Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
2017 Meditația zilei: Fiecare zi la timpul ei - Al-Anon
01/01/2017, 03:46 PM
Răspuns: #1
1 Ianuarie

Acest an e o carte cu pagini nescrise pe care îmi voi nota eu experienţele şi dezvoltarea prin folosirea zilnică a ideilor Al-Anon. Am venit la Al-Anon ca la ultima soluţie pentru că trăiam cu o problemă prea mare pentru mine. Ştiu că îi pot face faţă acestei probleme prin aplicarea ideilor Al-Anon propriei persoane, gândurilor şi acţiunilor mele din fiecare zi. Dacă permit să fiu influenţat de ceea ce alcoolicul face sau spune, voi păta şi mâzgăli paginile anului meu. Voi încerca să evit acest lucru cu orice preţ.

Ce să ne amintim astăzi?
Pot să-mi trăiesc viaţa zi de zi. Poate că disperarea şi confuzia sunt atât de mari încât va trebui să trăiesc doar câte o oră odată sau un minut, amintindu-mi în mod constant că am autoritate doar asupra vieţii mele.

“Dându-mi seama că nimic nu mă poate răni atunci când mă bazez pe Puterea mea Superioară vreau să fiu îndrumat prin orele şi minutele fiecărei zile. Fie ca eu să-mi amintesc să aduc fiecare problemă înaintea Lui pentru că ştiu că El îmi va arăta calea pe care trebuie să merg.”
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
02/01/2017, 09:05 PM
Răspuns: #2
2 Ianuarie

Dacă ar fi să mă aşez într-un colţ liniştit şi să privesc înapoi la viaţa mea tulburată, ca şi cum aş examina viaţa altcuiva, sau aş citi despre ea într-o carte, cum mi s-ar părea? Ştiu că pot face asta doar păzindu-mă de orice auto-justificare, privind faptele cu sinceritate. Am spus sau am făcut lucruri cu ură, mânie sau disperare, astfel că situaţia s-a înrăutăţit? Sunt lucruri pe care mi le amintesc cu regrete? Învăţăm doar din experienţă şi doar dacă ne hotărâm să nu repetăm greşelile trecutului.

Ce să ne amintim astăzi?
Nu voi cădea şi eu în tentaţia alcoolicului de a pedepsi pentru a-şi diminua vinovăţia. Nu mă voi căina şi nu mă voi plânge pentru că asta nu mă ajută să trec peste necazurile în care suntem prinşi. Voi încerca din răsputeri să fac faţă zi de zi dificultăţilor, amintindu-mi mereu că fac asta pentru binele meu.

“Atunci când sunt tentat sau presat către comportamente iraţionale, mă rog să pot să mă opresc şi să mă gândesc înainte de a face sau a spune ceva. Îl rog pe Dumnezeu să-mi înlăture aceste impulsuri şi să mă ajute să cresc şi să devin persoana care îmi doresc să fiu.”
03/01/2017, 10:43 AM
Răspuns: #3
3 Ianuarie

De ce irosesc eu timp preţios şi energie încercând să înţeleg ce anume îl face pe alcoolic să bea? De ce nu se gândeşte la familia lui, la obligaţiile lui, la reputaţia lui? Tot ce trebuie să ştiu e că el suferă de o boală, alcoolismul, compulsia de a bea. De ce să nu simt compasiune pentru el şi boala lui dacă sunt gata să îmi pară rău pentru oamenii care suferă de alte boli? Îi învinovăţesc pe aceştia? Atunci de ce îl învinovăţesc pe el? Pot să îl vindec prin reproşuri? Pot să pătrund eu în inima lui şi să îmi dau seama de adevărata natură a suferinţei lui?

Ce să ne amintim astăzi?
Faptul că eu sunt o soţie, un copil, un părinte sau un prieten al unui alcoolic nu îmi dă dreptul de a încerca să îl controlez. Pot doar să înrăutăţesc situaţia dacă îl tratez ca pe un copil obraznic şi iresponsabil.

“În această zi îi promit lui Dumnezeu şi mie însumi că voi îndepărta problema care îmi distruge liniştea sufletească. Mă rog pentru detaşarea de situaţie, dar nu şi de băutorul suferind care poate fi ajutat să găsească drumul spre abstinenţă prin schimbarea atitudinii mele şi prin iubire şi prin compasiunea pe care le pot exprima.”
04/01/2017, 09:21 AM (Ultima modificare: 05/01/2017 09:11 AM de SuperTramp.)
Răspuns: #4
4 Ianuarie

Dacă spun că “Nu pot face nimic de unul singur”, afirm că intenţionez să caut ajutor. Unde e ajutorul meu pentru problema mea legată de viaţa cu un alcoolic? Îl voi găsi cu colegii mei din Al-Anon. Acolo voi găsi înţelegerea, putere şi speranţa. Acolo voi învăţa să accept lucrurile pe care nu le pot schimba, curajul să schimb ceea ce pot. Primul pas va fi cel de a avea un program; voi merge la fiecare întâlnire Al-Anon posibilă, voi citi literatura Al-Anon; îmi voi păstra mintea deschisă; voi aplica ceea ce învăţ în viaţa de zi cu zi.

Ce să ne amintim astăzi?
Propriul meu mod de a gândi mă dezamăgeşte de multe ori. Atunci când ştiu că oamenii învaţă cum să-şi rezolve problemele în peste 30 000 de grupuri Al-Anon în toată lumea, nu ar însemna să mă pedepsesc fără rost prin respingerea acestui minunat mod de viaţă?

“Împărtăşirea experienţei îmi lărgeşte orizontul şi oferă moduri noi, mai bune, de a face faţă dificultăţilor.
Nu trebuie să le rezolvăm singuri.”
05/01/2017, 09:11 AM
Răspuns: #5
5 Ianuarie

În această zi mă voi concentra asupra semnificaţiei Poruncii: ”Iubeşte-ţi aproapele ca pe tine însuţi”. Mă voi accepta pe mine însumi pentru că aceasta este condiţia primară pentru ca binele din mine să crească. Dacă nu sunt împăcat cu copilul lui Dumnezeu care sunt, nu pot să-mi iubesc şi să-mi ajut aproapele. Regretele sunt inutile. Ele se interpun cu binele care l-aş putea face astăzi, cu formarea omului mai bun care vreau să fiu mâine.

Ce să ne amintim astăzi?
A ne condamna pe noi înşine pentru greşelile care le-am făcut, e la fel de rău cu ai condamna pe alţii, pentru ale lor. Noi nu suntem pregătiţi să judecăm nici măcar pe noi înşine. Thomas A Kempis spunea: “Toată perfecţiunea din viaţa aceasta, este obţinută prin unele imperfecţiuni şi toate perspectivele noastre nu sunt lipsite de obscurităţi”.

Astăzi, mă rog pentru înţelepciunea de a construi un mâine mai bun, pe baza greşelilor şi experienţelor de ieri”.
06/01/2017, 07:09 AM
Răspuns: #6
6 ianuarie

Înainte de a veni în Al-Anon, credeam că nimeni nu are probleme la fel de grave ca ale mele. Asta mi-a dat o mulţime de motive pentru a mă auto-compătimi, pentru a avea resentimente faţă de ce făcea alcoolicul şi de a fi obsedat faţă de greşelile şi defectele lui.
Participând la întâlnirile Al-Anon, ochii au început să mi se deschidă. Problemele altor oameni le-au făcut pe ale mele să pară mai mici, deşi ei le înfruntau cu curaj şi încredere. Alţii erau prinşi în situaţii la fel de rele ca a mea, dar ei făceau faţă necazurilor cu mai multă forţă: ei acceptau faptul că alcoolicul suferă de o boală. Aveam multe motive să fiu recunoscător că situaţia mea nu era mai rea. Povara mea a început să se micşoreze.

Ce să ne amintim astăzi?
Atunci când lucrurile par a fi cele mai întunecate, stă în puterea mea să le înseninez cu lumina înţelegerii si recunoştinţei. Îmi dau seama de câte lucruri depind de punctul meu de vedere; propriile mele obiceiuri greşite de a gândi şi acţiona, trebuie corectate şi numai eu pot face asta.

“Fie ca eu să nu aştept soluţii uşoare, pentru problemele mele. Fă-mă să-mi dau seama că multe din dificultăţile mele au fost create chiar de mine, de propriile mele reacţii la întâmplările vieţii cotidiene. Mă rog doar să fiu îndrumat spre o cale mai bună”.
07/01/2017, 10:01 AM
Răspuns: #7
7 Ianuarie

Cineva a spus ceva răutăcios despre mine. Îmi sunt sentimentele rănite? Da. Trebuie ele să fie aşa? Nu. Cum pot să trec peste durerea mea? Prin detaşare, prin îndepărtarea de situaţie, până când îmi dau seama de ce anume se ascunde în spatele acestui lucru. Dacă a fost o replică pentru o răutate din partea mea, trebuie să-mi corectez greşeala. Dacă nu, nu am nici o responsabilitate în respectiva situaţie. Ar trebui să o ignor sau să o provoc? Nu, voi renunţa; mai puţine lucruri spuse, mai rapidă îndreptarea. Nimic nu mă poate răni, decât dacă permit acest lucru. Atunci când sunt afectat de orice se întâmplă “în afara mea”, nu lucrul respectiv mă răneşte, ci modul în care gândesc şi simt faţă de el.

Ce să ne amintim astăzi?
“Fie ca eu să nu preiau şi să sufăr din cauza acţiunilor şi reacţiilor altor oameni. Alte fiinţe umane adulte, nu sunt responsabilitatea mea, indiferent de cât de mult sunt vieţile lor conectate cu a mea. Nu îmi voi permite mie să fiu necăjit de nimeni altcineva; singura mea problemă este de a îmbunătăţi propriul meu mod de a trăi şi de a privi viaţa”.

“Doamne, învaţă-mă să-mi detaşez gândurile de ce spun sau fac alţii, cu excepţia preluării unor lecţii folositoare şi a îndrumării date de acestea.”
08/01/2017, 10:25 AM
Răspuns: #8
8 Ianuarie

Atunci când alcoolicul a fost binecuvântat cu darul abstinenţei, pot fi recunoscător pentru multele consecinţe pozitive ale schimbării: de a putea să contez pe faptul că vine acasă la timp, astfel ca familia să poată lua masa împreună; de a putea să invit prieteni fără teama că vom fi făcuţi de râs; de a ne plăti facturile, astfel încât să ne putem ţine fruntea sus.
Dacă voi fi vreodată tentat să am nemulţumiri cu privire la nou-găsita abstinenţă, voi lupta pentru încredere; încrederea mea îl va ajuta pe el să-şi menţină abstinenţa şi pe mine să-mi păstrez seninătatea.

Ce să ne amintim astăzi?
Chiar dacă sunt încă multe probleme de rezolvat, voi folosi cât mai mult beneficiile abstinenţei. Voi trăi programul Al-Anon, şi voi depinde de el în a mă ajuta să rezolv orice probleme vor apărea.

“Mă rog să învăţ să mă bucur de binele pe care mi-l aduce fiecare zi şi să nu fiu neîncrezător în viitorul care se află în mâinile lui Dumnezeu”.
09/01/2017, 08:37 AM
Răspuns: #9
9 Ianuarie

Atunci când viaţa cu un alcoolic mă copleşea, nu ştiam în ce direcţie să mă îndrept sau cum să iau o decizie. L-am respins pe Dumnezeu, pentru că aveam resentimente faţă de ceea ce consideram a fi o pedeapsă nedreaptă. Totuşi, mi-am dat seama că de unul singur situaţia s-a înrăutăţit şi mai mult. Într-un stadiu şi mai avansat de disperare, m-am întors din nou către El, şi mi-am lăsat viaţa şi voinţa în mâinile Lui. Odată ce m-am predat Lui, având încredere completă în El, povara mea s-a micşorat. Nu pot să explic modul în care se întâmplă acest lucru, nu vreau să uit vreodată că El este gata să mă ajute, dar numai în măsura în care am încredere în El.

Ce să ne amintim astăzi?
Dacă în loc să am încredere în Dumnezeu, am încredere numai în inteligenţa mea, în puterea mea, şi în prudenţa mea, nu-mi voi găsi drumul către El şi către ajutorul Lui. El mi-a oferit Cadoul credinţei. În acceptarea lui, trebuie să pun deoparte voinţa mea omenească şi să am încredere în El.
Dante, în “Divina Comedia” scria: ”În voia Lui este pacea noastră”.

“Încrede-te în Domnul cu toată inima ta şi nu te baza pe înţelegerea ta. Recunoaşte-L pe El în toate drumurile tale, iar El îţi va îndruma paşii tăi”.
10/01/2017, 10:08 PM
Răspuns: #10
10 Ianuarie

Venim la Al-Anon pentru a ne “împărtăşi experienţa, puterea şi speranţa” unul cu celălalt. Cei mai mulţi dintre noi vin, la început să “ privească”, nu să ofere sau să împărtăşească. Ceea ce dorim să primim este abstinenţa pentru alcoolic. Aflăm curând că acest lucru este dincolo de noi. Suntem acolo pentru a găsi seninătatea pentru noi, prin dăruire şi împărtăşire.
Uneori, oamenii care vin la Al-Anon, disperaţi şi lipsiţi de ajutor, iau parte la schimbările vindecătoare din grup, iar apoi, după ce alcoolicul devine abstinent, simt că nu mai au nevoie de Al-Anon. Odată ce şi-au depăşit problema lor, ei uită de obligaţia de a-i ajuta pe alţii.

Ce să ne amintim astăzi?
Viaţa cu un alcoolic, nu înseamnă doar un alcoolic activ; asta poate însemna şi viaţa cu cineva care îşi reface viaţa pentru a trăi fără alcool. Dacă avem nevoie vreodată de Al-Anon, nevoia nu dispare atunci când apare abstinenţa. Doar continuând să dăm din noi înşine, continuăm să primim. Ajutându-i pe alţii, continuăm să ne îmbogăţim vieţile noastre.

“Nu opri niciodată binele de la cei cărora îl datorezi, atunci când este în puterea mâinilor tale să-l faci; Spune Biblia: Mă rog să nu fiu tentat, prin indiferenţă şi egoism, să ţin departe de ceilalţi, ajutorul pe care l-am primit”.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)