Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alte meditatii faine
09/09/2016, 06:59 PM
Răspuns: #21
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Că ”stoluri” de îngrijorare și neliniște
dau ocol capului tău
Asta nu poți schimba
Dar ca acestea să-și clădeasca un cuib in părul tău
Asta poți preveni.
-Proverb chinezesc

Grija poate cântări ușor pe umerii noștri sau își poate înfige colții în cartea noastră. Grija poate deveni un astfel de obicei care poate, de altfel, prelua controlul asupra majorității orelor noastre de somn sau de veghe. Grija poate să ne afecteze sistemul imunitar si să slăbească abilitățile noastre naturale de luptă cu boala.

Pentru unii oameni, grija este o sarcina permanentă și un companion pentru viață. Cât de mult ne îngrijorăm fiecare din noi, în fiecare zi? Este o bună întrebare de pus atunci când suntem pregătiți să ne angajăm la modul serios în procesul schimbării obiceiurilor de a ne îngrijora.

Odată ce am identificat în ce fel și când ne îngrijorăm, suntem pregătiți de schimbarea tiparului. Progres, nu perfecțiune este cheia în schimbarea obiceiurilor de îngrijorare. Cu o minte deschisă și o inimă dispusă avem puterea de a ne schimba obiceiurile de îngrijorare în unele de încredere. Pe măsură ce facem această schimbare că Puterea noastră Superioară lucrează cu adevărat în viețile noastre.

Ajută-mă azi, să încep să înlocuiesc grija cu nădejde și credință în abilitatea mea de a-mi folosi resursele să fac față la orice îmi adice viața înainte.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
11/09/2016, 11:25 AM
Răspuns: #22
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Oprește-te din jocul ”trasul sforii”.

A da drumul poate părea jocul de-a trasul sforii cu Dumnezeu.

Te-ai jucat vreodată de-a trasul sforii cu un cățeluș și o șosetă pe post de jucărie? El trage. Tu i-o tragi din bot. El o prinde iar și scutură și iar scutură și apoi face grrrrr. Cu cât tragi tu mai tare, cu atât trage și cățelul mai tare. În final, îi dai drumul. Apoi el vine înapoi înspre tine pentru mai mult joc.
Niciodată în viața mea nu am reușit să rezolv sau să tratez cu succes o problemă prin obsedare asupra ei sau prin control. Nici prin îngrijorare nu am atins prea multe. Manipularea, de asemenea, nu mi-a dat nici un rezultat de succes. Dar uit toate astea din când în când.

Cel mai bun rezultat posibil se întâmplă atunci când dau drumul lucrurilor (să se petreacă). Ceea ce nu înseamnă că lucrurile se petrec mereu cum doresc eu. Dar ele se rezolvă și în cele din urma lecția devine clară. Dacă vrem să ne jucăm de-a sfoara, putem, dar acest lucru nu este o deprindere de rezolvare a problemelor eficientă.

Doamne, ajută-mă să mă predau voii Tale.
13/09/2016, 09:28 AM
Răspuns: #23
Alte meditatii faine
OA 13 septembrie

"A greși este omenesc; a ierta este divin." Alexander Pope

Dacă sunt incapabil să accept faptul că oamenii fac greșeli, oare nu-i resping ca ființe umane? Mai precis: incapacitatea mea de a-mi accepta propriile greșeli mă determină să nu mă văd la adevărata mea valoare?
Pentru liniștea minții mele, trebuie să-mi iert și păcatele cele mai grave; dar iertarea celorlalți poate să vină doar când am învățat să mă iert pe mine însumi.

Pentru Astăzi:
Mă rog pentru o inimă iertătoare și pentru dorința de a renunța la amărăciune.
16/09/2016, 09:26 AM
Răspuns: #24
Alte meditatii faine
OA 16 septembrie

"Nu poți să te rogi spunând o minciună."– Mark Twain

Așa cum este imposibil să înșel acea parte din mine care ține scorul greșelilor mele, la fel de imposibil este să-L înșel pe Dumnezeu.
Întâlnirile OA, discuțiile față în față, mă ajută să mă privesc cu onestitate. Pe măsură ce devin mai conștient de defectele mele, ajung să fiu mai îngăduitor cu ele, văzându-le ca eșecuri omenești și nu ca păcate impardonabile. Dacă pot vorbi despre ele, pot să mă rog să-mi fie înlăturate. Tăinuirea slăbiciunilor îmi îngrădește evoluția. Onestitatea îmi scapă viața de iluzii, raționalizări și auto-justificări. Caută, descoperă și acceptă.

Pentru Astăzi:
Așa cum adevărul m-a eliberat din obsesia pentru mâncare, la fel mă poate elibera de alte probleme existente. Nu mi-e frică să caut adevărul.
21/09/2016, 09:30 PM
Răspuns: #25
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

În mine este întuneric. Dar cu tine, e lumină.
--Dietrich Bonhoeffer

Un vorbitor a spus la o întâlnire:”A continua ceva atunci când fac greșeli este o dovadă de curaj emoțional.” Vorbea despre a lua hotărârea să își pună viața și voința în mâinile Puterii ei Superioare, și cum a funcționat asta în viața ei. A continua să ne predăm voințele și viețile în grija lui Dumnezeu, ne mișcă înspre teritorii necunoscute. Vom face greșeli, tocmai de asta avem nevoie de grija lui Dumnezeu pe măsură ce experimentăm asta în Pasul 3.

Este dificil să continuăm să pășim după ce ne împiedicăm, special când pare că ne împiedicăm iar și iar. Odată cu abstinența vine claritatea sau conștientizarea de a privi cu onestitate către noi înșine și către greșelile noastre. Vrem să ne oprim din a le mai face. Suntem nerăbdători să schimbăm. Dar schimbarea nu vine doar așa. În schimb un Dumnezeu cu multă grijă amortizează căderile noastre, ne iubește fără condiții, și ne dă tot ce avem nevoie. Dacă Dumnezeu ne poate ierta când greșim, noi cum de nu putem face la fel?

Dacă pic azi, voi cădea în brațele Puterii mele Superioare. Și apoi mă voi ridica din nou.
24/09/2016, 01:28 AM
Răspuns: #26
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Pătimirile iubirii ar trebui să înnobileze, în nici un caz să degradeze.
--George Sand

Numai în imaginație iubirea promite fericirea pe veci. De-a lungul experienței descoperim nenumăratele dimensiuni ale iubirii. Uneori iubirea este bucurie. Alteori pasiune. Alteori o recunoaștem în momente de seninătate printre râsete și tristeți. În general iubirea este blândă. Dar poate șă și înțepe. Iubirea se schimbă tot timpul.

Cu toate cele multe care descriu iubirea, sunt la fel de multe din categoria ”ce nu este iubirea”. Iubirea nu este rușinare. Nici pedeapsă. Iubirea nu exaltă, nu critică, nu degradează, nu te reduce. Din când în când credem că suntem plini de dragoste și totuși ne servim în mod egoist interesele proprii inaintea celuilalt. Și când ne exprimăm cu adevărat dragostea față de altă persoană, lumina caldă care umple trupul este inconfundabilă.

Cât de simplu este să fim dăruitori de iubire și totuși cât de repede uităm asta când se arată oportunitățile.
01/10/2016, 06:15 PM
Răspuns: #27
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

In cartea ”12 Pași, 12 Tradiții” Bill W. vorbește despre Regula 62

Nu te lua prea în serios.

Continuă să râzi. Este cel mai bun medicament.
Când râzi, arăți mai bine și te simți mai bine.
09/10/2016, 11:30 PM
Răspuns: #28
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Dă drumul rolului de victimă.

Gândul săptămânii:

Stima de sine vine după ce dăm drumul rolului de victimă.

Afirmația săptămânii
Nu sunt o victimă.
Săptămâna aceasta voi face alegeri diferite.

Acțiuni pentru stima de sine în această săptămână.

Una din cele mai rapide căi de a face schimbarea de la victimă la persoană ”îm-puternic-ită” este aceea a de face alegeri diferite și mai sănătoase. Faci asta gândind prin procesul tău înainte de a lua decizia finală. Faci asta având curajul de a întreba chestiuni clarificatoare și prin a ține ochii și urechile deschise. Faci asta prin a gândi prin prisma consecințelor propriilor tale acțiuni. Care ar putea fi 3 lucruri pe care le poti face azi care te vor ajuta să te simți mai în putere?
17/10/2016, 11:20 AM
Răspuns: #29
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Spune când e timpul să începi.

Am o prietenă care își planifică mereu să înceapă scrierea unui proiect. ”Imediat ce se organizează.” A citit deja aproape toate cărțile, a mers la toate seminariile și a cumpărat toate discurile pe acel subiect. Are dulapuri pline de organizatoare, sertare pline cu dosare, și o grămadă de programe computerizate asociate subiectului. Există o singură problemă. În loc să înceapă, ea se ascunde după o mască de ”priorități”. ”O să încep să scriu, dar mai întâi trebuie să învăț acest program”. ”O să rulez caseta aceasta ca sa o ascult, dar mai întâi trebuie să citesc această carte.”
Te ascunzi și tu după o mască de ”întâi trebuie să..”? Există mereu altceva care te reține din a începe? Dă jos masca aia. Începe-ți proiectul. Cere-i persoanei aceleia specială o întâlnire. Fă odată pasul ala 4 și 5. Oprește-te din a inventa scuze. Elimină-le!
Învață să spui când e timpul să începi.

Ajută-mă, Doamne, să elimin scuzele din viața mea. Arată-mi cât de plină îmi poate fi viața când îmi urmez visele.
18/10/2016, 08:44 AM
Răspuns: #30
Alte meditatii faine
Meditatia OA 18 oct

"Dorința de-a lega prietenii este o acțiune rapidă, dar prietenia este un fruct copt încet." – Artistotel

Prietenia înseamnă să împărtășești experiențe de-a lungul timpului, să ajungi la dragoste și grijă unul pentru celălalt. Asemenea programului de recuperare OA, ea este mereu în desfășurare și schimbare, crescând în putere și profunzime. Prețuiesc prieteniile vechi – oamenii cu care am trecut prin suișurile și coborâșurile vieții, învățând și crescând.
Cu toate că îmi prețuiesc prietenii din OA, am grijă să nu cedez tentației de a intra, la întâlniri, în mici bisericuțe. Practicarea pasului doisprezece nu se termină aducând mâncători compulsivi la întâlniri; înseamnă să vorbești cu nou-veniții la întâlniri și să-i faci să se simtă bineveniți. S-ar putea ca din rândurile acestor nou-veniți să apară noi prietenii.

Pentru Astăzi:
Prietenia, asemenea cele mai lungi călătorii, începe cu un singur pas.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)