Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna,ma numesc Mirela si sunt alcoolica
04/07/2014, 12:40 AM
Răspuns: #41
RE: Buna,ma numesc Mirela si sunt alcoolica
Buna, Smile

[Imagine: emo1.gif] Ovidiu,am remarcat imediat ce bine imi prinde ce invat de la Al-anon,mai ales ca mama mea,fiind codependenta dupa tatal meu incearca sa ma ajute in exces de mult iar eu cu frumuselul ii explic ca nu este necesar,ca ma pot duce si eu(spre exemplu) sa-mi iau o cana cu apa de la bucatarie.Si,adevarat, discutiile cu Al-anon sunt foarte reale;din gura lor aud ceea ce am facut eu familiei mele psihic in timpul bautului.Doare si-mi vine sa intru in pamant de rusine...,dar acum totul e bine caci sunt abstinenta.
Si eu ma bucur sa fiu alaturi de oameni cu determinare in abstinenta,alaturi de ei drumul meu este senin.

[Imagine: emo1.gif] Mihai,iti multumesc nespus de mult pentru postarea ta!!! Heart Heart Heart
Ai cuprins in cateva fraze si o fotografie mai mult decat ar face-o 5.000 pagini de dosar de analiza psihologica!
Felicitari pentru abstinenta ta,se vede ce frumos o ingrijesti!
Iti multumesc pentru abstinenta mea,mesajul tau si schimbarea din prezent sunt cred imaginea unei vieti care aduce pace sufleteasca ,echilibru in viata si in abstinenta senina!

Iti sunt recunoscatoare ca m-ai citit cu placere,asemeni te citesc si eu ....si,mai stii?,cu Doamne ajuta poate ne vedem la Alba Iulia.

Cu drag,Mirela

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
04/07/2014, 04:37 PM
Răspuns: #42
hey! bravo mihai! ma regasesc in ceea ce ai scris cat si in fotografia tematica chiar mi-a placut! felicitari si tie!
07/07/2014, 11:20 PM
Răspuns: #43
Buna seara Smile,

Ce bine e cand,dupa ce-l lasi pe Dumnezeu la carma vietii si nu te impotrivesti celor ce se intampla,dar si urmezi drumurile ce ti le deschide in fata mai gasesti o piesa la puzzel dupa cum a scris Ovidiu.
Asa mi s-a intamplat si astazi......
Pentru ca am fost destul de ocupata si am pus AA-ul pe primul loc iar terapia la Caritas pe ultimul,in ultimile sase saptamani nu am mai fost pe acolo,dar nu mint,am fost ocupata,am dreptul sa aleg ce cred eu mai bine.
Astazi am avut nevoie de unele informatii de la o colega de acolo si pentru a le primii am cazut de acord sa ne intalnim la grup.Ok,am zis,o dorinta de a-mi intalnii colegele aveam,dar ca am sa ma intorc cu informatii pretioase despre mine,a fost o surpriza.
Tema noastra a fost :IUBIREA
Nimic sa ma surprinda la inceput,insa pe parcurs ce tema se dezvolta,a mai aparut un clik...un "evrika!" a lui Arhimede!
Stiam ca,copil fiind mi-a lipsit iubirea parinteasca,mama era foarte ocupata cu munca,grija nostra,grija lui tata....stiam ca ne iubesc dar nu au avut timp sa o practice,vorbele nu sunt de ajuns.....si ma visam ca copil ca sunt bolnava si sunt ingrijita in spital de asistente.....mi-au lipsit apoi si alte iubiri.....si ce-am descopetit asta seara e foarte interesant!
Am descoperit ca iubirea ce nu am putut-o primii de la oameni,am gasit-o si luat-o din efectul alcoolului,dadator de uitare.....el mi-a inlocuit iubirea de care aveam nevoie!
Nu am iubit sa beau,am iubit uitarea,transa,renuntarea la iubirea ce-o doream de la oameni;eram plina sa iubesc si nimeni nu avea nevoie de iubirea mea si asa am ales iubirea de efectul alcoolului in locul luptei,increderii de sine,increderii in fortele proprii...asta a fost!!!
Asa cum s-a intins coarda durerii fizice,psihice si sufletesti la maxim si am primit de la Puterea mea Superioara eliberarea sa nu mai lupt cu alcoolul;caci ceea ce la inceput a fost o usoara uitare a devenit un jug asa a fost si cu IUBIREA!
Cand am renuntat la a mai lupta pentru IUBIRE m-am predat AlCOOLULUI!
Simt ca aceasta este cea mai importanta piesa din puzzelul meu si ma bucur sa va o impartasesc si voua [Imagine: emo35.gif]

Cu drag,Mirela

23/07/2014, 11:40 PM
Răspuns: #44
Buna tuturor,

Nu stiu voua cum va este,dar daca eu in o saptamana nu ajung la o intalnire AA nu ma simt bine cu mine insami,de parca am facut un pacat in fata lui Dumnezeu si a mea,iar tot ce motiveaza mintea in favoarea scuzei,de sufletul meu nu este acceptat!
Astazi dimineata in timp ce-mi progamam ziua (inclusiv mersul la grup) sotului mei ii vine ideea ca nu am iesit de mult impreuna si ca ar fi frumos sa mergem in seara asta la film in oras.
-Ah,oare nu-i putea venii o asa idee in alta zi???Auzind,nu am dorit sa-l contrazic;l-am rugat pe Dumnezeu sa faca in asa fel sa vina seara obosit si sa lasam filmul pentru alta zi Smile .Dumnezeu m-a ascultat si a aprobat si asa ma intorc acuma fericita dupa o sedinta AA cu prietenii de aici.
Un pic de egoism in ce ma priveste,adevarat,dar grupul de miercuri e grupul meu de baza,aceleasi filme ruleaza si maine,intalnirea de asta seara maine nu se poate repeta!

Zile senine va doresc,
Cu drag,Mirela.

24/07/2014, 09:44 AM
Răspuns: #45
Bună Mirela! Da! Ai dreptate, întâlnirile de grup au cea mai mare importanță pentru noi, acolo ne câștigăm abstinența și seninătatea. Dar, să nu uităm nicicând să-i iubim pe cei de lângă noi, cei care ne-au suportat lipsa si ”nebuniile” noastre pe timpul băutului, ne suportă și acum lipsa de lângă ei și preocupările noastre, plecările la diferitele întâlniri sau chiar la cele Online, simt și au nevoie să fim mai mult cu ei, e dreptul lor, cu toate că sunt fericiți că nu mai bem devin poate geloși pe AA că a reușit ceea ce nu au reușit ei. Trebuie să le redăm cea ce au pierdut cât am fost sub influiența alcoolului prin compensare și iubire. Propune-i tu în alte zile căteva ore numai pentru voi, trăiește clipa și bucură-te de ea impreună cu el. O zi bună impreună!
08/08/2014, 03:10 PM
Răspuns: #46
Cu "Azi nu beau", zi dupa zi, ai reusit sa atingi cifra 365.
I se spune un an. Asadar: La multi ani, Mirali!
M-am bucurat sa vad evolutia ta, ai facut intr-un an cat altii in zece!
Si medalia corespunzatoare:

08/08/2014, 04:22 PM
Răspuns: #47
Buna Mirela!
Iti urez ca in aceasta zi, ziua aniversarii unui an de abstinenta, sa te bucuri de ceea ce-ai obtinut in tot acest acest timp si sa oferi cu aceeasi daruire celor ce au nevoie din experienta si cunostintele tale, asa cum ai facut cu mine. Cand te-am cunoscut incetasem bautul, insa nu si lupta ce se dadea inca in mine. M-ai ajutat sa inteleg si sa ma inteleg, cum sa fac fata si sa gestionez starile prin care treceam. Iti multumesc ca mi-ai fost alaturi, m-ai ascultat, m-ai indrumat. Te imbratisez cu drag, e o binecuvantare sa-mi fii prietena si nasa AA!
Abstinenta senina iti doresc! Cu drag, Hope.
08/08/2014, 10:54 PM
Răspuns: #48
La multi ani,Mirela!Felicitari pentru anul implinit de abstinenta!
08/08/2014, 11:49 PM
Răspuns: #49
Mireluta felicitari!Esti un exemplu feminin ,care a avut curaj si dorinta ,sa se schimbe.Ti ai schimbat viata ta,dar si a altora.Esti atat de calma si blanda,incat ii dai omului o stare de relaxare.
Mie mi ai pus rabdarea la incercare...ha,ha.Tu vorbesti calm,incet,iar eu turuiam..radeam,acum am invatat sa fac pauze si ti se datoreaza si tie acest lucru.
Multumesc Mireluta ca esti aici si iti doresc abstinenta senina in continuare!
09/08/2014, 01:06 AM
Răspuns: #50
Buna, Smile

Va multumesc nespus,Nea Constantin,Marius,Carmen,HOPE,Simona pentru- din suflet daruite- urari pe care le-am primit,aici,in aceste randuri minunate,dar si la intalnirea online,telefonic si mesaje!
Sunt plina de recunostinta sa va port in gand si amintire....
Sa ne ajute Dumnezeu pe toti impreuna sa ne pastram abstinenta,programul AA functioneaza....a salvat si sufletul meu sa pot lua parte la Viata! Heart

Va imbratisez cu drag,[Imagine: emo35.gif]
Mirela,

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)