Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2017 Meditația zilei: Fiecare zi la timpul ei - Al-Anon
11/01/2017, 09:11 AM
Răspuns: #11
11 Ianuarie

A fost odată o femeie foarte nefericită. Dacă o întrebai ce anume o face să fie nefericită, ţi-ar fi răspuns cu disperare:” Oh , totul ”.Apoi intra în cele mai mici detalii ale suferinţei ei, lucrurile îngrozitoare pe care le-a făcut soţul ei, necazurile pe care le avea cu copiii. O expresie înspăimântată, lugubră, apărea pe faţa ei. Deşi fusese o tânără drăguţă, nu mai vedea nici un motiv pentru a se îngriji să arate bine şi oricum, nu avea timp pentru asta. În timp ce privea partea întunecată, comunicarea şi iubirea dintre ea şi familia ei, se diminua tot mai mult. Chiar şi prietenii o evitau, iar asta i-a accentuat durerea faţă de viaţă. Totul ar fi fost bine, dacă bineînţeles soţul ei ar fi încetat băutul şi îi spunea asta în fiecare zi.
Din când în când, cineva o ducea la o întâlnire Al-Anon, dar ea credea că toţi membrii abia aşteptau să audă ultimele ei ştiri dezastruoase.
Într-o seară, un membru hotărât să o ajute dacă putea, a pus “cărţile pe masă” - i-a spus că fiecare avea o grămadă de necazuri, dar cu ajutorul Al-Anon şi a celorlalţi, au învăţat să nu le mai exagereze. ”De ce nu încerci să zâmbeşti şi să vezi ce se va întâmpla? Poate că ar fi o stimulare atât de puternică pentru soţul tău, dacă te-ar vedea bine dispusă şi veselă încât ar fugi la AA”.
Şi, credeţi sau nu, după un timp, exact asta s-a întâmplat!
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
12/01/2017, 09:14 AM
Răspuns: #12
12 Ianuarie

Astăzi, îmi voi examina ideile mele, privind bucuria, plăcerea, relaxarea. M-a durut faptul că viaţa mea e lipsită de ele? Depind aceste satisfacţii de petreceri, călătorii, dans, filme, televizor? Mă simt deprivat de ele pentru că sunt ocupat acasă cu copiii, cu serviciul, astfel că nu am timp de recreere? Dacă da, e timpul să învăţ să mă bucur de miile de lucruri mărunte care apar în viaţa de zi cu zi: un răsărit, ciripitul păsărilor, o plimbare lungă în care observ toate lucrurile interesante pe care le văd, o piesă muzicală, o carte bună, răspunsul fermecător al unui copil, o poveste emoţionantă de la o întâlnire AA, o îndatorire casnică îndeplinită perfect, o masă încântătoare pe care am pregătit-o.

Ce să ne amintim astăzi?
Dacă ochii şi inima sunt deschise pentru a vedea lucruri noi, fiecare zi va fi o nouă aventură. Chiar şi în monotonia vieţii mele, nu există două zile la fel, iar diferenţele îmi vor înfăţişa o succesiune de bucurii noi, dacă doresc asta.

“Îl rog pe Dumnezeu să mă facă să doresc să văd cu claritate experienţele cotidiene, să-mi ascut percepţiile faţă de cît de multe lucruri mă pot bucura, chiar şi în lucrurile şi întâmplările obişnuite. Fie ca eu să fiu receptiv. Redă-mi capacitatea de a mă mira”.
13/01/2017, 11:18 AM
Răspuns: #13
13 Ianuarie

Oare când îmi voi da seama că nu trebuie să îi permit comportamentului alcoolicului să aducă confuzie şi să-mi distrugă liniştea sufletească? Oare când voi învăţa că nu există vreo obligaţie legală sau etică de-a accepta umilirea, nesiguranţa şi disperarea? Am acceptat eu, poate, aceste lucruri dintr-o dorinţă inconştientă pentru martiriu? Mă complac în secret compătimindu-mă şi vreau simpatia celorlalţi?

Ce să ne amintim astăzi?
Am dreptul de a mă elibera din orice situaţie care mă împiedică să am o viaţă decentă şi experienţe plăcute. Fiecare fiinţă umană are dreptul să trăiască fără teamă, nesiguranţă, disconfort. Ar trebui să adopt o poziţie fermă şi să fiu consecvent cu orice decizie iau, pentru a mă ajuta, nu doar pe mine şi familia mea, ci şi pe alcoolicul care suferă. Amânarea continuă poate doar să mă împiedice de a scăpa de modul meu actual de gândire.

“Doamne, îndrumă-mă în a lua decizia bună
şi dă-mi puterea să mă agăţ de ea în faţa tuturor presiunilor”.
14/01/2017, 10:42 AM
Răspuns: #14
14 Ianuarie

Dacă este cineva cui nu îi place de mine sau dacă are resentimente faţă de ceva ce am făcut, ar trebui să mă gândesc mai întâi dacă am fost eu cel ce a generat neplăcerea sau resentimentul. A fost ceva ce am făcut eu? E ceva pentru care ar trebui să-mi cer scuze? Dacă da, tind eu să justific ce am făcut atunci când nu a fost corect? Răspunzând la aceste întrebări îmi voi face un obicei bun de a fi onest cu mine însumi.
Dacă am rănit pe cineva şi mă scuz faţă de mine pentru ce am făcut, construiesc un al doilea zid între mine şi persoana pe care am rănit-o. Fie ca eu să dărâm primul zid prin onestitate şi prin recunoaşterea sinceră a greşelii mele.

Ce să ne amintim astăzi?
Ce uşurare e să recunosc că nu sunt decât un om, că fac greşeli şi că sunt dornic să le corectez. Nu pot să mă abţin să mă plac tot mai mult după ce situaţia s-a limpezit. În consolidarea unei prietenii, devin un prieten mai bun al propriei persoane.

“Doamne, ajută-mă să evit tentaţia de a mă dezamăgi prin justificarea acţiunilor mele atunci când acestea sunt greşite. Fă-mă suficient de puternic pentru a face ce trebuie, pentru a-mi păstra seninătatea”.
15/01/2017, 05:15 AM
Răspuns: #15
15 Ianuarie

Ne rugăm pentru abstinenţa alcoolicului, pentru că credem că acest lucru ne va rezolva problemele. Asta este o iluzie. Abstinenţa este doar primul pas în construirea unei vieţi bune. Dacă nu lucrăm amândoi la depăşirea conflictelor emoţionale dintre noi, rămânem în aceeaşi situaţie neschimbată. Necazurile noastre iau doar forme noi, pentru că ele nu rezultau din alcoolism, ci din problemele de personalitate care au cauzat alcoolismul şi din reacţiile noastre iraţionale faţă de acestea. Chiar atunci când alcoolicul a învins compulsia de a bea, trebuie să-mi amintesc că am multe de învăţat în ce priveşte adaptarea la alcoolicul abstinent.

Ce să ne amintim astăzi?
Nu mă voi amăgi, crezând că abstinenţa este singurul scop. Voi face faţă fiecărei probleme cu care mă confrunt cu ajutorul celor 12 Paşi şi cu interacţiunea iubitoare cu prietenii mei din Al-Anon.

“Mă rog pentru înţelepciunea de a avea o atitudine raţională şi tolerantă faţă de orice necazuri trebuie să înfrunt în fiecare zi”.
16/01/2017, 10:35 AM
Răspuns: #16
16 Ianuarie

Cum pot eu să-mi dau seama că acceptarea unor situaţii inacceptabile este o reflecţie a respectului faţă de propria persoană? Sunt eu un papă-lapte, un sclav, ca să fiu împins dintr-o parte în alta de voinţa unei personalităţi bolnave? Atitudinea mea de suferinţă prelungită va conduce la obţinerea unor rezultate bune? Sau nu va face decât să-l întărească pe alcoolic în credinţa lui că poate manipula situaţia pentru a fi pe placul lui?
Sunt eu cinstită faţă de el, dacă îi permit să mă manevreze în fiecare moment? Va căuta el abstinenţa dacă nu îi dau nici un motiv arzător de a face asta - nu doar de dragul lui, ci şi de al meu?

Ce să ne amintim astăzi?
Sunt un individ care are dreptul la o viaţă bună. Nu trebuie să aştept de la nimeni altcineva să-mi facă mie o viaţă bună; asta trebuie să fac eu pentru mine însumi. M-am amăgit pe mine crezând că e de datoria mea să accept orice alege viaţa să-mi dea, indiferent de cât este de umilitor sau degradant?

“Mă rog să descopăr modul de a mă vedea ca şi copil a lui Dumnezeu, purtând în inima şi în mintea mea, demnitatea şi binecuvântarea pe care El a oferit-o fiecăruia dintre copiii Lui. Fie să învăţ să trăiesc pe măsura acestei imagini a perfecţiunii - câte puţin o dată, mergând mereu înainte”.
17/01/2017, 08:46 AM
Răspuns: #17
17 Ianuarie

Învăţ în Al-Anon, că o privire francă, onestă, asupra modului în care mă ocup de situaţia alcoolicului, poate să-mi arate că eu posed şi folosesc o întreagă serie de arme ucigaşe. Acestea sunt aceleaşi arme folosite de multe soţii: indignarea exprimată cu o voce stridentă; acuzaţii iresponsabile, cicăleala, lacrimile şi isteria, autoîndreptăţirea şi multe altele. Aceste arme sunt ucigătoare. Ele ucid dorinţa alcoolicului de a găsi un mod mai bun de a trăi. Ele ucid iubirea şi respectul. Ele distrug alcoolicul prin sporirea deja insuportabilei lui vinovăţii. Şi ele ne distrug şi pe noi, cei ce folosim aceste arme.

Ce să ne amintim astăzi?
Voi încerca să înlătur din viaţa mea şi din mintea mea, toate instrumentele de distrugere pe care le-am folosit. Ştiu că ele nu pot face nimic pentru a-mi îmbunătăţi situaţia. Mă voi forţa să învăţ să folosesc un nou set de instrumente: toleranţa, bunătatea, răbdarea politeţea, iubirea şi umorul – şi o hotărâre fermă de a face ce e necesar pentru a-mi îmbunătăţi viaţa.

“Dumnezeu, care e bun şi înţelept, îmi oferă instrumente care îmi sunt de folos în depăşirea dificultăţilor. Fie ca eu să fiu dornic să le folosesc”.
18/01/2017, 01:05 AM
Răspuns: #18
18 Ianuarie

Aparţin grupului Al-Anon, pentru a trăi în pace cu mine însumi şi cu alţii. Din cauza asta, am responsabilitatea faţă de membrii grupului meu de a nu trăda niciodată secretele nimănui. Trebuie să păstrez anonimatul colegilor de grup şi familiilor lor. Doar în acest mod pot să-mi ajut grupul să crească în ce priveşte capacitatea de a-i ajuta pe alţii. Dincolo de toate, nu voi identifica niciodată o poveste folosind numele cuiva. Exact aşa cum îmi doresc eu să fiu sigur că alţii nu vor repeta ceea ce voi spune eu la întâlniri, sau ce îi spun în secret altui membru, la fel mă voi feri de indiscreţii.

Ce să ne amintim astăzi?
“Anonimatul e fundamentul spiritual al tuturor Tradiţiilor noastre, amintindu-ne mereu să plasăm principiile înaintea personalităţilor”. Această a Douăsprezecea Tradiţie, conform căreia încercăm să trăim, ar trebui ţinută în minte de către fiecare dintre noi, întotdeauna. E secretul succesului vieţii în Al-Anon.

“Un bârfitor va dezvălui secretele, dar cel ce are un suflet credincios, va respecta problema”.(Proverbe)
19/01/2017, 01:12 AM
Răspuns: #19
19 Ianuarie

Nu contează care sunt problemele cărora încercăm să ne adaptăm, o sursă majoră de frustrare este că ne străduim să acoperim prea multe deodată. Uităm că e bine să ne confruntăm cu câte una pe zi, fiecare la rândul ei, și că încercâm să înghesuim prea multe în orele de veghe ale unei singure zile – sau că le chiar extindem dincolo de punctul în care realizăm că suntem obosiți. Putem extrage mai mult din fiecare oră – și realiza mai mult – dacă încercăm să ne adaptăm la cât este cu adevărat posibil în acea unică zi.
Găsim așa un sfat relaxat – și relaxant – într-un dosar mic și util ”Doar pentru astăzi” care ne oferă, printre altele, următoarele:

Ce să ne amintim astăzi:
”Doar pentru astăzi voi trăi doar prin prisma acestei zile, și nu mă voi înhăma la toate problemele mele deodată. Pot să fac ceva pentru 12 ore ceva care mă înspăimânta la gândul de a-l face pentru tot restul vieții.”
Îmi voi încetini ritmul. Dacă sunt sunt presiune și îmi fixez singur termene-limită și mă stresez legat de mâine, mă voi opri pentru câteva minute și voi gândi – la doar această zi și ce pot face cu ea.

”Deoarce există o vreme ... pentru fiece scop și pentru fiece sarcină/” (Eclesiast)
20/01/2017, 11:18 AM
Răspuns: #20
20 Ianuarie

Nu îi pot răni pe alții fără a mă răni pe mine însumi. Acest lucru este suficient de convingător pentru a mă gândi mai profund înainte de a da frâu liber gurii, lucru care ar putea opri din fașă un schimb de nervi. Oare am luat vreodată în considerare faptul că impulsul de a spune ceva lipsit de amabilitate vine din propria mea trăire de vină și suflet greu, și erupe într-un fel în care îi lovește pe ceilalți?
Poate părea ca o eliberare momentană pentru mine, însă se întoarce întocmai unui bumerang pentru a-mi spori propriul discomfort. Nerăbdarea mea cu ceilalți nu face decât să genereze nerăbdarea lor cu mine. Critica impulsivă la o ședință Al-Anon poate afecta unitatea grupului de care depind pentru sănătatea mea.

Ce să ne amintim astăzi?
Dacă aș putea învăța să îmi reduc la tăcere mintea înainte de a ajunge la vârf! Nu îmi doresc să mă comport cu nerăbdare și ostilitate, deoacere știu că asta se va întoarce împotriva mea. Este o greșeală să gândesc că asta solicită autocontrol, răbdarea poate, însă, fi obținută prin învățarea renunțării la încăpățânare.

Jonathan Swift spunea:”Oricine este scos din răbdări, este scos și din propria posesie a sufletului. Oamenii nu ar trebui să se transforme în albine care mor prin a-i înțepa pe ceilalți.”
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)