Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salut, sunt Robert alcoolic
15/08/2016, 12:00 AM
Răspuns: #1
Salut, sunt Robert alcoolic
Buna seara, povestea mea o puteti citi la sectiunea Povesti de viata, Robert (Molumze)

Sunt la cel mai inceput moment al abstinentei. Am mai avut o tentativa, dar nu eram "convins " ca sunt neputincios in fata alcoolului. Credeam ca o sa pot controla. M-a pacalit... Sad Am hotarat ca de data asta sa reusesc... insa am 1000 de temeri, si 1000 de intrebari... Cum ar fi:

Ce fel de alimentatie ar trebui sa am ca sa nu ajung sa consum ?
Am voie sa pun otet in salata care este din alcool ? Oare nu imi mentine starea sau nevoia ?
Ce sa fac cand imi face unu "pofta" cu o bere (lucrez) pe santier, se bea in draci... o bere rece, vara... sti conceptul... moentan astea ma framanta !
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
15/08/2016, 10:40 AM (Ultima modificare: 15/08/2016 10:41 AM de Fane.)
Răspuns: #2
RE: Salut, sunt Robert alcoolic
(15/08/2016 12:00 AM)Molumze A scris:  Buna seara, povestea mea o puteti citi la sectiunea Povesti de viata, Robert (Molumze)

Sunt la cel mai inceput moment al abstinentei. Am mai avut o tentativa, dar nu eram "convins " ca sunt neputincios in fata alcoolului. Credeam ca o sa pot controla. M-a pacalit... Sad Am hotarat ca de data asta sa reusesc... insa am 1000 de temeri, si 1000 de intrebari... Cum ar fi:

Ce fel de alimentatie ar trebui sa am ca sa nu ajung sa consum ?
Am voie sa pun otet in salata care este din alcool ? Oare nu imi mentine starea sau nevoia ?
Ce sa fac cand imi face unu "pofta" cu o bere (lucrez) pe santier, se bea in draci... o bere rece, vara... sti conceptul... moentan astea ma framanta !
Ti-am pus aici mai jos cartea „Viata fără băutură”, marea majoritate am inceput citind aceasta carte care are sugestii foarte bune despre cum să stai departe de primul pahar... însă îți recomand cu căldură să frecventezi un grup AA, dacă doresti îmi poti lăsă un nr de telefon pe mesaje private te voi contacta pentru detalii.
Să îți fie de folos! Doamne ajută!

Fișier(e) Atașat(e)
.pdf  Viata fara bautura.pdf (Mărime: 991,08 KB / Descărcări: 1)

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
16/08/2016, 01:08 AM
Răspuns: #3
RE: Salut, sunt Robert alcoolic
Cred ca primul lucru pe care trebuie sa il constientizezi este ca primul pahar te omoara. Atunci cand te loveste un tren, locomotiva e aia care te omoara, asa-i?
Exact asa stau lucrurile si cu alcoolul. Priveste la paharul ala, si imagineaza-ti o locomotiva care se indreapta spre tine...
Poti sa te dai elegant la o parte, sau poti sa dai piept cu ea. Inca crezand ca se va opri, pana nu te ucide...
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)