Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna,ma numesc Mirela si sunt alcoolica
08/07/2015, 10:02 PM
Răspuns: #131
RE: Buna,ma numesc Mirela si sunt alcoolica
Am intrat sa scriu despre un sentiment tare tare frumos,cel de bucurie foarte mare pe care in diminetile tare devreme cand plec spre vreo munca la camp il simt mult mai puternic decat de obicei.
Este bucuria de a putea vedea campul si cele create de om cu ajutorul naturii cu o claritate si o constientizare ce niciodata nu am avut-o.Vad cum se transforma natura,cum s-a copt graul,cum s-a cules,cum se iriga, cum creste sau se vestejeste,cum se coace sau se trece.Si e atat de bine ca capul nu-mi este greu,ochii nu-mi sunt in ceata si mintea tulbure si nici in panica si frica nu sunt.
Iar faptul ca nu e mai nimeni(sau rar cate un tractor) cat vad cu ochii ma face sa simt pe Dumnezeu in toate si ma bucur de parca toate ar fi acolo ca sa ma bucur eu de ele.E maret sa constientizezi clipa si cum se trece prin ea!
Si simt si multa multa recunostinta pentru tot,pentru ca sunt si mi-este permis sa mai traiesc,sa vad asa cum niciodata nu am vazut.
Un coleg a zis online ca recunostinta vine de la re si cunostinta.
A-ti reamintii de o cunostinta si a reface legatura pierduta cu ea;cu mine insami prin ajutorul Puterii Superioare.

Va doresc zile senine si abstinente!

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
14/08/2015, 08:45 AM
Răspuns: #132
Daca nu as fi intrat aseara online nu as fi aflat ca Mirela a implinit 2 anisori..
Binemeritati, munciti si se vad rezultatele.
Asadar, La multi ani!

14/08/2015, 10:01 AM
Răspuns: #133
Buna tuturor!

Multumesc tare mult Marius!
Doamne,sunt atat de recunoscatoare ca existati si stiu ca meritul nu este al meu ci al nostru impreuna,de una singura nu as fi realizat nimic.Viata,asa cum o traiesc acum se desfasoara frumos,simplu si cu o munca neincetata la mine pentru ca de la voi toti de acasa si de aici invat sa o fac asa cum mi se potriveste mie!
Va multumesc nespus pentru abstinenta mea,fara voi nu as fi fost omul de astazi!
Va imbratisez cu drag![Imagine: emo35.gif]

14/08/2015, 10:54 AM
Răspuns: #134
La multi multi multi ani!!!!
Esti grozava!

Smile

14/08/2015, 08:18 PM
Răspuns: #135
La multi ani Mirela! Smile
Ce mare ai crescut....parca mai ieri....
Sa fii sanatoasa si vesela si cu chef de viata.
Abstinenta senina.Doamne ajuta!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
14/08/2015, 11:48 PM
Răspuns: #136
Multumesc mult Eve,multumesc mult Ovidiu!

....Da Ovidiu...parca mai ieri stateam ca si acum pe acelasi scaun,in aceeasi camera si cu acelasi laptop alaturea si simteam ca prea multe s-au adunat acuma,ca sotul meu s-a dus cu un video cu mine beata sa-l arate la prietena mea romanca de aici,sa ma faca de rusine,ca vecina mea de data asta a vazut mai mult ca alte dati si daca data trecuta mi-a tinut morala acuma nu mai raspunde la salut,ca sotul meu mi-a luat cheile de la masina si cu toate promisiunile zise nu vrea sa mi le dea inapoi iar eu am nevoie de ele,ca cumnata mea este informata despre bautul meu si sotul meu i-a interzis sa ma mai cheme sa o ajut la restaurant,ca mama mea imi reproseaza ca sunt ca taica-miu si ca acuma daca el a murit,o distrug eu...am mai pierdut si in acea vara si o slujba usoara de sezon pentru ca dormeam beata cand au sunat sa ma cheme la munca iar sotul meu le-a spus ca nu sunt competenta sa indeplinesc slujba si mai inca multe altele(toate adevarat din vina mea intamplate).....si stateam asa aici pe scaun si ma gandeam la o carte ce-mi deschisese mintea de curand si zicea ca eu nu sunt gandurile mele ci ca eu doar am ganduri,ca eu sunt ceva mult mai profund si minunat si ma gandeam ce pot eu sa fiu???? si de unde vin gandurile astea ca vreau sa beau si de ce nu pot sa le opresc????
De ce de fiecare data clachez si nu pot sa beau si eu normal un pahar doua si sa ma opresc,de ce neaparat trebuie sa beau pana golesc sticla si inca mult mai mult iar apoi tot ceea ce fac este sa ma gandesc cum sa mai beau ceva?
Apoi am intrat pe un forum,mai citisem acolo,dar acuma citeam "altfel",ma atingeau altfel randurile ce le citeam,ma recunosteam in ele si mi-am zis ca daca sunt si eu ceva pe lumea asta trebuie sa fiu alcoolica.Dupa ce-am scris,am primit raspuns,am primit sfaturi si stiu ca pentru inceput cu rugaciunea de seninatate lucram cel mai mult si ma rugam sa accept ca sunt alcoolica si ca nu pot schimba asta si sa-mi dea curaj ca "Azi sa nu beau"........ce sa mai zic,mie nu-mi place "caldut",ori rece ori cald.Deci nu am mers pe poate ca da,poate ca nu,cand m-am hotarat pe calea abstinentei mi-am indreptat toata atentia spre recuperare.In viata de zi cu zi aceasta cale de mijloc,a echilibrului,a cumpatarii este cea mai indicata pentru un trai in armonie,dar dupa parerea mea in situatii critice ale vietii cand simti ca vechiul mod de viata nu mai functioneaza trebuie sa te hotarasti pentru cel nou fara nici un atasament de cel vechi.Desigur,boala este vicleana si inselatoare dar pentru asta am mereu la indemana uneltele programului de care ma pot folosii.
Eu stiu ca in mine sta "demonul adormit" al dorintei si placerii de a bea,o dorinta care-i place distrugerea de sine insasi (asa cum cancerul ataca celulele sanatoase nestiind ca distruge corpul in care se afla),dar tot in mine se afla acum si bucuria de a traii abstinenta si a ma bucura de viata cu o minte limpede,deschisa,clara.Sa ma ajute Dumnezeu sa hranesc gandurile sanatoase pentru a ma bucura de anii vietii mele alaturi de voi si de ai mei dragi!

15/08/2015, 07:22 AM
Răspuns: #137
Buna Mirela !
Multumesc frumos pentru gandurile tale sincere si calde impartasite cu noi.
Iti multumesc pentru abstinenta mea !
Iti doresc abstinenta senina in fiecare AZI al vietii tale !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
13/12/2015, 03:23 PM
Răspuns: #138
Buna dragi prieteni,

Va salut pe toti cu drag!
Sper ca sunteti toti bine si ocupati cu a traii viata frumoasa a abstientei ca si mine.Totusi in clipele libere dau un ochi si pe aici in speranta ca din cand in cand mai intra cineva cu curaj sa ne povesteasca despre problemele sale cu alcoolul,despre cum se recupereaza sau cum face fata provocarilor vietii,etc...
Eu sincer simt transformarea mea zilnica ,programul lucreaza,mi-am recapatat increderea in mine si in fortele mele proprii,forte date si puse de Dumnezeu in mine inca de la nastere dar apoi acoperite de tot felul de programe implementate de parinti,societate...etc...inca de cand m-am nascut ca atunci , cam pe la un an cand incepem sa mergem in picioare si probabil parintii ma sprijineau sa nu cad,ca nu pot singura....si apoi tot asa am fost invatata,ca nu pot,ca nu am voie,ca nu e permis sa iesi din patratul sau cercul celor care faceau regulile.Am uitat sa fiu spontana,sa rad,sa ma bucur,sa cad si sa incerc din nou,sa ma iubesc si sa iubesc ca un copil a lui Dumnezeu...am uitat sa fiu eu insami.
M-au cuprins frici si temeri,frici sa nu fiu pe plac oamenilor.....cand singurul lucru care conteaza este sa fiu pe plac mie insami si lui Dumnezeu si am uitat ca atata timp cat nu fac rau si sunt in rezonanza cu Legea binelui nu mi se pot intampla lucruri rele.De fapt nimic nu este rau in viata noastra,toate sunt lectii din care avem de invatat ceva,lectii pe care poate chiar noi le-am ales a le experimenta inca din planul de dincolo.Totul sta in constientizare,a-ti pune intrebari iar apoi raspunsurile vin....un alt pas sta in acceptare,iar cand accepti o pace si o liniste te cuprinde pentru ca nu mai trebuie sa lupti.Atata vreme cat lupti toata energia se focuzeaza asupra acelui lucru,pentru a-l atinge,pentru a reusii si se da mereu o lupta in tine,atunci cand accepti planul divin poate lucra si dupa cum a lucrat si lucreaza la mine este infinit mai bun decat planul meu.
Multi ani la rand am trecut prin perioada sarbatorilor absenta din viata mea grabita spre a face si uitand a fii.Multumesc si sunt recunoscatoare Puterii mele Superioare si AA-ului ca am invatat intai sa fiu si apoi sa fac lucruri si sa ma bucur de procesul de a le face,caci in el stau clipele vietii mele.
Eu va doresc sa petreceti clipe minunate in acest proces de pregatire a sarbatorilor caci in aceasta bucurie sta adevarata Iubire,Iubire venita din Sinele pus de Dumnezeu in noi toti.
Doamne ajuta.

13/12/2015, 04:52 PM
Răspuns: #139
Buna Mirela,
Multumim pentru urarile de bine si gandurile frumoase.
Abstinenta senina!

Ca să te laşi de alcool, îţi trebuie multă "tărie".
14/12/2015, 01:10 PM (Ultima modificare: 14/12/2015 01:10 PM de Fane.)
Răspuns: #140
Salutare Mirela, salutare tuturor !
Nimic nu e întâmplător în lumea lui Dumnezeu, am postat citatul zilei din Grapevine si apoi am intrat aici sa citesc ce ai scris...coincidentă? de bună seamă că nu.
E minunat când se întâmplă astfel de lucruri care subliniază cât de bun este programul si cât de bine ne completăm unii pe alții în această frumoasă comunitate care este AA-ul. Gândurile tale frumoase si urările de bine să se întoarcă înzecit asupra ta!
Mă bucur si sunt recunoscător că te-am cunoscut si că facem parte din această minunată frătie !
Abstinență senină ! Doamner ajută !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)