”Fie ca eu să mă conduc pe mine însumi și viața mea într-un așa mod încât să nu am motive să îmi reproșez că am înrăutățit situația. Acest lucru cel puțin, este în puterea mea: a face lucrurile mai bine.”
10/02/2017, 09:02 AM
Răspuns: #39
10 Februarie

Am intrat în Al-Anon, ca mulți alții, cu o dorință copleșitoare, dorință de a-mi vărsa necazurile, de a vorbi, a vorbi și iar a vorbi. A fost ca un râu îndiguit care brusc a spart digurile. Și deși acest lucru mi-a dat puțină eliberare, a lăsat în urmă un gol, o anume lipsă de satisfacție.
Apoi într-o zi am înțeles de ce era așa. Când am vorbit tot timpul, nimic nou nu se lipește de mine. Folosesc același material distructiv vechi care m-a ținut încremenit atâta timp.
Pentru a absorbi idei noi, îmi țin buzele închise și urechile deschise. Găsesc că asta îmi dă o nouă perspectivă asupra problemei mele, așa că vor veni și soluțiile mai ușor.

Ce să ne amintim astăzi?
Întâlnirile Al-Anon sunt un izvor nesecat de gânduri folositoare, dacă nu ascult nu primesc din ele. Vorbitul constant mă va depriva de ajutorul pe care l-aș putea primi în Al-Anon. Ar trebui să îmi pun singur piedică?

”Mă rog să mi se reamintească faptul că Al-Anon are daruri importante pentru mine pe care le pot primi doar prin a-mi păstra pacea și a lăsa pe alții să vorbească.”
11/02/2017, 08:54 AM
Răspuns: #40
11 Februarie

Primul Pas este o afirmaţie clară faţă de adevărata noastră poziţie în situaţia alcoolicului. Nu ar trebui să lase îndoieli în mintea noastră. Citind prima jumătate, am admis că suntem neputincioşi în faţa alcoolului, poate să genereze o imediată rezistenţă în mintea noastră. Răspunsul automat poate să fie: „Nu eu, eu nu sunt neputincios. O s-o rezolv şi pe asta”. Dar în continuare Pasul ne spune: „vieţile noastre au devenit de necontrolat”. Acest lucru neagă faptul că am putea rezolva mare lucru. Oare nu am demonstrat noi fără urmă de îndoială faptul că nu am fost prea competenţi în a ne conduce viaţa?

Ce să ne amintim astăzi?
Primul Pas este fără îndoială un pas al disperării. Doar ne scoate în evidenţă limitările noastre umane. Ne pregăteşte să devenim umili, astfel încât să găsim răspunsuri spirituale şi să ne mutăm viaţă pe un alt avion. Ne pregăteşte pentru a ne elibera de problemele la care nu putem face faţă singuri.

„Fie ca voinţa proprie încăpăţânată să nu-mi stea în calea seninătăţii. Înainte de a realiza ceva trebuie să accept faptul că am nevoie de ajutor”
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)