Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alte meditatii faine
19/10/2016, 11:43 PM
Răspuns: #31
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Reflecția zilei

”În ce fel lucreaza programul?” întreabă uneori cei nou-veniți. Cele mai frecvent auzite două răspunsuri sunt ”foarte bine” și ”încet”. Apreciez ambele răspunsuri oricât de haios sună la prima auzire, pentru ca auto-analiza mea tinde să fie defectă. Uneori am eșuat în a-mi arăta defectele oamenilor potriviți, alteori le-am mărturisit defectele lor mai degrabă decât pe ale mele, și în alte momente împărtășirea mea despre defecte parea mai degrabă de natura unor plângeri stridente despre problemele mele. Adevărul este că niciunuia din noi nu ne place auto-explorarea, egalizarea orgoliului nostru, și confesiuni depre neajunsuri, lucru cerut de Pași. Am accesat kitul simplu de instrumente spirituale care stă chiar la picioarele mele?

Azi mă rog...
Fie ca Dumnezeu să mă ferească de expunerea defectelor mele prin comparare cu a altora. Suntem, prin natura noastră, relativiști și comparatori care gândesc în termeni de ”mai rău decât..:” ” nu chiar atât de rău ca...” sau ”mai bun decât...” Fie ca eu să îmi cunosc greșelile, chiar dacă ele sunt sau nu ”mai bune decât....” ale altora.

Azi îmi voi reaminti
Răul tot rău e, chiar și când e ”mai bun decât..:”
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
20/10/2016, 04:15 PM
Răspuns: #32
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Auto-cunoașterea și auto-îmbunătățirea sunt foarte dificile pentru cei mai mulți oameni. De regulă, necesită mult curaj și efort îndelungat.
--Abraham Maslow

Acesta este un program simplu dar nu este ușor. Nu putem lua principiile pe care le învățăm iar asta să însemne că le posedăm ca și cum am merge la un curs sau am citi o carte. Este necesar să le chiar trăim. Putem avea parte de acest program doar participând cu ceilalți care sunt și ei în această călătorie. Pe parcurs îl absorbim în fiecare fibră a ființei noastre. Acest lucru necesită timp și dedicare.

Sinceritatea cerută este uneori înfricoșătoare și dureroasă. Orcine rămâne loial acestui program are mare curaj și merită respect deosebit. Dar nu va trebui să așteptăm prea mult momentul în care începem să primim aceste recompense. Noi libertăți, sentimente bune și prietenii se dezvoltă repede, și ni s-a promis o creștere continuă în acest program și primirea a mai multor beneficii de-a lungul vieții noastre. Ce recompense ne revin din curajul și efortul nostru?

Voi investi mult în creșterea mea spirituală pentru că îmi oferă multe.
21/10/2016, 09:44 PM
Răspuns: #33
Alte meditatii faine
Gândul de azi Fundația Betty Ford Hazelden

"Am admis că eram neputincioși..."

A accepta că nu putem controla comportmentul altor persoane este un pas uriaș. Vrem ce este mai bun pentru ei, nu-i așa? Ei nu pot vedea acest lucru? Ceea ce nu înțelegeam înainte de a descoperi acest program a fost că fiecare individ se află pe drumul unei călătorii unice. Ceea ce pare pentru noi cel mai bun curs de urmat poate să nu furnizeze lecțiile care sunt de învățat aici altei persoane.

Și s-ar putea să ne răsară ideea că una din lecțiile noastre cheie este cum să renunțam la încercările de a controla altă persoană. Câteodată credem că putem controla alte persoane pentru că presiunea și rușinarea îi afectează în direcția cedării și a urmării cererii noastre. Cu toate acestea noi nu suntem cu adevărat în control. Suntem tot neputincioși asupra lor, de multe ori ei vor sa puncteze clar acest lucru, și o vor chiar face.
Acceptarea lipsei noastre de putere nu este deloc o trăire fără speranță, odată ce o înțelegem. Ne oferă o eliberare profundă din povara responsabilității vieții altora. Cu timpul acestă libertate ne va îmbucura.

A fi responsabil doar de mine azi îmi face ziua să pară mult mai ușoară.
22/10/2016, 11:08 AM
Răspuns: #34
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Tot ce ne irită la alții ne poate duce la o înțelegere a propriei noastre persoane.
--Carl Jung

În cele mai rele momente ale noastre, am fost iritabili și a fost dificil de trăit cu noi. Când ne simțim cei mai iritabili, este cel mai puțin probabil să ne îndreptăm privirea către noi înșine. Acum, în recuperare, când ne irită cineva, este foarte util să ne întrebăm de ce anume suntem atât de iritați. Deseori descoperim că taman acel lucru care ne irită pe noi la alții este tocmai acea ”calitate” în noi înșine pe care nu vrem să ne-o privim.

Când ”miorlăiala” altora ne enervează, poate că respingem tocmai propria noastră capacitate de a ne plânge încontinuu. Când atitudinea de a fi auto-captivat de propria viață a cuiva ajunge să ne irite pe noi, poate că devenim senisibili vis-a-vis de propria noastră auto-centrare. Uneori găsim mai ușor să ne plângem de defectele altora decât să recunoaștem că și noi suntem la fel.

Azi îmi voi folosi sentimentul de iritare pentru a mă ghida spre introspecție și spre a mă cunoaște mai bine pe mine însumi.
27/10/2016, 05:14 PM
Răspuns: #35
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Realitatea e că schimbările se produc... Ele trebuie să vină. Tu ai partea ta de contribuție în a le aduce mai aproape.
--John Hersey

Schimbarea. Este înfricoșătoare. Este dificilă. Este necesară. Uneori se simte bine, alteori se simte rău. Dr un lucru e sigur: continuă să se întâmple.

Tocmai când viața noastră pare așezată, se schimbă. Nu putem opri viața. Nu putem avea această vârstă pentru totdeauna. Lumea se schimbă. Viața merge înainte. Sunt mereu lucruri noi e făcut și de învățat.

Schimbarea înseamnă că suntem mereu debutanți în ceva. Avem nevoie să cerem înțelepciune și curaj. Le primim din ascultare, rugăciune, meditație. Când cerem, Puterea noastră Superioară ne învață să fim parte a schimbărilor bune.

Ruga zilei
Putere Superioară, ajută-mă să cred că planurile Tale cheamă schimbări bune.

Acțiunea zilei
Azi mă voi gândi la schimbări în viața mea. Am trăit multe. Voi fi bine când mai multe schimbări vor veni, cu ajutorul lui Dumnezeu. Pot crește în continuare.
29/10/2016, 09:09 PM
Răspuns: #36
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Învață să spui: ”eu sunt”

Se vorbește des despre a deveni întreg. ”Devino o ființă umană completă.” ”Începe să pășești pe drumul devenirii ființei umane complete.” ”Nu vei găsi dragostea romantică până când tu nu te vei simți complet.„ Sincer, astfel de comentarii ma confuzează adesea. Dar apoi am decis că ”a fi întreg” este direct legat de procesul detașării - a da drumul

Este admirabil să ne urmăm visele și să știm ce anume vrem să realizăm. Dar după ce identificăm ce este după asta, e nevoie să dăm drumul acestui lucru. E nevoie să știm în inimi și suflete că suntem ok și dacă obținem acel lucru și dacă nu.

Un alt prieten a descris acest lucru în felul următor: ”Este vorba de vechea chestiune Buddhistă”, spune el. ”Când ești un întreg cu tine însuți, viața devine magică. Poți obține orice dorești.”

Cele mai puternice și magice cuvinte pe care le putem rosti în termeni de ”a da drumul” sunt următoarele: Eu sunt.

Apoi mai urcăm o treaptă prin a învăța să spunem ”Sunt complet exact asa cum sunt.”

Doamne, ajută-mă să cunosc puterea cuvintelor: Eu sunt.
05/11/2016, 09:35 PM
Răspuns: #37
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Când se închide o ușă, norocul deschide de regulă, alta.
-- Fernando De Rojas

Uneori, în mod special în perioada de început a recuperării, ne concentrăm mai degrabă pe pierderi decât pe câștiguri. Vedem cum un capitol al vieții noastre se închide și îl jelim. Suntem nevoiți să lăsăm prieteni în urmă, sau să spunem adio vieții sociale de care ne bucuram până acum. E nevoie să renunțăm la adicția noastră activă, care altfel ne devenise cel mai bun prieten sau singurul confort. S-ar putea chiar să fim nevoiți să ne părăsim familiile, cel puțin pentru o vreme, pentru a ne putea concentra pe propriile noastre nevoi.
Avem nevoie să deplângem aceste pierderi. Apoi vom putea vedea mai clar ce ne-a adus recuperarea. Pentru fiecare pierdere, am câștigat binecuvântări. Pentru fiecare prieten pierdut, avem șansa de a ne face mult mai mulți. O nouă viață în abstinență ne așteaptă pentru atunci când suntem gata să fim parte din ea.
Când dăm drumul confortului fals al adicției, găsim confort veritabil în somnul profund și corpul sănătos, în zile liniștite și nopți senine. Când am fost pregătiți să renunțăm la furie și resentimente, am găsit generozitate și iertare îndreptată spre alți oameni și către noi înșine de asemenea. În recuperare, e adevărat, o ușă s-a închis. Dar o alta, mai bună s-a deschis în sfârșit.

Azi, ajută-mă să fiu recunoscător pentru viața mea nouă. Ajută-mă să îmi jelesc pierderile pentru a putea aprecia tot ce mă așteaptă
06/11/2016, 10:14 PM (Ultima modificare: 07/11/2016 09:41 PM de Fane.)
Răspuns: #38
RE: Alte meditatii faine
Bun gând!
Multe usi s-au deschis, multe și bune! Si uitasem să scriu dar simt atat de multă recunostință pentru toate aceste usi care s-au deschis!
Tx ST!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
08/11/2016, 08:58 PM
Răspuns: #39
Alte meditatii faine
Sa ne fie de bine tuturor Fane!
10/11/2016, 09:12 AM
Răspuns: #40
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Dacă ne vedem doar pe noi înșine, lumea este foarte singuratică

Putem învăța diferența dintre a avea grijă de nou înșine pozitiv și a fi centrați pe sine foarte negativ într-un fel care ne forțează spre o auto-detenție, în care ne stafidim datorită lipsei unui schimb reciproc veritabil.
Ar trebui să știm cine suntem. Dar ar trebui să știm și cine ne sunt vecinii, prietenii, sora, șeful sau pruncul. A cunoaște alți oameni și a vedea dincolo de exteriorul pe care îl prezintă, e nevoie ca noi să fim suficient de confortabili cu noi înșine pentru a ne putea relaxa și privi și asculta. E nevoie, de asemenea, de a fi suficient de smeriți să realizăm că putem învăța de la alții și beneficia de darurile pe care el sau ea le aduce în prietenia noastră.
Odată cu recuperarea vine empatia și sensibilitatea. Pe măsură ce propria încăpățânare pierde din puterea strânsorii, devenim mai deschiși către știința intuitivă care ne îmbunătățește interacțiunea cu cei din jurul nostru. Odată ce perspectiva noastră este mai puțin umbrită de problemele dependenței, îi putem vedea pe ceilalți mai clar și îi putem înțelege mai bine. Recuperarea ne oferă un mod de ieșire din singurătate și intrare în ideea de companie și comunitate.

Îmi voi folosi empatia pentru a-mi adânci înțelegerea celor care îmi calcă în drum azi.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)