Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2017 Meditația zilei: Fiecare zi la timpul ei - Al-Anon
21/01/2017, 08:21 PM
Răspuns: #21
21 Ianuarie

Dacă mă pot vedea cu claritate și onestitate către mine însumi în relație cu circumstanțele mele actuale, nu voi deveni victimă a auto-compătimirii sau resentimentelor. Dacă aș face ceea ce e menit să fac, aș fi în pace cu mine însumi.
Doar atunci când compar multe din viața mea cu ale altora se întâmplă ca emoției distructive de auto-compătimire să îi fie permis să mă devoreze. Doar atunci când mă supăr pe ce fac alții voi fi afectată de resentimente. Dacă simt că ceea ce fac este bine nu voi depinde de admirația sau aplauzele celorlalți. Este întradevăr gratificator dar nu esențial stării mele de mulțumire.
Voi învăța să îmi judec propriile motive, să îmi evaluez propriile acțiuni, astfel ca, puțin câte puțin să le pot alinia standardelor și idealurilor mele.

Ce să ne amintim astăzi?
Nimic nu are puterea de a-mi răni sentimentele și de a tulbura emoții distructive în mine decât dacă permit eu acest lucru. Voi face ceea ce îmi este dat să fac. Voi face aceste lucruri cât de bine pot. Aceasta va fi protecția mea interioară în fața căreia toate loviturile din afară vor fi neputincioase.

”Lucrează, nu ca cineva care este mizerabil, nici ca unul care ar fi compătimit sau admirat. Direcționează-te către un singur lucru, pentru a te pune în mișcare și verifică-te tot timpul.” (Marcus Aurelius: Meditații”)
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
22/01/2017, 08:33 AM
Răspuns: #22
22 Ianuarie

În Al-Anon ni se aduce aminte deseori că, pentru ceea ce ne rugăm, nu este întotdeauna cel mai bun lucru pentru noi. Suntem capabili să avem doar o mică perspectivă, iar viziunea noastră este de multe ori umbrită de situaţia noastră prezentă, de întâmplări şi lucruri care ne distrag zi de zi.
Dacă problemele pe care trebuie să le fac faţă mă depăşesc, nu i le voi explica lui Dumnezeu. El le ştie deja. Nu îi voi spune ceea ce aştept eu de la el să facă în legătură cu dificultăţile mele; El ştie ce e mai bine pentru mine.
Când mă confrunt cu ceva care este peste puterea mea de a duce la capăt, să decid sau să fac faţă, nu mă voi lupta de unul singur. Îl voi întreba pe Dumnezeu ce paşi trebuie sa fac. Aceasta este rugăciunea: nu cere nimic, decât ghidare.

Ce să ne amintim astăzi?
“Toate rugăciunile într-un fel sau altul ne mărturisesc absoluta noastră dependenţă de Dumnezeu. Este un contact vital cu el. Atunci când ne rugăm cu adevărat, suntem noi înşine. Din rugăciunile noastre găsim lumina să aplicăm această ghidare la problemele şi dificultăţile noastre.” (Thomas Merton, Nici un om nu este o insulă)

“Noi, ignoranţi faţă de noi înşine
Ne cerem propriile rele
Pe care Puterea noastră Înţeleaptă
Nu le doreşte pentru bunăstarea noastră, astfel încât noi profităm
Irosindu-ne rugăciunile” (Shakespeare: Antoniu şi Cleopatra)
23/01/2017, 07:39 AM
Răspuns: #23
23 Ianuarie

A învăța programul Al-Anon în toate semnificațiile ei profunde și aplicarea acestuia în viața noastră de zi cu zi nu este o simplă chestiune care se reduce la a merge din când în când la întâlniri. Să presupunem că vrem să învățăm o altă limbă, sau să studiem artă sau știință. Ar trebui să lucrez la acest lucru în fiecare zi și să exersez lucrurile pe care le învăț până când ele devin parte din mine. Un filosof sau un artist studiază zilnic ani de zile pentru a se perfecționa. Cum mă pot perfecționa în modul de viață Al-Anon fără aplicare zilnică?

Ce să ne amintim astăzi?
Chiar acum citesc ceva care mă ajută să înțeleg filosofia Al-Anon. Chiar acum îmi voi programa un orar de citire a literaturii Al-Anon care mă va ajuta să îmi înțeleg problema și să îmbunătățesc perspectiva mea asupra vieții. Apoi voi fi pregătit să-mi rezolv dificultățile pe măsură ce ele apar, apoi voi ști cum să stau la o parte și să le las să se rezolve singure.

”Înțelegerea este izvorul nesecat al vieții celui care o are.” (Proverbe) Mă rog pentru statornicia mea în a citi zilnic ceva care să mă ajute să obțin înțelegere.”
24/01/2017, 08:52 AM
Răspuns: #24
24 Ianuarie

Îmi dau seama, că atunci când am venit în Al-Anon, nu ştiam că alcoolismul este ceva pe care alcoolicul nu îl putea controla prin propria voinţă? Bineînţeles că nu ştiam! Dar auzind, din nou şi din nou, faptul că alcoolicul suferă de o boală, de ce mă comport faţă de el ca şi cum ar fi rău în mod intenţionat? Ştiu, când reflect la acest lucru, că alcoolicul este de fapt o persoană bună şi sensibilă, dar până când acest lucru îmi va fi implantat în minte, îmi va fi imposibil să se reflecte în acţiunile mele.

Ce să ne amintim astăzi?
Argumentările sunt fără folos în faţa unui bolnav. Compasiunea şi înţelegerea din partea mea pot avea puterea să vindece, pentru că mă vor învăţa să nu pedepsesc. Chiar dacă seninătatea adusă de Al-Anon nu aduce schimbare în alcoolic, cel puţin mă va împuternici să fac faţă problemelor mult mai rezonabil.

“Mă rog să îmi amintesc, zi de zi, oră de oră, şi în special în perioade de crize, că un comportament ostil din partea mea va adăuga şi mai multe lemne pe focul care ne poate distruge pe noi toţi.”
25/01/2017, 04:50 AM
Răspuns: #25
25 Ianuarie

Înainte ca AA să intre în viața unui alcoolic și înainte ca Al-Anon să dezvăluie un nou mod de viață pentru noi, corectarea greșelilor cuiva părea să depindă total de voință, direcționată pe a le elimina.
Obiceiurile greșite și compulsiile nu pot fi cucerite de rezoluții determinante sau de a ne promite nouă înșine că nu vom face asta sau cealaltă. Ele nu pot fi eradicate – căci ce ar mai umple acel gol ? Ele se înlocuiesc cu opusul lor. Secretul este să substitui pozitivul negtivului – Vreau cu Nu pot.

Ce să ne amintim astăzi ?
Dacă sunt ursuz și nemulțumit voi cultiva în mod voit gânduri fericite. Dacă sunt înclinat să critic, voi căuta ceea ce e bun și mulțumitor și îmi voi fixa mintea pe asta. Îmi voi înlocui dubiile nefructificatoare și temerile cu încredere și credință. Dacă sunt plictisit voi învăța să fac ceva nou – chiar și un mod nou de a-mi îndeplini sarcinile mai vechi cu bucurie.

”M-am oprit din încercarea de a mă forța să îmi elimin greșelile atunci când am descoperit ca acest lucru nu funcționează. Apoi mi-am dat seama că nu aveam altceva de făcut decât să le înlcuiesc cu ceva mai bun.”
26/01/2017, 01:17 AM
Răspuns: #26
26 Ianuarie

Cât de des vedem soţii, soţi şi părinţi venind la grupurile Al-Anon, pentru că au ajuns într-un stadiu de disperare faţă de alcoolismul unui membru al familiei.
Atunci când li se spune că scopul Al-Anon nu este cel de a-i aduce abstinenţă alcoolicului, ci de a le aduce lor linişte sufletească şi sănătate mentală, li se pare greu de acceptat. Treptat , filosofia răzbate spre ei şi ei reuşesc să vadă problemele mai clar. Însă , odată ce alcoolicul e în siguranţă în AA, şi îi merge bine, ei simt că “au rezolvat-o şi pe asta”, iar Al-Anon îşi pierde importanţa pentru ei. Ei nu îşi dau seama că au nevoie de Al-Anon, ca un mod permanent de viaţă.

Ce să ne amintim astăzi?
Al-Anon e pentru cei care trăiesc cu un alcoolic, indiferent dacă este activ sau abstinent. Dacă nu ne dăm seama de asta şi dacă nu trăim acest gând, nu înţelegem nimic din filosofia benefică a Al-Anon. Pentru cei care se folosesc cel mai mult de program, el devine un adevărat mod de viaţă.

“Fie să nu uit niciodată cât de multe poate Al-Anon să facă pentru ca eu să devin un om mai bun, cu o viaţă mai plină, mai împlinită. El îmi dă mijloacele şi înţelepciunea de a-i ajuta pe alţii, înţelepciune de care am nevoie pentru a mă realiza”.
28/01/2017, 05:26 PM (Ultima modificare: 28/01/2017 05:26 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #27
27 Ianuarie

Unii din noi încă îndurăm agonia traiului cu un alcoolic activ. Ne întrebăm cum de nu poate realiza alcoolicul ce face băutul lui familiei. Ne îndoim că i-ar păsa. Dacă i-ar păsa, gândim, cum s-ar mai putea purta într-un mod atât de irațional?
În Al-Anon învățăm că aceasta este o concluzie falsă, nu putem ști cât de groaznic suferă de vina răului pe care îl cauzează. Singurul mod de a scăpa de această vină este să bea din nou.
Modul nostru de a-l ajuta este acela de a înțelege cât este de bolnav este și în ce fel se rănește pe sine ca rezultat acestei compulsii. Reproșurile și lacrimile nu fac decât lucrurile mai rele. Putem avea răbdare și compasiune fără a deveni noi înșine o cârjă, astfel că el să câștige putere pentru a căuta ajutor el însuși.

Ce să ne amintim astăzi?
Dacă ne spunem ”Cât, Doamne, cât mai trebuie să îndur?” nu facem decât să tăvălim în auto-compătimire. Avem sub comanda noastră intrumentele de a ieși din jalea în care ne aflăm, trebuie doar să le folosim.

”...curajul de a schimba ceea ce putem.”

28 Ianuarie

Traiul cu un alcoolic ne poate aduce la un asemenea punct al disperării încât să credem că Dumnezeu ne-a abandonat. Copiii noștri sunt deranjați, cresc datoriile, ciocniri cu poliția, încarcerare, infidelitate și violență fizică dezonorează familia. Ce putem face? Știm că e timpul pentru a acționa, dar ce pași ar trebui făcuți? Propria noastră gândire este atât de confuză încât nu suntem în poziția de a lua decizii. Într-o astfel de criză, ar trebui să căutăm sfat imparțial de la o sursă profesională de ajutor: de la un preot, o instanță de asistență socială sau Tribunalul Familiei. Dar cel mai important lucru este folosirea sugestiei ”lasă-le și lasă-L pe Dumnezeu”.

Ce să ne amintim astăzi?
Știu că sunt neputincioasă în a gestiona problemele mele eu însumi. Cu cât mă zbat mai tare să rezolv cu atât mai dificil va deveni. Știu că Puterea Divină poate gestiona chestiuni care mă depășesc. Voi încerca să îmi golesc mintea de frici.

”Dumnezeu nu ne deprivează de dragostea Lui,
Noi îl deprivăm pe El de cooperarea noastră.
Dumnezeu nu m-ar fi respins niciodată dacă
Eu nu I-aș fi respins dragostea. ”(St. Francis de Sales)
29/01/2017, 11:15 AM
Răspuns: #28
29 Ianuarie

Desigur că sunt obligat, prin compasiune și umanitatea de simț comun, de a-i ajuta pe ceilalți. Dar acest lucru nu înseamnă că eu ar trebui să fac pentru ei ceea ce ar trebui să facă ei pentru ei înșiși. Nu am nici un drept de a depriva pe cineva de provocările prin intermediul cărora își are de întâlnit propria responsabilitate. Deși dependența reciprocă este unul din conforturile și recompensele unei căsătorii, fiecare partener își are de făcut propriile sarcini, șă își care propria parte de greutate. Dacă membrul alcoolic al familiei eșuează în îndeplinirea sarcinilor proprii, preluarea acestora de către mine nu va face altceva să îi slăbească voința de a-și accepta partea lui de responsabilitate.

Ce să ne amintim astăzi?
Cum pot ajuta alcoolicul în cel mai bun mod? Prin a nu interveni atunci când este în dificultate. E nevoie să mă detașez de neajunsurile lui, nici prin a le compensa nici prin a le critica. Fie ca eu să îmi joc propriul rol, și să îl las pe al lui să și-l joace singur. Dacă eșuează în aceasta, eșecul nu este al meu, indiferent ce cred sau spun ceilalți.

”Deși poate că am fost făcuți special unii pentru ceilalți, totuși fiecare din noi avem propriile sarcini. Altfel, vina altuia ar putea să mă afecteze, lucru care nu e voia Domnului, și în această notă fericirea mea nu poate depinde de altcineva.” (Marcus Aurelius, Meditații, parafrazări)
30/01/2017, 05:26 AM
Răspuns: #29
30 Ianuarie

Mulți din noi venim în Al-Anon pentru ajutor, ca ultimă redută. Am încercat tot restul. Poate am văzut efectele la alții, pare să fi avut efecte magice, și vrem și noi din asta! Apoi aflăm că nu este vorba de magie - este vorba despre un fel de simț comun spiritual pe care îl avem de buchisit și de învățat.
Începem, ca și copii, în clasa 1 cu pasul 1: am admis că eram neputincioși în fața alcoolului, că viețile noastre au devenit de negestionat. A doua parte a acestui pas este ușor de admis, dar prima parte, de obicei o spunem ca vorbele goale. Găsim dificil să ne cedăm ideii că noi cei competenți care am încercat să ne adaptăm alcoolicului, nu prea știm cu adevărat cum să gestionăm asta corect.

Ce să ne amintim astăzi?
Pasul 1 se învață și se repetă până când devine parte din mine. Ori de câte ori cedez impulsului meu natural și obiceiului de a prelua controlul și a încerca să forțez o schimbare, mă regăsesc din nou în bucluc. Știu pot doar să fac progres atunci când cred în acest lucru, și când practic pasul 1.

”Mă rog pentru eliberarea din compulsiile mele de a controla situația mea. Am demonstrat de atâtea ori că suntem incapabili de a controla. Fie ca eu să gândesc, să știu și să simt propria mea neputință, apoi cel puțin, voi învăța să dau drumul și să le dau lui Dumnezeu. ”
31/01/2017, 07:58 AM
Răspuns: #30
31 Ianuarie

Una din dificultățile pe care mulți din noi le experimentăm când alcoolicul s-a întors de la Sticlă la AA și abstinență este că s-ar putea să avem parte de și mai puțină companie din partea lui decât până atunci. Ne plângem: la ce bun? E plecat în fiecare seară, daca nu la bar la ședințe AA?
Al-Anon poate fi de ajutor infinit să corectăm acest punct de vedere. Învățăm să vedem că acest nou mod de viață este lumina adevarată, ocazie de a ne elibera de sentimentele noastre de responsabilitate față de alcoolic, să recunoaștem și să clădim pe resursele interoare, lucru de care depinde propria noastră seninătate.

Ce să ne amintim astăzi?
M-am rugat pentru abstinență - și acum ea e aici. O folosesc oare doar pentru a găsi noi motive de a-mi plânge de milă? N-ar fi o situație mai fericită dacă aș putea să îmi întorc atenția spre a a găsi modalități de a mă bucura de noua mea viață.

”Mă rog pentru înțelegerea că ajustarea la abstinență este mai dificilă pentru mine decât pentru alcoolic. Fie ca eu să văd lucrurile bune în acest nou mod de viață.”
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)