Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna,ma numesc Mirela si sunt alcoolica
20/06/2014, 07:49 PM
Răspuns: #31
RE: Buna,ma numesc Mirela si sunt alcoolica
Buna Ella,buna Ovidiu,buna tuturor Smile

Am urmarit cu interes cum "casuta" noastra,Forumul AA se mareste in membrii,m-am bucurat foarte mult,astept cu drag sa invat multe de la voi!
Pentru mine este o evolutie,de pe un forum unde scriam doar cu prietenii mei,aici,unde suntem acum o mare comunitate AA.
Este o surpriza,nu am constientizat ca am fost citita si pe celalalt forum,acum am nevoie de timp pana inspiratia ma va ajuta sa scriu din nou....dar cum ceva ce nu vine din inima nu poate fi scris nu ma grabesc deloc. Rolleyes Shy
Sa fac fotografii mi-a placut mereu,am lucrat acum 20 ani intr-un studio foto in Romania,cand lucram cu filme si le developam la noi in studio,este o pasiune veche,si Dumnezeu stie cate aparate foto am avut....Undecided
Alcoolismul,asa cum pe noi toti,si pe mine m-a impiedicat sa "vad" multe in viata,dar pana si alcoolismului ii sunt recunoscatoate caci altfel nu as fi ajuns sa ma cunosc,as fi orbecait si azi prin lume inconstienta de constiinta mea!

Ps,Mi-a placut cum ai descris Ovidiu despre Pasul 12,sunt intru totul de acord ca asa este;daca acea starulcire din ochii celui ce vorbeste ajunge la alcoolicul care este hotarat sa renunte la alcool l-ai castigat!

Cu drag,Mirela

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
22/06/2014, 02:39 PM
Răspuns: #32
Buna prieteni Smile

Astazi,intr-un oras,nu departe de mine,s-au aniversat 30 ani de grup AA!
Ce mare bucurie sa intalnesc atat de multa lume si sa ma simt atat de bine alaturi de ei! Heart
Ce mai sa spun ca pe unii mi i-am amintit de la alte intalniri regionale si pe care-i vazusem doar o data in viata,atunci,acolo...si apoi aici.Mi-a venit sa rad bucurandu-ma ca mintea mea isi aminteste de unde sa-i iau,nu ca altadata cand nu stiam ce-am facut cu cateva ore in urma!
M-am bucurat sa fiu alaturi,sa imbratisez sau sa strang mainile la atat de multi prieteni,eu care in alcoolism activ ma consideram singura,neinteleasa si fara prieteni!
L-am revazut si pe colegul nou de saptamana trecuta,ce m-am bucurat ca a venit,se vedea ca se simte stanjenit de atata prietenie si de oameni care-i ureaza bun venit si-i pasa de el!
Dragi cititori,ajutor exista,AA este o comunitate de oameni care reciproc isi impartasesc puterea si speranta in scopul de a ramane abstinenti si de a ajuta si pe altii sa se insanatoseasca de pe urma ravagiilor facute de alcoolism.
Oricine isi doreste a inceta bautul poate participa si ca drept exemplu ca metoda AA functioneaza,astazi se implinesc in acest orasel 30 ani!

[Imagine: 10488397_308212516016509_5766156877899152418_n.jpg][Imagine: 10341602_308195009351593_3252159740941575804_n.jpg]

Mirela

24/06/2014, 07:57 PM
Răspuns: #33
hey! imi place cum scrie mirela,dar si oricare alt membru ma regasesc in mai toate povestirile si descrierile!
25/06/2014, 06:10 PM (Ultima modificare: 25/06/2014 06:11 PM de mirali.)
Răspuns: #34
Buna tuturor,

Hey,bogi,ma bucur ca-ti place forumul si povestirile in care te regasesti.Observand bucuria cu care ne citesti mi-am adus aminte de ceva din cartea Alcoolicilor Anonimi Smile

"Pentru cei mai multi oameni normali, bautura inseamna convietuire, prietenie si o imaginatie colorata. Inseamna degajarea de griji, de plictiseala si frica. Este o intimitate vesela cu prietenii si li se da parerea, caci viata este placuta. Dar aceasta nu mai este valabil pentru noi in acele ultime zile de betie turbulenta. Placerile erau povesti invechite, ori pur si simpu amintiri. Niciodata nu vom putea relua marile momente din trecut. Este o dorinta insistenta sa ne bucuram de viata asa cum ne-am bucurat odinioara si o obsesie dureroasa ca un miracol venit din ceruri ne va da din nou puterea de a controla bautura. Cu fiecare noua incercare a venit inca o infringere.
Cu cit cei din jur ne-au tolerat mai putin, cu atit mai mult ne-am retras din societate si din viata insisi. Cum noi deveneam subjugatii Regelui Alcool, populatia tremuratoare a regatului lui minios, ceata rece a singuratatii se asternea cit mai groasa. Se ingrosa, devenind din ce in ce mai neagra. Unii dintre noi s-au retras in locuri sumbre, in speranta de a gasi o noua intelegere, prietenie si aprobare. Pentru moment, am crezut ca am gasit – apoi venea uitarea de sine si mai tirziu trezirea groaznica in fata celor Patru Calareti Infricosatori: Teroarea, Consternarea, Frustrarea si Disperarea. Alcoolici napastuiti ce citesc aceasta pagina vor intelege!
................................................................................​................................................................................​...............
Noi ti-am aratat cum am iesit la suprafata. Tu zici: "Da, sint de acord. Dar voi fi oare condamnat la o viata proasta, plictisitoare si ursuza, cum o traiesc oamenii religiosi pe care-i cunosc? Stiu ca trebuie sa ma descurc fara alcool, dar cum pot sa o fac? Poti tu sa-mi dai un substitut satisfacator?"
Da, exista un substitut si exista mai mult decit atit. Este grupul prietenos al Alcoolicilor Anonimi. Acolo tu vei gasi eliberarea de griji, plictiseala si frica. Imaginatia ta va fi in flacari. Viata va avea un inteles in sfirsit. Cei mai satisfacatori ani ai existentei sint inca inaintea ta. Asa intelegem noi organizatia noastra si asa vei intelege si tu."

Mirela.

26/06/2014, 08:01 PM (Ultima modificare: 26/06/2014 08:04 PM de ela.)
Răspuns: #35
Multumesc mult Miralli pentru raspuns si foarte adevarata si profund ceea ce ai scris la mine.
Voi medita cu siguranta si voi incerca pe viitor sa inteleg si sa simt asa.In fond, "devenim ceea ce gindim" iar la mine sa stii, ca de multe ori balnta s-a inclinat in partea inimii ceea ce nu este un echilibru.
Multumesc inca odata si-ti doresc o seara frumoasa in continuare.
Cu prietenie,
EllaSmile
27/06/2014, 11:55 PM
Răspuns: #36
Buna tuturor, Smile

Drept ca citatul:

"Azi voi incerca sa traiesc doar in intervalul zilei prezente si sa nu ma framant cu toate problemele vietii mele deodata.Pot face in 12 ore,ceva daca as simtii ca trebuie facut o viata intreaga m-ar ingrozii"

De dimineata am stiut ca am o zi incarcata si ca nu prea am idee cum o voi scoate la capat ca sa impac pe toata lumea si pe mine,de asemeni...asa ca nu mi-am mai facut nici un plan...
De dimineata m-am dus la scoala,promisesem invatatoarei ca o ajut cu copii,aveau examen la sport,in trei categorii si avea nevoie de ajutor.S-a intamplat ca s-a terminat repede si am iesit de la scoala mult mai devreme decat era planuit.M-am jucat cu copii si i-am invartit roata din brate pana mi s-a facut rau,asa ca pe vremea bautului,am ramas cu acea greata intreaga zi de la atata invartit...ce tare m-am bucurat sa pot fi treaza cu copii si sa ma bucur si sa rad cu ei.
M-am vazut libera de la scoala m-am dus sa-l ajut pe sotul meu cu irigatiile,am picat la timp perfect pentru a-l ajuta,dar am devenit iar repede libera...
Acum incepea ziua sa se contureze.Mama mea astazi si-a aniversat ziua,doream sa fac cu ea ceva impreuna insa credeam ca nu o sa am timp....Si uite ca a aparut,mai repede decat credeam.M-am intors acasa,am iesit in oras la cumparaturi si o cafea si prajitura,ne-am simtit minunat impreuna...ne-am intors la timp perfect pentru ca eu sa plec sa-mi ajut prieteni carora le promisesem ca vin seara,aveam treaba la camp.
Si iata ca am gasit si timp sa citesc si sa scriu pe forum....ce frumoasa-i VIATA!
Ce m-am bucurat sa ies cu mama mea in oras,treaza,constienta de gandurile mele,de zi,de eveniment,de ce doresc sa fac.....incredibil de frumoasa e VIATA....si din nou,o nemasurata recunostinta ma cuprinde...
E frumos drumul vietii in abstinenta,pentru mine un altul mai frumos nu exista.

Cu drag,Mirela.

28/06/2014, 03:26 AM (Ultima modificare: 28/06/2014 03:54 AM de ela.)
Răspuns: #37
Buna dimineata Mirela si multumesc pentru sugestii.
Eu incerc sa devin mai echilibrata si cerebrala pentru ca sensibilitatea prea mare poate fi un dezavantaj major.
Am facut un mare pas zilele acestea , pe care inainte vreme nu as fi crezut ca voi fi in stare .Smile
Incep sa inteleg cine si ce este important in viata mea si nu-mi mai consum energia pe lucruri si fapte fara importanta.Smile
Iti doresc si tie, o zi frumoasa si abstinenta!
EllaSmile

Ps Sub nici-o forma n-am dorit sa fie atit de mare poza dar acum este prea tirziu .(Este un total dezechilibru intre marimea scrisului si marimea pozei,haha)

Fișier(e) Atașat(e) Imagini

02/07/2014, 11:37 PM
Răspuns: #38
Buna Smile,

De cand m-am intors din Romania am fost foarte ocupata si am fost la sedinte AA in alte locuri,sau de fiecare data posibila pe on-line insa inca pana astazi nu ajunsesem la grupul de unde apartin si unde am fost la prima mea intalnire AA,grupul de miercurea.
Si astazi sovaiam,sa ma duc,sa nu ma duc....dar aveam o dorinta atat de puternica sa-mi revad grupul si sala unde tinem sedintele ca am hotarat inevitabil sa merg si odata hotararea luata toata oboseala zilei a disparut si toata puterea si energia s-au pus spre a-mi atinge telul.
Si ce bucurie mare!
Este prima saptamana din luna si atunci avem sedinta deschisa cu Al-anon impreuna.
Ce bucurie mare,de nedescris,inima ti se deschide si iubirea fata de acesti oameni este fara margini...ce m-am bucurat sa-i intalnesc si ei asemeni pe mine.
A fost o sedinta foarte puternic sufleteasca,pentru ca am avut un AA nou venit si un Al-anon nou venit.
Am fost foarte impresionata de marturisirile celui de la Al-anon,un barbat,ce cauta ajutor in relatia cu prietena sa,alcoolica; pentru ca am incercat sa ma pun in locul sotului meu care si el,disperat,nu mai stia ce sa faca!
Pentru ca la mine,sotul venea seara tarziu acasa si nu afla mereu de betiile mele doar spre final s-a manifestat codependenta sa si cred ca i s-a parut ca nu i se potriveste Big Grin pentru ca intr-o zi s-a pus pe anuntat toate cunostintele ca beau si sunt alcoolica.Si asta mi-a ajutat,mi-a ajutat ca umilindu-ma sa-mi recunosc cateva zile mai tarziu neputinta.
Si la domnul alcoolic am luat aminte......acel gol interior,acea cautare inca,incercarea a rezolva acum,dupa cateva zile de abstinenta problemele stricate in ani de bautura,si regretul probabil,dar si increderea si speranta ca alaturi de noi este pe drumul cel bun.
Mi-am imbratisat prietenii,am venit acasa incarcata de o mare de energie pozitiva,va imbratisez si pe voi [Imagine: emo35.gif] si va doresc o saptamana in abstinenta minunata.

Cu drag,Mirela.

03/07/2014, 06:02 AM
Răspuns: #39
Buna dimineata Mirela,

Daca intr-o saptamana am timp doar pt o sedinta de grup si am de ales intre una AA si una comuna AA-Alanon, eu o aleg pe aia comuna. Smile
Am mai multe foloase de pe urma ei, vad mai bine cum stau lucrurile in familia mea.
In putine orase din Romania exista grupuri Al-anon puternice, cu membri cu vechime de ani de zile, grupuri active care, se implica in actiuni concrete.
Asa ca, cine are norocul sa aibe asa ceva in orasul sau...ar trebui sa profite.
Ma bucura determinarea ta in recuperare.
Abstinenta senina. Doamne ajuta!

Orice om poate iesi din orice dependenta.
03/07/2014, 08:05 PM
Răspuns: #40
Buna ,

Mirela , eu te citesc intodeauna cu placere .
Imi place mult, cum si ce scrii !

Uite o fotografie in care sunt eu , un autoportret simbolistic facut atunci cand am implinit doi ani de abstinenta !

Autoportret simbolistic - Trecut si prezent .

Cel vechi ,dupa cum ati observat se afla in parte stanga a imaginii.
Sticlele de bautura erau prezente zilnic in viata mea si erau multe .
Dezordinea guverna alaturi de alcool ,ceasul reprezinta criza mea de timp ,
timp de care aveam nevoie pentru a intra in lumea mea ,doar eu si alcoolul
Pe cantar e asezata o cutie de mancare si o bere ceea ce arata ca aveam probleme
serioase cu greutatea (125 kg) .
Termometru indica frica mea de boala si de moarte iar medicamentele faptul ca incercam
sa ma tratez dupa ureche .
Corpul meu e simbolizat de crengutele uscate ,care fiind imbibat cu alcool sunt uscate
si fara viata .
Am lasat la urma acea fila neagra deoarece ea reprezinta mintea mea de atunci si dorinta
de cunoastere . Aveam dorinta de cunoastere zero iar mintea mea era plina de
negreala .

Cel nou e in partea dreapta a imaginii .
Dorinta de cunoastere (fila alba) a reaparut , gandurile pozitive sunt si ele prezente .
Am redescoperit cititul (cartile) , rugaciunea si fotografia .
Un lucru evident este ca alcoolul a disparut de tot din viata mea el fiind luat de apa .
Ordinea zilnica este cat de cat acceptabila .
Cantarul nu mai exista , incet ,incet am rezolvat problema greutati (am 95 de kg).
Ceasul nu mai imi trebuie , nu mai sunt presat de timp si fac ce pot omeneste intr o
zi de munca .
Mi am consolidat relatia cu baietelul meu , ma joc cu el zilnic iar seara ii citesc povesti .
Pentru mine a contat mult sa fiu un parinte bun cu baietelul meu , imi iubesc copilul
enorm si el a fost primul motiv pentr care am incetat bautul .
Traind sanatos cu fructe si mancare sanatoasa corpul meu a renascut si dupa cum
vedeti diferenta dintre crengile puse in sticla de alcool si crengile verzi si frumoase
puse in sticla de apa este evidenta .

Tragand linie peste acesti doi ani petrecuti in abstineta, trag concluzia ferma ca viata
de alcoolic abstinent e mai mult decat frumoasa .
Acum doi ani m am debarasat de tot si nu am mai avut curajul sa intorc capul in spate ,
abstinenta nu e ceva dupa care alergi , abstineta e ca ceata deasa iar daca fugi sa o prinzi ,ea se
imprastie , trebuie sa traim in abstinenta si nu sa o cautam .
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)